Mjetet më të mira të SEO të vitit 2020

Shtë e lehtë të humbasësh në botën e ngjeshur të SEO, veçanërisht kur je fillestar – nuk e keni idenë se ku të filloni, dhe asnjë udhërrëfyes nuk ju tregon drejtimin se ku të shkoni. Ekzistojnë një mori mjetesh SEO në dispozicion – aq shumë sa është më e lehtë të humbasësh rrugën sesa të drejtohesh në rrugën e duhur.


Fakti është se ju nevojiten këto mjete SEO. Shitjet më të larta, autoriteti i ndërtimit dhe disa mundësi të tjera janë në diskutim se pse dëshironi të përqendroheni në strategjinë tuaj të SEO. Me fat për ju, ne do t’ju ecim nëpër mjetet më të mira të SEO në treg dhe ato që i bënë ata më të mirët.

Farë është SEO, dhe si funksionon ajo?

Optimizimi i Motorit të Kërkimit (SEO) është një nga aspektet më të spikatur të marketingut dixhital pasi përfshin kryesisht përmirësimin e renditjes së faqes tuaj në një motor kërkimi.

Sa më i lartë të jetë renditja e fjalëve tuaja në Google, aq më të larta shanset e faqes suaj të internetit po klikohen nga lexuesit ose vizitorët e mundshëm. Nëse faqja juaj e internetit është lidhja e parë në faqen e rezultateve të kërkimit në Google, atëherë do të keni më shumë të ngjarë të merrni 30% të klikimeve të vizitorëve.

Kur një përdorues kërkon për një fjalë kyçe të veçantë brenda ngrohtë tuaj, ju doni që faqja juaj e internetit të jetë në krye të rezultatit të faqes.

Krijimi i një përmbajtje shumë informuese dhe të vlefshme që ndihmon përdoruesit e Internetit dhe duke e bërë faqen tuaj të internetit miqësore me celularin, si dhe lidhjet e prapambetjes ose marrja e lidhjeve në faqen tuaj të internetit nga faqet e internetit me audiencën më të lartë, mund të përmirësojë pozitivisht SEO tuaj.

Këtu janë mjetet më të mira të SEO që duhet të përdorni:

Së pari, ekzistojnë tre mjete kryesore SEO që përdorin të gjithë.

 • SEMrush
 • Ahrefs
 • Moz

Të tre këta janë cilësuar si një nga mjetet më të mira të SEO me ndjekjen e gradave, analizën e lidhjeve dhe veçoritë e kërkimit të fjalëve.

Pasi të keni zgjedhur nga një nga këto, unë ju rekomandojmë që të zgjidhni një mjet të lirë të tilla si Google Analytics dhe Google Kërko Console.

SEMrush – Mjeti më i mirë i SEO për fillestarët

Nëse sapo filloni me SEO, ju rekomandoj të përdorni SEMrush. Shtë më e lehtë për t’u përdorur në krahasim me Moz dhe Ahrefs.

Plus, ajo ka qenë tifozja më e preferuar e komunitetit SEO. Edhe ekspertët e SEO janë të mahnitur nga tiparet e tij të jashtëzakonshme.

Me SEMrush, ju keni qasje të lehtë në raporte në lidhje me renditjen tuaj dhe çdo ndryshim në të, plus rekomandime për t’u renditur më mirë. Ka analiza të lidhjeve, analiza konkurruese dhe hulumtime të fjalëve. Alternativa falas për hulumtimin e fjalëve është Ubersuggest.

Kjo do të thotë që ju keni gjithçka që ju nevojitet pa e mbingarkuar veten.

SEMrush fillon me 99,95 $ në muaj.

Vizitoni SEMrush

Ahrefs – Mjeti më i mirë SEO për Përdoruesit e Avancuar

Ahrefs është një nga mjetet më të rekomanduara të SEO nga ekspertët. It’sshtë zvarritësi i dytë më i madh në internet pas Google.

Karakteristika e tij, e quajtur Site Audit, është një nga mjetet më të mira të Analizës SEO në treg. Kjo ju tregon se cila pjesë e faqes tuaj që ka nevojë për azhurnim dhe përmirësim. Kjo ju ndihmon të merrni një renditje më të lartë të motorëve të kërkimit.

Për një ekspert SEO, është një lehtësim. Nëse ju jeni një fillestar, ju mund të përfundojnë kruarje kokën tuaj në konfuzion. Por, nëse e dini saktësisht se çfarë dëshironi dhe jeni të vendosur për të mësuar dhe përftuar atë, Ahrefs është një mjet i përsosur SEO për ju.

Nëse po planifikoni të bëni shumë ndërtime të lidhjeve, veçoria e analizës së lidhjeve të Ahrefs është një e mirë në krahasim me mjetet e tjera të SEO. Pra, ia vlen të kalosh përmes kurbën e të mësuarit.

Nëse doni një vështrim të poshtëm të linjave të konkurrencës suaj, mund ta bëni këtë me Ahrefs. Dhe, nëse doni të dini më së shumti të lidhura me përmbajtjen brenda kamareve tuaja, Ahrefs e ka atë karakteristikë.

Ju mund të merrni një version prove të Ahrefs për 7 dollarë për shtatë ditë. Plani i tij i rregullt fillon me 99 dollarë në muaj.

Vizitoni Ahrefs

SEO Yoast – Plugin më të mirë të WordPress SEO

Nëse keni një uebfaqe WordPress, atëherë Yoast është numri një plugin SEO i WordPress për sa i përket përdorimit. Mund të ketë një mijë plugins SEO, por unë zbuloj që Yoast është shumë i lehtë për t’u përdorur. Disa alternativa të shkëlqyera janë SEOPress dhe RankMath.

Automatizon shumë detyra të SEO-së, si dhe optimizon titullin, përshkrimin, URL-në, etiketat meta, përmbajtjen dhe shumë më tepër. Ai gjithashtu ka funksionalitetet më të përparuara të sitit të XML.

Yoast është falas, dhe madje versioni falas është tashmë i mjaftueshëm. Por sigurisht, nëse doni më shumë veçori të tilla si optimizimi i shumëfishtë i fjalëve, dhe pamjet paraprake të kanalit social, mund të përmirësoheni në një plan premium që fillon me 89 dollarë.

Vizitoni SEO në SEO

Screaming Frog SEO Spider – Mjeti më i mirë i Crawling SEO

Nëse keni një uebfaqe të madhe me mijëra URL, nuk mund të kaloni kurrë përmes faqes në internet me dorë. Zvarritja dhe auditimi i vendeve të mëdha mund të jetë një luftë e vërtetë, veçanërisht kur nuk keni një mjet të posaçëm zvarritës për të bërë këto detyra.

Ahrefs, Moz dhe SEMrush janë mjete goxha themelore të auditimit për këtë lloj sendesh. Kështu që, ju duhet një zvarritës faqesh si Spider Screaming Frog SEO Spider.

Farë është, dhe si funksionon? Shtë një zvarritës i faqes në internet që zvarrit URL-të e faqes suaj të internetit dhe rishikon elementët kryesorë dhe analizon SEO teknike dhe në vend. Do të zbuloni gjithashtu disa gabime që mund të keni bërë kur ndërtoni sitin.

Ju mund të merrni versionin falas për të gjetur lidhje të gabuara, gabime dhe ridrejtime, të analizoni titujt e faqeve dhe metadata, të gjeneroni faqet e faqeve XML dhe të gjeni faqe të kopjuara. Por nëse doni më shumë veçori të tilla si integrimi i Google Analytics, integrimi i tastierës së kërkimit dhe lidhja e integrimit të metrikës, atëherë shkoni për versionin e paguar në 149,00 .00 në vit.

Mashtrim këtu është të regjistroheni dhe të paguani për disa muaj ndërsa pastroni faqen tuaj, pastaj anuloni pajtimin tuaj kur të keni mbaruar.

Por, nëse jeni duke bërë kontrolle të shumta çdo muaj, atëherë shkoni për një pajtim afatgjatë.

Vizitoni Screaming Frog SEO Spider

Pitchbox – Best Outreach Tool

Nëse po planifikoni të bëni kontakt me ndërtimin e lidhjeve, unë thjesht dua t’ju paralajmëroj se mund të jetë shumë e lodhshme të kryeni projekte kontakti duke përdorur vetëm Gmail dhe Google Sheet.

Mbajtja e shënimeve të kontakteve tuaja, koordinimi me ta dhe azhurnimi i modeleve mund të jetë shumë kohë.

Nuk është nëse keni një mjet të fuqishëm për të automatizuar qasjen për ju. Pitchbox gjen kontakte për ju dhe mban gjurmët e tyre. Plus, ajo automatizon përcjelljet e postës elektronike për ju.

Vizitoni Pitchbox

Pa pagesë Mjete Google

Mos e nënvlerësoni fuqinë e mjeteve falas të Google si Google Analytics dhe Google Search Console. Ata të dy janë të klasit botëror.

Unë e konsideroj Google Analytics si mjetin më të mirë të përgjithshëm të internetit për analitikë. Google Analytics është një mjet falas për t’u përdorur për të analizuar të dhënat e biznesit tuaj.

Shumica e njerëzve përdorin Google Analytics vetëm për të kontrolluar trafikun total të faqes së tyre të internetit. Por ka edhe më shumë për këtë. Me Google Analytics, ju do të dini burimet e sakta të trafikut dhe cilat faqe në faqen tuaj të internetit ju sjellin trafik.

Pasi të keni instaluar Google Analytics, konfiguroni gjithashtu tastierën tuaj të Kërkimit Google. Shtë një tjetër mjet falas për tu përdorur për të marrë të dhënat e vërteta të fjalëve nga Google. Ju gjithashtu mund të merrni informacione të tjera të tilla si gabimet në faqen tuaj të internetit, përshtypjet dhe të dhënat përmes klikimeve dhe faqet e indeksuara.

Google Search Console ju ndihmon të kuptoni sjelljen e vizitorëve të faqes suaj në mënyrë që të mund të zgjedhni uebfaqen tuaj për renditje më të mirë në faqet e rezultateve të kërkimit. Plus, raporti i përdorueshmërisë së celularit nxjerr në pah URL-të që kanë probleme të përdorshmërisë kur shfletohen në celular.

Mos harroni, mos punoni në faqen tuaj të internetit pa instaluar të dy mjetet Google Analytics dhe Search Console.

Procesi juaj i Vendimit

Kështu që, më lejoni t’ju drejtoj gjatë marrjes së vendimit tuaj për udhëtimin tuaj në SEO. Së pari, zgjidhni një nga mjetet SEO – SEMrush, Ahrefs ose Moz. Pastaj, instaloni një shtojcë SEO për faqen tuaj të internetit WordPress.

Nëse faqja juaj e internetit është e madhe, instaloni një mjet të përparuar të zvarritjes SEO. Nëse po ndërtoni lidhje, shtoni një mjet kontakti.

Së fundmi, mos harroni mjetet falas: Google Analytics dhe Google Search Console.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map