WordPress Web Sitenizi Erişilebilir Hale Getirme

Web sitesi sahipleri genellikle Kullanıcı Arayüzü (UI) / Kullanıcı Deneyimi (UX) tasarımına veya Arama Motoru Optimizasyonu’na (SEO) çok fazla ağırlık verirler ve kullanıcıların web sitelerine en üst düzeyde erişim sağlamaları konusunda neredeyse hiç görüşlerini kaybederler. Başka şeylerle ilgili eksik düşüncelerinin ardında, SEO’ya girmeden veya UX’u rafine etmeden önce web sitesi erişilebilirliği birincil öncelik olmalıdır..


Erişilebilir bir web sitesine sahip olmak çoğu izleyiciyi cezbeder. Sitenizin kullanımı kolay ve kullanıcı dostu ise, kesinlikle web sitenizin ziyaretçilerinin sayısını artıracaktır..

WordPress Erişilebilirliği Nedir?

WordPress Erişilebilirliği, web sitenizi, özellikle de yardımcı teknolojilere bağımlı olan engelli İnternet kullanıcıları için, kullanıcı dostu bir yöntemdir. Ağırlıklı olarak, işitme / görme bozukluğu olan insanlar ve yaşlılar. Ayrıca, İnternet’e yavaş veya sınırlı erişimi olan kullanıcıları ve küçük ekranlı cihazları olan kullanıcıları da göz önünde bulundurun.

Erişilebilirlik Neden Önemli??

Günümüzde nüfusun yarısından fazlası büyük oranda internete bağlı olduğundan, web sitesine erişim en önemlisidir. Ayrıca, ABD’de engelli insanların% 54’ü sık kullanıcı olduğundan, erişilebilir bir web sitesine sahip olmak onlar için çok yararlı olabilir. Sitenize erişmek kolay değilse, yasal sorunlara yol açabilir.

Erişilebilir web sitesinin önemli olmasının diğer nedenleri:

1. Erişilebilir Bir Web Sitesine (bazı istisnalar dışında) sahip olmak Temel İnsan Hakkıdır

Bir WordPress web sitesi oluştururken aklınızda bulundurmanız gereken ilk şey, BM Engelliler Hakları Sözleşmesi’ne göre, temel insan haklarından biri olduğu için mümkün olduğunca erişilebilir hale getirmektir..

2. Erişilebilir Bir Web Sitesi Kullanıcılar Tarafından Sıkça Ziyaret Edilir

Erişilebilir bir web sitesine sahip olmanın bir başka iyi yanı da, daha fazla ziyaretçinin sitenize erişmesine ve sitenize erişmesine izin vermesidir. Ziyaretçi sayfanızın erişilebilirliğini sevdiğinde, başkalarıyla birlikte önerecek ve bu size daha fazla ziyaretçi kazandıracak ve onları daha çok müşterilere dönüştürecektir..

3. Erişilebilir Bir Web Sitesi Daha Yüksek SEO Sıralamasına Sahip Olabilir

Erişilebilir bir web sitesi, özellikle doğru şekilde etiketlenmiş bağlantılar, resimler, formlar olduğunda arama motoru için daha keşfedilebilir. Sıralamanızı yükseltir gibi size fayda sağlayacaktır.

WordPress Web Sitenizi Erişilebilir Hale Getirme

WordPress, kullanıcı dostu web siteleri oluşturmayı teşvik eder. Kullanıcıların ana menü çubuğuna ve arama çubuğuna atlamasını veya doğrudan ana içeriğe gitmesini sağlayan gezinme bağlantılarını destekler. Sahibiz WordPress’in en iyi site oluşturucu olmasının nedenlerini listeledi, ve onu erişilebilir kılma kolaylığı astounding.

Mart 2016 WordPress Erişilebilirlik Yönergeleri’nin yayınlanmasıyla, WordPress kontrol paneli aşağıdaki gibi iyileştirmelerle daha erişilebilir hale geldi:

 • İçerik düzenleme ve biçimlendirme için çeşitli klavye kısayolları
 • WordPress’in her yüklemesinde kullanılabilen erişilebilirliğe hazır temalar
 • Tema müşteri geliştirmelerinin yanı sıra medya kitaplığı geliştirmeleri

Peki, WordPress web sitenizi erişilebilir hale getirmenin en iyi yolu nedir?? Erişilebilirliğe hazır bir tema kullanın.

Ancak, mevcut temanız erişilebilirlik yönergelerine uymuyorsa, web sitenizin herkes için çok kullanıcı dostu olduğundan emin olmak için yapabileceğiniz yollar vardır..

1. Erişilebilirlik Eklentisi Yükleme

WP Erişilebilirlik Eklentisi beş yıldızlı derecelendirmeye sahiptir ve 20.000’den fazla kullanıcı tarafından kullanılmaktadır.

Bu eklenti tarafından eklenen erişilebilirlik özellikleri arasında:

 • Atlama bağlantılarını etkinleştir
 • Kullanıcı tanımlı hedeflerle atlama bağlantıları ekleme
 • HTML özelliğinize dil ve metin yönü nitelikleri ekleme
 • Odaklanabilir öğeler için klavye odak durumuna anahat ekleyin
 • Temanızın yüksek karşıtlığı, büyük baskısı ve doygunluğu azaltılmış (gri tonlamalı) görünümleri arasında geçiş yapan bir araç çubuğu ekleyin
 • Bir resme uzun bir açıklama ekleyin
 • Resimlerdeki alt özellikler için zorlama

WP Erişilebilirlik Eklentisi ile giderilen erişilebilirlik sorunları da vardır ve bunlar şunları içerir:

 • Hedef özniteliği bağlantılardan kaldırma
 • Eksikse standart WordPress form alanlarına etiket ekleme
 • Standart bir “daha fazla bilgi” bağlantısına yayın başlıkları ekleme
 • İçeriğe eklenen resimlerden başlık niteliklerini kaldırma

Erişilebilir bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız, bu eklentiyi kullanmak bir zorunluluktur. Web sitenizi izleyiciler tarafından erişilebilir hale getirmek için hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olmanızı sağlar. Ayrıca, temanızı artık değiştirmek zorunda kalmayacağınız için bu eklenti en kolayıdır.

2. Web Sitenizin Renk Kombinasyonlarını Geliştirin

Web sitenizi erişilebilir hale getirmek için yapmanız gereken başka bir şey, renk kontrastını artırmaktır. Sayfanızla doğru renkleri karıştırmak, görme engelli görüntüleyenlerin daha fazla içerik görmesine yardımcı olur.

Açık gri metinleri, açık metinleri daha az görsel hale getireceğinden, açık gri metinleri en aza indirdiğinizden emin olun. Bunun yerine, hafif bir arka plan üzerinde koyu renkli metinler kullanmayı deneyin.

3. Tüm Resimlerinize ALT Etiketleri Ekleyin

Resimlerinize Alt metin eklemek SEO’nuzu geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, resimlerin yanına Alt metin eklemek, görüntüyü analiz etmekte zorluk çeken izleyicilerin açıklamaya güvenmesine yardımcı olacaktır.

Medya kitaplığından yüklerken alternatif metinleri kolayca ekleyebilirsiniz. Ayrıca SEO İçin Optimize Edilmiş Görüntüler Eklentisi web sitenize yüklemek istediğiniz resimlere SEO Dostu alt ve başlık nitelikleri eklemek için. Veya kullanabilirsiniz incioptimize edilmiş resimler ve içerik için alternatif eklentilerin listesidir.

4. İçeriğinizi Sistematize Etmek İçin Başlıkları Kullanın

Web sitenize başlık eklemek, web sitenizin içeriğini sistematik olarak düzenlemenin en iyi yoludur. Görüntüleyenlerinizin WordPress Web sitenizdeki içeriğin sıralanmasını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

5. Bağlantılarınızı ve Menü Klavyenizi Dostu Hale Getirin

Bazı web sitesi görüntüleyicileri bir sitede gezinmek için klavyelerini kullanmaya güvenir. Sitenizi geliştirirken, engelli görüntüleyenlerin web sitenize erişmek için fareyi kullanmalarına yardımcı olmak için menü öğelerinizin klavye dostu olduğundan emin olun.

6. Form Alanlarınızı Uygun Şekilde Etiketleyin

Form alanınızın gerçek alanların dışına doğru yerleştirildiğinden emin olun. Bazı kullanıcılar form alanı ana içeriğin içindeyken metinlere erişemez..

7. Videolarınıza ve Podcast’lerinize Konuşma Metnleri ve Altyazı Ekleme

Web sitenize video ve podcast eklemek istiyorsanız, konuşma metni yüklemek şarttır. Bu, işitme engelli görüntüleyenlerin eklediğiniz transkriptleri okuyarak video içeriğini yorumlayabilmelerini sağlamak içindir..

Web Sitenize Erişilebilirliği Test Etme

Yani, bahsettiğim adımları tamamladın. Yapmanız gereken bir sonraki şey, gerçekten kullanıcı dostu bir web sitesi olup olmadığını test etmektir.

Web sitenizin erişilebilirlik standartlarını zaten karşılayıp karşılamadığını kontrol etmenize yardımcı olacak birçok araç olduğundan, şu adresteki Google Chrome Uzantısını da kullanabilirsiniz WAVE Değerlendirme Aracı.

WAVE aracı, hangi öğelerin gözden geçirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Araç, sayfanıza simgeler enjekte ederek, standart bir Erişilebilir WordPress Web Sitesi elde etmek için iyileştirilmesi gereken içeriğe işaret edecektir..

Erişilebilir bir WordPress web sitesine sahip olmak, birçok avantaj sağlar. İlk olarak, site trafiğinizi artırmanıza ve sıralamalarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir. İkinci olarak, engelli görüntüleyenleri sayfanızı sorun yaşamadan okumaya teşvik edebileceksiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map