11 2019’da Adım Adım Sorun Giderme, Sık Karşılaşılan WordPress Sorunlarına Kılavuz

Açık olalım: WordPress, el kitapları ve sorun giderme kılavuzlarıyla birlikte gelen bir kutuda gelen mükemmel bir hediye değildir. Gerçek dünyada, WordPress açık kaynaklı bir programdır, kullanımı ücretsizdir ve özel bir müşteri destek ekibi yoktur, kusursuz bir platform olmaktan FAR.


Hatalar zor veya hızlı bir düzeltme olabilir. Biraz WordPress yeni başlayanların genellikle taahhüt ettiği hatalar daha önce burada tartışıldı. Ancak, örneğin, sitenizi geliştirme sürecinde olduğunuz ve bilgilerin tarayıcınıza yansıtmadığı bir sorunla karşılaşıyorsunuz.

Bununla ilgili hızlı düzeltme tarayıcı önbelleğinizi temizlemektir. Önbellekte saklanırsa web sitesindeki bilgiler daha hızlı yüklenir. Dolayısıyla, tarayıcı sitenize yeni eklenen bilgileri yüklemezse, önbellek bilgileri tam olarak almamış olabilir. Böylece tarayıcıdaki basit bir ‘önbelleğinizi temizleme’ sorunu çözecektir ve artık başlamaya hazırsınız!

Tarayıcı önbelleğinizi temizlemenin yanı sıra, bir WordPress web sitesi geliştirirken karşılaşılan en yaygın 11 sorunu ve bunları terleme kovaları olmadan nasıl çözeceğinizi listeledik.

1. Dahili Sunucu Hatası

500 Dahili Sunucu Hatası, HTTP Durum Kodu için çok yaygındır, bu da sunucuda bir şeylerin doğru olmadığı anlamına gelir, ancak sunucu sorunun ne olduğuna özgü değildir. Bu mesaj geldiğinde, bu hatanın nedenini araştırmanız gerekir..

Dahili sunucu hatasının bazı nedenleri şunlardır:

 • Bozuk .htaccess dosyası – bu sorunu çözmek için, site kökünüze (FTP) dosya aktarım protokolü aracılığıyla erişin ve .htaccessfile’nizi .htaccess_old olarak yeniden adlandırın. Çalışıyorsa siteyi yeniden yüklemeyi deneyin.

  Evetse, Kalıcı Bağlantılarınızı sıfırlamak için Ayarlar’a ve ardından Kalıcı Bağlantılar’a gidin. Bu kesmek yeni bir .htaccess dosyası oluşturacak.

 • Eklenti veya tema sorunu – bu sorunlarla karşılaştığınızı gözlemlediyseniz, eklentileri devre dışı bırakmayı deneyin ve eski temalarınıza ve siteniz için çalışan eklentiye geri dönün.
 • PHP Sınırına Ulaşma – hata mesajı zaten PHP sınırınıza ulaştığınızı belirtirse, php.ini adında boş bir metin dosyası oluşturarak PHP’nizi de artırabilir..

  Kodu dosyaya yapıştırın, kaydedin ve FTP kullanarak / wp-admin / klasörünüze yükleyin.

  Bellek = 64MB

  Bu çözüm geçici olarak işe yarayabilir ve iyi sonuç verecek başka bir çözüm bulmanız gerekir.

Bunlardan hiçbiri işe yaramazsa, bir FTP istemcisi kullanarak yeni bir WordPress kurulumundan / wp-admin ve / wp-include klasörlerini yeniden yüklemeyi deneyin. Eski dosyaların değiştirilebilmesi için “Üzerine Yaz” ı seçtiğinizden emin olun.

2. 403 Yasak Hata

Bu hata iletisinin oluştuğu bazı durumlar şunlardır:

 • WordPress giriş sayfasında erişim reddedildi
 • WordPress sitenizdeki herhangi bir sayfayı ziyaret ederken
 • Kurulum işlemi sırasında
 • Bozuk .htaccess dosyası
 • Sunucunuzda yanlış dosya izinleri
 • Barındırma şirketiniz tarafından yanlışlıkla yapılan değişiklikler

Sayfanızda 403 Yasak durumu yerine “Erişim Reddedildi” hatasını da alabilirsiniz. Çoğunlukla, bu hatalar, birkaç IP adresini engelleyebilecek zayıf güvenlik eklentileri yapılandırmasından kaynaklanır..

Dosya izinleriyle uğraştığınızı düşünüyorsanız, buradaki hızlı çözüm, dosya izinlerini kontrol etmek için barındırma sağlayıcınızla iletişim kurmaktır. Ancak, kendi başınıza erişmek istiyorsanız, FTP İstemcisi’ni kullanarak WordPress sitenizi bağlayın. Tüm WordPress dosyalarınızın saklandığı kök klasöre gidin. Klasöre sağ tıklayın ve Dosya İzinleri’ni seçin.

Adımları uyguladıktan sonra dosya izinleri iletişim kutusunu göreceksiniz:

 • Tüm klasörlerin 744 veya 755 dosya iznine sahip olması gerekir
 • WordPress sitesindeki tüm klasörlerin 644 veya 640 dosya iznine sahip olması gerekir

Parametreleri buna göre ayarlamayı unutmayın.

Bu çözüm işe yararsa web sitenizi yeniden işlemeyi deneyin. Değilse, 744 veya 755 için dosya iznini seçebilirsiniz. “Alt dizinlere geri yükle” nin yanındaki kutuyu işaretleyin, ardından “yalnızca dizinlere uygula” seçeneğini işaretleyin ve Tamam’ı tıklayın. İşlemi WordPress dosyaları için tekrarlayın.

3. 404 Sayfa Bulunamadı Hatası

404 hatası, site ziyaretçiniz sayfanızda bulunamayan belirli bir gönderiye erişmek istediğinde görüntülenen iletidir. Bu, .htaccess dosyası silindiğinde ve yeniden yazıldığında ve kalıcı bağlantı doğru ayarlanmadığında oldu.

Bu sorunu gidermek için WordPress kontrol panelinin Ayarlar menüsü ve Değişiklikleri Kaydet altındaki Kalıcı Bağlantılar bölümüne gidin. Bunu yaptığınızda, ayarlar yeni kuralları güncelleyecek ve yenileyecektir. Bu hızlı düzeltme% 99 oranında çalışır.

Bu işe yaramazsa, / wp-content ve / wp-include klasöründeki .htacess dosyasını el ile güncelleştirmeyi deneyin. Yazılabilir olmasını sağlamak için izni 666 olarak değiştirin. Orijinal çözümü tekrarlayın ve ardından 660 olarak değiştirin.

Bu kodu .htaccess dosyanızda da deneyebilirsiniz.

1 # WordPress'i BAŞLAT
2
3 Yeniden Yazma Motor Açık
4 RewriteBase /
5 RewriteRule ^ index.php $ - [L]
6 RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}! -F
7 RewriteCond% {REQUEST_FILENAME}! -D
8 Yeniden Yazma Kuralı. /dizin.php [L]
9
10 # SON WordPress

4. Beyaz Ölüm Ekranı (WSoD)

Bu, bir web sitesinde bilgi bulunmayan boş bir ekran olarak görünür. Bunun nedeni özellikle PHP veya veritabanı hatalarıdır:

 • Eklentilerle ilgili uyumluluk sorunları – bunu hızlı bir şekilde çözmek için eklentilerinizi devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirmeyi deneyin.
 • Temalarla ilgili sorunlar – bu çoğunlukla WordPress’te yeni bir web sitesi oluşturduğunuzda ve yeni bir tema etkinleştirdiğinizde olur. Bunu çözmek için kontrol panelinize giriş yapmayı ve varsayılan WordPress temasını etkinleştirmeyi deneyin. Yönetici alanına erişemiyorsanız, FTP’yi kullanarak sitenize erişin ve / wp-content / themes / klasörünü arayın. Ardından etkin temanın klasörünü yeniden adlandırın.
 • Eksik veya yeniden adlandırılmış tema dizini – Bir ön uç hatası ““ theme-name} ”tema dizini mevcut değil.” görüntüler. WordPress kontrol panelinize giriş yapın, temaları değiştirin, dizininizi yeniden adlandırın veya wp_options içindeki “tema” ve “stil sayfası” kayıtlarını düzenleyin.

Biz tartıştık Bu yayında ayrıntılı olarak WSOD.

5. Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu

Bu hata sitenizde görünüyorsa, veritabanınızdaki bağlantıda aşağıdakilerden kaynaklanabilecek bir sorun olabilir:

 • Yanlış wp-config.php bilgileri – Aşağıdaki ayrıntıların doğru olduğundan emin olun:
  • veri tabanı ismi
  • veritabanı kullanıcı adı
  • veritabanı şifresi
  • veritabanı sunucusu

Bu ayrıntıların doğru olduğundan eminseniz, MySQL şifrenizi manuel olarak sıfırlamayı deneyin

 • Web barındırıcınızla ilgili sorun – Web barındırıcınızla iletişim kurun sorun bir sunucu veya veritabanı alanı sorunu olabileceğinden.
 • Saldırıya uğramış web sitesi – Sitenizi taramak için Sucuri’yi kullanmayı deneyin, web sitenizi yavaşlatmadan tarayan ve sadece bir dakika içinde düzeltebilecek eklentileri yerinde tuttuğunuzdan emin olun..

6. Başarısız WordPress Otomatik Güncelleme

Bazen başarısız bir WordPress Otomatik Güncelleme şu şekilde görünür:

 • Herhangi bir bilgi olmadan boş beyaz ekran
 • Güncelleme başarısız oldu
 • Bir PHP Hata mesajı

Bu sorunları gidermek için WordPress sitenizi manuel olarak yükseltin veya önceki web sitesi yedeklerini alın.

7. Bağlantı Zaman Aşımı Hatası

Bu tür hatalar esas olarak web sitenizin belleği yetersiz olduğundan veya sunucunuzun işleyebileceğinden daha fazlasına erişmeye çalıştığı için oluşur.

Bu hatayı çözmek için kullanabileceğiniz bazı hızlı düzeltme fikirleri aşağıdadır:

 • Barındırma sağlayıcınızdan bellek sınırınızı artırmasını istemek veya bu kodu wp-config.php dosyanıza eklemek

  ( ‘WP_MEMORY_LIMIT’, ’64M’) oluşturmaktadır;

 • Php.ini dosyanızdaki maksimum yürütme süresini artırın

8. Güncellemeden Sonra “Bakım Modu” Takılı

Web sitenizde “Bakım Modu” mesajı görüneceğinden bu hatayı kolayca öğreneceksiniz. Bunu hemen düzeltmek için WordPress site yükleme dizininizdeki .maintenance dosyasını silin ve web sitenizi yenileyin.

9. Sözdizimi Hatası

Sözdizimi hatası, WordPress’inize bazı kodlar eklediğinizde ve bir şeyi kaçırmış veya geçerli olanlarla eşleşmeyen bir şey girmiş olmanız durumunda ortaya çıkar.

Bu sorunu çözmek için, girilen kodları tekrar gözden geçirmeli ve sorunlu sözdizimini düzeltmelisiniz. Çoğu zaman, eksik parantez veya karakterler olağan suçlular.

10. WordPress Yönetiminden Kilitlenmeyi Başlatma (wp-admin)

WordPress yönetici alanından kilitli olmanızın yaygın nedenleri:

1. Yanlış Şifre

Şifrenizi unuttuysanız veya web siteniz saldırıya uğradıysa, şifrenizi phpMyAdmin’den sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Başlamak için cPanel kontrol panelinize gidin ve Veritabanı altındaki phpMyAdmin simgesini tıklayın. Başladıktan sonra WordPress veritabanınızı seçin.

Phpmyadmin düzenleme kullanıcılı

“{Table-prefix} _users” (yani, wp_users) olarak etiketlenmiş tabloyu bulun ve ‘Gözat’ı tıklayın. Parolasını değiştirmek istediğiniz kullanıcı adını düzenleyin ve user_pass altındaki değeri değiştirin ve yeni parolanızla değiştirin.

İşlev sütununun altında, açılır menüden MD5’i seçin. Bu, veritabanınızda saklandığında şifrenizin MD5 karma ile şifrelenmesini sağlar.

2. Kayıp yönetici ayrıcalıkları

Web siteniz saldırıya uğradıysa, yönetici alanına erişebilirsiniz, ancak temalarda veya eklentilerde değişiklik yapamayabilirsiniz. Bu, izninizin değiştirildiği anlamına gelir.

Bunu düzeltmek için MySQL aracılığıyla veritabanınıza yeni bir yönetici kullanıcı ekleyebilirsiniz. CPanel kontrol panelinize gidin ve wp_users tablosunu güncelleyin.

Yeni bir hesap oluşturmak için “Ekle” yi tıklayın ve aşağıdakileri ekleyin:

 • İD: herhangi bir numara
 • Kullanıcı Girişi: yeni kullanıcı adı
 • Kullanıcı geçiş: Yeni Şifre. İşlevler menüsünde MD5’i seçtiğinizden emin olun.
 • user_nicename: Takma ad
 • Kullanıcı e-postası: bu hesapla ilişkilendirmek istediğiniz e-posta
 • user_url: Web sitenizin URL’si
 • user_registered: bu kullanıcının kaydedildiği tarih / saat
 • Kullanıcı durumu: 0 olarak ayarla.
 • ekran adı: sitede bu kullanıcı için görüntülemek istediğiniz ad

İşiniz bittiğinde, “Git” i tıklayın ve ardından wp_usermeta tablosunu aşağıdaki ayrıntılarla güncelleyin:

 • unmeta_id: bu otomatik olarak oluşturulur
 • Kullanıcı kimliği: daha önce eklediğiniz kimlik
 • Meta Anahtarı: wp_capability.
 • meta_value: şunu ekleyin: a: 1: {s: 13: ”yönetici”; s: 1: ”1 ″;}

Aşağıdaki ayrıntıları içeren başka bir satır ekleyin:

 • unmeta_id: bu otomatik olarak oluşturulur
 • Kullanıcı kimliği: daha önce eklediğiniz kimlik
 • Meta Anahtarı: wp_user_level
 • meta_value: 10.

Hepsi bu ve “Git” i tıklayın. Artık yeni eklenen kullanıcı adını wp-admin giriş bilgileri olarak kullanabilirsiniz.

3. PHP hataları (sözdizimi hataları)

Bu genellikle başka bir web sitesinden gelen kötü bir kod kopyalandığında ve sitenize yapıştırıldığında olur. FTP programına erişerek, genellikle function.php dosyasında eklediğiniz kodu kaldırarak ve dosyayı yeniden yükleyerek bunu düzeltebilirsiniz..

Kilitlemenin diğer nedenleri şunlardır:

 • Yüklü bir eklenti veya yönetici bölümünüzde değişiklik yapmaya çalışan bir kod
 • Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu
 • Beyaz ekran ölüm

11. WordPress

Kenar Çubuğu İçerik Hataları

Bu hataların neden ortaya çıktığı bazı sorunlar ve bunu düzeltmek için fikirler:

 • HTML Kodu geçersiz – bu genellikle web sitesi geliştiricisi siteyi kapatmayı unuttuğunda olur
  ile etiketle
  Bunu kontrol etmek için, hangi HTML kodunun düzeltilmesi gerektiğini bilmek için kodu bir HTML doğrulama denetleyici programına kopyalayabilirsiniz.
 • Tema bozulmuş – tüm kodlarınızın doğru girildiğini öğrendiyseniz, temanız sorun olabilir. Temayı varsa yeni bir sürüme güncelleyin veya temanın en son sürümünü yeniden yükleyin.
 • Yanlış genişlik veya oran – tüm kenar boşluklarınızın boyutla birbiriyle eşleştiğinden emin olun.
 • Float özelliği – Şunlardan emin olun: şamandıra: sol ve Sağa çık doğru öğelere eklenir. Yanlış CSS, web sitenizin görüntüsünü kıracak.
 • Bozuk style.css dosyası – eğer bir teknisyen değilseniz bir geliştiriciyi işe almaya değer

Sonuç

Her web sitesi sahibi, bir WordPress web sitesinin karşılaşabileceği en yaygın sorunların farkında olmalıdır. Ayrıca, ziyaretçilerinizi veya kârınızı kaybetmenize neden olabilecek uzun süreli kesinti sürelerini önlemek için basit sorun gidermeye bile dikkat etmelisiniz..

Web sitenizde kontrolünüz dışında beklenmedik bir şey olursa, çağrı sırasında sorun giderme veya web sitesi bakım ekibi en iyi rota olabilir. Ayrıca, saldırıya uğramamak için tüm web sitesi kodlarınızın güvenli olduğundan ve uygun şekilde şifrelendiğinden emin olun.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map