Si të presësh një faqe në internet | Një tutorial i plotë hap pas hapi

Një faqe në internet pa një host është si një shtëpi pa një parcelë tokë për t’u ulur. Ofruesit e shërbimit të strehimit ofrojnë mjetet dhe hapësirën e serverit që kërkohet për ta bërë faqen tuaj të pritur dhe të arritshme përmes Internetit, gati për vizitorët! Pra, le të ju drejtojmë në drejtimin e duhur se si mund të organizoni faqen tuaj të internetit – minus zhargonet e teknologjisë së bezdisshme.


Së pari, le të flasim pak për atë që është web hosting dhe pse është e nevojshme.

Do faqe në internet ka nevojë për një “shtëpi” ku përmbajtja e saj mund të arrihet në çdo kohë dhe kudo. Dhe, ajo “shtëpi” është hosti në internet. Nëse keni ofruesin e duhur të shërbimit të mbajtjes së faqes në internet, faqja juaj e internetit është e shpejtë dhe mund të tërheqë më shumë vizitorë, duke rritur kështu konvertimet. Kush nuk dëshiron që faqja e tyre e internetit të jetë në konfigurimin e duhur për sukses?

Le të fillojmë.

1. Vendosni se cilin lloj të uebfaqes do të ndërtoni

Ju dëshironi të krijoni një uebfaqe, por nuk keni vendosur se cili lloj i uebfaqes për të ndërtuar. Epo, më lër të të ndihmoj me këtë. Lloji i faqes në internet që do të ndërtoni varet nga qëllimi i uebfaqes tuaj.

Ju mund të zgjidhni nga një uebfaqe statike, dinamike, eCommerce ose blog.

 • i pandryshueshëm – Një faqe në internet statike quhet gjithashtu një faqe e sheshtë ose e palëvizshme, do të thotë se nuk ndryshon për çdo përdorues që viziton faqen e internetit. Nëse po kërkoni të keni një uebfaqe biznesi të vogël, një faqe personale ose një uebfaqe të portofolit, atëherë një uebfaqe statike është ajo që do të ndërtoni.
 • dinamik – website Një dinamike, nga ana tjetër, ndryshimet në varësi të kushteve të ndryshme të tilla si që viziton faqen e internetit, koha, Ora, gjuha amtare e vendit ku vizitori është e vendosur, dhe shumë të tjerë. Faqet si Facebook, Amazon dhe YouTube janë uebfaqe dinamike pasi përmbajtja gjithmonë ndryshon.
 • eCommerce – Një uebfaqe eCommerce është thjesht një dyqan në internet. Kjo është një portal në internet ku ju mund të shesin prodhimet ose shërbimet tuaja, dhe të marrin pagesa në Internet. Sites si eBay, Walmart dhe GrubHub janë shembuj të uebfaqeve të eCommerce. Dhe, shumica e këtyre faqeve të internetit të tregtisë elektronike janë gjithashtu faqe interneti dinamike.
 • Blog – Një blog mund të jetë një faqe interneti informuese ose një ditar në internet, ku përmbajtja më e re shfaqet së pari dhe zakonisht drejtohet nga një shkrimtar individual ose nga një grup i vogël njerëzish që paraqesin përmbajtjen e tyre në një stil më bisedor. WPCrafter është një shembull i një faqe interneti blog.

Tani që dini llojet e faqes në internet, a keni vendosur tashmë se cilën do të ndërtoni?

Pasi të keni vendosur llojin e faqes së internetit që do të ndërtoni, natyrisht, gjithashtu duhet të vendosni se si ta ndërtoni atë. Ekzistojnë një numër platformash ku mund të ndërtoni faqen tuaj të internetit, por unë rekomandova me forcë të punoni në një platformë WordPress.

WordPress është platforma më e popullarizuar e botimit në internet. A e dini se më shumë se 30% e të gjitha faqeve të internetit përmes Internetit janë ndërtuar në WordPress? Po, kjo është se sa i fuqishëm është WordPress, dhe ne kemi një video tutorial kemi bërë se si të bëjnë një WordPress faqe në 10 minuta. Edhe më mirë, ne kemi gjithashtu një postim se si të bëjmë site më të shpejtë dhe më të lehtë duke përdorur temën Astra.

Pavarësisht nëse jeni fillestar apo zhvillues, mund të ndërtoni me lehtësi dhe shpejt një uebfaqe të WordPress. Shumica e ofruesve të mbajtjes së faqeve në internet madje ofrojnë shërbime të instalimit me një klikim të WordPress me 1 klik.

Plus, ju keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj të internetit me ndihmën e tonit të saj të temave falas dhe premium që mund ta bëjnë faqen tuaj të internetit menjëherë në kërkim profesional. Dhe, nëse doni më shumë karakteristika dhe funksionalitete në faqen tuaj të internetit, mund të instaloni shtesa të fuqishme WordPress bazuar në qëllimet e tyre.

2. Zgjidhni një shërbim të mbajtjes në internet

Siç e përmenda edhe më parë, keni nevojë për një “shtëpi” për faqen tuaj të internetit. Para se të ndërtoni një faqe në internet dhe ta bëni atë të dukshëm për vizitorët tuaj, ju duhet të blini një plan për mbajtjen në internet. Pra, tani, është koha për të zgjedhur një shërbim të web hosting që i përshtatet nevojave tuaja të internetit.

Këtu janë 3 gjërat kryesore që duhet të merren parasysh kur zgjidhni një shërbim të mbajtjes së faqes në internet:

 • shpejtësi
 • siguri
 • seriozitet

Ajo që mund të rekomandoj me ju që ka këto gjëra është SiteGround.

SiteGround është një ofrues i shërbimit të mbajtjes së faqeve në internet që rekomandohet zyrtarisht nga vetë WordPress.org kryesisht për shkak të besueshmërisë së tij në 100%, kohërave të shpejtësisë së rrufeve në faqe dhe mbështetjes cilësore për klientët. Jo në SiteGround? Këtu është udhëzuesi ynë pa fraksione se si të transferojmë pritjen.

Nëse ju jeni një jo-techie, ju nuk duhet të shqetësohen për ngritjen hosting tuaj; gjithmonë mund të mbështeteni te përfaqësuesit e mbështetjes së SiteGround.

Që një ofrues i shërbimit pritës të sigurojë një shpejtësi të tillë mbresëlënëse dhe performancë të besueshme, SiteGround është me të vërtetë një i përballueshëm. Plus, ajo e merr seriozisht sigurinë, pasi mbron në mënyrë proaktive faqen tuaj të internetit nga sulmet me qëllim të keq.

3. Zgjidhni një plan për mbajtjen në internet

Ju mund të merrni shërbimin pritës të SiteGround për një uebsajt të vetëm për vetëm 3,95 dollarë në muaj. Një nga dallimet kryesore midis planet e saj hosting është numri i faqeve që ju mund të ndërtuar dhe hapësira e internetit. Pra, nëse planifikoni të azhurnoni uebfaqen tuaj ose të krijoni uebfaqe të shumta, mund të merrni planet e saj më të larta.

Por, nëse po filloni, sigurisht, do t’ju duhet vetëm plani i StartUp.

Vizitoni SiteGround

4. Zgjidhni një emër domain

Pasi të keni zgjedhur një plan pritës, është koha që ju të zgjidhni emrin e domain. Shtë adresa që vizitorët tuaj mund të shkruajnë në shiritin URL të shfletuesit të tyre për të arritur në faqen tuaj të internetit.

Ju mund të blini një emër domain me SiteGround së bashku me planin e tij të strehimit. Pasi të keni zgjedhur një plan pritës, do t’ju kërkojë të regjistroheni një domain të ri, ose mund të merrni një emër domaini nga një ofrues tjetër.

Pasi të keni zgjedhur një emër domain, tani mund të vazhdoni me plotësimin e formularit të informacionit dhe të plotësoni blerjen. Tani mund të vendosni uebfaqen tuaj të WordPress.

5. Instaloni WordPress

Pasi të keni mbaruar blerjen e planit tuaj të pritjes dhe regjistrimin e emrit të domain, tani mund të instaloni WordPress. Për fat të mirë, me SiteGround, ju mund të përfitoni nga instalimi i tij i automatizuar i WordPress.

Me opsionin e saj për klikim dhe instalim, SiteGround kujdeset për gjithçka në fillim. Pasi të bëhet kjo, tani mund të rregulloni më shpejt faqen e internetit tuaj WordPress dhe ta bëni atë të duket profesional.

Ju madje mund të zgjidhni nga një galeri temash të siguruara nga SiteGround për t’ju ndihmuar të ndërtoni një faqe në internet plotësisht funksionale në vetëm disa minuta.

Pasi WordPress është instaluar, ju tani mund të hyni në faqen tuaj WordPress dhe të fillojnë të customizing atë.

Ç’pritet më tej?

Pra, ju keni mbaruar instalimin e WordPress. Tani mund të filloni ta personalizoni atë dhe të krijoni përmbajtje të tillë si një faqe kryesore, një faqe Rrethi dhe një faqe blog. Ju gjithashtu mund të instaloni disa shtojca për karakteristika të shtuar dhe funksionalitete të tilla si formën e kontaktit, SEO, listën e postës elektronike dhe shumë të tjera për të rritur trafikun tuaj të internetit dhe për të rritur konvertimin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector