BigCommerce vs WooCommerce: Kush e ka dorën e sipërme?

A është koha juaj për të hyrë në një biznes në tregti elektronike? Nëse po, a keni vendosur tashmë se në cilën platformë eCommerce doni të përdorni dhe cila është e përshtatshme për tiparet dhe funksionet që keni në mendje?


BigCommerce dhe WooCommerce janë dy lojtarë të mëdhenj kur bëhet fjalë për platformat eCommerce. Ju inkurajojmë të formoni një mendim mbi të cilin mund të përdorni duke renditur krahasimin e të dyve, nga tiparet e tyre, në çmimet, për të mbështetur, për lehtësinë e përdorimit dhe më shumë.

Përmbledhje e përgjithshme: BigCommerce vs WooCommerce

Tregti e madhe

Le të fillojmë me BigCommerce.

Isshtë një platformë plotësisht e pritur në eCommerce e cila ka shumë, veçanërisht për pronarët e bizneseve të reja sepse mund të merrni gjithçka që ju nevojitet si fillestar.

Për të filluar një uebfaqe të re, duhet të keni një pritje (ku faqja juaj e internetit jeton në internet), dizajn, përmbajtje, pagesa, karrocë, karakteristika të marketingut, mbështetje, dhe më shumë. Në BigCommerce, ato i mbulojnë të gjitha me një çmim pakete.

Por, një faktor që ju duhet të marrin në konsideratë para se të nënshkrimit me BigCommerce është se sapo ju të regjistroheni me ta dhe të fillojnë për të krijuar faqen tuaj eCommerce, ju do të jetë “peng” për shkak se nuk ka opsione për të lëvizur faqen tuaj me ndonjë tjetër ofruesit e pritjes.

Një tjetër gjë është që të dhënat tuaja ndahen me dyqanet e tjera të BigCommerce.

BigCommerce ofron një mundësi për të integruar platformën e saj përmes WordPress, megjithëse. Me këtë lloj konfigurimi, ju mund të menaxhoni përmbajtjen tuaj në pjesën e përparme me WordPress dhe pjesa e prapme do të jetë me BigCommerce

WooCommerce

WooCommerce është një shtesë e popullarizuar eCommerce falas për WordPress dhe fuqitë 30% të të gjitha dyqaneve në internet. Pra, nëse doni të përdorni WooCommerce, atëherë faqja juaj e internetit duhet të jetë në WordPress.org. Nëse tashmë keni një blog ose faqe në WordPress, atëherë është e lehtë të ndërtoni një dyqan eCommerce me shtojcën WooCommerce. Ju mund të hidheni menjëherë dhe të përparoni në tonë udhëzues për krijimin e plotë të faqes WooCommerce.

Çfarë do të thotë kjo?

WooCommerce dhe WordPress e kombinuar do të thotë që ju keni kontroll të plotë dhe pronësi në faqen tuaj të internetit. Ju mund të zgjidhni çdo ofrues të web hosting që ju pëlqen, ndryshe nga BigCommerce ku jeni lidhur.

WooCommerce gjithashtu ofron shumë karakteristika të integruara për t’ju ndihmuar në menaxhimin e dyqanit tuaj online. Këto përfshijnë përpunimit të pagesave, menaxhimin e inventarit, anijeve, kupon, dhe shumë më tepër. Ftohtë, nuk është ashtu?

Features

Tani, le të shikojmë tiparet që BigCommerce dhe WooCommerce morën.

BigCommerce

BigCommerce ofron shumë karakteristika. Ju mund të krijoni një dyqan tërheqës dhe intuitiv të e-commerce në më pak se gjysmën e kohës që kërkon zakonisht në krijimin e një faqe në internet.

Ju mund të zgjidhni nga një larmi temash, falas dhe me pagesë, për t’ju ndihmuar të filloni. Mos u shqetësoni për të mos marrë një temë të përshtatshme për kamare tuaj, sepse ato kanë mjaft në dispozicion nga industri të ndryshme, të tilla si moda, ushqimi dhe pije, artet dhe zanatet, kafshët shtëpiake, automobilat dhe industriale, lodra dhe lojëra, dhe shumë më tepër.

Edhe në qoftë se ju jeni një jo-techie, ju prapë mund të rregulloje dyqan tuaj, duke e bërë më të lehtë për përdoruesit tuaj në dyqan në dyqan tuaj, me të lehtë e saj për të redaktor përdorimi Storefront, si dhe logjikën e kushtëzuar, fotografi gjuhës, fleksibël baza modulare kodit, dhe funksionalitetin e kërkimit.

BigCommerce gjithashtu ka mjete të integruara për optimizimin e konvertimit për t’ju ndihmuar të rrisni shpejt të ardhurat tuaja. Serveri i tij i braktisur i karrocave ndihmon në uljen e braktisjes së karrocave. PayPal One Touch i saj ndihmon në rritjen e arkëtimit.

Ju gjithashtu mund të përdorni një arkë prej 1 faqesh për të rritur konvertimin, shtoni rishikimet e produkteve për të rritur besimin e konsumatorëve dhe për të shtuar kuponë të brendshëm dhe zbritje për të dhënë stimuj për blerësit tuaj.

Disa karakteristika shtesë përfshijnë analiza elektronike të tregtisë elektronike, optimizimin e motorëve të kërkimit, integrim pa probleme me aplikacionet e tjera të preferuara, transportin e duarve dhe urdhrat për përmbushjen, pranimin e pagesave dhe shumë më tepër.

Jo keq, apo jo?

WooCommerce

WooCommerce gjithashtu ofron një gamë të gjerë karakteristikash për t’ju ndihmuar të ndërtoni një dyqan online të dobishëm WordPress. Ju mund ta rregulloni dyqanin tuaj për sa kohë që dëshironi pasi është me burim të hapur dhe është i ndërtuar në WordPress.

Ju mund të zgjidhni një nga temat e tij WooCommerce dhe ta integroni lehtësisht me WordPress. Ju madje mund të zgjidhni nga më shumë se 55,000 shtesa të lira dhe të paguara të WordPress që i përshtaten nevojave tuaja të tregtisë elektronike.

Me WooCommerce, ju mund të përfitoni nga zgjerime të ndryshme për të ndihmuar në përmirësimin e dyqanit tuaj të tregtisë elektronike, nga pagesa, transporti, marketing, në të gjithë mënyrën për të ruajtur menaxhimin, dhe shumë më tepër. Ju gjithashtu mund të zgjeroni zgjedhjet e klientit mbi ngjyrat dhe madhësitë përmes variacione në WooCommerce.

Këtu janë disa nga shtesat më të njohura WooCommerce që mund të përdorni për dyqanin tuaj online:

 • Abonimet e WooCommerce – për pagesa të përsëritura dhe tarifim automatik të klientëve
 • Rezervime WooCommerce – për prenotimin e emërimeve, rezervimet ose marrjen me qira të produktit ose pajisjeve nga faqja e internetit tuaj
 • Shtesa të Produkteve – për oferta shtesë, siç është përfundimi i dhuratave ose shtimi i një shënimi të veçantë në produktin tuaj
 • Anëtarësimi WooCommerce – për t’u dhënë anëtarëve qasje në përmbajtje ose produkt specifik falas ose një çmim të veçantë
 • Ndjekja e dërgesave – për përcjelljen e dërgesave të porosive të klientëve tuaj

Një tjetër gjë e shkëlqyeshme në lidhje me WooCommerce është se ju mund të menaxhoni dyqanin tuaj online me aplikacionin e tij celular përmes portave të tij të pagesave. Disa tipare më tërheqëse përfshijnë përpunimin e integruar të pagesave, siç janë PayPal dhe Stripe, personalizimin e gjuhës dhe të monedhës, vlerësimin e produkteve dhe rishikimet e produkteve, dhe raportimin. Në rast se interesoheni, ne gjithashtu kemi një video tutorial se si t’i dërgoni blerësit tuaj direkt në arka në WooCommerce.

Me të gjitha gjërat e përmendura, cilat mendoni se vijnë në krye?

Pa dyshim, është WooCommerce.

Lehtësinë e përdorimit

BigCommerce

BigCommerce është një nga platformat më të lehta për t’u përdorur kur bëhet fjalë për dyqanin tuaj online. Procesi i brendshëm i konviktit është i lehtë për tu kuptuar, dhe ka shumë karakteristika të integruara, kështu që nuk do të duhet të shqetësoheni për shtojcat.

BigCommerce gjithashtu ju ndihmon të krijoni faqen tuaj në një kohë minimale. Nëse jeni jo-teknik, mos u shqetësoni sepse BigCommerce mori gjithçka për ju.

WooCommerce

WooCommerce ka shumë për të ofruar kur bëhet fjalë për temat dhe shtojcat. Por, do të duhet më shumë kohë për vendosjen e të gjitha të dhënave tuaja në WordPress. Ka një kurbë mësimi me të.

Duhet të jeni më të gatshëm në administrimin e faqes tuaj, përfshirë azhurnimet dhe të siguroheni që faqja juaj e internetit të jetë e sigurt. Për fat të mirë, WooCommerce ofron disa shtojca, si shtojcat e sigurisë, për shembull, që do t’ju ndihmojnë të automatizoni procesin.

Nëse tashmë jeni mësuar të përdorni WordPress, krijimi i një dyqani në internet do të jetë si një shëtitje në park.

Kjo është arsyeja pse, kur bëhet fjalë për lehtësinë e përdorimit, BigCommerce del në krye.

Shkallëzueshmëria

BigCommerce

Nëse jeni një startup ose një biznes i vogël, BigCommerce është një zgjedhje e shkëlqyeshme për ju. Dhe nëse po planifikoni të shkallëzoni, BigCommerce ofron produkte të pakufizuar, ruajtje skedarësh dhe gjerësi bandë.

BigCommerce gjithashtu ofron 99.9% herë më të shpejtë dhe faqe më të shpejtë të ngarkesës. Me këtë duke u ngritur në dyqan tuaj, ju do të merrni konvertimet më të mirë dhe përvojë më pozitive të konsumatorëve.

Gjëja këtu është se ndërsa shkallëzoni lart, ajo bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë pasi ju jeni modernizuar automatikisht në një plan më të lartë kur keni arritur një shifër të caktuar vjetore të shitjeve në internet.

WooCommerce

Me WooCommerce, ju mund ta shkallëzoni biznesin tuaj ashtu siç dëshironi pasi që është një platformë me burim të hapur. Ju mund të postoni produkte, imazhe dhe galeri të pakufizuara dhe të menaxhoni transaksione të pakufizuara. Por ju gjithashtu duhet të azhurnoni planin tuaj të pritjes WooCommerce ndërsa dyqani juaj në tregti elektronike rritet.

Për dallim nga BigCommerce, ju jeni ata që mirëmbani azhurnimet, rezervimet dhe sigurinë e faqes suaj të internetit. Por kjo do të thotë që ju keni zgjedhjen se cilat shtojca duhet të përdorni për biznesin tuaj.

Nëse nuk ju pëlqen të merreni me gjërat teknike në faqen tuaj të internetit, ju keni mundësinë të punësoni një zhvillues për ta bërë këtë për ju.

Pra, për sa i përket shkallëzimit, WooCommerce është në avantazh.

Çmimeve

BigCommerce

BigCommerce ofron katër plane të ndryshme çmimesh, si Standard, Plus, Pro dhe Enterprise, të cilat variojnë nga 29,95 $ në muaj deri në 249,95 $ në muaj dhe më të lartë, në varësi të shitjeve në internet të klientëve.

Ato nuk përfshijnë tarifa të transaksioneve, produkte të pakufizuar, ruajtjen e skedarëve dhe gjerësinë e bandës, dhe llogari të pakufizuar të stafit. Pagesa e përpunimit për kartat e debitit dhe të kredisë fillon me 2.9% + 0.30 $ për transaksion për të gjitha planet e BigCommerce.

Nëse shitjet tuaja në internet janë më pak se $ 400K, atëherë plani juaj është Pro, që është 249,95 $ në muaj. Por, ndërsa biznesi juaj rritet, thuajini 200K $ shtesë, do t’ju duhet të paguani një shtesë prej 150 $ në muaj.

Nëse doni mbrojtësin e karrocave të braktisura dhe veçoritë e ndarjes së klientit, zgjidhni një plan më të lartë.

WooCommerce

WooCommerce është një plugin falas eCommerce WordPress. Ju thjesht mund ta shkarkoni dhe instaloni në faqen tuaj të internetit në WordPress.

Por sigurisht, për të ngritur dhe funksionuar dyqanin tuaj online, ju duhet një emër domain, një paketë pritjeje dhe një Certifikatë SSL. Merrni listën e shërbimeve më të mira të lira të mbajtjes në internet.

Zgjatjet WooCommerce mund të jenë pak të kushtueshme, por ato mund t’i blini vetëm kur ju duhen. Ju gjithashtu mund të shikoni për plugins falas ose të lirë WordPress për WooCommerce.

Natyrisht, ju mund të përfitoni sa më shumë nga buxheti juaj me WooCommerce.

mbështetje

BigCommerce

BigCommerce u jep mbështetje të shkëlqyeshme përdoruesve të saj. Të gjitha planet e saj vijnë me 24/7 mbështetje të agjentëve të drejtpërdrejtë. Në çdo kohë të ditës kur hasni ndonjë problem në faqen tuaj të internetit, me siguri do të merrni ndihmë menjëherë.

Ata gjithashtu kanë një Help Center, e cila përfshin ton këshilla të dobishme, truket, dhe udhëzime për përdoruesit.

Pasi të regjistroheni në Planin e tyre të Ndërmarrjes, do të keni mundësinë të keni akses në mbështetje të shpejtë të rrugës, të bëheni përparësi me pyetjet tuaja, qasje në menaxhimin strategjik të llogarisë dhe Mbështetje API.

WooCommerce

WooCommerce ofron materiale dhe mësime që mbulojnë çështjet dhe pyetjet e përgjithshme të përdoruesve të tyre. Ata gjithashtu inkurajojnë forume ku përdoruesit mund të bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe të marrin këshilla nga njëri-tjetri.

WooCommerce ofron vetëm sistem live chat dhe biletash. Ata nuk kanë mbështetje përmes telefonit, postës elektronike ose mediave sociale. Nëse keni çështje të serverit, mund të kontaktoni ofruesin tuaj të pritjes së WooCommerce.

Kjo e bën BigCommerce një fitues kur bëhet fjalë për mbështetjen e klientit.

Pra, cilën duhet të zgjidhni? BigCommerce ose WooCommerce?

BigCommerce dhe WooCommerce janë në të vërtetë një zgjedhje e shkëlqyer në varësi të preferencave tuaja.

Nëse doni të ndërtoni një dyqan në internet shpejt pa menduar aspektet teknike të faqes tuaj, atëherë regjistrohuni në BigCommerce.

Me BigCommerce, nuk do të duhet të shqetësoheni më shumë, dhe kjo mund të kursente kohën tuaj në ndërtimin e dyqanit tuaj në internet. Pasi të regjistroheni, nuk do të duhet të shpenzoni shumë kohë në ndërtimin e faqes tuaj të internetit. BigCommerce i ka të gjitha për ju.

Gjëja këtu është që ju do të duhet të paguani më shumë ndërsa biznesi juaj rritet. Plus, ju nuk keni kontroll të plotë dhe pronësi në faqen tuaj të internetit.

Por, nëse doni të merrni kontrollin e plotë të uebfaqes tuaj dhe nëse doni një konfigurim më miqësor me buxhetin, atëherë zgjidhni WooCommerce.

Siç u përmend, ajo shkon përmes WordPress, duke e bërë kontrollin dhe personalizimin tuaj të pafund. Ju mund të luani me krijimtarinë tuaj aq sa dëshironi. Kostoja është më e përballueshme, veçanërisht për sipërmarrësit që vuajnë nga budalla.

Disavantazhi i vetëm i kësaj është se ju duhet të menaxhoni vetëm programin tuaj dhe ju duhet të shpenzoni më shumë kohë duke krijuar faqen tuaj. Por sigurisht, gjithçka që ju duhet të mësoni me këtë mund të kërkohet në internet.

Atëherë, çfarë po pret? Ndërtoni atë dyqan në internet dhe filloni të fitoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map