Alternativa e lirë e blerjes për të hedhur në treg Dyqanin tuaj në tregti elektronike

Në mes të zgjedhjes së platformës së duhur eCommerce, Shopify gjithmonë do të gjejë rrugën e saj në krye të listës. Shtë një nga ndërtuesit më të zakonshëm të tregtisë elektronike. Popullariteti ka avantazhin e tij pasi që njerëzit zakonisht e rekomandojnë atë për të ardhurit në biznesin e e-tregtisë, madje pa e kuptuar dobësitë e thella.


Por ju e dini çfarë? Shopify nuk është një lloj platforme me një madhësi të përshtatshme për të gjitha.

Le të numërojmë së pari pse Shopify është popullor:

 • I lehtë në përdorim – Shopify është i lehtë për t’u përdorur edhe për përdoruesit jo-teknikë.
 • Ka një ndërfaqe të bukur – Shopify ofron tema tërheqëse që mund të përdoren falas.
 • Trajton të gjithë teknikitetin – ku përdoruesit nuk duhet as të shqetësohen për ndërprerjen e hakmarrjes dhe serverit. Ata trajtojnë gjithçka për pajtimtarët e tyre.
 • 24/7 Mbështetje – Ekipi i tij mbështetës është gjithmonë i gatshëm për të shpëtuar 24/7. Këshilltarët e palëve të treta janë gjithashtu të gatshëm t’ju ndihmojnë.

Sidoqoftë, të gjitha tiparet e jashtëzakonshme vijnë me një çmim.

Disa nga disavantazhet e Shopify janë:

 • I shtrenjtë për t’u përdorur – kur të blini për herë të parë Shopify, do të vini re që karroca juaj e blerjes bazë nuk ka asnjë veçori. Si rezultat, do të përfundoni të blini aplikacione të palëve të treta për të mbuluar ndërtimin e tregtisë elektronike tuaj.
 • Tarifat Tarifa e Transaksionit – nëse vendosni të keni sistemin tuaj të pagesave, Shopify do t’ju paguajë një tarifë të lartë transaksioni duke filluar nga 2% për transaksion, i cili mund të jetë i pjerrët. Kjo ju inkurajon me forcë të blini sistemin e saj të transaksioneve të quajtur Shopify Pagesa.
 • Mbështetje e dobët ndërkombëtare – nëse po planifikoni të filloni një dyqan eCommerce i cili mbështet ndërkombëtarisht, përfundimisht Shopify nuk është i duhuri për ju. Pagesa e Shopify mbështet vetëm disa vende të cilat mund t’i shihni në listën më poshtë. Nëse vendi që po synoni nuk është në listë, Shopify do t’ju paguajë një tarifë më të lartë transaksionesh.
  • Shtetet e Bashkuara
  • Kanadë
  • Mbretëria e Bashkuar
  • Irlandë
  • Australi
  • Zelanda e Re
  • Singapore
 • Kufizimet e produkteve – ka shumë produkte që nuk lejohen të shesin në Shopify. Shembuj lodrash seksi / lodra për të rritur, vape dhe produkte të tjerë të lëngshëm, etj. Ekziston një listë e gjatë e produkteve të ndaluara të cilat duhet të kontrolloni herë pas here për të shmangur ndalimin në dyqanin tuaj.
 • Kufizuar në 3 grupe të varianteve për produkt – Shopify kufizon shumëllojshmërinë e produkteve. Nëse jeni duke shitur shumë mundësi të ndryshme për të zgjedhur, Shopify nuk është për ju. Për shembull, ju jeni duke shitur një widget; mund të ofroni vetëm tre lloje zgjedhjesh siç janë madhësia, ngjyra dhe materiali.

Karakteristikat më të mira të Shopify janë në dispozicion vetëm në planet e tyre më të larta. Po sikur një shitës i ri të mos ketë mundësi të blejë planet e tyre të primit? Gjithashtu, ofron veçori të pakta në ato me çmim më të ulët planet.

Shopify fillon me 79 $ / muaj si një plan i rregullt. Nëse doni të operoni një dyqan online në më shumë se një vend, duhet të regjistroheni në Shopify Plus, i cili kushton 2000 dollarë në muaj ose paguani më shumë për një shtojcë gjuhësore.

Deri tani, të kemi bindur pse Shopify është disi një platformë mbi-vlerësuarat? Kujtohuni që ju gjithashtu mund të skanoni tonë video tutoriale për ndërtimin e një dyqani të lehtë, të shpejtë dhe të lirë në eCommerce dhe tanët udhëzues i gjerë se si të ndërtoni një dyqan eCommerce në WordPress. Me këtë, vdes është hedhur dhe ne tani do të vazhdojmë të diskutojmë alternativat më të mira të lirë Shopify.

1. BigCommerce

BigCommerce është alternativa e parë më e mirë për Shopify. Edhe pse BigCommerce ka të njëjtat karakteristika si Shopify, ajo ofron çmim shumë më pak se Shopify.

Këtu janë të njëjtat karakteristika që BigCommerce i ndan me Shopify:

 • I lehtë në përdorim
 • Model të lirë pa pamje
 • 24/7 Mbështetje
 • Trajton të gjithë teknologjinë

Avantazhet e BigCommerce

1. Ofron karakteristika të plota jashtë kutisë

BigCommerce është e kundërta e Shopify kur bëhet fjalë për shportën bazë të blerjeve. Siç e përmenda edhe më parë, karroca bazë e Shopify zakonisht nuk është asgjë. Nga ana tjetër, BigCommerce ofron veçori më tërheqëse që mund të blini me të njëjtën kosto si Shopify.

BigCommerce ofron veçori të shkëlqyera zbritje, madje edhe në planet e saj më të lira. Disa oferta janë:

 • Bleni një të marrë një promo falas
 • Ulje të rregullta
 • Ulje të niveleve të bazuara në sasi
 • Zbritje për klientët e besuar

Ofertat bazë të zbritjes të BigCommerce janë më të mira se shtesat e palës së tretë të Shopify, dhe mund të merrni nëse falas nga kutia.

2. BigCommerce nuk tarifon një tarifë të transaksionit

Me BigCommerce, ju mund të zgjidhni çdo sistem pagese që dëshironi të implementoni në dyqanin tuaj pa u shqetësuar për tarifën e transaksionit. Edhe kur nuk banoni në listën e vendeve të përmendura, BigCommerce ende nuk do t’ju paguajë tarifa transaksionale.

3. BigCommerce ofron Shitje Multi-Channel jashtë Kutisë

Me BigCommerce, ju mund ta menaxhoni dyqanin tuaj përmes Amazon, eBay, Facebook dhe Pinterest. Ju madje mund të sinkronizoni inventarin tuaj për çdo treg, i cili është një kursimtar i shkëlqyeshëm nga blerja e mjeteve të palëve të treta.

4. BigCommerce është mënyrë më e lirë

Me të gjitha tiparet e BigCommerce, ju mund të kurseni shumë para nga blerja e aplikacioneve të palës së tretë të Shopify. Plus, BigCommerce nuk kufizon gjithashtu variantet që dëshironi të ofroni për klientët tuaj. Shihni se si performoi BigCommerce kundër WooCommerce, kështu që ju mund të merrni njohuri shtesë.

Vizitoni BigCommerce

2. WooCommerce

WooCommerce është një Plugin WordPress falas që ju lejon të kryeni transaksionet tuaja në eCommerce në sistemin më të njohur në botë për menaxhimin e përmbajtjes. Një nga avantazhet masive të Woocommerce për të Shopify është është plotësisht i lirë dhe ka një ekosistem të konsiderueshëm të palëve të treta. Ne madje e kemi edhe këtë udhëzues i fundit, gjithëpërfshirës dhe jo-teknik për ngritjen e WooCommerce në WordPress.

Avantazhet e WooCommerce

1. Lehtë për tu vendosur

WooCommerce ju ofron kontroll të plotë mbi faqen tuaj të internetit. Ju mund të modifikoni dhe modifikoni karrocat tuaja sipas rregullave tuaja dhe të vendosni çmimet e produktit tuaj në vendimet tuaja.

2. Falas për t’u përdorur

WooCommerce është 100% Falas. Ju gjithashtu mund të zgjidhni kushtet e pagesës që dëshironi të keni. Sistemi më i popullarizuar i pagesave në WooCommerce është PayPal dhe Stripe. Nëse nuk jeni të kënaqur me të dy, mund të instaloni një sistem tjetër pagese pa tarifa transaksioni.

3. Mënyra më e mirë për Blogim

Meqenëse WooCommerce është një shtojcë në WordPress, ju lehtë mund të krijoni blogun tuaj në WordPress pasi është platforma më e popullarizuar e blogjeve në të gjitha kohërat. Përveç drejtimit pa probleme me bloget tuaja, ju mund të bashkëjetoni WooCommerce me të njëjtin fushë, e cila përfiton SEO tuaj.

Por, ka edhe disa disavantazhe që ju duhet të merrni parasysh. WooCommerce është i ngadaltë, për dallim nga Shopify. Kërkon më shumë njohuri teknike për personalizimin pasi keni kontroll të plotë mbi faqen tuaj.

Plus, kërkon që ju të blini ofruesin tuaj të pritjes për të shpejtuar funksionin e kutisë dhe ka një shans të keni një konflikt me shtojcat e tjera.

Vizitoni WooCommerce

3. Shporta e hapur

OpenCart ka shumë ngjashmëri me WooCommerce. E para është që është 100% falas për t’u përdorur. OpenCart është një zgjidhje e para-zhvilluar nga kutitë e para-zhvillimit, e cila mund të përdoret për të funksionuar si një dyqan i plotë i operuar në eCommerce.

Përveç nga të qenit të lirë për përdorim, këtu janë disa tipare të mira të Hapur Karrocë:

 • Lehtë për t’u përdorur – Përdorimi i Shportës së Hapur është i lehtë për t’u përdorur, dhe lehtë mund të rregulloni shportën tuaj të blerjes nën kontrollin tuaj.
 • Ju lejon të keni një blog me të njëjtin domen
 • I shpejtë dhe i lehtë
 • Ju lejon të kontrolloni kodin burimor për faqen tuaj

Nëse jeni teknikisht të kursyer, lehtë mund të modifikoni Open Cart për të bërë gjithçka që dëshironi.

Disavantazhi i çuditshëm i OpenCart është, sidoqoftë, se nuk ka shumë mbështetje nga palët e treta në krahasim me platformat e tjera dhe kërkon që në një farë mënyre të jetë teknikisht i ditur për ju që të jeni në gjendje të merrni kontrollin e faqes tuaj.

Vizitoni Shportën e Hapur

4. Magento

Magento kryeson si platforma e tretë më e mirë eCommerce pranë Shopify dhe WooCommerce. Magento është gjithashtu një platformë 100% falas, dhe kjo është e vetmja ngjashmëri që ka midis WooCommerce dhe OpenCart.

Disa nga karakteristikat më të mira të Magento janë:

 • Zgjedhur si platforma më e pasur me tregti eCommerce – Magento dikur ishte standardi për dyqanet e niveleve të larta. Shtë baza e produkteve më të larta të shtrenjta në treg. Isshtë një platformë më fleksibile dhe e shkallëzuar eCommerce në treg.
 • Mbështetja e palëve të treta – Magento ka shumë mbështetje të palëve të treta me mijëra shtesa dhe shtesa të personalizuara për të zgjedhur.

Disavantazhi i përdorimit të Magento është se kërkon një host të nivelit të lartë, i cili gjithashtu kushton shumë para. Kërkon gjithashtu aftësi teknike për të integruar faqen tuaj të dëshiruar eCommerce në tërësi, dhe është pak e komplikuar për t’u përdorur, veçanërisht nëse jeni i ri.

Vizitoni Magento

5. Wix

Megjithëse nuk e rekomandoj shumë përdorimin e Wix, është një platformë e shkëlqyeshme për të krijuar një dyqan tërheqës në eCommerce. Ajo ofron një larmi të gjerë modelesh, aplikacionesh dhe opsionesh të personalizueshme.

Wix nuk ka karakteristika kryesore që duhet të ofrojnë platformat e tjera. Nuk ka Mbështetje FBA, Mbështetje SEO, rikuperim të braktisur karroce dhe sende të tjera që duhet të posedojë një karrocë blerjeje.

Por, nëse jeni një dyqan hobiist, Wix mund të punojë për ju.

Vizitoni Wix

përfundim

Shopify ka shumë të mirat dhe të këqijat dhe zgjedhja e platformës së duhur të tregtisë elektronike do të vie të gjitha për nevojat individuale.

Unë do të them BigCommerce është një alternativë e denjë për të Shopify. Nuk merret me shumë kufizime në produkte dhe nuk ka tarifa transaksionesh. Në fund të fundit, BigCommerce dallon nëse:

 1. Kërkoni variante të shumta të produkteve tuaja
 2. Keni një buxhet të kufizuar për përfitimet

Aty e keni. Merrni në lojën eCommerce të armatosur me një kuptim më të mirë të platformave eCommerce që mund t’ju fuqizojnë me lirinë e zgjedhjes kundër Shopify.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map