WordPress Sorunlarını Kendi Başınıza Çözme

WordPress sitenizde hiç çalıştınız mı, bir şeyde değişiklik yapmaktan heyecan duydunuz ve BOOM, işinizi tamamlamanızı engelleyen garip bir sorununuz var mı? Çok sinir bozucu, değil mi? Bu yazıda, temel WordPress sorun giderme ve onarım işlemlerini nasıl yapacağınızı göstereceğim, böylece bu sorunları çözebilirsiniz. En azından bir tema veya eklenti geliştiricisinden ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir dış desteği en aza indirebilirsiniz..


İlk düşünceniz olabilir,

Akh! Bu benim temam veya sayfa oluşturucum!

Belki öyle, belki değil. Bunun en altına inelim.

İşte bir şeyin planlandığı gibi gitmediği bir test sitesi. Yeni ana sayfanızı düzenlemekten memnuniyet duyduğunuzu varsayalım. Güzel bir tema, bu durumda Astra ve Elementor gibi harika bir sayfa oluşturucu ve bazı eklentiler yüklediniz. Ana sayfanıza gidip “Elementor ile Düzenle” menü sekmesini tıklamayı bekliyorsunuz ama…

BAM! Yönetici çubuğunuz TAMAMEN GİDİYOR!

Muhtemelen normalde gösterge tablonuza gidip sayfalara tıklarsınız. Ardından listeden görürsünüz ve “Elementor ile Düzenle” yi tıklarsınız. Ama sonra denediğinizde, bu hata iletisini alırsınız! Dang.

Muhtemelen düşünüyorsun, lanet olsun Elementor. Sorun olmalı. Size söyleyeyim, sayfa oluşturucunuz aslında nadiren sorun.

Rahat olun, sorununuz ne olursa olsun en alt düzeye ulaşmak için bazı sorun giderme tekniklerini gözden geçireceğiz, veya en azından temanızı veya sayfa oluşturucu geliştiricilerinizi dahil etmeden önce bir çözüme o kadar yaklaşın.

Normalde temanız veya eklenti geliştiricinizle iletişim kurarsınız. Web sitenize girmek için kimlik bilgilerinizi isteyeceklerdir. Sonra birkaç gün sürecekler ve eklentilerinizin her birini titizlikle geçecekler, sorunu çözmek için tek tek devre dışı bırakıp yeniden etkinleştiriyorlardı. Ayrıca temanız olup olmadığını görmek için temaları değiştirmeye çalışacaklar.

Kendi sorun gidermenizi teknik destek beklemekten daha verimli bir şekilde nasıl yapabilirsiniz:

1. Adım: Sitenizin yedeğini alın!

Bu sorun giderme işlerinden herhangi birine girmeden önce güvenli olmanız ve sitenizin yedeğini almanız son derece önemlidir. İşte sitenize kolayca nasıl yedek oluşturabileceğinize ilişkin bir bağlantı. BURAYA TIKLA.

2. Adım: Üzerinde çalışmak için bir hazırlama / klonlama sitesi oluşturun.

Bu değişiklikleri canlı sitenizde yapmak istemezsiniz. Web barındırıcınızın paketinize dahil evreleme siteleri sunup sunmadığını kontrol edin. Öyleyse, ana bilgisayar kontrol panelinizden veya CPanel’den bir site oluşturun. (Toplantı sahibi aracılığıyla nasıl kuracağınızı bilmiyorsanız, barındırıcınızın yardım kanallarına bakın.)

Planınıza dahil edilen evrelemeniz yoksa, evreleme sitesini kendi başınıza kurmanın kolay bir yolu. SAHNE SİTESİ NASIL KURULUR.

Bu, bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda ayrı bir klonlama sitesinde tüm değişiklikleri yapmanıza olanak tanır, canlı sitenizi karıştırmayacaksınız!

3. Adım: Site temasını değiştirme.

Gösterge tablosunda sol kenar çubuğunuza gidin ve “Görünüm – Temalar” ı tıklayın. Orada bir kez solda etkin temanızı göreceksiniz. Muhtemelen başka varsayılan temalar göreceksiniz. Bunlardan en güncel olanı seçin. Onları görmüyorsanız, bir tema eklemek için tıklayın ve herhangi bir temayı, tercihen varsayılan bir WordPress temasını seçin.

Devam edin ve farklı temayı etkinleştirin. Ardından, sitenizin sorunlu sayfasına gidin. Yeni tema ile tamamen farklı görünmeli. Sorununuz hala devam ediyor mu? Örneğimizde, sorun hala orada. Ardından, gösterge tablosundan sayfaya gitmeyi deneyin ve “Elementor ile Düzenle” yi tıklayın. Sorun hala orada mı? Örneğimizde,.

Burada etkin bir şekilde yaptığımız şey, olası neden olarak temayı ortadan kaldırıyor. Tema olmadığından, “Görünüm – Temalar” altındaki temalarınıza geri dönün ve seçtiğiniz temayı yeniden etkinleştirin. Kullanıcı arabirimine gidip yenilerseniz, eski temanızın tekrar etkin olduğunu ve sorunun hala devam ettiğini görürsünüz..

Adım 4: Eklenti Dedektif eklentisini yükleyin ve çalıştırın.

Normalde, eklentilere giderdik ve sorunun giderilip giderilmediğini görmek için hepsini devre dışı bırakırdık (ve genellikle çözülür). Ardından, her eklentiyi tek tek tekrarlamak ve sorunu test etmek zorundayız. Plugin Detective ile bunu sizin için otomatik hale getirir ve size bir TON zaman kazandırır.

Yüklemek için “Eklentiler – Yeni Ekle” ye gidin ve arama çubuğunda eklentiyi arayın. Üstte görünmelidir. Devam edin ve Yükle’yi, ardından Etkinleştir’i tıklayın. Sitenizin eklentiler sayfasına yönlendirileceksiniz. Üst menü çubuğuna bakın ve “Sorun Giderme” yazan yeni bir seçenek göreceksiniz. Normalde, sorunlu sayfaya gidip menü çubuğunda “Sorun Giderme” yi tıklamanız yeterlidir. Bu örnek için bir menü çubuğumuz yok. Bu nedenle, menüdeki “Sorun Giderme” yi tıklayacağız.
kontrol paneli menü çubuğunda sitenin arka ucu.

Bu sevimli küçük dedektif robotu getirecek. Yeni bir dava açmak için söylediği yeri tıklayın. Sonra sorunun oluştuğu noktada olup olmadığımızı soran bir soru ortaya çıkacaktır. Örneğimizde henüz olay yerinde değiliz. Tam pencerede, siteyi görüntülemek için tıklayacağız. Bizi ana sayfaya götürecek ve sorunun nerede olduğunu soracaktır. Evet’i tıklayın. (Veya sorunun nerede olduğu yere gidin ve orada evet’i tıklayın).

Ardından, listelenen eklentilerden hangisinin sitenizin çalışması için gerekli olduğunu soran bir sayfa getirecektir. Sayfa oluşturucu eklentinizi tıklayın, bu örnekte Elementor’u ve ardından “Bitti” yi tıklayacağız.

Daha sonra size aktif soruşturmayı içeren bir ekran gösterecektir. Tüm eklentileri devre dışı bırakma ve teker teker yeniden etkinleştirme ve sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için sorunlu yeri gösterme sürecinden geçecektir. Devam edin ve “Sorguyu Başlat” ı tıklayın.

Size sitenizin bir resmini gösterir ve sorunun çözülüp çözülmediğini sorar. Örneğimizde, yönetici çubuğumuzu tekrar görüyoruz, bu nedenle “Evet, düzeltildi” düğmesini tıklayacağız. Ardından tekrar “Sorguyu Başlat” ı tıklamanız gerekir. Sizi sorun sayfasına geri götürecek ve düzeltilip düzeltilmediğini tekrar soracaktır. Düzeltildiğinde sabit olduğunu tıklamaya devam edin ve her seferinde sorguyu yeniden başlatmak için tıklamaya devam edin. Sonunda, sabit olmayan bir tane bulacaksınız. Devam edin ve “Hayır, Hala Kırık” ı tıklayın.

Suçlu Bulundu!

?

Suçluyu bulduğunu söyleyen bir ekrana gelene kadar bu işlemi yapmaya devam edin. Örneğimizde, ODT Bağıl URL’ler eklentisiydi. Bir mugshot ile küçük bir sevimli bot göreceksiniz. Eklentiyi sizin için devre dışı bırakmak için düğmeyi tıklayın. Ardından kontrol paneline dönmek için düğmesini tıklayın.

Eklenti Dedektifi’nin yaptığı şey, bir seferde birkaç eklentiden geçmek ve bunları yeniden etkinleştirmekti. İlerlemenin kaydını tuttu, böylece zorunda kalmadınız, tonlarca baş ağrısından tasarruf ettiniz! Sorun gidermenin bu hızlı ve kolay yolu, aslında sayfanızın oluşturucusunun veya düşündüğünüz gibi temanız olmadığını hemen bilmenizi sağlar.

Sorunlu sayfaya geri dönelim ve sorunun giderilip giderilmediğini iki kez kontrol edelim. Örneğimizde, ana sayfaya gidip yeniden yükle’yi tıklayacağız. Alçak ve bak, yönetici çubuğu geri döndü! Ardından, menü çubuğunu tıklayıp “Elementor ile Düzenle” yi seçeceğiz. Yay, tekrar Elementor’a girmemize izin veriyor.

Şimdi, kontrol paneline gidip sol kenar çubuğundaki Eklentiler’i tıklayarak sitenin Eklentiler bölümüne gideceğiz. Eklentiler listesinde sorun eklentinizin olduğunu göreceksiniz, bizim durumumuzda ODT Göreli URL’leri devre dışı bırakıldı.

5. Adım: CANLI sitenizdeki sorun eklentisini devre dışı bırakın.

Şimdi sadece etkin veya canlı siteye gidiyoruz ve sorun eklentisini devre dışı bırakıyoruz. Yalnızca kontrol panelinizdeki eklentiler sekmesine gidecek ve bu sorun eklentisini devre dışı bırakmak için tıklayacaksınız.

İşte bu kadar! Sorun çözüldü!!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector