Si të vendosni WooCommerce në WordPress

Shitja e produkteve në internet fillon me një faqe në internet. Për të patur sukses në biznesin tuaj online, ju duhet të qëndrojë në krye të tendencat e fundit dhe strategjitë se si për të menaxhuar dyqan tuaj virtuale. Vendosja e një siti WooCommerce është standardi i artë në tregtinë elektronike, dhe ne nuk mund t’i japim më shumë peshë sesa të krijojmë një udhëzues të plotë se si të vendosim WooCommerce siç duhet.


Para se të fillojmë, pak vogëlsira. A e dini se deri në vitin 2040, ka rreth 95% transaksione të blerjes që do të ndodhin në internet? Pra, kjo është një mundësi shumë e mirë për ju që të mësoni litarë, kur ju keni ende shansin. It’sshtë një lexim i gjatë, por nëse preferoni një udhëzues video, atëherë drejtohuni tek udhëzuesi ynë për vitin 2018 se si të krijoni një dyqan eCommerce.

Farë është WooCommerce?

WooCommerce është një plugin falas WordPress që ju nevojitet nëse dëshironi të shtoni një funksionalitet eCommerce në faqen tuaj të internetit të WordPress. Me disa klikime, ju mund ta shndërroni faqen tuaj në një dyqan online plotësisht funksional.

Ajo tashmë ka më shumë se 67 milion shkarkime dhe më shumë se 4 milionë instalon aktive, duke e bërë atë më të popullarizuar dhe më i besuar plugin nga dyqane të panumërta në internet.

WooCommerce është një zgjedhje e përkryer për ju nëse planifikoni të shesni produkte fizike dhe dixhitale, dhe njëkohësisht të menaxhoni inventarët, transportin, sigurimin e pagesave dhe taksave automatikisht.

Si për të ngritur WooCommerce?

Para çdo gjëje tjetër, duhet të instaloni WordPress në faqen tuaj të internetit dhe të shtoni një temë. Unë rekomandoj shumë të përdorni Astra Theme. Shtë i lehtë dhe plotësisht i përshtatshëm. Ne madje kemi botuar një përmbledhje e thellë e Astra plus a 2019 rishikim i videos Astra që duhet të kontrolloni. Mbi të gjitha, integrohet pa probleme me WooCommerce, duke e bërë atë temën e përsosur për të strehuar dyqanin tuaj online.

Vizitoni Astra

Hapi 1. Instaloni plugin WooCommerce

Në pultin e WordPress-it tuaj, shkoni në menunë e Plugins, pastaj klikoni në “Shto të Re”. Kërkoni për WooCommerce dhe klikoni në butonin “Instaloni Tani”. Pasi të keni instaluar, klikoni në “Aktivizo”.

Hapi 2. Vendosja e dyqanit

Tani, është koha për të ngritur dyqanin tuaj duke iu përgjigjur formularit. Pasi të keni mbaruar, klikoni në “Le të shkojmë!” buton.

Hapi 3. Vendosja e pagesave

Tani mund të zgjidhni portën e pagesës që do të përdorni. Klikoni “Vazhdo” pasi të keni bërë.

Hapi 4. Vendosja e transportit

Tani, zgjidhni metodën e anijeve për produktet tuaj. Mund të vendosni një tarifë të sheshtë ose transport falas. Ju gjithashtu keni mundësinë që të shtypni etiketat tuaja të transportit në shtëpi dhe të zgjidhni cilën njësi për peshën dhe dimensionet e produktit që do të përdorni.

Pasi ju jeni bërë, klikoni “Continue”.

Hapi 5. Vendosni veçori të tjera të rekomanduara

Dyqani juaj në internet është bërë gati! Në skedën tjetër, do të shihni veçori të tjera të mbështetura nga WooCommerce për të përmirësuar funksionalitetin e dyqanit tuaj online. Ju mund t’i shënoni të gjithë ose t’i lini të pakontrolluara. Pasi të keni mbaruar, klikoni “Vazhdo”.

Në skedën tjetër, do t’ju kërkohet të lidhni dyqanin tuaj me Jetpack, një shtojcë sigurie. Unë preferoj thjesht ta kaloj këtë hap.

Hapi 6. Filloni shitjen

Dhe, WooCommerce juaj është ngritur plotësisht. Tani mund të filloni të krijoni ose importoni produktet tuaja.

Thelbësoret e WooCommerce

Shortcodes

Nëse doni të shtoni produktet tuaja në postimet dhe faqet tuaja, mund të mbështeteni në WooCommerce me këtë. Secili prej produkteve tuaja WooCommerce ka një kod të shkurtër që mund ta vendosni kudo në faqen tuaj të internetit.

Ju mund të përdorni shortcodes WooCommerce për të shtuar të dhënat e llogarisë përdorues, ndjekja e urdhrave, redaktimi llogaritë e përdoruesve, duke ndryshuar fjalëkalimet, dhe shfaqja Produktet e paraqitura.

Lehtësinë e përdorimit

WooCommerce i integruar me WordPress është shumë i lehtë për t’u përdorur. E shihni, ne kemi instaluar WooCommerce në dhjetë minuta ose edhe më pak, apo jo?

Shtimi i produkteve dhe administrimi i dyqanit tuaj është po aq i thjeshtë për t’u bërë.

Fleksibiliteti në Dizajn dhe Funksionalitet

Disa platforma janë të kufizuara për sa i përket dizajnit dhe funksionalitetit. Por, me WooCommerce, ju lehtë mund të rregulloni paraqitjen e faqeve dhe stilet e tjera që dëshironi.

Ju keni kontroll të plotë mbi tiparet dhe funksionet e dyqanit tuaj online. Ju gjithashtu mund të zgjidhni nga tema të ndryshme WooCommerce për të përmirësuar mënyrën si duket dyqani juaj në internet.

Po, WooCommerce kujdeset për të gjitha për ju.

Zgjatjet e funksionalitetit

Pra, ju doni të zgjasë funksionalitetin e dyqan tuaj online? E madhe! WooCommerce ju jep atë mundësi me shtesa të shumta në dispozicion për ju.

Nga mbajtja e dyqanit tuaj të azhurnuar në rezervimet ditore të dyqanit tuaj në SEO tuaj deri në Google Analytics, ju mund të bëni pothuajse gjithçka duke instaluar shtojca të tjera dhe t’i integroni ato me WooCommerce.

Cilat janë pro dhe kundrat e WooCommerce?

rekuizitë

 • Shumë tema falas dhe të paguara për të zgjedhur
 • Kontroll i plotë mbi dyqanin tuaj online
 • Karakteristikat dhe funksionalitetet e përparuara
 • Dyqani i llogarive të administratorit dhe klientit
 • Mbështetje e shkëlqyeshme në internet

Cons

 • Mund të jetë pak e ndërlikuar, në qoftë se ju jeni një newbie
 • Responsibilityshtë përgjegjësia juaj si pronare për të mirëmbajtur dyqanin tuaj
 • përditësime të shpeshta
 • Kosto e veçantë për domain dhe host
 • Pak e vështirë për të zbatuar shumë monedhë

Cilësimet e WooCommerce

Shtimi i kuponave

Nëse dëshironi t’u jepni klientëve tuaj zbritje duke përdorur kuponë, këtë mund ta bëni me WooCommerce.

Thjesht shkoni në menunë WooCommerce nga pulti juaj WordPress. Pastaj, klikoni në “Kuponat”. Klikoni në butonin “Shto kupon”.

Tani mund të shtoni një emër për kuponin tuaj dhe në skedën e Përgjithshme, mund të zgjidhni se cili lloj zbritje do të përdorni, vlerën e kuponit, transportit falas dhe datën e skadimit të kuponit..

Ju mund të vendosni minimumin dhe shpenzimin maksimal të lejuar për të përdorur kuponin në skedarin e kufizimit të përdorimit. Ju gjithashtu mund të vendosni se cilat produkte dhe kategoritë e produkteve janë të lejuara.

Në skedarin e përdorimit, mund të vendosni kohërat që lejohet të përdoret kuponi, si dhe kufiri i artikujve dhe përdoruesve për çdo kupon.

Cilësimet

Nëse dëshironi të shtoni disa personalizime ose ndryshime në faqen tuaj WooCommerce, thjesht mund të shkoni në seksionin Cilësimet e WooCommerce në pultin tuaj WordPress.

Nga atje, ju mund të redaktoni adresën tuaj të dyqanit, opsionet e monedhës dhe opsionet e përgjithshme si shitja dhe vendet e transportit dhe vendndodhja juaj e paracaktuar e klientit.

Shtojcat më të mira të WordPress WooCommerce

Tani, siç e përmenda, ju mund të zgjeroni funksionalitetin dhe veçoritë e dyqanit tuaj WooCommerce duke shtuar dhe integruar shtojca të tjera. Këtu janë shtojcat më të mira që duhet të kontrolloni për dyqanin tuaj WooCommerce. Po kërkoni për shtojcat e portës së pagesës? Unë thjesht e kisha mbuluar atë.

? CartFlows

Me CartFlows të instaluar në faqen tuaj të internetit WooCommerce, ju lehtë mund të shesni produkte dhe shërbime duke krijuar pa probleme gypa të shitjeve. Me gypat e shitjeve me një klikim, ju mund të krijoni dhe rregulloni faqen e kontrolluar, faqen e faleminderit, dhe më shumë.

Ndër tiparet kryesore të CartFlows janë:

 • Gati për të importuar shabllone me konvertim të lartë
 • E përputhshme me të gjithë ndërtuesit e faqeve
 • Faqja e arkëtimit të lartë, duke zëvendësuar procesin tradicional dhe të komplikuar të arka
 • Karakteristikat e faqes faleminderit për të udhëhequr blerësit në hapat e ardhshëm

CartFlows është plotësisht falas. Nëse dëshironi më shumë opsione të stilit të arka, shabllone, kontrollin e fushës së arkëtimit, gunga të rendit, dhe më shumë, mund të blini versionin pro.

Vizitoni CartFlows

? Plugin e Braktisjes së Shportave WooCommerce

Shtojca për rikuperimin e braktisjes së shportave WooCommerce është e përkryer për kapjen e adresës së postës elektronike të përdoruesve që arritën në faqen e arkëtimit dhe më pas u larguan nga faqja ose nuk e përfunduan blerjen. Ju mund të dërgoni njoftime me email për t’i kujtuar ato dhe për të dërguar përcjellje.

Recover ardhurat humbur duke instaluar këtë plugin krejtësisht të lirë në faqen tuaj.

Vizitoni Rimëkëmbjen e Braktisjes së Shportave WooCommerce

Kontrolli i drejtpërdrejtë i WooCommerce

A e dini se nëse procesi juaj i arkëtimit është më i thjeshtuar, shkalla e konvertimit është më e lartë? Pra, shtojca WooCommerce Direct Checkout ju ndihmon të thjeshtoni procesin tuaj të arkëtimit duke shtuar butonin “Shto në Shportë” në secilin produkt në mënyrë që blerësit tuaj të mund të kalojnë faqen e shportës së blerjeve dhe të ridrejtohen në faqen e arkëtimit.

Kjo do të thotë që blerësit tuaj mund të kontrollojnë drejtpërdrejt nga faqja e produktit vetë. Plus, i ndihmon ata që të inkurajojnë të blejnë më shumë. Shume Bukur!

Vizitoni Kontrollin e drejtpërdrejtë të WooCommerce

WooCommerce MailChimp

Kur drejtoni një dyqan në internet, mbajtja e klientëve tuaj është po aq e rëndësishme sa fitimi i atyre të rinj. Pra, një nga mënyrat më të mira për t’i bërë klientët tuaj të tanishëm të qëndrojnë dhe të kujtohet që dyqani juaj ekziston është dërgimi i postave elektronike.

Nëse email ofruesi juaj i shërbimit të marketingut është MailChimp, WooCommerce MailChimp është çelësi.

Shtojca WooCommerce Mailchimp ju ndihmon të regjistroheni automatikisht klientët tuaj në listën tuaj MailChimp pasi të kenë përfunduar porositë e tyre. Ju gjithashtu mund t’i shtoni ato në grupet tuaja të interesit MailChimp.

Pra, me ndihmën e kësaj shtojce, ju mund të mblidhni adresat e postës elektronike të blerësve tuaj dhe pastaj t’i dërgoni atyre email në lidhje me produktet dhe promovimet tuaja të fundit. Ju gjithashtu mund të krijoni forma në mënyrë që kur përdoruesit t’i plotësojnë ato, informacioni i tyre shtohet automatikisht në listën tuaj të postave.

Vizitoni WooCommerce MailChimp

Filmi i produkteve YITH WooCommerce Ajax

Filmi i produkteve YITH WooCommerce Ajax është një shtojcë e fuqishme WooCommerce që ju lejon të shtoni filtra në produktet tuaja sepse dëshironi që blerësit tuaj të kenë një udhëtim më të drejtpërdrejtë të blerjes, apo jo?

Shumica e klientëve do të preferojnë të shohin menjëherë produktet që ata po kërkojnë, kështu që shtimi i filtrave do të ndihmojë. Ju mund të shtoni lista, pikëpamje, ngjyra dhe etiketa për të ndihmuar klientët tuaj të gjejnë atë që u nevojiten.

Vizitoni YITH WooCommerce Ajax Filterin e Produkteve

Shumë gjuhë WooCommerce

Nëse po planifikoni të keni dyqanin tuaj online të hapur për këdo në botë, atëherë do të dëshironi të merrni parasysh shtimin e një funksionaliteti shumëgjuhësh për të përkthyer produktet tuaja dhe për të mbajtur të njëjtën gjuhë në faqen tuaj të internetit bazuar në gjuhën e klientit tuaj.

Kjo gjithashtu ju lejon të gjurmoni inventarin tuaj pa i prishur produktet tuaja në gjuhë dhe të dërgoni postë elektronike për klientët dhe administratorët tuaj bazuar në gjuhën e tyre.

Vizitoni shumë gjuhë WooCommerce

SlideDeck

Shtimi i elementeve tërheqës, si psh një rrëshqitës mund të ndihmojë në tërheqjen e më shumë klientëve. Ju mund të shfaqin produktet tuaja të fundit në një slider dhe për të mbajtur klientët tuaj tëri. SlideDeck ju lejon të shtoni rrëshqitje me imazhe dhe video.

Plus, është përgjegjës dhe SEO miqësor.

Ju madje mund të rregulloni rrëshqitësin sipas specifikave tuaja.

Vizitoni SlideDeck

përfundim

Të dish të krijosh një dyqan WooCommerce padyshim që do ta bëjë biznesin tënd të zgjasë një rrugë të gjatë. Ju jo vetëm që mund të krijoni një dyqan online me pamje profesionale, por gjithashtu mund t’u jepni klientëve tuaj një përvojë shumë të mirë të blerjeve në internet.

Pra, nëse e keni vendosur idenë e biznesit tuaj të dyqanit në internet në ndezjen e pasme, tani është koha që dyqani juaj online të funksionojë.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector