Rishikimi i Temës Astra WordPress – Tema Ideale e Fillestarëve

Slshtë i shkëlqyeshëm, jashtëzakonisht i personalizueshëm dhe mbi të gjitha, është FALAS. Kjo është mantra jonë për Astra – një temë WordPress që është kaq dinamike që mund ta përdorni për çdo gjë – një uebfaqe për blog / portofol ose një dyqan online. Në të vërtetë, është një temë ideale për fillestarët që merren me WordPress.


Më shumë se 300,000 faqe në internet përdorin temën Astra dhe ai numër po rritet me 1k në ditë. Plus, ai mbështet shtojcat e krijuesve të faqeve të njohura si Beaver Builder, Divi dhe Elementor. Do të thotë që lehtë mund ta rregulloni faqen tuaj në atë mënyrë që dëshironi.

Nëse nuk jeni dizajner, atëherë lehtë mund të importoni modele të para-ndërtuara me cilësi të lartë dhe të përfundoni faqen tuaj të internetit në vetëm disa klikime.

Për më tepër, ju mund të instaloni disa shtesa falas në varësi të asaj që kërkon faqja juaj e internetit. Dhe, nëse doni funksionime më të avancuara për faqen tuaj të internetit, mund të azhurnoni në Astra Pro.

Pra, a ja vlen Astra të vijë këpucë? Dhe duhet ta përdorni për faqen tuaj të internetit?

Le të zbresim në vlerën më të mirë të temës Astra, pse është kaq e popullarizuar, dhe çfarë përfitimesh mund të merrni kur të përmirësoheni në versionin pro të temës.

Krijuesit e Astra

Astra është tema më e personalizueshme dhe e lehtë e WordPress që është krijuar nga Brainstorm Force – e cila është gjithashtu skuadra që qëndron prapa shtojcave të tilla si Convert Pro (plugin e postës elektronike dhe gjenerata e plumbit), Schema Pro (shtojca e shënjimit të skemës) dhe WP Portfolio (shtojca e portofolit ).

Brainstorm Force e bëri Astra që të integrojë lehtë dhe në mënyrë efektive me ndërtuesit e faqeve me Shtesat Ultimate për Beaver Builder dhe shtesat Ultimate për shtesat e shtojcave Elementor.

Brainstorm Force është gjithashtu shumë aktiv brenda bashkësisë WordPress dhe në pjesëmarrjen në WordCamps. Plus, ata rregullojnë rregullisht shtojcat e tyre falas të WordPress.

Pra, padyshim që mund të mbështeteni në cilësinë e prodhimit që prodhon ky ekip.

Farë mund të merrni nga Astra?

Sipas zhvilluesve të Astra, është super i lehtë dhe shumë i përshtatshëm. Nëse përdorni Astra në, uebfaqen tuaj dhe ju keni vetëm të dhënat e paracaktuara të WordPress; faqja juaj e internetit duhet të ngarkojë në më pak se gjysmë sekondë.

Pse eshte kjo? Ata kanë çaktivizuar jQuery dhe kanë mbajtur burimet nën 50kb.

Unë jam duke përdorur temë Astra, për faqen time të internetit, dhe ngarkon më pak se 3 sekonda. Nëse do të shikoni faqen time, do të shihni shumë imazhe dhe video, por gjithmonë duhen më pak se 3 sekonda për t’u ngarkuar.

Një tjetër gjë që e bën Astra unike është se mbështet shumë ndërtues të njohur të faqeve WordPress. Përveç Elementor dhe Beaver Builder, ai gjithashtu mbështet Thrive Architect, Divi, Brizy, WPBakery (më parë Visual Composer), dhe Gutenberg. Duke folur për ndërtuesit e faqeve, këtu do të marrim përshtypjet për Elementor vs Beaver Builder dhe një përmbledhje shumë të detajuar në Brizy që mund të dëshironi të shikoni.

Por, nëse po planifikoni të importoni dizajne në internet nga faqet e Astra Starter, ju duhet të përdorni ose Elementor, Beaver Builder, Brizy ose Gutenberg për redaktim.

A e dini se shumë tema të WordPress nuk mbështesin ndërtuesit modern të faqeve? Kjo do të thotë që ju mund të krijoni një faqe tërheqëse duke përdorur një ndërtues faqe, por nuk funksionon me temën e aktivizuar të WordPress.

Pra, me fat nëse përdorni temë Astra sepse nuk do të shqetësoheni kurrë për këtë skenar.

Kur aktivizoni Astra në faqen tuaj të internetit, dhe kur redaktoni postimet, faqet ose llojet e tjera të postave me porosi, do të shihni që ka parametrat Astra të shtuar në kutinë e cilësimeve.

Shtë e shkëlqyeshme kur mund të personalizoni faqen tuaj në faqe në faqe, apo jo? Dhe kjo është ajo që mund të bësh me Astra. Edhe nëse nuk jeni teknik, mund ta rregulloni uebfaqen tuaj përmes personalizuesit të temës WordPress.

Nëse nuk doni të shpenzoni shumë kohë dhe përpjekje në ndërtimin e faqes tuaj të internetit, atëherë mund të importoni dizajnet e internetit të para-ndërtuara të Astra. Thjesht aktivizoni shtojcën Astra Starter Sites dhe zgjidhni shabllonet që ju pëlqejnë.

Nëse jeni duke përdorur versionin falas, ju mund të zgjidhni nga rreth 35 dizajne. Por në qoftë se ju jeni në versionin pro, ka rreth 70 harton në dispozicion. Pra, nëse faqja juaj e internetit është për blogun tuaj, biznesin, dyqanin në internet ose portofolin tuaj, gjithmonë mund të keni modelin që i përshtatet faqes tuaj të internetit..

Fillestarët ende mund të krijojnë faqe interneti në kërkim profesional duke përdorur Astra. Por, nëse jeni një zhvillues, ju me siguri do të kënaqeni duke përdorur Astra gjithashtu.

Ju gjithashtu mund të krijoni lloje postimesh me porosi me Astra dhe të ndërtoni një faqe në internet WooCommerce gjithashtu. Ajo vijon Web Content Accessibility Udhëzimet (WCAG) standardet 2.0, si dhe praktikat më të mira për SEO. Ai gjithashtu mbështet përkthimin dhe RTL (djathtas-majtas).

Ju gjithashtu mund të futur grepa dhe filtra për të futur përmbajtjen në faqen tuaj te internetit lehtë. Ose, ju mund të përdorni falas plugin Astra Hooks, nëse nuk jeni në gjëra teknike.

Si e rregulloni Astra?

Ku mund të merrni një kopje të temës Astra që ta instaloni në faqen tuaj të internetit? Ka dy mënyra për ta bërë këtë.

Ju ose mund ta shkarkoni nga WordPress.org.

Ose thjesht kontrollojeni atë nga fusha e temave të panelit tuaj të administratorit të WordPress.

Tani, nëse dëshironi të importoni modelet e projektimit të paravendosur, thjesht instaloni shtojcën e Astra Starter Sites WordPress dhe zgjidhni nga dizajni që ju pëlqen..

Pasi të keni instaluar temën Astra, nën menunë Paraqitja në pultin e WordPress tuaj, do të shihni Opsionet Astra.

Nga atje, ju do të shihni opsione të ndryshme që ju mund të konfiguroni që të jeni në gjendje të rregulloni temën tuaj. Do të gjeni gjithashtu pëlqime me shtojcat shtesë dhe premium që ndihmojnë në zgjerimin e funksionalitetit të temës suaj Astra.

Këto opsione të personalizimit do të ridrejtohen tek personalizuesi i temës WordPress. Kjo është një gjë e mirë sepse mund të keni një vështrim të poshtër të ndryshimeve që bëni në kohë reale. Ju madje mund të shihni se si do të duket faqja juaj e internetit kur në tablet ose celular.

Përshtatësi i temës WordPress përmban shumë seksione dhe nënndarje që e bëjnë më të lehtë zgjedhjen e cilësimeve që dëshironi të konfiguroni. Por, nëse ende ju ngatërron, ju mund të dëshironi të shtoni një funksionalitet Kërkimi në personalizuesin tuaj duke përdorur Kërkimi i blerësit plugin.

Nëse vendosni të azhurnoni në versioni pro ose instaloni shtojca shtesë, do të shihni disa mundësi më shumë në personalizuesin e temës WordPress.

Sitet e starterëve Astra

Siç kam thënë, nëse nuk doni të shpenzoni shumë kohë dhe përpjekje në hartimin e faqes tuaj të internetit, mund ta instaloni Sitet e starterëve Astra plugin falas për të zgjedhur një dizajn të internetit që dëshironi.

Mund të gjeni menunë e faqeve Astra nën ‘Paraqitjen’ e panelit tuaj WordPress pasi të keni instaluar dhe aktivizuar shtojcën.

Do t’ju kërkohet të zgjidhni ndërtuesin e faqes që përdorni: Gutenberg, Brizy, Beaver Builder, ose Elementor.

Mbani në mend se krijuesi i faqeve duhet të aktivizohet në faqen tuaj te internetit, sepse çdo dizajn u krijua duke përdorur shtojcën specifike për krijimin e faqeve.

Pasi të keni zgjedhur një ndërtues faqesh, do të shfaqë të gjitha modelet e faqeve të internetit në dispozicion për atë ndërtues specifik të faqeve. Ju gjithashtu mund t’i filtroni ato bazuar në llojin e modelit: Të gjitha, Blog, Biznes, Tregti elektronike, Falas dhe të tjera.

Ju gjithashtu do të vini re disa shabllone të projektimit me etiketën “Agjensia”. Kjo do të thotë vetëm se është një dizajn premium i disponueshëm në Astra Pro.

Por, po jua them, pavarësisht nëse është një version falas ose premium, këto modele janë me cilësi të lartë.

Klikoni në njërën prej modeleve dhe do të merrni një pamje paraprake të asaj që duket, si dhe cilat shtojca kërkohen për të punuar.

Thjesht klikoni në butonin “Install Plugins” në krye ose në fund të faqes për të instaluar të gjitha këto shtojcat e kërkuara. Nëse shtojca është instaluar dhe aktivizuar tashmë në faqen tuaj të internetit para se të importoni modelin e dizajnit, ajo do të etiketohet si Active.

Pasi të keni instaluar të gjitha shtojcat e kërkuara, klikoni në butonin “Importo këtë sit”. Do të shfaqet një kuti paralajmëruese, duke ju kujtuar që do të importoni modelin e faqes në faqen tuaj të internetit dhe do të prishni përmbajtjen ekzistuese.

Nëse jeni të sigurt për hartimin e faqes në internet që keni zgjedhur, thjesht klikoni në butonin “OK” dhe ai do të importohet në faqen tuaj në internet pas disa sekondash.

Pasi të përfundojë importi, tani mund të shikoni faqen tuaj të internetit duke klikuar në “Done! Shiko Faqen ”butonin.

Zgjatja e Astra me Plugins Falas

Kthehuni përsëri te Opsionet Astra nën Menynë e Paraqitjes së pultit tuaj WordPress dhe do të shihni një pjesë që rendit poshtë të gjitha shtojcat falas që mund të përdorni për zgjerimin e funksionalitetit të temës suaj Astra.

Këto plugins janë zhvilluar nga ide Forca përveç Postime Unlist & Faqet plugin e cila ishte krijuar nga Nikhil Chavan.

Pesë prej këtyre shtojcave falas ishin zhvilluar në mënyrë të qartë për Astra.

Pse nuk përfshihen këto në temën kryesore? Epo, sepse zhvilluesit duhet të mbajnë versionin thelbësor sa më të lehtë të jetë e mundur.

Kështu, për shembull, nëse aktivizoni shtojcën Astra Hooks, një seksion i ri Hooks do të shtohet në personalizuesin e temës WordPress. Kjo ju ndihmon të futni me lehtësi kode të shkurtra, JavaScript dhe përmbajtje.

Nëse dëshironi të shihni vendet e goditjeve në temën tuaj Astra, mund të instaloni shtojcën Astra Theme Hooks.

Astra Bulk Edit ju ndihmon të redaktoni njëkohësisht cilësimet e Astra Meta në postime të shumta ose në faqe.

Shtëpia Banner për Astra Theme ju lejon të shtoni një flamur në faqen tuaj.

Nëse keni nevojë të instaloni skedarë me shkronja të personalizuara dhe shkronja typekit, mund të instaloni shtojcat e shkronjave të personalizuara dhe fontet e personalizuara..

Nëse jeni duke përdorur Gutenberg dhe doni të keni blloqe shtesë siç janë postimet, lista e çmimeve dhe infobox, atëherë provoni të aktivizoni shtesën Ultimate Addons for Gutenberg.

Nëse doni të krijoni dhe menaxhoni boshtet anësore, atëherë shtojca Sidebar Manager mund t’ju ndihmojë me këtë.

Nëse doni të fshehni faqe të veçanta në faqen tuaj nga motorët e kërkimit, atëherë përdorni plugin Unlist Posts & Pages.

Shtojca e Templatorit ju ndihmon të ruani shabllonet dhe faqet tuaja në re, në mënyrë që të mund t’i eksportoni në çdo faqe interneti. Shtë në dispozicion vetëm për Elementor, por së shpejti ata do të shtojnë mbështetje për Divi dhe Beaver Builder.

Astra Pro

Ndërsa versioni falas i Astra është jashtëzakonisht i mahnitshëm, imagjinoni se çfarë mund të bëni më shumë me versionin premium.

Do të keni akses në veçori më të fuqishme për të ndërtuar faqet e internetit profesionale në një mënyrë më të lehtë dhe të shpejtë.

Nëse jeni në versionin Astra Pro, mund të zhbllokoni gjithsej 18 module pro që rritin funksionimin e faqes tuaj.

Moduli Colors & Background ju lejon të vendosni ngjyrat në çdo pjesë të faqes tuaj (si ngjyrat tuaja bazë, header, footer, përmbajtjen, blogun dhe shiritin anësor).

Moduli tipografi ju lejon të rregulloni dhe stiloni shkronjat tuaja ashtu si dëshironi. Moduli Spacing, nga ana tjetër, ju lejon të konfiguroni hapësirën tuaj për margjinat dhe paddings.

Moduli Blog Pro ju lejon të rregulloni faqet tuaja të blogut dhe arkivit duke shfaqur një bio të autorit ose duke ngarkuar një postim të mëparshëm të blogut nën atë aktual.

Moduli Layouts Custom ju lejon të ruani paraqitjet me porosi për faqet tuaja në header, footer, goditje dhe 404 faqe, në mënyrë që t’i lehtësoni ato në pjesë të tjera të faqes tuaj të internetit..

Moduli Layouts Site ju lejon të menaxhoni paraqitjen e përgjithshme të faqes tuaj të internetit. Paraqitja që keni zgjedhur do të zbatohet në mbështjellësin e jashtëm të faqes suaj të internetit.

Nëse keni një faqe të gjatë në internet, mund të dëshironi të shtoni një buton lëvizës në pjesën e sipërme të majtë ose butonin e djathtë të faqes tuaj në mënyrë që përdoruesit tuaj të mund të kthehen shpejt në krye të faqes tuaj. Ju mund ta bëni këtë duke përdorur modulin Scroll To Top i cili ju lejon të personalizoni ikonën tuaj.

Moduli i Widgets Footer ka paraqitjet e ndryshme që mund të përdorni për zonën tuaj të futbollit. Kjo gjithashtu ju lejon të rregulloni footer tuaj bazuar në preferencat tuaja.

Nëse jeni duke shitur produkte fizike dhe dixhitale, lehtë mund të integroni faqen tuaj në internet me Modulet e Integrimit për WooCommerce, Shkarkime të Lehta Dixhitale, LearnDash dhe LifterLMS.

Moduli i etiketave White ju lejon të rimarrni Astra si produktin tuaj. Nëse jeni një agjenci projektimi, mund ta përdorni këtë modul për të mos lejuar klientët tuaj të dinë se çfarë teme të WordPress jeni duke përdorur për krijimin e faqeve të internetit.

Tani, kush është i ngazëllyer? Ju duhet të talleni nëse thoni që nuk jeni.

Ramimet Astra Pro

Të gjitha këto karakteristika janë vërtet mbresëlënëse. Po në lidhje me çmimin? Sa do t’ju kushtojë për të marrë të gjitha këto karakteristika?

Epo, mos u habitni kur unë ju them se Astra Pro fillon me vetëm 59 dollarë në vit. Ose, ju mund ta blini atë për qasje gjatë gjithë jetës që fillon me 249 dollarë.

Shumë e përballueshme, e drejtë?

Të gjitha paketat Astra Pro vijnë me një garanci prej 14 ditësh 100% të kthimit të parave, plus ju mund ta instaloni temën në një numër të pakufizuar të faqeve të internetit. Do të merrni gjithashtu mbështetje premium kur blini paketën Astra Pro.

Nëse dëshironi më shumë shabllone për krijimin e faqeve në internet dhe shtojcë shtesë WP Portfolio, mund të përmirësoni në Paketën e Agjencisë Mini e cila është 169 dollarë në vit ose 499 dollarë për një akses të jetës. Ju gjithashtu mund të keni ose Shtesat Ultimate për Elementor ose Shtesa Ultimate për Beaver Builder, varet nga ajo që ju vendosni të keni.

Shtojcat shtesë si Convert Pro dhe Schema Pro janë përfshirë në paketën e plotë të Agjencisë e cila është 249 dollarë në vit ose 699 dollarë për qasje gjatë gjithë jetës.

Pra, cilën duhet të zgjidhni?

Unë gjithmonë them se ai që është i duhuri për ju është ai që mund të përmbushë kërkesat dhe buxhetin tuaj.

Nëse sapo po filloni, atëherë mund të mos keni nevojë për të gjitha tiparet shtesë. Ju thjesht mund të filloni me paketën e hyrjes në Astra Pro në nivelin e duhur.

Nëse keni nevojë për disa funksionalitete më shumë në faqen tuaj të internetit, mund të instaloni shtojca individuale. Për shembull, nëse keni nevojë për plugin Ultimate Addons for Elementor, mund ta merrni atë për 49 dollarë në vit deri në 249 dollarë në vit, në varësi të paketës që zgjidhni.

Por, nëse keni nevojë për më shumë shtojca, atëherë do të ishte më mirë të rifreskoni ose në Paketën Mini Agency ose Agjensinë Bundle..

përfundim

Jam i sigurt se nuk keni asgjë tjetër përveç admirimit në temën e Astra. Oneshtë një nga temat më të mira falas të WordPress atje.

Nëse po planifikoni të përdorni versionin falas, jam mjaft i sigurt që përfundimisht do të përmirësoheni në versionin premium sepse nuk mund të mjaftoni nga të gjitha tiparet fantastike që Astra ka për të ofruar.

Farë po pret? Shkoni përpara, ndërtoni atë faqe në internet dhe lë përshtypje përdoruesit dhe klientët tuaj.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector