Ako nainštalovať a nastaviť viacstranné sieťové pripojenie WordPress

Všetci sme už počuli o SaaS, ale v meste je nový akryonym … WaaS. Čo znamená Webová stránka ako služba a táto príručka vám ukáže, ako si ju môžete nastaviť.


Vedeli ste, že môžete vytvoriť sieť viacerých miest, aby ste mohli spravovať všetky svoje webové stránky z jedného účtu a dokonca to ponúkať ako službu?

WordPress má vstavanú funkciu na vytváranie a spúšťanie viacerých webových stránok pomocou rovnakej inštalácie WordPress. Je to sieť viacerých miest WordPress.

Multisite je výkonná funkcia WordPress, ktorá po aktivácii umožňuje vytvoriť sieť webových stránok spustených v rámci jedinej inštalácie WordPress. Je tu už od WordPress 3.0 a používa sa na ňom veľa veľkých webov ako WordPress.com, New York Times, Harvard a Edublogs..

Ukážem vám všetko, čo potrebujete vedieť, aby ste mohli začať s programom Multisite a vytvoriť si vlastnú sieť blogov alebo webov.

Úvod do sietí WordPress Multisite Networks

Multisite sieť je kolekcia webových stránok, ktoré všetky zdieľajú rovnakú inštaláciu WordPress, databázu, doplnky a motívy. Jednotlivé weby v sieti sú virtuálne weby, ktoré na vašom serveri nemajú vlastné adresáre, ale majú odlišné adresáre na nahrávanie médií a izolované tabuľky v databáze..

Multisite bolo funkčné a funguje ako funkcia WordPress od roku 2010. Nahradilo WordPress Multiuser, funkciu, ktorá používateľom umožňovala zostaviť sieť blogov. WordPress vyvinul Multisite o krok ďalej, čo umožňuje používateľom hostiť rôzne weby v jedinej inštalácii WordPress.

Skvelá vec, na ktorej je Multisite, je, že samotná inštalácia WordPress je takmer rovnaká ako štandardná inštalácia: má rovnakú štruktúru priečinkov, rovnaké základné súbory a rovnakú kódovú základňu. To znamená, že inštalácia siete viacerých miest nie je oveľa zložitejšia ako inštalácia štandardných stránok WordPress. Aktualizácia viacerých miest je rovnaká ako aktualizácia všetkých stránok WordPress..

Bez ohľadu na to, na koľkých stránkach ich používate, všetky témy a doplnky vašej siete sa uložia iba raz, čo znamená, že budete používať oveľa menej priestoru na serveri, ako keby ste pre každú webovú stránku použili samostatnú inštaláciu WordPress..

Kedy a prečo by ste mali používať sieť viacerých miest

V mnohých situáciách môže byť sieť viacerých sietí WordPress užitočnejšia ako správa viacerých samostatných webov WordPress. Tu sú niektoré z výhod používania siete viacerých miest WordPress:

 • Ako správca siete môžete ľahko spravovať viacero webov z jedného hlavného panela.
 • Každá stránka v sieti môže mať svojich vlastných správcov a títo správcovia budú mať možnosť spravovať iba svoje vlastné webové stránky.
 • Jediným stiahnutím môžete nainštalovať doplnky alebo motívy a aktivovať ich na viacerých weboch.
 • Aktualizujte svoje WordPress, doplnky alebo motívy iba na jednu „hlavnú“ inštaláciu, čo vám uľahčuje správu aktualizácií..

Doplnky WordPress, napríklad ManageWP vám môžu pomôcť pri spravovaní všetkých vašich webových stránok z jedného hlavného panela.

Vytvorenie siete viacerých miest WordPress však nie je vždy užitočné pri správe viacerých lokalít. Pred zriadením siete viacerých miest majte na pamäti nasledujúce.

 • Ak je sieť vypnutá, všetky ostatné weby idú nadol a zdieľajú rovnaké zdroje.
 • V prípade, že jeden z vašich webových stránok získa neočakávaný prenos, ovplyvní to všetky ostatné weby v sieti.
 • Ak dôjde k napadnutiu jednej webovej stránky, znamená to, že všetky webové stránky vo vašej sieti budú napadnuté.
 • Niektoré doplnky WordPress nemusia v sieti viacerých miest fungovať dobre.

Čo potrebujete, aby ste mohli začať s programom WordPress Multisite

Ak prevádzkujete webovú stránku WordPress, už máte všetko, čo potrebujete na to, aby ste mohli začať s multisite. Konkrétnejšie by ste však potrebovali:

 • hosting: Uistite sa, že váš webový server je schopný usporiadať viacero miest. Zdieľaný hosting nie je vždy skvelý nápad, pretože sieť viacerých miest je náročnejšia na zdroje ako samostatná stránka WordPress. Odporúčame Cloudways pre WordPress Multisite.
 • vedomosti: Budete musieť vedieť, ako upravovať súbory WordPress.
 • prístup: Budete musieť upraviť niektoré súbory WordPress, takže budete potrebovať prístup do adresára svojich stránok cez FTP, cPanel alebo nejakú inú metódu.

Výber doménového mena a webhostingu pre sieť viacerých miest

Všetky webové stránky v sieti viacerých miest WordPress zdieľajú rovnaké prostriedky servera. To znamená, že najdôležitejšou vecou, ​​ktorú budete potrebovať, je vzpriamený hosting WordPress.

Ak plánujete mať iba niekoľko webových stránok s nízkou návštevnosťou, pravdepodobne sa môžete podeliť o zdieľaný hosting. Vzhľadom na povahu siete s viacerými miestami však budete potrebovať hosting VPS alebo vyhradený server s rastom vašich stránok.

Zdieľaný webhosting, ako je Bluehost alebo Hostgator, sa neodporúča na vytváranie systému WaaS z dôvodu ich slabého výkonu a obmedzených zdrojov..

Na vytvorenie vášho zariadenia WaaS odporúčame službu Cloudways alebo Siteground.

Okrem webhostingu budete potrebovať aj základné znalosti o tom, ako nainštalovať WordPress a editovať súbory pomocou FTP.

Každý z vašich serverov vo viacmiestnej sieti bude používať rovnaký názov domény s subdoménami (napríklad: https://site.mysampledomain.com) alebo priečinkami v koreňovom adresári (napríklad: https://mysampledomain.com/site/)..

Berte na vedomie, že subdomény a podadresáre berú vlastné individuálne požiadavky.

Pre subdomény musíte nastaviť subdoménu so zástupnými znakmi. Prihláste sa do cPanel svojho hostingového účtu. V oblasti Domény kliknite na možnosť Subdomény.

To vás dovedie na novú stránku. Do príslušného poľa zadajte * a uistite sa, že v rozbaľovacej ponuke je vedľa názvu domény aj vaše meno domény.

Kliknite na tlačidlo Vytvoriť, aby ste správne nastavili subdoménu zástupných znakov pre svoju hlavnú doménu.

Pre podadresáre alebo priečinky v hlavnom priečinku povoľte pekné permalinky a vaša sieť viacerých miest na nich bude pracovať. Po nastavení vytvorte webovú stránku WordPress, aby ste mohli pokračovať.

Povoliť a nastaviť viacstránkovú sieť WordPress

Funkcia Multisite Network sa začína pri každej inštalácii WordPress. Stačí len nainštalovať a nastaviť WordPress, ako by ste zvyčajne robili. Potom stačí povoliť funkciu viacerých miest.

Pred povolením viacerých miest si nezabudnite vytvoriť úplnú zálohu svojho webu WordPress.

Ak chcete povoliť funkciu Multisite, pripojte sa k svojmu serveru pomocou FTP klienta alebo správcu súborov cPanel a otvorte súbor wp-config.php na úpravy..

Pridajte nasledujúci kód do svojho súboru wp-config.php tesne pred / * To je všetko, zastavte sa tam! Šťastné blogovanie. * / riadok.

/ * Multisite * /
define ('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Potom uložte a nahrajte súbor wp-config.php späť na server.

Tento kód umožňuje funkciu viacerých miest na vašom webe WordPress. Po povolení môžete teraz nastaviť sieť viacerých miest.

Spustite nastavenie siete viacerých miest

Po úspešnom povolení funkcie Multisite Network na vašom webe WordPress môžete teraz pokračovať v nastavovaní siete. Ak konfigurujete sieť viacerých miest na existujúcej webovej stránke WordPress, musíte deaktivovať všetky doplnky na svojej stránke..

Stačí prejsť na stránku Installed Plugins v ponuke Plugins na paneli WordPress a vyberte All Plugins. V rozbaľovacej ponuke Hromadné akcie vyberte možnosť Deaktivovať a kliknite na tlačidlo Použiť..

Po dokončení prejdite na stránku Nastavenie siete v časti Nástroje a nakonfigurujte svoju sieť viacerých miest.

Na obrazovke nastavenia siete sa zobrazí upozornenie, že na serveri musíte mať nainštalovaný modul mod_rewrite Apache. Tento modul je nainštalovaný a povolený u všetkých najlepších poskytovateľov hostingu WordPress.

Ďalej musíte povedať WordPress, akú štruktúru domény budete používať pre weby vo vašej sieti, napríklad Subdomény alebo podadresáre.

Potom zadajte názov svojej siete a uistite sa, že e-mailová adresa v e-mailovej správe správcu je správna.

Pokračujte kliknutím na tlačidlo Inštalovať.

WordPress vám teraz ukáže nejaký kód, ktorý musíte pridať do súboru wp-config.php a .htaccess..

Na kopírovanie a prilepenie kódu do týchto dvoch súborov môžete použiť klienta FTP alebo správcu súborov v cPanel. Potom sa budete musieť znova prihlásiť na svoju stránku WordPress, aby ste sa dostali k sieti viacerých miest.

Nastavenia konfigurácie viacerých miest v sieti

Po úspešnom nastavení siete viacerých miest je čas nakonfigurovať nastavenia siete.

Ak chcete zmeniť nastavenie siete, musíte prepnúť na „Panel siete“, pridať nové weby a nakonfigurovať ďalšie nastavenia..

Prejdite kurzorom myši na ponuku „Moje stránky“ na paneli s nástrojmi správcu, aby sa zobrazilo kontextové menu. Kliknite na položku Network Admin> Dashboard.

To vás dovedie na panel viacerých sietí. Všimnite si, že existujú nové položky ponuky na správu siete viacerých miest. Pozrite si miniaplikáciu „Right Now“ na hlavnom paneli, ktorá vám umožní vytvoriť nový web a pridať nových používateľov.

Ak chcete usporiadať nastavenia siete, kliknite na odkaz Nastavenia na bočnom paneli správcu.

Prvou možnosťou na stránke Nastavenia siete je nastavenie názvu stránky a e-mailovej adresy správcu. Tieto polia sa automaticky vyplnia názvom siete a správou, ktorú ste zadali pri inštalácii.

Otvorenie vašej siete viacerých registrácií

Časť Nastavenia registrácie na stránke Nastavenia siete je nepochybne najdôležitejším nastavením v nastavení siete.

V predvolenom nastavení sú v sieti zakázané registrácie používateľov aj stránok. Môžete sa rozhodnúť otvoriť web pre registráciu používateľov alebo povoliť existujúcim používateľom vytvárať nové weby alebo povoliť registráciu používateľov aj stránok.

Začiarknite políčko vedľa možnosti Oznámenie o registrácii, aby ste dostali e-mailové upozornenia zakaždým, keď je zaregistrovaný nový používateľ alebo web, ak otvárate svoju sieť viacerých miest na registráciu.

Začiarknite políčko vedľa možnosti Pridať nových používateľov, ak sa rozhodnete povoliť jednotlivým správcom webových stránok pridávať nových používateľov na svoje webové stránky.

Možnosť Obmedzená registrácia e-mailov vám umožňuje obmedziť registráciu stránok alebo používateľov na e-mailové adresy z konkrétnych domén. Je to užitočné, ak chcete ľuďom z vašej vlastnej organizácie umožniť registráciu a vytváranie používateľov alebo stránok.

Podobne môžete tiež zakázať registráciu určitých domén.

Nové nastavenia stránok

Sekcia Nové nastavenia stránok vám umožňuje nakonfigurovať predvolené možnosti pre nové weby vytvorené vo vašej sieti viacerých miest.

V týchto nastaveniach môžete upraviť uvítacie e-maily a obsah prvého predvoleného príspevku, stránky a komentára.

Tieto nastavenia môžete kedykoľvek zmeniť ako správca siete.

Nahrajte nastavenia pre svoju sieť viacerých miest

Je dôležité, aby ste sledovali využitie zdrojov servera. V časti Nastavenia nahrávania môžete určiť celkové množstvo priestoru, ktoré môže web použiť na odovzdávanie.

Predvolená hodnota je 100 MB, čo je pravdepodobne dobré pre najmenej 100 odovzdaných fotografií. Zväčšite alebo zmenšite toto miesto v závislosti od toho, koľko miesta na disku máte.

Predvolené typy nahrávaných súborov sú obrázky, zvukové súbory, video a súbory PDF. Ak chcete, napríklad doc, docx, odt, atď., Môžete pridať ďalšie typy súborov.

Môžete si tiež zvoliť limit veľkosti súboru, aby používatelia nemohli na server neprenášať neprimerane veľké súbory.

Nastavenia ponuky

Ďalej prejdite na Nastavenia ponuky. Umožňuje vám povoliť ponuku na správu pre sekciu doplnkov na vašich sieťových serveroch.

Ak to povolíte, zobrazí sa ponuka doplnkov príslušným správcom stránok. Na svojich jednotlivých stránkach môžu aktivovať alebo deaktivovať doplnok, nemôžu však nainštalovať nové doplnky.

Keď budete spokojní so všetkými nastaveniami konfigurácie, nezabudnite kliknúť na tlačidlo „Uložiť zmeny“.

Pridajte a spravujte nové stránky do svojej siete viacerých miest WordPress

Ak chcete do svojej siete viacerých miest WordPress pridať nový web, prejdite do ponuky Webové stránky v ponuke Moje webové stránky> Sieťový administrátor na paneli s nástrojmi správcu..

Ukáže vám zoznam lokalít v súčasnej inštalácii viacerých miest, ktoré sú predvolene uvedené ako jediné stránky vo vašej sieti viacerých miest WordPress..

Ak chcete pridať nový web, jednoducho kliknite na tlačidlo Pridať nový v hornej časti.

Na stránke Pridať nový web zadajte adresu tohto webu. Úplná adresa nie je potrebná, iba časť, ktorú chcete použiť ako subdoménu alebo podadresár.

Potom pridajte názov stránky a zadajte e-mailovú adresu správcu stránok.

Môžete pridať inú e-mailovú adresu správcu, ako je adresa, ktorú práve používate na správu svojej siete viacerých miest.

Ak e-mailovú adresu momentálne nepoužíva iný používateľ, potom WordPress vytvorí nového používateľa a na zadanú e-mailovú adresu pošle používateľské meno a heslo..

Po dokončení kliknite na tlačidlo Pridať lokalitu.

Do vašej siete viacerých miest WordPress sa pridá nová stránka. Ako správca siete dostanete aj nový e-mail s registráciou stránok.

Ak ste vytvorili nového používateľa, dostane tento e-mail s pokynmi na nastavenie nového hesla a prihlasovacieho mena.

Nainštalujte si motívy a doplnky do vašej siete viacerých miest

Jednotliví správcovia stránok v sieti viacerých miest nemôžu predvolene inštalovať témy a doplnky. Ako sieťový administrátor však môžete nainštalovať príslušné doplnky a motívy, takže sú dostupné pre všetky weby vo vašej sieti

Inštalácia tém pre svoju sieť viacerých miest

Ak chcete pridať motívy, prejdite na stránku Moje stránky> Správca siete> Témy.

Na multisite WordPress sa zobrazí zoznam aktuálne nainštalovaných tém.

Tému môžete sprístupniť iným webom kliknutím na možnosť Povoliť sieť pod touto témou. Motív môžete tiež zakázať kliknutím na odkaz Zakázať v sieti pod motívom. Nezabudnite, že možnosť Zakázať sieť sa objaví, len keď je téma povolená.

Ak chcete pridať novú tému, kliknite na tlačidlo Pridať novú v hornej časti obrazovky a potom nainštalujte tému WordPress, ako obvykle..

Po nainštalovaní novej témy ju budete môcť sprístupniť na iných weboch vo vašej sieti pomocou možnosti Povoliť sieť.

Nastavenie predvolenej témy pre svoju sieť viacerých miest

Po pridaní niekoľkých tém bude WordPress stále aktivovať predvolenú tému WordPress pre každú novú webovú stránku.

Ak chcete urobiť novú tému ako predvolenú tému pre nové weby, musíte do svojho súboru wp-config.php pridať nasledujúci kód..

// Nastavenie predvoleného motívu pre nové weby
define ('WP_DEFAULT_THEME', 'your-theme');

Nahraďte svoju tému názvom svojej témy. Budete musieť použiť názov priečinka témy, ktorý nájdete, keď sa pozriete do priečinka / wp-content / themes /.

Inštalácia doplnkov pre vašu sieť viacerých miest

Podobne môžete navštíviť stránku Moje stránky> Správca siete> Pluginy a nainštalovať doplnky a kliknutím na odkaz Aktivovať v sieti pod každým doplnkom ich aktivovať vo vašej sieti viacerých miest..

Riešenie problémov s chybami

Nesprávna konfigurácia náhradných subdomén a problémov s mapovaním domén sú korene najbežnejších problémov s sieťou WordPress Multisite Network. Pred nastavením viacerých miest sa uistite, že váš webový hostiteľ podporuje subdomény so zástupnými znakmi.

Tu sú niektoré ďalšie bežné problémy a ich rýchle opravy.

Oprava problémov s prihlásením pri inštalácii viacerých miest

Ďalším bežným problémom je to, že keď používate viacstránku WordPress s podadresármi, niektorí používatelia sa nemôžu prihlásiť do administračnej oblasti svojich webových stránok potom, čo do súboru wp-config.php pridajú požadovaný kód..

Ak to chcete opraviť, skúste vymeniť

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', false);

riadok v súbore wp-config.php s

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', 'false');

Nájdite nepotvrdených používateľov

Ďalším problémom, s ktorým sa môžete stretnúť, je nemožnosť nájsť používateľov, ktorí sa zaregistrovali vo vašej sieti, ale nedostali aktivačný e-mail. Ak chcete tento problém vyriešiť, prečítajte si našu príručku o tom, ako nájsť čakajúcich nepotvrdených používateľov v programe WordPress.

záver,

Takto môžete spravovať svoju sieť viacerých miest. A ak narazíte na akýkoľvek problém s jeho nastavením, možno budete chcieť požiadať o pomoc webhostingovú podporu.

Ak váš webový hostiteľ nepodporuje funkciu viacerých miest WordPress, odporúčame vám prejsť na iného webového hostiteľa.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector