Si të krijoni një faqe në internet të kurseve me LearnDash

Për 4 vitet e fundit, unë kam bërë paketimin e njohurive të mia dhe shitjen e tyre përmes kurseve këtu në këtë faqe interneti. Fjalë për fjalë, çdokush mund ta bëjë këtë!


Disa njerëz zgjedhin të shkojnë me një zgjidhje të bazuar në SaaS si Teachable, Podia, ose Kajabi, të cilat janë të gjitha shërbime të shkëlqyera, por me një çmim të lartë mujor.

Sidoqoftë, është mjaft e thjeshtë të krijoni një faqe interneti të kurseve në të cilën mund të shesni dhe shpërndani njohuritë tuaja në një mënyrë të bukur.

Për këtë tutorial ju do të keni nevojë për disa gjëra:

 • Pritja në internet Unë rekomandoj Siteground
 • WordPress (natyrisht), është falas
 • Theme WordPress, Astra është gjithashtu falas
 • LearnDash, sistemi kryesor i menaxhimit të mësimit në industri për WordPress

Në këtë tutorial, ne do të mbulojmë se si të krijojmë një faqe interneti të kurseve online nga fillimi deri në fund duke përfshirë edhe sa vijon:

 • Gjërat që ju nevojiten për të krijuar një faqe në internet të kursit
 • Hapi 1. Blerja e faqes në internet të internetit dhe emri i domain.
 • Hapi 2. Instaloni dhe vendosni LearnDash.
 • Hapi 3. Instaloni temën tuaj WordPress dhe ndërtuesin e faqeve.
 • Hapi 4. Krijoni kursin tuaj të parë me LearnDash.
 • Hapi 5. Shtoni seksione dhe mësime në kursin tuaj.
 • Hapi 6. Pushim mësimet tuaja në tema më të vogla.
 • Hapi 7. Shtimi i kuizeve në kursin tuaj.
 • Hapi 8. Shtimi i detyrave në mësimet tuaja
 • Hapi 9. Lidhni një kurs me një gyp shitjeje
 • Duke përfunduar

Gjërat që ju nevojiten për të krijuar një faqe në internet të kursit

Për të krijuar një faqe interneti të bukur të kurseve, do t’ju duhet një pjesë e vogël mjetesh. Disa nga këto janë falas, disa jo. Por kostoja është minimale në krahasim me ato që mund të fitoni në shitjen e njohurive tuaja përmes kurseve tuaja.

1. Një host i mirë në internet dhe emri i domain.

Meqenëse jeni duke pritur kurset tuaja në uebfaqen tuaj, do të duhet të blini një uebsajt të mirë që është i besueshëm, i shpejtë dhe ofron mbështetje të madhe. Ju do të duhet gjithashtu një emër domaini që është në thelb adresa e faqes suaj të internetit.

Ka mjaft pritje atje, por për mua më i miri është Siteground. Në vitet e mia të përdorimit, ajo ka qenë e shpejtë, e besueshme dhe mbështetja e klientit është e mahnitshme. Uebfaqet e mia që janë pritur në sitin e faqes janë gjithnjë e në funksion. Dhe në qoftë se unë të hasni ndonjë çështje, ekipi i tyre është i shpejtë për ndihmë. Pra, në këtë tutorial, ne do të përdorim Siteground.

Nëse doni të kurseni 70% në pritjen tuaj me sitin e sitit, klikoni këtu për të kursyer

2. WordPress.

Pothuajse e dukshme pasi që në fund të fundit do të ndërtoni uebfaqen tuaj përmes WordPress. Avantazhi kryesor i përdorimit të WordPress mbi zgjidhjet e tjera të bazuara në SaaS është që ju të merrni kontroll të plotë mbi të dhënat dhe modelin tuaj.

WordPress ka një komunitet të gjerë të shtojcave dhe temave që do të shtojnë çdo funksionalitet që dëshironi. Nëse mund ta mendoni, ka një shtesë për të. Dhe pothuajse çdo ditë zhvilluesit përmbajnë plugins dhe tema të reja, kështu që me të vërtetë nuk ka kufi për atë që mund të bësh me WordPress.

WordPress është vërtet i thjeshtë për t’u instaluar dhe vendosur. Hapësira e faqes vjen me një instalues ​​me një klikim të WordPress-it për të cilin do të flasim më vonë.

3. Një temë WordPress dhe një ndërtues faqesh.

Do t’ju duhet gjithashtu një temë WordPress me të cilën mund të punohet lehtë. Me të vërtetë më pëlqen të përdor Astra pasi është falas, e koduar mirë dhe funksionon mirë me shumicën e shtojcave si ndërtuesit e faqeve dhe ndërtuesit e kurseve.

Ndërtuesit e faqeve janë shtojcat e WordPress që ju lejojnë të ndërtoni faqe në internet thjesht duke zvarritur dhe hedhur elementë si imazhe dhe tekste. Ata janë shumë të lehtë për t’u përdorur dhe eleminojnë nevojën për të punësuar zhvillues të shtrenjtë në internet për të krijuar faqe interneti mahnitëse.

Për qëllimet e këtij udhëzimi, ne do të përdorim Elementor Pro si ndërtues faqesh. Personalisht, Elementor Pro ka tejkaluar pritjet e mia kur bëhet fjalë për ndërtuesit e faqeve. Intshtë intuitiv, shumë i lehtë për t’u përdorur dhe paketon shumë karakteristika të përparuara që do të shtojnë vërtet aromë në faqen tuaj të internetit.

4. Një shtojcë e sistemit të menaxhimit të mësimit për ta kthyer faqen tuaj në një uebfaqe të kurseve online.

Së fundmi, do t’ju duhet një plugin i fuqishëm i menaxhimit të të mësuarit (LMS) WordPress për ta shndërruar faqen tuaj në një uebsajt të kurseve të bukura, ku mund të shesni përmbajtjen tuaj, të mbani gjurmët e përparimit të studentit, certifikatat e çmimeve, dhe më shumë.

Deri më tani, plugin kryesor LMS në WordPress është LearnDash. Kjo është duart poshtë më të fuqishme, cutting-edge ndërtues kurs software unë kam ardhur të gjithë me të, dhe unë jam në fakt kalimi te LearnDash nga një tjetër LMS për shkak të rejat e saj të fundit që janë vetëm të vështirë të injorojnë.

faqja fillestare e learndash

Me LearnDash 3.0 të lëshuar së fundmi, ka një ton karakteristikash të reja që rrisin përvojën e përdoruesit dhe në përgjithësi vetëm bëjnë që faqet e internetit të kurseve të duken më mirë dhe të ndjehen më profesionalë.

LearnDash përdoret nga mijëra universitete, agjensi me reputacion të marketingut në internet dhe organizata, gjë që është shumë për të thënë në lidhje me besueshmërinë e saj.

Unë rekomandoj shumë që ta provoni LearnDash tani. Shtë mjaft e përballueshme, pothuajse shumë të përballueshme, për të gjitha tiparet që do të merrni. Nëse nuk jeni të kënaqur me të për ndonjë arsye, mund të përdorni garancinë e tyre për 30 ditë kthim parash.Hapi 1. Blerja e faqes në internet të internetit dhe emri i domain.

Hapi i parë është blerja e një faqe në internet të hostimit dhe emrin e domain. Nëse nuk jeni të ri në krijimin e faqeve të internetit dhe nuk jeni vërtet të njohur me termat e industrisë, pritja në uebfaqe është si shtëpia e faqes tuaj. Shtë një hapësirë ​​në internet ku banon në faqen tënde.

Emri i domain, nga ana tjetër, është adresa. Whatshtë ajo që njerëzit shkruajnë në shiritin e kërkimit për të kërkuar faqen tuaj të internetit. Shembuj të emrave të domeneve janë WPCrafter.com, Facebook.com, Wikipedia.org, etj. “.Com” dhe “.org” janë llojet e zgjerimeve të domain.

Ekzistojnë mijëra shtesa të tjera të domenit si .gov, .net, .us, .co, etj., Dhe ajo që zgjidhni varet nga preferencat tuaja dhe lloji i organizatës suaj. Nëse jeni një biznes privat, .com duhet të funksionojë. Për shumicën e institucioneve arsimore, .org është shtrirja e preferuar e domenit.

Ashtu sikurse thashë më parë, rekomandoj shumë përdorimin e sitit pasi siguron një pritje me cilësi të lartë dhe mbështetje të mahnitshme. Për të blerë pritjen nga faqja e sitit me 70% ulje, vizitoni sitin e sitit duke klikuar në këtë lidhje.

Në faqen kryesore, ju duhet të shihni lloje të ndryshme të pritjes. Pritja e WordPress është një e mirë, prandaj klikoni në Fillo poshtë tij.

zgjidhni një plan në terren

Më pas do të çoheni në një faqe me planet e çmimeve të WordPress që pret nga Siteground.

wordpress siteground hosting çmimi

Zgjidhni planin që preferoni në varësi të nevojave tuaja. GrowBig është një plan i shkëlqyeshëm sepse do të jeni në gjendje të organizoni një numër të pakufizuar faqesh në internet dhe gjithashtu të merrni disa veçori premium. Një nga këto karakteristika është aftësia për të provuar kode dhe karakteristika të reja në një faqe interneti testimi dhe shtytja e ndryshimeve përfundimtare në faqen tuaj të internetit të drejtpërdrejtë me një klik. Ajo gjithashtu vjen me një shtojcë të përparuar memorie memorie të zhvilluar nga i njëjti ekip dhe një transferim falas në internet për një faqe interneti.

Në këtë tutorial, unë do të shkoj përpara dhe të blej GrowBig. Ju mund të zgjidhni planin tuaj dhe të klikoni Merr planin.

Pastaj do të shkoni në hapin tjetër që po zgjedh emrin e domain. Shtë më e lehtë për të blerë emrin e domain-it menjëherë në sitin e sitit, por nëse tashmë e keni një të tillë, thjesht mund të zgjidhni “Unë tashmë kam një Domain” dhe ta shkruani atë në kutinë e emrit të domainit. Ju gjithashtu mund të blini emrin e domain në një uebfaqe të veçantë, por do të ndërmarrë hapa shtesë për tu integruar me pritjen tënd në sitin e faqes.

zgjidhni një domen

Pasi të keni emrin e dëshiruar të domain, klikoni vazhdoj dhe plotësoni arkëtimin tuaj.

Pasi të keni bërë blerjen, do të shihni një ekran me një lidhje duke thënë “Vazhdoni në zonën e klientit”. Klikoni mbi atë dhe do të çoheni në një faqe ku mund të vendosni llogarinë tuaj të re të pritjes. nën Set Up Your Website, zgjedh Filloni një uebfaqe të re.

Pastaj do të shihni një listë të softuerëve që mund të instaloni. zgjedh WordPress.

instaloni wordpress

Atëherë do t’ju kërkohet të siguroni detaje të hyrjes së administratorit si emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj. Këto janë detaje të sigurisë suaj në faqen tuaj të internetit, prandaj sigurohuni që të përdorni detaje që nuk janë të lehta për tu hamendësuar.

Pasi të keni përfunduar, klikoni Confirm > Konfigurimi i plotë. Dhe tani ju keni një uebsajt të drejtpërdrejtë, të vetë-organizuar WordPress.

Për të rregulluar faqen tuaj të internetit, do të duhet të regjistroheni në WordPress. Për ta bërë këtë, shkoni në pultin e sitit tuaj dhe kaloni në Llogaritë e mia tab. Klikoni në instalim skedë, dhe këtu do të shihni emrin e domain që keni regjistruar. Në të gjithë është një jeshile Shkoni te Admin Portal button. Klikoni në këtë buton për të shkuar në faqen tuaj të hyrjeve në WordPress.

shkoni tek pulti admin i wordpress

Faqja e hyrjeve të WordPress duket si kjo:

faqe e hyrjes së fjalëve

Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj për t’u regjistruar në faqen tuaj të internetit për herë të parë.

Hapi 2. Instaloni dhe vendosni LearnDash.

Pasi të jeni brenda WordPress, është koha për të instaluar LearnDash. Kur blini LearnDash, do të keni akses tek instaluesi (një skedar .zip) dhe çelësi i licencës. Për të instaluar LearnDash, ngarkoni instaluesin .zip në WordPress duke shkuar tek shfaqje > plugins > Shto nje te ri > Ngarko shtojcën.

instalimi learndash

Sapo të bëhet instalimi, klikoni Aktivizoni.

Tani e keni instaluar dhe aktivizuar LearnDash në WordPress. Gjëja e parë që duhet të bëni është të aktivizoni licencën duke shkuar tek LearnDash > Cilësimet. Kaloni te skedari i licencës LMS për të futur adresën tuaj të emailit dhe çelësin e licencës. Pasi të keni futur detajet, klikoni Azhurnimi i licencës.

aktivizimi i licencës së learndash

Atëherë duhet të konfiguroni cilësimet tuaja të pagesës nëse doni të merrni pagesa në internet për kursin tuaj. Klikoni në Cilësimet e PayPal shënoni dhe futni adresën tuaj të emailit PayPal, monedhën, vendin, etj. Kliko Save pasi të jeni bërë.

cilësimet e paypal-it

LearnDash 3.0

Një tjetër gjë që duhet të bëni është të siguroheni që po përdorni LearnDash 3.0 në vend të Legacy. Për ta bërë këtë, kaloni me i përgjithshëm tab. Këtu, do të shihni opsionin për të zgjedhur një Modeli aktiv. Sigurohu LearnDash 3.0 zgjidhet në vend të Legacy për të fituar akses në veçori të përparuara si Mode Focus.

Fokus Mode është aplikuar në të gjithë sitin dhe ofron një përvojë pa shpërqendrim për studentët tuaj duke hequr elementë të panevojshëm në një faqe si shiritat anësorë dhe pajisje të tjera. Kjo gjithashtu e bën më të lehtë për ju të krijoni një faqe interneti të bukur, me pamje profesionale, pa pasur nevojë të hyni brenda dhe të redaktoni faqet tuaja një nga një..

Ja se si një faqe në internet ndryshon pasi të aktivizohet modaliteti Focus:

duke mundësuar mënyrën e përqendrimit

Hapi 3. Instaloni temën tuaj WordPress dhe ndërtuesin e faqeve.

Pas instalimit të LearnDash, ju mund të vazhdoni me krijimin e një kursi, por në këtë tutorial, unë dua t’ju tregoj një mënyrë pak më të ndryshme për të bërë gjëra që do ta bëjnë atë edhe më të shpejtë dhe më të lehtë për ju të krijoni një faqe interneti të bukur të kurseve online.

Për këtë, ne do të na duhen Astra Theme dhe Elementor.

Për të instaluar Elementor, shkoni te plugin > Shtoni të Re, dhe kërko Elementor. Klikoni Instalo dhe aktivizoni.

instalimi i versionit pa elementar

Për të instaluar Astra Theme, shkoni te shfaqje > temë > Shto nje te ri. Kërkoni për Astra, klikoni instaloj, dhe Aktivizoni.

instalimi i temës astra

Pasi të aktivizohet Astra, do të shihni një mesazh si ky në pultin tuaj:

Siti starter Astra

Astra ka një koleksion të modeleve të gatshme të faqeve që mund t’i përdorni në faqen tuaj të internetit në vetëm disa klikime. Për të parë këto shabllone, klikoni Fillo. Do t’ju kërkohet të zgjidhni një ndërtues faqesh dhe unë rekomandoj të zgjidhni Elementor për këtë, por mund të përdorni çdo ndërtues tjetër faqesh që ju preferoni. Kur klikoni tjetër, do të shihni një listë të modeleve falas dhe premium të faqeve që mund të përdorni për faqen tuaj të internetit.

Ekziston një model i veçantë që më pëlqen ta përdor me LearnDash sepse është krijuar për një faqe interneti të kurseve online. Nëse lëvizni poshtë shablloneve, do t’i gjeni Akademia LearnDash template. Sigurisht, ju mund të përdorni modele të tjera nga kjo, por për këtë tutorial, unë do të përdor këtë shabllon.

modeli i akademisë së letarndash

Duke klikuar atë do të më çojë në një vrojtim të shabllonit, dhe në të, unë shoh se shablloni kërkon dy shtojca: Rrjeti i Kursit të LearnDash dhe Integrimi i WooCommerce i LearnDash. Këto janë shtesa FALAS LearnDash që mund t’i instaloni shpejt duke shkuar tek LearnDash > addons.

instalimi i shtesave të learndash

Shikoni për Rrjetin e Kursit të LearnDash dhe LearnDash WooCommerce dhe instaloni dhe aktivizoni secilën.

Ju tani mund të shkoni përsëri në vrojtim Astra template dhe e goditi refresh. Kjo është ajo që duhet të shihni:

vrojtim i akademisë së learndash

Shtë një faqe me të vërtetë e bukur që është bërë posaçërisht për të ofruar kurse online. Kliko Vendi i importit për të përdorur këtë shabllon në faqen tuaj të internetit.

Kjo template është plotësisht editable në Elementor, kështu që ju mund të modifikoni ngjyra, tekste, tipografi, imazhe dhe ikona që të shkojë markë tuaj.

Nëse nuk jeni të njohur me përdorimin e Elementor, ju mund të shihni këtë mësim tim për mënyrën e përdorimit të Elementor.

Hapi 4. Krijoni kursin tuaj të parë me LearnDash.

Tani që pjesa e parë e faqes suaj të internetit duket e mahnitshme, është koha për të shtuar përmbajtjen ose kurset tuaja. Disa prej jush mund të mendojnë se krijimi i kurseve me LearnDash duhet të jetë i vështirë dhe i ndërlikuar sepse është kështu me shumicën e LMS atje.

Por LearnDash shtyrë kohët e fundit nga një ndërtues mahnitshme kurs që e bën krijimin e kursit aq e thjeshtë sa tërhequr e lënë mësimet dhe temat. Modeli i Akademisë LearnDash që kemi përdorur për këtë faqe të internetit gjithashtu importon kurse të mostrave që shfaqen në Të gjitha kurset faqe. Ja si duken ato:

akademi learndash të gjitha lëndët

Do të shihni që çdo kurs ka një imazh të paraqitur, titull, përshkrim të shkurtër, një shirit përparimi dhe përqindje, dhe një Enrolled etiketë. Të gjitha këto mund të konfigurohen brenda LearnDash.

Nëse shkoni në LearnDash > kurse, ju do të shihni një listë të të gjitha kurset në faqen tuaj te internetit. Ju mund të redaktoni kurset e importuara duke klikuar në titujt e tyre, ose mund të krijoni një kurs të ri nga e para. Për të krijuar një kurs të ri, klikoni Shto nje te ri.

shtoni një kurs të ri në mësime

Atëherë do të futeni brenda redaktorit të kursit. Jepni një titull kursit tuaj dhe shtoni një përshkrim të shkurtër. Ju gjithashtu mund të shtoni një imazh të paraqitur.

Pastaj kaloni në Cilësimet skedar për të konfiguruar cilësimet e kursit. Në këtë skedë, do të keni mundësi të shtoni materiale të kursit, të caktoni një certifikatë kursi, të caktoni parakushtet e kursit, etj.

settings kurs

Nëse lëvizni poshtë, do të jeni në gjendje të përcaktoni se kush do të hyjë në kursin tuaj. Mund të jetë i hapur për të gjithë, madje edhe përdorues të pa regjistruar në faqen tuaj, ai mund të jetë i arritshëm falas për anëtarët e regjistruar, ose mund të blihet për një tarifë një herë ose të përsëritur, dhe më shumë.

cilësimet e hyrjes së kursit

Nëse klikoni Bleni tani, do të keni mundësi të përcaktoni çmimin e kursit. Sa për përsëritur opsion, do të keni mundësi të përcaktoni çmimin e kursit, si dhe ciklin e faturimit. Mbyllur opsioni përdoret më së miri kur dëshironi që kursi juaj të jetë i disponueshëm brenda një gypi të personalizuar të shitjeve për të cilin do të flasim më vonë.

Hapi 5. Shtoni seksione dhe mësime në kursin tuaj.

Pasi të keni përfunduar rregullimin e kursit, kaloni në ndërtues skedar në krye për të filluar krijimin e një skicë për kursin tuaj. Nëse gjithçka që keni është një skicë, është mirë sepse mund të ktheheni më vonë dhe të shtoni përmbajtje në mësimet tuaja.

Mund të filloni duke shtuar titujt e seksionit duke klikuar Kreu i Seksionit të Ri. Ju nuk mund të shtoni përmbajtje në seksion pasi ato janë vetëm një mënyrë për të organizuar rrjedhën e kursit tuaj, shumë si një titull kapitulli në një libër.

Pastaj mund të shtoni një mësim të ri duke klikuar Mësimi i ri. Ju mund të shtoni sa më shumë mësime që dëshironi dhe t’i rregulloni ato duke zvarritur dhe rënë ose duke klikuar butonat pak lart dhe poshtë në anën.

duke shtuar titujt e seksioneve dhe mësimet

Një metodë tjetër për të krijuar një mësim të ri po shkon LearnDash > mësimet > Shto nje te ri.

Hapi tjetër do të ishte shtimi i përmbajtjes në secilin mësim. Kur jeni brenda krijuesit të kursit, mund ta bëni këtë duke lëvizur miun mbi mësimin që dëshironi të redaktoni dhe klikuar redaktoj.

Do të futeni brenda redaktorit të mësimit, ku mund të shtoni tekst, imazhe, video dhe më shumë. Do të jeni në gjendje të rregulloni faqen e mësimit megjithatë dëshironi dhe të shtoni sa më shumë përmbajtje sa dëshironi.

Pasi të keni mbaruar me përmbajtjen, klikoni Cilësimet në krye për të rregulluar më tej mësimin tuaj. Këtu mund të shtoni materiale mësimore, të aktivizoni përparimin e videove (nëse kurset tuaja janë në format video), lejoni studentët të ngarkojnë detyra, të caktojnë mësimin në një kurs specifik dhe gjithashtu të konfiguroni cilësimet e hyrjes së mësimit.

cilësimet e mësimit

Nëse lëvizni poshtë në faqe, do të shihni cilësimet e hyrjes së mësimit ku mund ta lidhni mësimin tuaj në një kurs specifik.

Ju gjithashtu mund të përdorni funksionin e burimit të pikave të LearnDash ku mund të kontrolloni kur mësimet tuaja do të jenë në dispozicion të studentëve tuaj. Nëse zgjidhni Regjistrimi me bazë opsion, mund të caktoni një numër të caktuar ditësh pas regjistrimit kur mësimi do të jetë i disponueshëm për studentët tuaj.

cilësimet e hyrjes së mësimit

Gjithçka është bërë drejtpërdrejt në ndërtuesin e kurseve të LearnDash, në mënyrë që të mund të përqendroheni vetëm në krijimin e kurseve që i shtojnë vlerë audiencës tuaj.

Hapi 6. Pushim mësimet tuaja në tema më të vogla.

Nëse mësimi juaj mbulon tema të shumta në mënyrë që të bëhet shumë i gjatë, thyerja e tij në tema më të vogla është një mënyrë e shkëlqyeshme për të shmangur mbingarkesat e informacionit për studentët tuaj.

Për të shtuar tema në një mësim, shkoni te LearnDash > Temat > Shtoni temën tuaj të parë. Nëse nuk është tema juaj e parë, klikoni Shto nje te ri.

shtoni një temë të re

Ashtu si mënyra si do të redaktoni mësimet, ju mund të modifikoni tema duke shtuar një titull, një imazh të paraqitur dhe çdo përmbajtje tjetër si tekst, imazhe, video të ngulitur dhe media të tjera.

kërcitje Cilësimet do t’ju çojë në faqen e cilësimeve të temës. Këtu, ju mund të caktoni materiale të temës dhe të aktivizoni opsione si progresion video, ngarkime të detyrave dhe timer.

Ju gjithashtu mund ta caktoni temën në një kurs dhe një mësim nën Cilësimet e hyrjes në temë.

cilësimet e temës

Hapi 7. Shtimi i kuizeve në kursin tuaj.

Si krijues i kursit, ju mund të dëshironi të matni përparimin e studentëve tuaj përmes pyetjeve dhe detyrave. LearnDash e bën procesin e krijimit të kuizeve dhe detyrave në mënyrë të thjeshtë por të plotë me karakteristika të përparuara që do t’ju ndihmojnë të maksimizoni çdo kuiz dhe detyrë që krijoni.

Për të shtuar një kuiz të ri, shkoni te LearnDash > kuize > Shto nje te ri. Ashtu si me mësime dhe tema, jepni quizit tuaj një titull dhe një përshkrim të shkurtër. Pastaj klikoni në Cilësimet skedar për të konfiguruar cilësimet e tij.

Nën Cilësimet e Qasjes së Kuizit, ju mund ta shoqëroni kuizin në një kurs dhe mësim, të caktoni parakushtet e kuizit dhe të kufizoni qasjen për anëtarët e regjistruar.

cilësimet e hyrjes në kuiz

Shkoni poshtë dhe do të shihni Përparimi i Kuizit dhe Kufizimi Seksioni ku mund të vendosni rezultatin e kalimit, të caktoni një çertifikatë kuize, të kufizoni marrjet në kuiz, të kërkoni që të gjitha pyetjet të plotësohen dhe madje të vendosni një afat kohor.

Parametrat e përparimit dhe kontrollit të kuizit

Lëvizja poshtë do të zbulojë edhe më shumë cilësime si mundësimi i materialeve kuiz, të mundësojë që kuizi të fillojë automatikisht, të zgjedhë se si do të shfaqen pyetjet, etj. Këto cilësime janë goxha të përparuara dhe do t’ju lejojnë të vlerësoni studentët tuaj në mënyrën më të mirë të mundshme. Pasi të keni mbaruar, klikoni Update.

Tani është koha për të shtuar pyetje në kuizin tuaj. Për ta bërë atë, shkoni te LearnDash > kuize. Vendosni miun mbi kuizin ku dëshironi të shtoni pyetje dhe klikoni pyetjet.

shtoni pyetje në një kuiz

Do të merreni këtu:

shtoni pyetje në kuize

Klikoni në njërën prej tyre Shtoni pyetje butonat dhe do të merreni tek redaktori i pyetjeve. Brenda redaktorit të pyetjeve, do të keni mundësinë të shtoni pyetjen aktuale, të caktoni numrin e pikëve me të cilat është ekuivalent, të caktoni mesazhe për të shfaqur nëse studenti përgjigjet saktë ose në mënyrë të gabuar në pyetje, etj..

Do të jeni në gjendje të zgjidhni llojin e përgjigjes nëse është një zgjedhje e vetme, zgjedhje e shumëfishtë, ese, plotësoni boshllëqet, etj. Duke klikuar mbi një lloj përgjigjeje do të hapni një përmbledhje me parametrat shtesë specifikë për atë lloj përgjigjeje.

llojet e përgjigjeve

Hapi 8. Shtimi i detyrave në mësimet tuaja.

Ju gjithashtu mund të shtoni detyra në mësime specifike duke shkuar në LearnDash > mësimet dhe redaktimi i mësimit të cilit dëshironi t’i shtoni një detyrë. Pasi të keni në redaktorin e mësimit, klikoni në Cilësimet tab.

Do të shihni nën Afisho dhe Opsione të përmbajtjes një mundësi për të mundësuar Ngarkimet e caktimit. Aktivizo këtë mundësi. Pastaj do të shihni opsione shtesë si formatet e lejuara të skedarit, kufirin e madhësisë së skedarit, caktimin e numrit të pikëve për detyrën dhe nëse ai do të vlerësohet automatikisht ose manualisht.

ngarkimet e detyrave

Mos harroni të jepni udhëzime për caktimin në mësimin tuaj. Kliko Update për të ruajtur ndryshimet tuaja.

Në fund të mësimit, studentët do të shohin një mundësi për të ngarkuar detyrat e tyre:

studentët mund të ngarkojnë detyra

Në sfond, mund të shikoni detyra të paraqitura duke shkuar tek LearnDash > Detyrat.

ku të shikoni detyrat e paraqitura

Hapi 9. Lidhni një kurs me një gyp shitjeje.

Më parë kemi parë që mund ta vendosim Qasja në kurs Cilësimet në Mbyllur, e cila përdoret më së miri kur një kurs është në dispozicion brenda një gypi të personalizuar të shitjeve.

Për të lidhur një kurs me një gyp të personalizuar të shitjeve, duhet të kemi të instaluar shtojcat e mëposhtme:

 • CartFlows
 • WooCommerce
 • Integrimi i LearnDash WooCommerce

Të gjitha këto shtojca janë falas. Ndërsa CartFlows ka një version premium, versioni falas është i mjaftueshëm për të lidhur një kurs me një gyp shitjeje.

Nëse keni instaluar modelin e Akademisë LearnDash, të tre këto shtojca tashmë do të instalohen në WordPress tuaj. Por ju duhet të siguroheni që ato aktivizohen duke shkuar në plugins.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të drejtojmë magjistarin e konfigurimit të WooCommerce. Kur u instalua Woocommerce, mund të keni vërejtur që kjo mesazh të shfaqet:

filloni magjistarin e konfigurimit të lakrave

Kliko Run Run Wizard për të hyrë në magjistarin e konfigurimit. Kështu funksionon magjistari i konfigurimit:

brenda magjistarit të konfigurimit të woocommerce

Pasi të keni mbaruar, kthehuni te pulti i WordPress dhe shtoni një produkt të ri duke shkuar tek Produkte > Shto nje te ri. Emërtoni produktin tuaj në të njëjtën mënyrë me kursin që dëshironi të lidheni me një gyp shitjeje.

Nëse lëvizni poshtë, do të shihni një mundësi për të zgjedhur Të dhënat e produktit. zgjedh kurs, dhe në i përgjithshëm skedar, zgjidhni kursin me të cilin dëshironi ta lidhni atë në Kurse të lidhura.

shtoni një kurs të ri produkti

Sapo të bëhet kjo, tani është koha për të krijuar një gyp shitjeje me porosi. Kjo është ajo për të cilën CartFlows është. Shtë një shtojcë që ju lejon të krijoni gypa shitje pikërisht brenda WordPress për të përmirësuar përvojën e arkëtimit të klientëve dhe për të rritur përfundimisht të ardhurat tuaja.

Për të krijuar një gyp shitjeje, shkoni te CartFlows > flukset. Modeli i Akademisë LearnDash tashmë vjen me një gyp / prurje të gatshme. Ju mund të zgjidhni ta përdorni atë ose mund të krijoni një rrjedhë nga e para.

Nëse dëshironi të krijoni një rrjedhë, klikoni Shto nje te ri. Aty do të shihni një bibliotekë të modeleve të gypave që janë gati për t’u përdorur dhe plotësisht të redaktueshme në Elementor. Zgjidhni atë që ju pëlqen dhe klikoni import.

duke krijuar një fluks të ri

Pastaj do të futeni brenda redaktorit të rrjedhës, ku mund t’i jepni një emër rrjedhës dhe të rirregulloni hapat me zvarritje dhe rënie të thjeshtë.

Tjetra, duhet të lidhni produktin që sapo keni bërë në faqen e arkëtimit. Redaktoni faqen e arkëtimit duke lëvizur miun mbi të dhe duke klikuar redaktoj. Shkoni poshtë, dhe në Layout arka seksion, klikoni Zgjidhni një produkt. Shtypni emrin e produktit në kuti dhe zgjidhni atë.

Ju gjithashtu mund të luani me cilësimet e arka tjetër si modeli, paraqitja, ngjyra dhe më shumë. Mos harroni të klikoni Update për të ruajtur të gjitha ndryshimet tuaja.

shtoni një produkt në faqen e arkëtimit

Sapo të jetë bërë, kopjoni URL-në e faqes së arkëtimit, pastaj shkoni te LearnDash > kurse. Ndryshoni kursin që doni të lidheni me gypin e shitjeve që sapo keni krijuar dhe shkoni në Cilësimet. Shkoni poshtë në Mënyra e hyrjes seksionin dhe zgjidhni Mbyllur. Vendosni çmimin e kursit dhe URL-në e faqes së arkë. hit Update.

ngjisni url faqen e arka

Tani, kur studentët blejnë këtë kurs, ata do të çohen në faqen e arkëtimeve që krijuat.

faqe pagese me porosi

Duke përfunduar

Tani që e keni parë se sa e lehtë është të krijoni një faqe interneti të kurseve online në WordPress, shpresoj se do të veproni dhe të vendosni përmbajtjen tuaj atje. LearnDash u jep fuqi të gjithëve, madje edhe jo-teknologjive, të krijojnë faqe interneti të kurseve të bukura në vetëm disa orë.

Jam shumë i entuziazmuar kur dëgjoj historitë tuaja të suksesit dhe jam këtu për t’ju përgjigjur çdo pyetjeje që mund të keni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map