Si të krijoni një faqe në internet të dyqanit të e-commerce me WordPress

E-tregtia është e kuqe e nxehtë sepse e bën tepër të lehtë fitimin e 6 shifrave në muaj pa vendosur një biznes me tulla dhe llaç me kosto jashtëzakonisht të larta.


Por problemi për shumë është pagesa e shtrenjtë mujore e shumicës së platformave të tregtisë elektronike si Shopify. Nëse sapo filloni, dëshironi një zgjidhje më të përballueshme, në mënyrë që të shpenzoni më shumë për gjëra të tilla si marketing dhe reklamim.

Lajmi i mirë është që nuk keni nevojë të paguani tarifa të larta mujore me Shopify për të qenë në gjendje të shesni produkte në internet. Nëse jeni duke kërkuar për një alternative të Shopify ose një alternative të eBay, ky mësim hap pas hapi do t’ju ​​lërë me një dyqan online të mrekullueshëm falas.

E tëra që ju nevojitet është një llogari në web hosting dhe pak përpjekje dhe do të keni mundësi të bëni një faqe në internet për tregti elektronike në asnjë kohë.


Le të fillojmë!

Gjërat që ju nevojiten:

 • hosting. Unë rekomandoj SiteGround.
 • A emri i domain.
 • Tema e WordPress-it. Për këtë tutorial, ne përdorim Temën Falas Astra.
 • Ndërtuesi i faqeve të WordPress. Për këtë, ne përdorim ndërtuesin e faqeve Elementor falas.
 • WooCommerce, shtojca më e mirë e tregtisë elektronike me WordPress.

Hapi 1. Bleni një web hosting dhe emër domain.

Nëse nuk jeni i ri për këtë biznes të tërë për ndërtimin e faqes në internet, më lejoni së pari të sqaroj se çfarë janë një web hosting dhe emri i domain-it dhe pse keni nevojë për to.

Whatfarë është një emër pritës dhe domain?

Një web hosting është një vend në internet, ku faqja juaj e internetit do të jetojë. Shtë si një shtëpi fizike ku mund të gjenden gjërat tuaja. Emri i domain, nga ana tjetër, është adresa e faqes suaj të internetit. Likeshtë si adresa juaj që u jepni njerëzve në mënyrë që ata të vijnë për t’ju vizituar në shtëpi. “Facebook.com”, “Google.com” dhe “WordPress.com” janë të gjithë shembuj të emrave të domain.

Ju mund të blini një emër domaini në pothuajse çdo faqe në internet që shesin emra domenesh. Thjesht duhet të kërkoni çmimin më të mirë. Por sa i përket mbajtjes së faqes në internet, është absolutisht e rëndësishme të merrni vetëm një pritje nga një kompani e besueshme. Sepse nëse pritja juaj është e ngadaltë ose jo e besueshme, shpejtësia dhe koha e juaj e internetit do të vuajnë, dhe në fund të fundit do të dëmtojë biznesin tuaj për tregti elektronike.

Vendi i sitit, Shërbimi im i Preferuar i Hosting në Ueb

Ju mund të përdorni çdo shërbim të një cilësie të lartë të mbajtjes në internet për të krijuar një faqe interneti për tregti elektronike, por në këtë tutorial, ne do të përdorim Siteground.

SiteGround është një host shumë i rekomanduar në internet, sepse ata u janë përkushtuar përdoruesve të WordPress dhe megjithatë kanë ende çmime të përballueshme. Ata janë më të njohurit për performancën e shpejtë dhe mbështetjen e tyre po aq të shpejtë.

Këtu janë tiparet kryesore të SiteGround:

 • Certifikatë falas SSL
 • Mbështetje e shpejtë e njohur
 • Mjedisi në skenë i WordPress
 • Migrimet Falas në Uebfaqe
 • 30 ditë rezervë

SiteGround është një zgjedhje solide për nevojat tuaja për mbajtjen në internet. Ata kujdesen për faqet e internetit të WordPress dhe ofrojnë më pak burime sesa konkurrentët e tyre, por besueshmëri më të lartë.

Kam bërë një marrëveshje të mahnitshme me ta për të dhënë një zbritje prej 70% për këdo që regjistrohet duke përdorur kjo lidhje. Pra, nëse doni të kurseni para në pritjen tuaj, klikoni në këtë lidhje dhe bleni hostin tuaj tani.

Pasi të zbarkoni në faqen e tyre fillestare, do të shihni katër lloje të ndryshme të pritjes:

zgjidhni një plan në terren

Zgjidhni hostimin e WordPress dhe klikoni Fillo. Pastaj do të shihni tre plane çmimesh:

groundmimet hosting për WordPress

Zgjidhni një sipas nevojave dhe buxhetit tuaj. Ju gjithashtu mund të shikoni tyre krahasimi i secilit plan pritës për të marrë një ide më të mirë se cili plan i përshtatet më shumë nevojave tuaja.

Pasi të keni vendosur për një plan, klikoni Merr planin. Atëherë do të çoheni në një faqe ku do të duhet të zgjidhni një domain. Nëse keni blerë tashmë një emër domain, zgjidhni “Unë tashmë kam një Domain”. Por nëse nuk keni një të tillë, zgjidhni “Regjistrohuni një Domain të Ri” për të blerë një domain të drejtë brenda në sitin e faqes.

zgjidhni një domen

Pasi të keni një emër domain që ju pëlqen dhe është në dispozicion, klikoni vazhdoj. Hapi tjetër është sigurimi i detajeve tuaja personale dhe faturimit për të përfunduar blerjen. Siguroni detajet tuaja me saktësi dhe klikoni Paguaj tani. Tani keni një host të besueshëm në internet dhe një emër domain.

HAPI I DYTË. Instaloni WordPress.

WordPress është një mjet pa burim të hapur që ju lejon të ndërtoni uebfaqe edhe nëse nuk keni të dhëna për kodimin. Sshtë sistemi më i lehtë dhe më i fuqishëm i menaxhimit të përmbajtjes në internet deri më sot. Ka një ton të gjërave që unë dua në lidhje me WordPress, dhe nëse lexoni më shumë nga mësimet e mia ose shihni videot e mia, do të mësoni më shumë rreth pse mendoj se WordPress është mjeti më i mirë për krijimin e faqeve të internetit për jo-teknologjitë.

Siteground në të vërtetë vjen me një instalim me një klikim të WordPress që bën gjithë punën e vështirë të instalimit dhe vendosjes së WordPress për ju.

Pasi të keni përfunduar blerjen tuaj të pritjes, do të shihni një ekran me një lidhje duke thënë “Vazhdoni në zonën e klientit”. Klikoni mbi atë dhe do të çoheni në një faqe ku mund të vendosni llogarinë tuaj të re të pritjes. nën Vendosni Uebfaqen Tuaj, zgjedh Filloni një uebfaqe të re.

Pastaj do të shihni një listë të softuerëve që mund të instaloni. zgjedh WordPress.

instaloni wordpress

Ju pastaj do të duhet të japë detaje admin login për faqen tuaj të re si adresën email tuaj, emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin. Sigurohuni t’i siguroni këto detaje sepse do t’i përdorni këto për t’u regjistruar në faqen tuaj të internetit.

Pasi të keni përfunduar, klikoni Confirm > Konfigurimi i plotë. Dhe tani ju keni një uebsajt të drejtpërdrejtë, të vetë-organizuar WordPress.

Për të filluar rregullimin e faqes tuaj të internetit, do të duhet të regjistroheni në backend-in e WordPress-it. Për ta bërë këtë, shkoni në pultin e sitit tuaj dhe kaloni në Llogaritë e mia tab. Klikoni në instalim skedë, dhe këtu do të shihni emrin e domain që keni regjistruar. Në të gjithë është një jeshile Shkoni te Admin Portal button. Klikoni në këtë buton për të shkuar në faqen tuaj të hyrjeve në WordPress.

shkoni tek pulti admin i wordpress

Faqet e hyrjeve të WordPress zakonisht kanë këto formate: yourdomain.com/wp-admin dhe yourdomain.com/wp-login. Mos harroni URL-në tuaj të faqes së hyrjes në mënyrë që herën tjetër të keni mundësinë ta përdorni atë duke shtypur direkt URL-në në shiritin tuaj të adresës dhe pa pasur nevojë të futeni më në Site Site.

Faqja e hyrjeve të WordPress duket si kjo:

faqe e hyrjes së fjalëve

Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj për t’u regjistruar në faqen tuaj të internetit për herë të parë.

Hapi 3. Instaloni faqet e Astra dhe faqet e Astra.

Astra Theme është tema që ne do të përdorim për ta bërë faqen tonë të tregtisë elektronike të duket e shkëlqyeshme dhe profesionale sa më shpejt që të jetë e mundur. Mund të përdorni tema të tjera nëse preferoni, por për këtë tutorial, ne do të shkojmë me Astra Theme.

Astra është një temë falas WordPress që ka shpejtësi dhe thjeshtësi të shkëlqyeshme. Bashkojeni atë me Astra Sites (shtojcë falas), dhe çdokush mund të ketë një faqe interneti të bukur me disa klikime të miut. Ekziston gjithashtu një version Pro në dispozicion që e bën Astra temën e përsosur.

Këtu janë tiparet që unë i dua më shumë për Astra:

 • Një nga temat më të shpejta në dispozicion
 • Mbi 100 Sites Starter (Shumica janë 100% Falas)
 • Tipar fleksibël mega mega
 • Paketë e Fuqishme Shtese
 • Mbështetje e gjerë WooCommerce

Astra Theme është një zgjedhje e shkëlqyeshme për çdo projekt të projektimit në internet të WordPress. Në fakt, është tema që unë jam duke përdorur në këtë faqe interneti dhe të gjitha projektet e mia në internet.

Kam besim të plotë tek zhvilluesi i saj dhe kam bërë shumë përshtypje se sa e koduar është tema.

Por më shumë se kaq, tema është aq e thjeshtë për t’u përdorur për shkak të gjithë kujdesit dhe mendimit që ka hyrë në të. Në shumicën e situatave, ajo konfigurohet vetë bazuar në mjetet që përdorni.

Për të instaluar Astra, shkoni te shfaqje > temë > Shto nje te ri. Kërkoni për Astra, klikoni instaloj, dhe Aktivizoni.

instalimi i temës astra

Një tjetër gjë që unë e dua Astra është fakti që ajo ka një plugin të quajtur Sitet e starterëve Astra me një bibliotekë të shablloneve të paramonuara falas dhe premium. Ju mund t’i përdorni këto shabllone për faqen tuaj të internetit në vetëm disa klikime. Ne do të përdorim një shabllon të sitit Astra për të shkurtuar kohën e krijimit të faqes sonë në gjysmë.

Pas instalimit të Astra, do ta shihni këtë mesazh në pultin tuaj:

Faqet e Astra fillojnë

Kliko Fillo. Kjo do të instalojë faqet Astra Starter për ju.

Zgjedhja e Ndërtuesit të faqes tuaj

Më pas do të pyeteni se cili ndërtues faqesh preferoni dhe në këtë tutorial, unë do të përdor Elementor. Elementor është një ndërtues faqesh WordPress që ka marrë dizajnin e faqes në WordPress nga stuhia. Kishte të vendosur karakteristikat më të thella, megjithatë është shumë e lehtë për t’u përdorur dhe zotëruar. Elementor është krijuesi i faqeve falas me shfaqje të plotë. Ekziston edhe një shtesë shtesë Pro për të shtuar veçori shtesë të zhvilluesit.

Karakteristikat kryesore të elementit:

 • Redaktori i faqes së përparme të drejtpërdrejtë
 • Karakteristikat e Personalizimit të Uebfaqeve
 • Modeli dhe Biblioteka e Bllokut
 • Opsione të gjera të përgjegjshme për celularin
 • Ndërtuesi më i fuqishëm i popupit
 • PRO: Krijoni Headers / Footers me porosi
 • PRO: Krijo Layouts Type Type

Elementor është ndërtues fortë faqja aktualisht në dispozicion. Ata vazhdimisht lëshojnë karakteristika të reja që janë në përputhje me tendencat aktuale të projektimit. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje ta mbani uebfaqen tuaj të rëndësishme. Nëse gjatë rrugës, dëshironi të keni akses në veçoritë e përparuara, mund të përmirësoni në Elementor Pro, i cili mendoj se është një vlerë e jashtëzakonshme duke marrë parasysh të gjitha modulet shtesë dhe veçoritë e fuqisë që përfshin.

Zgjedhja e Temës tuaj të sitit Astra

Pasi të keni zgjedhur ndërtuesin e faqes tuaj, do të çoheni në bibliotekën e modeleve Astra Sites. Ka një ton modelesh të bukura që mund të përdorni. Merrni kohën tuaj në zgjedhjen e modelit që dëshironi. Dhe vini re se këto shabllone janë plotësisht të redaktueshëm me ndërtuesin e faqeve që keni zgjedhur, do të thotë që do të jeni në gjendje të rregulloni çdo pjesë dhe element të faqes së internetit, si titulli, imazhet, ngjyrat, logoja, etj..

Për këtë mësimdhënie, unë do të përdor shabllonin e Shtypjes me porosi sepse duket e mahnitshme dhe e orientuar nga tregtia elektronike.

Për të instaluar një temë, thjesht duhet të klikoni mbi të për t’u marrë në pamjen paraprake. Nëse ju pëlqen ajo që shihni, klikoni në Tema e importit butonin dhe sigurohuni që kutitë janë kontrolluar të gjitha.

Nëse vini re, ekziston një kuti që thotë “Instaloni shtojcat e kërkuara”. Kontrollimi i kësaj kutie do të instalojë të gjitha shtojcat e kërkuara për temën për të parë saktësisht mënyrën si është. Për temën e Shtypjes me porosi, ajo do të instalojë Elementor, WooCommerce dhe WPForms. Kjo më kursen shumë kohë sepse nuk do të duhet të instaloj këto shtojca një nga një. Gjithçka është bërë për mua.

importimin ASTRA faqe temë

Importimi i temës mund të zgjasë një kohë. Mos e mbyllni shfletuesin tuaj ose mos e rifreskoni. Prisni, dhe kur të bëhet, do të shihni një blu Shiko sitin button. Klikoni atë buton për t’u marrë në faqen tuaj të internetit që tani ka temën që sapo keni importuar.

Hapi 4. Rregulloni faqen tuaj te internetit.

Uebfaqja juaj tani duket mahnitëse, por do të dëshironi ta bëni atë vetë. Gjëja e parë që doni të bëni është të zgjidhni paletën tuaj të ngjyrave. Nëse tashmë keni ngjyrën tuaj të markës, kjo do të jetë më e lehtë.

Zgjedhja e një gamë ngjyrash

Një uebfaqe normalisht ka një grup prej 3 ngjyrash: ngjyra kryesore, thekse dhe pop. Ngjyra kryesore është ngjyra dominuese e faqes suaj të internetit dhe ka shumë të ngjarë ngjyra e markës suaj. Ngjyra e theksit përdoret normalisht në titujt ose titujt e postimit nëse dëshironi që ata të duken pak më ndryshe për të tërhequr sytë drejt tyre. Së fundi, ngjyra pop duhet kontrast me pjesën tjetër të ngjyrave për të bërë elemente të rëndësishme të internetit shquar të tilla si thirrje-te-veprim butonat.

Për zgjedhjen e një gamë ngjyrash në internet, unë përdor dy mjete. E para është Coolors.co ku mund të kërkoni nëpër paleta të ndryshme ngjyrash dhe të zgjidhni atë që dëshironi të përdorni në faqen tuaj të internetit.

faqja kryesore e ftohësve

Nëse shihni një paletë që ju pëlqen, rri pezull miun mbi të, klikoni Pamje, dhe do të çoni në një dritare të re ku do të shihni kodet Hex të secilës ngjyrë.

paleta ngjyrash me kod hex

Këto kode Hex janë ato që ju nevojiten për të përdorur këto ngjyra në faqen tuaj të internetit. Më vonë do t’ju tregoj se si t’i përdorni këto kode Hex në sfondin e WordPress.

Një tjetër mjet i lezetshëm është Colorzilla, një shtrirje e Google Chrome e cila ju lejon të merrni kodin Hex të çdo ngjyre që shihni në çdo faqe në internet, në mënyrë që ta përdorni vetë. Nëse dëshironi të merrni shtrirjen Colorzilla, Kliko këtu. Pastaj klikoni Shtoni në Chrome.

ColorZilla

Mund të zgjasë pak, por pasi të jetë bërë, do ta shihni këtë ikonë në shiritin tuaj të veglave:

ikonë ngjyrash

Pra, tani, nëse shihni një ngjyrë në çdo faqe në internet që doni të provoni dhe përdorni në faqen tuaj të internetit, thjesht duhet të klikoni në këtë ikonë dhe të klikoni në ngjyrën që dëshironi të kopjoni. Kodi Hex do të kopjohet automatikisht të cilin mund ta ngjisni në sfondin e faqes tuaj të internetit. Thatshtë kaq e lehtë Ky është një mjet i dobishëm që do t’ju lejojë të përdorni ngjyra të shkëlqyera në një klik.

Përshtatja e Tipografisë

Ju gjithashtu dëshironi të përdorni tipografinë tuaj për ta bërë faqen tuaj të veçantë. Uebfaqet normalisht kanë 2-3 shkronja. Do të keni një font për titujt ose menunë, një font për trupin dhe një “font font” shtesë. Ashtu si ngjyrat, nuk mund të përdorni thjesht çdo font. Ju duhet të siguroheni që ata duken mirë së bashku dhe të dërgojnë mesazhin e duhur për markën tuaj.

Më pëlqen ta përdor Fontpair.co e cila është një faqe në internet që ju tregon se si duken dy shkronja të ndryshme së bashku.

duke përdorur fontpair.co

Nëse shihni diçka që ju pëlqen, thjesht vini re atë që quhet kështu që të mund të shkoni në WordPress dhe ta shtoni direkt atje.

Më pëlqen gjithashtu të përdor WhatFont, një shtrirje Google Chrome që ju tregon se çfarë fonti përdoret në çdo uebfaqe. Për të instaluar WhatFont, Kliko këtu pastaj kliko Shtoni në Chrome. Atëherë do ta shihni këtë ikonë në shiritin tuaj të veglave:

ikonë çfarë

Nëse doni të dini emrin e një fonti, thjesht klikoni në këtë ikonë dhe ngjiteni miun mbi tekstin. WhatFont do t’ju tregojë emrin e këtij fonti, dhe nëse klikoni mbi të, do të shihni gjithashtu madhësinë e fontit, ngjyrën, familjen, stilin, peshën dhe më shumë.

duke përdorur çfarë

Do t’ju duhet gjithashtu një logo e markës për të ndarë faqen tuaj të internetit dhe për të vendosur identitetin tuaj të markës. Ka një numër mënyrash për të marrë një logo. Mund ta provoni dhe ta bëni vetë duke përdorur një mjet të mrekullueshëm të projektimit të quajtur Canva. Shtë mjaft popullor pasi e bën dizajnimin vërtet të lehtë edhe për fillestarët.

Canva vjen me shumë shabllone me logo që mund t’i modifikoni për të bërë tuajin. Vini re, megjithatë, nëse dëshironi të eksportoni logon me një sfond transparent, do të duhet të rifreskoni në Pro (i cili ka një provë falas prej një muaji). Gjithmonë mund të shkoni në Photoshop ose Photopea për të hequr sfondin, por kjo vetëm shton një hap shtesë në proces.

logot e kanavacës

Nëse doni të kurseni kohë, thjesht mund të punësoni një stilist të pavarur logosh për ta bërë atë për ju. Mund të provoni uebfaqe si Fiverr.com ose 99design, por duhet të keni kujdes në zgjedhjen e një artisti bazuar në stilin e tyre, rekordin e duhur, vlerësimet, vlerësimet dhe më shumë.

Përshtatja e faqes tuaj të internetit

Tani është koha për të përdorur ato ngjyra, font dhe logot në uebfaqen tuaj. Nëse jeni në pultin e backend-it të WordPress, shkoni te shfaqje > Customize për të hapur personalizuesin e temës.

rregulloje temën

Nëse jeni në frontin e faqes tuaj të internetit dhe ka një shirit të zi në krye, mund të klikoni Customize për të hapur personalizuesin.

rregulloje temën

Kështu duket personalizuesi i temës:

personalizues teme

Këtu mund të ngarkoni logon tuaj, të ndryshoni ngjyrat e faqes dhe tipografinë, të rregulloni butonat dhe shumë më tepër. Ndryshimet që bëni këtu janë treguar në kohë reale në faqen tuaj të internetit, kështu që menjëherë të shihni se si duket. Gjithashtu, secila temë ka mundësi të ndryshme personalizimi, kështu që nëse po përdorni një temë tjetër përveç Astra, mund të shihni mundësi të ndryshme këtu.

Në Astra, për të ndryshuar ngjyrat e faqes tuaj, shkoni te Ngjyrat & Sfondi. Ju do të keni mundësinë për të ndryshuar ngjyrat bazë, thërrimet e bukës, kokën dhe ngjyrat e shiritave të këmbëve.

redaktori i sfondit të ngjyrave

Ngjyrat Baza janë tema, lidhja, teksti dhe ngjyra e lidhjes së faqes së internetit. Nëse doni të ndryshoni, për shembull, Ngjyra e Temës, klikoni Zgjidhni Ngjyrën. Do të shihni dy mënyra për të zgjedhur një ngjyrë. Së pari, mund të ngjitni një kod Hex në një kuti. Pra, nëse keni gjetur një ngjyrë në Coolors.co ose ndonjë vend tjetër, mund të ngjitni kodin Hex këtu. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një ngjyrë në një mjet të përzgjedhur të përzgjedhur.

redaktori i ngjyrave bazë

Për të ndryshuar tipografinë e faqes tuaj, kthehuni te menuja kryesore e personalizuesit dhe klikoni tipografi. Do të mund të ndryshoni tipografinë e bazës, të përmbajtjes së bukës, përmbajtjes dhe blog-ut.

personalizues tipografie

Tjetra është duke shtuar logon tuaj. Për të ngarkuar logon tuaj, shkoni te plan urbanistik > arkitra > Identiteti i sitit. Nën seksionin Logo, klikoni në Ndrysho logon butonin dhe ngarkoni logon tuaj.

logo ngarkoni

Astra gjithashtu ju lejon të rregulloni gjerësinë e logos suaj, në mënyrë që të ndryshoni sa të mëdha apo të vogla dëshironi që ajo të shfaqet. Nëse lëvizni poshtë, do të jeni në gjendje të ndryshoni titullin e faqes tuaj, të shtoni një etiketë të faqes dhe një ikonë të faqes ose të preferuarit.

Ju mund të bëni shumë më tepër në zonën e personalizimit të Astra si ndryshimi i gjerësisë së përmbajtjes së faqes tuaj, ndryshimi i strukturës së postimit në blog, personalizimi i futbollit dhe kokës, dhe më shumë. Eksploroni opsionet tuaja këtu për të parë se çfarë ju pëlqen më së miri për uebfaqen tuaj.

Pasi të keni bërë rregullimin, mos harroni të klikoni publikoj për t’i bërë ndryshimet tuaja të shkojnë drejtpërdrejt në faqen tuaj.

Hapi 5. Përshtatja e faqes tuaj në internet me Elementor.

Në këtë pikë, ju keni marrë bazat customization poshtë si ndryshon ngjyrën faqe, tipografi, duke shtuar një logo, dhe të gjitha këto gjëra. Tani është koha për të marrë parasysh detajet e mprehta dhe të filloni të përdorni Elementor (ose ndonjë ndërtues faqesh që preferoni) për të ndryshuar plotësisht mënyrën se si duket faqja juaj.

Siç e përmenda më parë, unë do të përdor Elementor në këtë tutorial sepse thjesht mendoj se është më i miri, por ju mund të përdorni çdo ndërtues faqesh me të cilin jeni të kënaqur.

Brenda Elementor, ju mund të bëni gjithçka shumë me faqen tuaj të internetit pa koduar ose punësuar një programues në internet. Shtimi i elementeve është një proces i thjeshtë zvarritës dhe rënie.

Ka dy mënyra për të redaktuar një faqe me Elementor. Së pari, nëse jeni në sfondin e WordPress, klikoni Faqet dhe ju duhet të shihni një listë të të gjitha faqeve të faqes tuaj të internetit duke përfshirë ato që janë krijuar automatikisht me modelin e sitit Astra. Faqet që janë bërë me një ndërtues të veçantë të faqeve (p.sh. Elementor) do të etiketohen si të tilla:

Faqet

Për të modifikuar një faqe me ndërtuesin e faqes, rri pezull miun mbi të dhe kliko Ndrysho me (ndërtues faqe). Në rastin tim, do të jetë Redaktoni me Elementor.

redaktoni me elementor

Pasi të klikoni atë, do të futeni brenda Elementor.

Një mënyrë tjetër është nëse jeni në pjesën e përparme të faqes tuaj të internetit, shkoni në faqen që dëshironi të redaktoni dhe klikoni Redaktoni me elementor në shiritin e zi në krye:

redaktoni me elementor

Secila prej këtyre do të futet brenda Elementor. Pasi të jeni brenda Elementor, do të keni mundësi të përdorni imazhe të ndryshme për titullin tuaj, të ndryshoni tekste, të ndryshoni ikona dhe më shumë. Ju mund të filloni duke ndryshuar tekstet dhe imazhin në titullin që i përshtaten biznesit tuaj. Këtu janë disa gjëra që mund të bëni me tekstet brenda Elementor:

redaktimi i teksteve në elementor

Siç mund ta shihni, mund ta ndryshoni tekstin drejt në zonën e redaktimit të përmbajtjes, të ndryshoni madhësinë, peshën, ngjyrën dhe familjen e tipografisë. Ju gjithashtu mund të shtoni animacione si zbehet thjeshta, zooming, dhe më shumë. Ka një ton të gjërave që mund të bëni këtu për të shtuar erëz në faqen tuaj të internetit.

Ju gjithashtu do të dëshironit të ndryshoni imazhet e faqes suaj të internetit për të përputhur me natyrën e biznesit tuaj. Ndryshimi i imazheve në Elementor është shumë i lehtë për tu bërë. Thjesht duhet të klikoni në imazh dhe opsionet do të shfaqen në shiritin e majtë. Mund të ngarkoni një imazh të ri, të ndryshoni madhësinë e tij, të shtoni një kufi ose hije, të shtoni një animacion dhe më shumë.

redaktimi i imazheve në elementor

Brenda Elementor, gjithashtu mund të ndryshoni tekste me butona, të rregulloni zonën e dëshmive, të shtoni më shumë elementë / blloqe si tekste, imazhe, butona, video dhe më shumë.

Elementor Pro vjen me një shumë veçori shumë më tepër si aftësia për të shtuar forma (e cila zakonisht kërkon një shtojcë të palëve të treta), aftësinë për të ngarkuar shkronjat tuaja, shtimin e rrëshqitësve, shtimin e tabelave të çmimeve dhe listat e çmimeve, rregullimin e headers dhe footers tuaj ( që është jashtë kufijve për shumicën e ndërtuesve të faqeve), dhe shumë më tepër.

Nëse dëshironi të blini Elementor Pro dhe në të njëjtën kohë të merrni qasje falas në kurset e mia Elementor Pro, klikoni në këtë link këtu.

Hapi 5. Vendosni WooCommerce.

Tani është koha për të ngritur WooCommerce e cila është plugin WordPress që shndërron çdo uebfaqe në një dyqan online. Kjo ju lejon të shtoni produkte, të pranoni pagesa në internet, të krijoni kuponë, të vendosni transportin dhe taksimin, dhe shumë më tepër.

WooCommerce tashmë ishte instaluar për mua nga tema e faqes Custom Print Astra, kështu që tani më duhet të futem dhe ta vendos. Nëse nuk e keni instaluar WooCommerce akoma, thjesht shkoni tek plugins > Shto nje te ri dhe kërkoni për WooCommerce.

Gjëja e parë që duhet të bëjmë është të shkojmë WooCommerce > Cilësimet. Do të shihni 7 skedarë: Të përgjithshme, Produkte, Transporti, Pagesa, Llogari dhe Intimitet, Email dhe Avancuar.

Le të hedhim një vështrim në fillim i përgjithshëm tab. Në këtë skedë, do të keni mundësi të vendosni adresën tuaj të dyqanit, në cilat shtete do të shesni dhe transportoni, dhe do të aktivizoni tarifat e taksave.

Cilësimet e përgjithshme të woocommerce

Nëse lëvizni poshtë, do të shihni gjithashtu mundësi për të aktivizuar kuponat dhe rregulluar mënyrën se si shfaqen çmimet në faqen tuaj të internetit duke përfshirë monedhën, ku do të shfaqet, etj..

Tjetra është Produkte skedar ku mund të vendosni opsione që lidhen me produktin. Ju mund të vendosni se cila faqe do të jetë faqja juaj e Dyqanit, çfarë ndodh kur vizitorët shtojnë një produkt në karrocë, vendosni dimensionet e produktit, mundësoni dhe konfiguroni rishikimet e klientëve dhe mundësoni vlerësimet e yjeve.

cilësimet e produktit woocommerce

Në pjesën e sipërme të këtij seksioni, ju gjithashtu keni mundësi për inventar dhe Produkte të shkarkueshme. Në seksionin e Inventarit, nëse kontrolloni kutinë pranë Mundëso menaxhimin e aksioneve, do të shihni një listë të opsioneve që do t’ju ndihmojnë të menaxhoni inventarin tuaj. Për shembull, mund të vendosni pragun e ulët të inventarit në mënyrë që kur aksioni juaj të arrijë atë numër, do t’ju dërgohet një njoftim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni për të fshehur artikujt e aksioneve nga faqja e internetit tuaj.

vendosjet e inventarit woocommerce

Sa për Produkte të shkarkueshme Seksioni, kjo është e rëndësishme vetëm nëse po shesni përmbajtje të shkarkueshme në faqen tuaj të internetit, kështu që nëse po shesni produkte thjesht fizike, mund ta kaloni këtë. Do të keni mundësinë të kërkoni nga blerësit të regjistroheni përpara se të mund të shkarkoni produktet tuaja. Ju gjithashtu mund t’i jepni qasje shkarkimeve pas pagesës.

opsione të shkarkueshme të produktit

Skeda tjetër është Shipping. Kjo është e rëndësishme vetëm nëse po shesni produkte fizike që do t’u dërgohen blerësve. Brenda kësaj skedari janë tre nën-seksione: Anijeve zonave, anijeve opsione, dhe të anijeve klasa.

Në Zonat e Transportit, do të duhet të shtoni zonat e transportit dhe të caktoni metoda të disponueshme të transportit në këto zona. Kjo do të marrë ca kohë nëse dërgoni në disa vende.

zonat e anijeve

Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë në zonat e transportit, mund të shikoni zonën e transportit WooCommerce dokumentim.

Tjetra është Mundësitë e transportit seksioni. Në këtë seksion, ju mund të kontrolloni se si paraqiten tarifat e transportit në faqen tuaj të internetit dhe të vendosni një parazgjedhje ose destinacionin e kërkuar të transportit.

opsionet e transportit

Seksioni i fundit në Transporti është Klasat e transportit. Me klasa të transportit, mund të caktoni tarifa të ndryshme transporti për një grup produktesh, për shembull, produkte më të rënda që kanë nevojë për më shumë postare.

klasa e transportit

Për të caktuar tarifat e transportit tuaj, shkoni te Zonat e Transportit dhe krijoni ose modifikoni një metodë ekzistuese të transportit si “Flat Rate”.

shtoni një kosto të transportit

Pasi të klikoni redaktoj, do të shfaqet një dritare që shfaqet. Këtu, do të keni mundësi të shtoni nivelin e sheshtë të transportit dhe koston shtesë për klasën e transportit që sapo keni krijuar.

kostoja e transportit të një klase të transportit

Nëse keni nevojë për më shumë ndihmë për të konfiguruar cilësimet tuaja të transportit, mund të shikoni WooCommerce dokumentacionin për transportin.

Tani le të kalojmë në pagesat. Në këtë skedë, do të keni mundësi të aktivizoni ose çaktivizoni portat e pagesave si PayPal, transferimin e drejtpërdrejtë bankar, paratë e dorëzimit, dhe më shumë. Pasi të aktivizoni një metodë, klikoni Vendosur për të lidhur llogaritë tuaja dhe për të filluar pranimin e pagesave.

menyra pagese

Nëse doni të pranoni pagesa në Stripe, mund të instaloni një shtojcë të quajtur Porta e Pagesave të Shiritit WooCommerce. Thjesht shko te plugins > Shto nje te ri dhe kërkoni për plugin. Instalimi dhe aktivizimi i kësaj shtojce do të mundësojë metodën e pagesës së shiritit në WooCommerce, por duhet të futeni në të WooCommerce > Cilësimet > pagesat për të vendosur atë.

Llogaritë dhe Privacy skedar, do të keni mundësi të konfiguroni cilësimet në lidhje me krijimin e llogarisë dhe privatësinë e përdoruesit. Ju mund të zgjidhni të lejoni mysafirët të blejnë pa krijuar një llogari, të vendosni faqen tuaj të intimitetit dhe faqet e politikave dhe të zgjidhni sa kohë do të ruhen të dhënat e përdoruesit.

llogaritë dhe privatësia

Tjetra është Emails skedë ku do të shihni një listë të postave elektronike që WooCommerce i dërgon automatikisht bazuar në disa kushte. Për shembull, një email mund të dërgohet në një adresë emaili sipas zgjedhjes tuaj sa herë që bëhet një porosi e re. Ju gjithashtu mund të shihni postë elektronike me azhurnime në lidhje me urdhrat e klientëve, siç janë urdhërat e rimbursuar ose të kompletuar.

njoftime me email

Më në fund, i përparuar skeda, e cila zëvendësoi skedën API, ju lejon të konfiguroni më shumë detaje teknike si konfigurimet e faqeve, ku mund t’i tregoni WooCommerce se cila faqe do të veprojë si faqja e shportës ose faqja e arkës.

vendosje faqesh woocommerce

Nëse lëvizni poshtë, do të jeni në gjendje të modifikoni ato që WooCommerce i quan si pika fundore, të cilat janë shtojca në URL që u lejon atyre të shfaqin përmbajtje të ndryshme pa qenë e nevojshme për një faqe të re.

Hapi 6. Shtoni produkte.

Pasi të keni përfunduar me cilësimet themelore të WooCommerce, tani është koha për të shtuar produkte. Tema e sitit Astra që kemi përdorur në këtë tutorial tashmë vjen me produkte të mostrës, dhe kjo është se si duket një faqe e produkteve në front:

faqe produkti

Le të hedhim një vështrim se si mund ta ndryshojmë këtë dhe të shtojmë produktet tona në sfond.

Për të shtuar një produkt të ri ose për të modifikuar një produkt ekzistues, thjesht klikoni në opsionin e menusë Produkte në shiritin e majtë në pultin e WordPress. Pastaj do të shihni një listë të të gjitha produkteve që keni. Përndryshe, nëse jeni në frontin e një faqe produkti, mund të klikoni Redaktoni produktin në shiritin e zi në krye të faqes. Kjo do t’ju marrë direkt në redaktorin e produktit.

redaktori i produktit

Kjo është ajo ku ju mund të ndryshoni titullin e produktit dhe përshkrimin e produktit. Nëse lëvizni poshtë, do të shihni një pjesë të quajtur Të dhënat e produktit. Këtu do të kaloni pjesën më të madhe të kohës tuaj. Këtu, ju mund të zgjidhni llojin e produktit, dhe nga atje ju mund të konfiguroni parametrat e tjera të produktit.

WooCommerce ju lejon të shtoni këto lloje të produkteve:

 • Fizik, i shkarkueshëm, virtual. Një produkt virtual nuk është e nevojshme të shkarkohet. Një shembull është një takim ose seancë një-për-një stërvitje.
 • produkt i thjeshtë. Ky është një produkt i vetëm artikull.
 • Produkt i grupuar. Kjo është një pako e produkteve të ndryshme.
 • Produkt i jashtëm. Produkte që janë blerë jashtë faqes tuaj të internetit si një lidhje Filialin.
 • Produkt i ndryshueshëm. Një produkt i ndryshueshëm ka ndryshime si ngjyrat dhe madhësitë.
llojet e produkteve

Kurdoherë që të krijoni një produkt të ri, hapi i parë është të zgjidhni llojin e tij. Secili lloj vjen me një grup opsionesh të ndryshme. Për shembull, një produkt i shkarkueshëm do të ketë këto mundësi:

opsione të shkarkueshme të produktit

Në anën e majtë të këtij seksioni, do të shihni më shumë mundësi për inventar, transportim, produkte të lidhur dhe më shumë.

inventar, do të keni mundësi të shtoni SKU, të siguroni një numër specifik të aksioneve për këtë produkt të veçantë, të vendosni statusin e aksioneve dhe më shumë.

Shipping, mund të specifikoni peshën dhe dimensionet e produktit, si dhe të caktoni një klasë të transportit, të cilën e krijuam në hapin e mëparshëm.

dërgesa në të dhënat e produktit

Produkte të lidhura, ju mund të caktoni një artikull në rritje dhe shitje të një produkti. Një upsell është një produkt që ju rekomandoni në vend të produktit aktual, sepse ai ka një çmim më të lartë. Shitjet e kryqëzuara janë produkte që do të rekomandoni në shportë bazuar në produktin aktual. Nëse dëshironi të shtoni një shitje të sipërme ose të shitjes së tërthortë, shtypni emrin e produktit në kutitë përkatëse.

produkte të lidhura

Ju gjithashtu mund të shtoni atribute në produktet tuaja në atributet seksioni. Mund të jetë madhësia, ngjyra, pesha, etj. Po ashtu, nëse krijoni një produkt të ndryshueshëm, së pari duhet të shtoni një atribut. Nëse doni të mësoni më shumë rreth asaj se si të krijoni një produkt të ndryshueshëm, shikoni Udhëzuesi i WooCommerce këtu.

Nëse lëvizni poshtë Të dhënat e produktit kuti, ju do të shihni një zonë ku ju mund të shtoni një përshkrim të shkurtër të produktit. Ky përshkrim do të paraqiten pranë produktin tuaj dhe në afërsi të çmimeve. Mbajeni atë të shkurtër dhe të ëmbël. Ju mund të shtoni një imazh të produktit në anën e djathtë. Nëse keni më shumë imazhe të produktit, mund t’i shtoni ato në Galeria e produkteve seksion.

përshkrimi i shkurtër dhe imazhi i produktit

Shtë gjithashtu e rëndësishme të vendosni vizibilitetin e Katalogut i cili mund të gjendet në pjesën e sipërme të faqes poshtë publikoj. Në disa raste, ju mund të dëshironi të fshehni produkte të caktuara sepse ndoshta po e ofroni atë si një shitje të kryqëzuar me një çmim ekskluziv me zbritje. Këtu mund ta bëni atë.

dukshmëria e katalogut

Pasi të keni mbaruar me gjithçka këtu, klikoni Update për të ruajtur të gjitha ndryshimet tuaja.

Nëse doni të mësoni më shumë rreth llojeve të ndryshme të produktit dhe si mund t’i krijoni ato siç duhet, kjo Udhëzues WooCommerce është një vend i shkëlqyeshëm për të filluar. Vazhdoni të shtoni më shumë produkte në faqen tuaj me të njëjtat hapa të njëjtë që ju tregova këtu derisa të ndërtoni listat e produkteve tuaja.

Hapi 7. Rregulloni çekun tuaj.

WooCommerce është një shtojcë e shkëlqyeshme siç keni parë deri më tani, por një ankesë e zakonshme kundër tij është mungesa e opsioneve të arka. Ju nuk do të mund të ndryshoni se si duken faqet e arkëtimit dhe nuk mund të krijoni një gyp shitje me të. Një gyp shitjeje është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur vlerën e blerjes së një klienti, kështu që nëse nuk e keni atë në faqen tuaj të internetit, vërtet po lini para në tryezë.

Nëse doni të krijoni një gyp shitje për faqen tuaj të internetit për tregti elektronike, shtojca më e mirë që mund të ndihmojë është CartFlows. Sshtë një plugin ndërtues WordPress ndërtues që ju lejon të krijoni gypa të bukur dhe shumë efektivë brenda WordPress.

cartflows

Nëse doni të mësoni më shumë rreth asaj se si të krijoni një gyp shitjeje me CartFlows, mund të shikoni këtë mësimdhënie që bëra.

Hapi 8. Qëndroni në krye të braktisjes së karrocave.

Para se ta përfundoj këtë tutorial, më lejoni të shtoj edhe një gjë tjetër në lidhje me braktisjen e karrocave. Shtë një fakt në tregtinë elektronike që shumë klientë do të braktisin karrocat e tyre pa përfunduar blerjen.

Kjo mund të jetë për shkak të shumë arsyeve. Ata mund të ishin shpërqëndruar, fuqia ose lidhja kishte dalë, doli diçka urgjente. Sido që të jetë, shumë nga këto karroca të braktisura kanë humbur shitjet nëse nuk do të bëni asgjë për këtë.

Për fat të mirë, ka një plugin të quajtur Riparimi i braktisjes së shportave WooCommerce shtojcë që mban gjurmët dhe automatikisht u dërgon email-eve vijuese klientëve me karroca të braktisura – të gjitha FALAS!

Nëse keni përdorur temën e sitit Astra që kam përdorur këtu, kjo shtojcë do të ishte instaluar tashmë për ju. Por nëse jo, mund ta instaloni duke shkuar tek plugins > Shto nje te ri dhe kërkoni për plugin.

Do të krijojë një mundësi të re nën WooCommerce të quajtur Braktisja e shportës. Nëse e klikoni këtë, do të mund të shihni një përmbledhje të sa karrocave të braktisura, sa janë rikuperuar dhe sa janë humbur.

urdhëra të rikuperueshëm braktisje shporte

Do të jeni në gjendje të rregulloni emailet vijuese që WooCommerce i dërgon duke kaluar në Email-e përcjellës skedar, duke lëvizur miun mbi emailin që dëshironi të redaktoni dhe duke klikuar redaktoj.

posta elektronike

Më pas do të çoni te redaktori i postës elektronike:

personalizimin e postave elektronike

Duke përfunduar

Krijimi i një uebfaqe të e-commerce WordPress mund të duket e ndërlikuar dhe dërrmuese, por shpresoj se hedh një dritë mbi të dhe tregova se si mund t’i bëni të gjitha vetë, me një ndihmë të vogël. Jam i entuziazmuar kur dëgjoj për historitë tuaja të suksesit, dhe nëse keni nevojë për ndonjë ndihmë, mund të më kontaktoni në pjesën e komenteve më poshtë.

SiteGround

SiteGround është një host shumë i rekomanduar në internet, sepse ata u janë përkushtuar përdoruesve të WordPress dhe megjithatë kanë ende çmime të përballueshme. Ata janë më të njohurit për performancën e shpejtë dhe mbështetjen e tyre po aq të shpejtë.

Karakteristikat kryesore të faqes kryesore:

 • Certifikatë falas SSL
 • Mbështetje e shpejtë e njohur
 • WordPress Staging Enviroment
 • Migrimet Falas në Uebfaqe
 • Rezervime ditore

SiteGround është një zgjedhje solide për nevojat tuaja për mbajtjen në internet. Ata kujdesen për faqet e internetit të WordPress dhe ofrojnë më pak burime sesa konkurrentët e tyre, por besueshmëri më e lartë.

Kontrolloni SiteGround

Tema Astra

Astra është një temë falas WordPress që është e përqendruar në shpejtësinë. Me opsion mund të blini versionin Pro për 59 dollarë i cili shton disa opsione dhe opsione shtesë.

Karakteristikat kryesore të Temës Astra:

 • Jo Tema e agjërimeve, por nuk është aspak e qëlluar
 • Shumë Sites Demo Falas
 • Tipar fleksibël mega mega
 • Opsionet e paraqitjes me porosi
 • Mbështetje WooCommerce
 • Mbështetje për LearnDash

Astra Theme është një zgjedhje e drejtë për çdo projekt të projektimit në internet të WordPress. Unë mendoj se pyetja më e madhe është nëse madje duhet të blini një temë këto ditë pasi ndërtuesit e faqeve po bëjnë të gjitha gjërat e njëjta për të cilat do të ju duhej një temë. Për shembull, Elementor ka temën Falas që lejon ndërtuesin e faqes tuaj të bëjë të gjitha punët.

Ende ekzistojnë disa arsye të mira për të blerë një temë pro, por për shumicën e njerëzve, ata me shumë gjasë do të jenë në rregull me një temë falas.

Për mua, megjithatë, unë mendoj se Astra Theme nuk ka vazhduar me trendet aktuale dhe nuk e rekomandoj më atë.

Ekzistojnë tema moderne shumë më të mira që ofrojnë ndërtues të ndërtesave për header dhe futbollistë, duke u kufizuar në 3 paraqitje, plus faqet më fleksibël dhe faqosjet postare.

Kontrolloni Temën Astra

Elementor

Elementor është një ndërtues faqesh WordPress që ka marrë dizajnin e faqes në WordPress nga stuhia. Ka grupin e tipareve më të thella, megjithatë është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe zotëruar. Elementor është krijuesi i faqeve falas me shfaqje të plotë. Ekziston edhe një shtesë shtesë Pro për të shtuar veçori shtesë të zhvilluesit.

Karakteristikat kryesore të elementit:

 • Redaktori i faqes së përparme të drejtpërdrejtë
 • Karakteristikat e Personalizimit të Uebfaqeve
 • Modeli dhe Biblioteka e Bllokut
 • Opsione të gjera të përgjegjshme për celularin
 • Ndërtuesi më i fuqishëm i popupit
 • PRO Krijoni Headers / Footers me porosi
 • PRO Krijo Layouts Type Type

Elementor është ndërtuesi më i fortë i faqeve që aktualisht është në dispozicion. Ata vazhdimisht lëshojnë karakteristika të reja që janë në përputhje me tendencat aktuale të projektimit. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje ta mbani uebfaqen tuaj të rëndësishme.

Elementor Pro është një vlerë e jashtëzakonshme duke marrë parasysh të gjitha modulet shtesë dhe tiparet e fuqisë që përfshin.

Nëse do të filloja një projekt të ri në faqen e internetit sot, Elementor do të ishte krijuesi i faqeve që unë do të zgjidhja. Unë e konsideroj si një ndërtues faqesh WordPress që duhet të jetë kënaqësi për tu përdorur.

Kontrolloni elementin

CartFlows

CartFlows është një ndërtues i gypave të shitjeve për WordPress. Kjo ju lejon të ndërtoni shpejt dhe me lehtësi gypat e shitjeve duke përdorur ndërtuesin tuaj të faqes.

Karakteristikat kryesore të Shifrave të Shportave:

 • Modelet e Dizajnuara Profesionalisht
 • 5 gunga të rendit të vendndodhjes
 • Një Klikim Upsell
 • Përdorni ndërtuesin e faqeve të preferuara
 • Zgjerohen ndryshe nga Gypat e Klikimeve
 • Kohëmatësit e Countdown & Testimi i Splitit

Nëse doni një ndërtues të gypave të shitjeve për WordPress dhe jeni mirë me pritjen e vetë, ose duke përdorur hostimin e menaxhuar të WordPress, atëherë CartFlows nëse është një opsion i shkëlqyeshëm sepse është super i lehtë për t’u përdorur por shumë i fuqishëm.

Kontrolloni ShportatLlows

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector