Si të krijoni një faqe interneti biznesi duke përdorur WordPress & Elementor

Mësoni si të bëni një faqe në internet për biznesin tuaj duke përdorur WordPress, Elementor dhe Astra. Këto janë mjete 100% falas që unë i përdor personalisht.


Në këtë se si të bëni një udhëzues në faqen e internetit 2019, unë do t’ju tregoj më shumë sesa thjesht se si të krijoni një faqe në internet, unë gjithashtu do t’ju mësoj se si SEO optimizoni faqen tuaj të internetit, dhe si të gjeneroni drejtime nga ajo.

Ky tutorial është gjithëpërfshirës, ​​më i gjati im se si të ndërtoj një udhëzues në internet. shpresoj ta shijosh.

Gjërat që ju nevojiten:

 • hosting. Unë rekomandoj SiteGround.
 • A emri i domain.
 • Tema e WordPress-it. Për këtë tutorial, ne përdorim Temën Falas Astra.
 • Ndërtuesi i faqeve të WordPress. Për këtë, ne përdorim ndërtuesin e faqeve Elementor falas.

Le të fillojmë!

Hapi 1: Blini një web hosting dhe emër domain.

Pjesa më e rëndësishme e faqes së internetit të biznesit tuaj është pritja. Pritja do të përcaktojë se sa shpejt ngarkon faqja juaj e internetit e cila është një faktor shumë i rëndësishëm që ndikon në gjenerimin dhe konvertimin e plumbit. Google gjithashtu preferon faqet e internetit më të shpejta me ritme të ulëta të fryrjes, kështu që një faqe në internet më e shpejtë rrit shanset tuaja për t’u renditur në Google.

Një gjë që dua të theksoj është të shmangni kompanitë EIG dhe GoDaddy sa më shumë që të jetë e mundur. EIG është për Endurance International Group, dhe kontrollon mbi 60 kompani pritëse. Ajo zjarr stafin e tyre të brendshëm dhe konsolidon gjithçka nën një çadër. Ajo që ndodh është mbështetja e klientit, cilësia e pritjes dhe cilësia e përgjithshme e shërbimit vuan.

Këtu janë disa nga kompanitë e njohura EIG:

 • Hostgator
 • Bluehost
 • iPage
 • Arvixe
 • Lopë e trashë
 • Portokalli i Vogël HostMonster

GoDaddy gjithashtu ka shumë vlerësime të këqija në lidhje me cilësinë dhe shërbimin ndaj klientit, dhe faqet e internetit që ata presin thjesht ngarkojnë me të vërtetë të ngadalta.

Do të dëshironi gjithashtu të shmangni hostet “mami dhe pop” sepse ata nuk kanë burime për të përdorur teknologji të përparuar të pritjes që do t’i japin faqes tuaj një avantazh.

Ju gjithashtu dëshironi të zgjidhni një host që ofron çertifikata falas SSL. Pa një certifikatë SSL, faqja juaj e internetit do të ketë këtë etiketë të shëmtuar “Jo të Sigurt”:

jo i sigurt

Nëse jeni biznes, praktikisht mund të thoni lamtumirë klientëve të mundshëm me atë etiketë. Nëse pritja juaj nuk ofron çertifikata SSL falas, një certifikatë SSL mund t’ju kushtojë 50 – 100 $ në vit për uebfaqe.

Ju gjithashtu dëshironi një shërbim që do t’ju lejojë të përmirësoni diçka që quhet PHP7, e cila do ta bëjë faqen tuaj të internetit një tërësi shumë më të shpejtë.

Vendi i sitit, Shërbimi im i Preferuar i Hosting në Ueb

Një shërbim pritës që gjeta që plotëson të gjitha këto kritere është SiteGround. SiteGround ofron çertifikatë SSL falas, ju lejon për të përmirësuar në PHP7, ka cilësi hosting, dhe mbështetje të mahnitshme të konsumatorëve. Reallyshtë vërtet më e mira atje.

Këtu janë tiparet kryesore të SiteGround:

 • Certifikatë falas SSL
 • Mbështetje e shpejtë e njohur
 • Mjedisi në skenë i WordPress
 • Migrimet Falas në Uebfaqe
 • 30 ditë rezervë

Kam bërë një marrëveshje të mahnitshme me ta për të dhënë një zbritje prej 70% për këdo që regjistrohet duke përdorur kjo lidhje. Pra, nëse ju dëshironi të kurseni të holla për hosting tuaj, klikoni në këtë lidhje dhe bleni hostin tuaj tani.

Për të blerë hostin tuaj nga SiteGround, klikoni në këtë lidhje. Pasi të zbarkoni në faqen e tyre fillestare, do të shihni katër lloje të ndryshme të pritjes:

zgjidhni një plan në terren

Zgjidhni hostimin e WordPress dhe klikoni Fillo. Pastaj do të shihni tre plane çmimesh:

groundmimet hosting për WordPress

Zgjidhni një sipas nevojave dhe buxhetit tuaj. Ju gjithashtu mund të shikoni tyre krahasimi i secilit plan pritës të jeni në gjendje të vendosni se cila i përshtatet nevojave të biznesit tuaj.

Pasi të keni zgjedhur një plan, klikoni Merr planin. Pastaj do të shkoni në hapin tjetër që po zgjedh një domen. Nëse tashmë keni një emër domain, zgjidhni “Unë kam tashmë një domain”. Por nëse nuk keni një të tillë, zgjidhni “Regjistrohu një Domain i ri” kështu që ju mund të blini një domen të drejtë brenda SiteGround. Kjo kushton 15,95 dollarë në vit.

zgjidhni një domen

Mbani në mend se nëse emri i domain që doni të blini nuk është më në dispozicion, SiteGround do t’ju njoftojë dhe do të duhet të zgjidhni një tjetër. Pasi të keni një emër domain, klikoni vazhdoj.

Hapi tjetër për të përfunduar blerjen tuaj është sigurimi i detajeve tuaja të sakta personale dhe faturimit. Pasi të keni përfunduar, klikoni Paguaj tani. Tani keni një host të besueshëm në internet dhe një emër domain.

Hapi 2: Instaloni WordPress.

WordPress është mjeti i krijimit të faqes në internet që do të përdorim për të krijuar faqen e internetit të biznesit tuaj. Kjo është plotësisht i lirë, shumë të lehtë për t’u përdorur, por shumë të fuqishme. Ajo vjen me mijëra shtojca dhe tema që do t’ju lejojnë të bëni gjithçka që dëshironi me faqen tuaj të internetit.

SiteGround në të vërtetë vjen me një instalim me një klikim të WordPress që shpejt do të instalojë WordPress për ju.

Pasi të keni përfunduar blerjen tuaj të pritjes, do të shihni një ekran me një lidhje duke thënë “Vazhdoni në zonën e klientit”. Klikoni mbi atë dhe do të çoheni në një faqe ku mund të vendosni llogarinë tuaj të re të pritjes. nën Vendosni Uebfaqen Tuaj, zgjedh Filloni një uebfaqe të re.

Pastaj do të shihni një listë të softuerëve që mund të instaloni. zgjedh WordPress.

instaloni wordpress

Për të përfunduar procesin, do të duhet të siguroni detajet e hyrjes së administratorit (adresa e postës elektronike, emri i përdoruesit dhe fjalëkalimi) për faqen tuaj të internetit. Këto janë detajet që do të përdorni për të hyrë në sfondin e faqes tuaj, prandaj sigurohuni t’i mbani të sigurta.

Pasi të keni përfunduar, klikoni Confirm > Konfigurimi i plotë. Dhe tani ju keni një uebsajt të drejtpërdrejtë, të vetë-organizuar WordPress.

Hapi 3: Instaloni Certifikatën SSL.

Para se të bëj ndonjë gjë tjetër, dua t’ju tregoj së pari si të instaloni një Certifikatë SSL për të hequr qafe etiketën Jo të Sigurt që ju tregova më parë. nën Llogaritë e mia, click Shko cPanel.

shkoni në cpanel

CPanel është aty ku mund të instaloni programe dhe mjete të ndryshme për faqen tuaj të internetit. Nëse lëvizni poshtë, duhet të shihni një pjesë të quajtur siguri. Nën këtë pjesë, klikoni mbi Le të Encrypt.

lejon të encrypt

Zgjidhni fushën që dëshironi të instaloni certifikatën SSL, zgjidhni Le të Encrypt SSL, dhe klikoni instaloj.

Tani është koha për të hyrë në uebfaqen tuaj të re. Kliko Llogaritë e mia përsëri në krye dhe klikoni në instalimet tab. Këtu do të shihni emrin e domain që keni regjistruar. Në të gjithë është një jeshile Shkoni te Admin Portal button. Klikoni në këtë buton për të shkuar në faqen tuaj të hyrjeve në WordPress.

shkoni tek pulti admin i wordpress

Faqet e hyrjes në WordPress zakonisht ndjekin këto formate: yourdomain.com/wp-admin dhe yourdomain.com/wp-login. E juaja mund të jetë e ndryshme. Por ju duhet të mbani mend ose të shënoni URL-në tuaj të faqes së hyrjes në mënyrë që herën tjetër, të keni mundësinë të përdorni atë duke shtypur direkt URL-në në shiritin tuaj të adresave dhe pa pasur nevojë të hyni më në Siteground.

Faqja e hyrjeve të WordPress duket si kjo:

faqe e hyrjes së fjalëve

Vendosni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin tuaj për t’u regjistruar në faqen tuaj të internetit për herë të parë.

Pasi të jeni brenda, gjëja e parë që duhet të bëni është t’i tregoni WordPress se keni një Certifikatë SSL. Kjo është mjaft e thjeshtë për tu bërë.

Në sidebar majtë, të shkojnë në Cilësimet > i përgjithshëm. Në ekran, ju do të shihni dy kuti me emrin e domain: Adresa WordPress (URL) dhe Adresa e sitit (URL). Ju duhet të shtypni shkronjën “s” pas “http” dhe para zorrës së trashë “:” për të dy kutitë.

duke shtuar certifikatën ssl në wordpress

Pasi të keni mbaruar, klikoni Ruaj ndryshimet. Uebfaqja juaj tani duhet të ketë një ikonë të bllokut, menjëherë pranë emrit të domain:

uebfaqe e siguruar me https

Tani gjëja e fundit që duhet të bëjmë për Certifikatën SSL është të sigurohemi që njerëzit që shkruajnë “http” në adresën e tyre do të ridrejtohen në URL-në tuaj “https”. Ne kemi nevojë për një plugin për ta bërë atë.

Për të instaluar një plugin, shkoni te plugins > Shto nje te ri. Në shiritin e kërkimit, në të djathtën e sipërme, kërkoni për plugin Vërtetë SSL e thjeshtë. Instaloni dhe aktivizoni atë.

instaloni vërtet ssl të thjeshtë

Më pas do të shihni këtë mesazh pop-up në pultin tuaj:

aktivizoni vërtet ssl thjeshtë

Klikoni blu Shkoni përpara, aktivizoni SSL! button. Do të regjistroheni dhe pasi të regjistroheni, plugin Really Simple SSL është në fuqi.

Hapi 4: Instaloni faqet Astra dhe faqet Astra.

Për një uebfaqe biznesi, ju doni një temë që ka një kod të pastër dhe karakteristika fleksibël për të bërë personalizimin sa më të thjeshtë dhe të shpejtë të jetë e mundur. Ka shumë tema me cilësi të WordPress atje, por tema që do të përdorim këtu është Astra Theme.

Astra Theme është një temë falas WordPress që ka shpejtësi dhe thjeshtësi të shkëlqyeshme. Ajo që më pëlqen më shumë është që konfiguron vetë bazuar në mjetet që ju nevojiten, dhe kjo i bën gjërat më të lehta në fundin tuaj. Ekziston edhe një version Pro nëse doni të karakteristika qasje premium.

temë astra

Këtu janë tiparet që unë i dua më shumë për Astra:

 • Një nga temat më të shpejta në dispozicion
 • Mbi 100 Sites Starter (Shumica janë 100% Falas)
 • Tipar fleksibël mega mega
 • Paketë e Fuqishme Shtese
 • Mbështetje e gjerë WooCommerce

Për të instaluar Astra, shkoni te shfaqje > temë > Shto nje te ri. Kërkoni për Astra, klikoni instaloj, dhe Aktivizoni.

instalimi i astra

Një tjetër gjë interesante në lidhje me Astra është fakti që ajo ka një plugin të quajtur Sitet e starterëve Astra. Kjo shtojcë ka një bibliotekë të modeleve të paramasuar falas dhe premium që mund t’i përdorni në faqen tuaj të internetit me vetëm disa klikime. Ne do të përdorim një shabllon të sitit Astra për të shkurtuar kohën e krijimit të faqes sonë në gjysmë.

Pas instalimit të Astra, do ta shihni këtë mesazh në pultin tuaj:

filloni me sitin astra

Kliko Fillo. Kjo do të instalojë faqet Astra Starter për ju. Ju gjithashtu mund të instaloni faqet Astra duke shkuar tek plugins > Shto nje te ri. Kërko për Sitet e Astra dhe instaloni dhe aktivizoni atë. Për të hyrë në sitet Astra, shkoni te Appearances >Sitet e starterëve Astra.

Zgjedhja e Ndërtuesit të faqes tuaj

Pas instalimit të faqeve Astra, do t’ju kërkohet që ndërtues faqesh të preferoni: Gutenberg, Elementor, Beaver Builder, ose Brizy. Në këtë tutorial, unë do të përdor Elementor.

Elementor është një ndërtues faqesh WordPress që ndërtoi faqet në një nivel të ri. Ajo ka një seri të thellë karakteristike por është shumë e lehtë për t’u përdorur dhe zotëruar. Versioni falas është i mjaftueshëm për të ndërtuar një faqe në internet të mirë, por nëse doni tipare më të avancuara si të qenit në gjendje të shtoni forma kontakti, rrëshqitëse, tabela çmimesh dhe më shumë, mund të azhurnoni në versionin Pro.

Zgjedhja e Temës tuaj të sitit Astra

Pasi të keni zgjedhur ndërtuesin e faqes tuaj, do të çoheni në bibliotekën e modeleve Astra Sites. Ka mijëra shabllone me shkëlqim profesional dhe profesional – si falas dhe premium – nga të cilët mund të zgjidhni. Modelet organizohen nga kategoritë e mëposhtme: Blog, Biznes, Tregti elektronike, Falas dhe të tjera. Meqenëse po krijoni një uebfaqe biznesi, është më mirë të shfletoni në biznes seksion.

Merrni kohën tuaj për të zgjedhur se cili model ju mendoni se do të përafrohet më së afërmi me markën tuaj. Këto shabllone janë plotësisht të redaktueshëm me ndërtuesin e faqeve që keni zgjedhur, që do të thotë se lehtë mund të ndryshoni tekstin, imazhet, paraqitjen, butonat dhe në thelb gjithçka në faqe.

Për këtë mësimdhënie, unë do të përdor llogaritar shabllon sepse duket mahnitëse dhe e lehtë në sy.

Për të instaluar një temë, thjesht duhet të klikoni mbi të për t’u marrë në pamjen paraprake. Nëse ju pëlqen ajo që shihni, klikoni në Tema e importit butonin dhe sigurohuni që kutitë janë kontrolluar të gjitha.

kuti faqet astra faqet temë

Nëse vini re, ekziston një kuti që thotë “Instaloni shtojcat e kërkuara”. Kontrollimi i kësaj kutie do të instalojë të gjitha shtojcat e kërkuara për temën për të parë saktësisht mënyrën si është. Për këtë temë, ajo instaloi WPForms Lite, një shtojcë që ju lejon të krijoni forma të thjeshta kontakti dhe Elementor, ndërtuesin e faqeve që do të përdor. Ju mund të klikoni në shenjën e pyetjes së vogël pranë tij për të parë se çfarë shtojcash do të instalohen.

WPForms është një shtojcë që mund t’ju ndihmojë të merrni rezultate cilësore për biznesin tuaj përmes formave efektive. Ju mund të shikoni rishikimin tim WPForms për të ditur më shumë rreth tij. nëse doni të përdorni një plugin me forma të ndryshme, thjesht mund të çaktivizoni / fshini WPForms në plugins > Plugins të instaluar dhe instaloni ndërtuesin tuaj të formës së preferuar.

instalimi i temës së sitit astra

Importimi i temës mund të zgjasë një kohë. Mos e mbyllni shfletuesin tuaj ose mos e rifreskoni. Prisni, dhe kur të bëhet, do të shihni një blu Shiko sitin button. Klikoni atë buton për t’u marrë në faqen tuaj të internetit që tani ka temën që sapo keni importuar.

Hapi 5. Zgjedhja e elementeve të projektimit.

Uebfaqja juaj tani duket mahnitëse, por do të dëshironi ta bëni atë vetë. Për ta bërë atë, ju duhet skema juaj e ngjyrave, tipografia dhe logoja.

Le të fillojmë me paletën tuaj të ngjyrave. Nëse tashmë keni ngjyrën tuaj të markës, kjo do të jetë më e lehtë.

Zgjedhja e një gamë ngjyrash

Një uebfaqe normalisht ka një grup prej 2-3 ngjyrash: ngjyra kryesore, thekse dhe pop. ngjyra primare është ngjyra dominuese e faqes suaj të internetit dhe ka shumë të ngjarë ngjyra e markës suaj. Kjo është ngjyra që ju dëshironi njerëzit të kujtojnë markën tuaj.

Kur zgjidhni ngjyrën tuaj kryesore, duhet të hulumtoni në psikologjinë e ngjyrave ose sesi ngjyrat ndikojnë në perceptimin ose sjelljen e njerëzve. Ngjyra të caktuara i bëjnë njerëzit të ndiejnë diçka, p.sh. e kuqja i bën ata të ndjehen të shqetësuar, kështu që ju duhet t’i merrni parasysh këto gjëra kur zgjidhni ngjyrën tuaj parësore.

ngjyra e theksit zakonisht përdoret për të bërë që elemente të caktuara të dallohen se pjesa tjetër si titujt ose titujt e postimit.

Së fundmi, ngjyra pop kontraston me pjesën tjetër të ngjyrave për të bërë elemente të rëndësishme të faqes në internet, të tilla si butonat e thirrjes për veprim ose format e gjenerimit të plumbit.

Ekzistojnë dy mjete që më pëlqejnë të përdorin në zgjedhjen e një gamë ngjyrash. E para është Coolors.co, një faqe në internet ku mund të shfletoni paleta të ndryshme ngjyrash për të marrë ide ose frymëzim. Nëse shihni diçka që ju pëlqen, mund të kopjoni shpejt kodin Hex për ta përdorur atë në WordPress.

Nëse klikoni Eksploroni në këtë titull, do të shihni këtë koleksion të gjerë paletash:

paletat e ngjyrave të ftohësit

Nëse shihni një paletë që ju pëlqen, lëvizni miun mbi të, klikoni Pamje, dhe do të çoni në një dritare të re ku do të shihni kodet Hex të secilës ngjyrë.

kode hex të paletave të ngjyrave

Këto kode Hex janë ato që ju nevojiten për të përdorur këto ngjyra në faqen tuaj të internetit. Më vonë do t’ju tregoj se si t’i përdorni këto kode Hex në sfondin e WordPress.

Një tjetër mjet i lezetshëm është Colorzilla. Kjo është një shtesë e Google Chrome që ju lejon të merrni kodin Hex të çdo ngjyre që shihni në ndonjë faqe në internet, thjesht duke klikuar në të.

Nëse dëshironi të merrni shtrirjen Colorzilla, Kliko këtu. Pastaj klikoni Shtoni në Chrome.

ColorZilla

Pastaj do ta shihni këtë ikonë në shiritin tuaj të veglave:

ikonë ngjyrash

Pra, tani, nëse doni të dini kodin Hex të një ngjyre që keni parë në një faqe në internet, thjesht klikoni në këtë ikonë, atëherë klikoni në ngjyrën që dëshironi të kopjoni. Kodi Hex do të kopjohet automatikisht. Ju mund të ngjitni këtë kod Hex në fusha të veçanta në WordPress.

Përshtatja e Tipografisë

Ju gjithashtu dëshironi të përdorni tipografinë tuaj që përputhet me identitetin tuaj të markës dhe ndihmon faqen tuaj të internetit të dalë. Uebfaqet normalisht kanë 2-3 shkronja. Ashtu si me ngjyrat, do të keni një fontin kryesor të cilat janë shkronja për tituj ose menu. Ju duhet gjithashtu një font trupi për paragrafët e teksteve dhe gjithashtu një shtesë “font font”Për të ndihmuar disa tekste të dallohen.

Ashtu si ngjyrat, ju duhet typografia që i qëndron vërtet markës suaj, duket e këndshme për sytë dhe dërgon mesazhin e duhur për markën tuaj.

Një nga mjetet e mia të preferuara kur zgjedh tipografinë është Fontpair.co. Kjo është një faqe në internet që ju tregon se si duken dy shkronja të ndryshme së bashku.

fontpair.co

Nëse shihni diçka që ju pëlqen, vini re atë që quhet, kështu që mund ta kërkoni në WordPress dhe ta përdorni në faqen tuaj të internetit.

Më pëlqen gjithashtu të përdor WhatFont, një shtesë të Google Chrome që ju tregon se çfarë fonti përdoret në çdo faqe të internetit vetëm duke ruajtur miun mbi të.

Për të instaluar WhatFont, Kliko këtu pastaj kliko Shtoni në Chrome. Atëherë do ta shihni këtë ikonë në shiritin tuaj të veglave:

whatfont

Për të ditur emrin e një fonti, klikoni në këtë ikonë dhe ngjiteni miun mbi tekstin. WhatFont do t’ju tregojë emrin e këtij fonti, dhe nëse klikoni mbi të, do të shihni gjithashtu madhësinë e fontit, ngjyrën, familjen, stilin, peshën dhe më shumë.

duke përdorur çfarë

Marrja e një logoje

Së fundmi, biznesi juaj ka nevojë për një logo të bukur që flet për atë që marka juaj ka të bëjë me të. Mund të shkoni me tre rrugë të ndryshme këtu. Ju mund ta krijoni logon tuaj vetë duke përdorur një mjet falas të quajtur Canva, një mjet popullor i projektimit që e bën dizajnimin vërtet të thjeshtë edhe për fillestarët.

Do të befasoheni me sa shabllone të logo-ve ka Canva, dhe të gjitha duken të mahnitshme. Ju mund të modifikoni këto shabllone për t’i bërë ato tuajat.

Sidoqoftë, duhet ta dini se duhet të rifreskoni në Pro nëse doni të eksportoni logon me një sfond transparent. Megjithatë, ekziston një provë falas një-mujore, kështu që ajo që mund të bëni është të azhurnoni në Pro, të eksportoni logon tuaj transparente dhe të anuloni para se të përfundojë gjyqi.

logot e kanavacës

Ju gjithashtu mund të punësoni një stilograf logo për ta bërë atë për ju. Mund të provoni uebfaqe si Fiverr.com ose 99design, por duhet të keni kujdes në zgjedhjen e një artisti bazuar në stilin e tyre, rekordin e duhur, vlerësimet, vlerësimet dhe më shumë.

Rruga e tretë, dhe mbase një ide e mirë nëse dëshironi një logo të fortë të markës është të punësoni një strateg / konsulent të dizajnit. Njerëz si këta janë profesionistë që marrin kohën për të kuptuar se për çfarë marke tuaj bëhet fjalë, ku po shkon biznesi juaj dhe cilat janë vlerat tuaja themelore, në mënyrë që të mund ta përfshijnë atë në logo.

Hapi 6. Rregulloni faqen tuaj te internetit.

Pasi të keni një gamë ngjyrash, fonte dhe logoje për faqen tuaj të internetit, tani është koha t’i përdorni ato në faqen tuaj të internetit. Nëse jeni në pultin e backend-it të WordPress, shkoni te shfaqje > Customize për të hapur personalizuesin e temës.

rregulloje temën

Ju gjithashtu mund të shkoni këtu nëse jeni në frontin e faqes tuaj të internetit. Duhet të ketë një shirit të zi në pjesën e sipërme të ekranit tuaj, i cili është i dukshëm vetëm për ata që janë regjistruar në faqen tuaj të internetit. Kliko Customize për të hapur personalizuesin e temës.

rregulloje frontend temë

Pasi të jeni brenda personalizuesit të temës, do të mund të shtoni logon tuaj, të ndryshoni ngjyrat, të ndryshoni paraqitjen e faqes dhe shumë më tepër.

personalizues teme

Në shiritin e majtë, do të shihni mundësi të ndryshme për të modifikuar faqen tuaj të internetit. Secila temë ka mundësi të ndryshme personalizimi, kështu që nëse jeni duke përdorur një temë tjetër, ajo që shihni këtu mund të jetë pak më ndryshe nga e imja. Të gjitha ndryshimet që bëni këtu janë treguar në kohë reale në faqen tuaj të internetit.

Në këtë temë, për të ndryshuar ngjyrat e faqes tuaj, shkoni tek Ngjyrat & Sfondi. Do të keni mundësinë të ndryshoni ngjyrat bazë, shiritin e bukës, kokën dhe shiritin e futbollit.

redaktori i sfondit të ngjyrave

Ngjyrat Baza janë ngjyra e temës, ngjyra e lidhjes, ngjyra e tekstit dhe ngjyra e lidhjes së faqes së internetit. Për të ndryshuar ngjyrat bazë, klikoni Ngjyrat bazë. Brenda, do të shihni butonat që thonë Zgjidhni Ngjyrën. Klikoni në këto butona për të ndryshuar një ngjyrë specifike.

Për shembull, për të ndryshuar Ngjyrën e Temës, klikoni Zgjidhni Ngjyrën përkrah saj. Pastaj do të shihni dy mënyra për të zgjedhur një ngjyrë. Së pari, mund të ngjitni një kod Hex në një kuti. Nëse ju kujtohet se për çfarë kemi biseduar në lidhje me kodet Hex në hapin e mëparshëm, është në fusha si këto që ju mund të futni ato kode Hex.

Pra, nëse keni gjetur një ngjyrë në Coolors.co ose ndonjë vend tjetër, mund të ngjitni kodin Hex këtu. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një ngjyrë në një mjet të integruar të zgjedhjes së ngjyrave.

redaktori i ngjyrave bazë

Tjetra është ndryshimi i tipografisë suaj. Kthehu përsëri te personalizuesi duke klikuar shigjetën e pasme në krye të shiritit anësor dhe kliko tipografi. Do të mund të ndryshoni tipografinë e bazës, të përmbajtjes së bukës, përmbajtjes dhe blog-ut.

tipografi

Së fundmi, për të ngarkuar logon tuaj, shkoni te plan urbanistik > arkitra > Identiteti i sitit. Nën seksionin Logo, klikoni në Ndrysho logon butonin dhe ngarkoni logon tuaj.

ndryshoni logon

Astra gjithashtu ju lejon të përdorni një logo të ndryshme për pajisjet retina ose me rezolucion të lartë, si dhe për pajisjet e lëvizshme. Ju gjithashtu mund të rregulloni gjerësinë e logos. Nëse lëvizni poshtë, do të jeni në gjendje të ndryshoni edhe titullin e faqes tuaj, të shtoni një etiketë të faqes dhe një ikonë të faqes ose të preferuarit.

Unë sugjeroj që të eksploroni personalizuesin e temave për të parë gjërat e ndryshme që mund të bëni këtu. Astra Theme ju lejon të bëni më shumë si të ndryshoni paraqitjen e kokës dhe futbollit tuaj, të ndryshoni strukturën e postimeve në blog, të ndryshoni sa e gjerë do të jetë faqja juaj dhe shumë më tepër.

Pasi të keni bërë rregullimin, mos harroni të klikoni publikoj për t’i bërë ndryshimet tuaja të shkojnë drejtpërdrejt në faqen tuaj.

Hapi 7. Përshtatja e faqes tuaj në internet me Elementor.

Tani që ngjyrat, tipografia dhe logoja e faqes tuaj të internetit janë të vendosura, është koha të hidheni në Elementor dhe të ndryshoni plotësisht mënyrën se si duket faqja e internetit për ta bërë atë të përputhet me markën tuaj. Do të ndryshojmë imazhet, tekstet, butonat, paraqitjen dhe shumë më tepër.

Ka dy mënyra për të redaktuar një faqe me Elementor. Së pari, nëse jeni në sfond, shkoni tek Faqet dhe ju duhet të shihni një listë të të gjitha faqeve të faqes tuaj të internetit. Kjo përfshin faqet që Site Astra krijuar automatikisht. Faqet që janë bërë me një ndërtues të veçantë të faqeve (p.sh. Elementor) do të etiketohen si të tilla:

Faqet

Vendoseni miun mbi faqen që dëshironi të redaktoni me Elementor dhe klikoni Redaktoni me Elementor.

modifikoni me backend elementor

Do t’ju futë në Elementor.

Nëse jeni në frontin e faqes tuaj, mund të futni Elementor duke shkuar në faqen që dëshironi të redaktoni dhe klikoni Redaktoni me Elementor në shiritin e zi në krye:

modifikoni me frontend frontor

Ndërfaqja e Elementor është e thjeshtë për tu kuptuar dhe mësuar sepse është shumë e ngjashme me personalizuesin e temës. Pjesa më e madhe e ekranit tregon faqen që ju po redaktoni ndërsa në të majtë është një shirit anësor me kontrollet dhe opsionet.

elementor

Nëse e keni vënë re, header nuk mund të shihet brenda Elementor. Arsyeja është versioni falas i Elementor nuk është në gjendje të redaktojë headers dhe footers. Kjo veçori është në dispozicion vetëm për Elementor Pro.

Ana e majtë anësore është aty ku mund të gjesh elementet që mund të shtoni në faqen tuaj. Siç mund ta shihni, mund të shtoni një titull, imazh, video, buton, ndarës dhe më shumë. Ju mund t’i shtoni këto elemente duke i zvarritur dhe hedhur ato në zonën tuaj të dëshiruar.

Elementor gjithashtu lejon redaktimin e tekstit brenda, që do të thotë se mund të ndryshoni vetë tekstin në zonën e përmbajtjes. Këtu janë disa nga gjërat që mund të bëni me tekstet brenda Elementor:

redaktimi i tekstit në elementor

Siç mund ta shihni, ju mund të modifikoni ose fshini tekstin drejt në zonën e përmbajtjes që e bën atë shumë më të lehtë. Do të gjeni më shumë opsione personalizimi në shiritin anësor, siç janë ndryshimi i madhësisë, ngjyrës, peshës, familjes së tipografisë dhe hijes. Ju gjithashtu mund të shtoni animacione si zbehje të thjeshta, zmadhime, kërcim dhe më shumë.

Ju gjithashtu do të dëshironi të përdorni imazhet tuaja për ta bërë plotësisht këtë faqe interneti tuajin. Ju lehtë mund të zëvendësoni ose hiqni një imazh nëse kjo është ajo që dëshironi. Për të rregulluar një imazh, thjesht klikoni mbi të dhe opsionet do të shfaqen në shiritin e majtë. Mund të ngarkoni një imazh të ri, të ndryshoni madhësinë e tij, të shtoni një kufi ose hije, të shtoni një animacion dhe më shumë.

redaktimi i figurës në elementor

Për uebfaqen time, unë dua ta heq këtë imazh krejt dhe thjesht të përdor një imazh të sfondit të ndryshëm. Për të fshirë një imazh, rri pezull miun mbi të dhe kliko me të djathtën ikonë e stilolapsit blu në këndin e sipërm të djathtë. Do të shfaqet një menu që shfaqet. Kliko fshini për të hequr imazhin.

fshirja e një imazhi në elementor

Për të rregulluar titullin, lëvizni miun mbi të dhe klikoni në ikonën e pikëzuar në krye:

personalizimi i titullit në elementor

Opsionet e personalizimit për kreun do të shfaqen më pas në shiritin e majtë. Për të ndryshuar imazhin e sfondit të kreut tuaj, klikoni stil dhe shkoni në sfond. Kjo është ajo ku ju mund të ngarkoni një sfond të ri.

duke personalizuar titullin

Siç mund ta shihni, pasi kam ngarkuar figurën, rregullova shtresën e sfondit për t’u siguruar që imazhi shihet qartë. Unë e bëra këtë duke shkuar në Mbivendosja e sfondit dhe rregullimi i errësirës.

Gjithashtu rregullova ngjyrën e tekstit për t’u siguruar që mund të shihet, dhe rregullova gjerësinë e tekstit në mënyrë që të mos mbivendoset me figurën. Unë e bëra këtë duke shkuar në i përparuar > Pozicionimi personal dhe zgjedhjen me porosi për gjerësinë.

Ndërtimi i një faqe në internet mahnitëse është aq e lehtë me Elementor. Ekzistojnë vetëm kaq shumë mundësi në dispozicion, kështu që është vetëm çështje e eksplorimit të çdo telash dhe çmendurie. Ju mund ta eksploroni atë me ritmin tuaj, dhe nëse ka diçka që nuk e kuptoni, mund të më kontaktoni përmes seksionit të komenteve më poshtë ose madje të kërkoni edhe atë gjithëpërfshirëse të Elementor njohuri baze.

Unë gjithashtu kam një tutorial të Elementor ku unë ju tregoj se si të filloni me Elementor shpejt. Mund ta shikoni këtu.

Hapi 8. Siguroni faqen tuaj te internetit.

Shtë gjithashtu e rëndësishme që një faqe interneti e biznesit të jetë sa më e sigurt nga skemat e mundshme të hakimit dhe vjedhjes së identitetit. Fakti i çështjes është që disa prej jush mund të jenë të prekshëm nga sulmet në internet për shkak të fjalëkalimeve të dobëta, dobësive të plugin-it dhe softverit të vjetëruar. Këto gjëra lënë një vrimë në faqen tuaj të internetit, dhe ju duhet të gjeni një mënyrë për të bllokuar këto vrima.

Shtojca më e mirë e WordPress që kam gjetur deri më tani që bën këtë është iThemes Security. Versioni falas i kësaj shtojce tashmë ju ofron veçori të forta të sigurisë dhe mund ta aktivizoni atë vetëm me një klik.

Për të instaluar iThemes Security, drejtohuni tek plugins > Shto nje te ri pastaj kërko Siguria iThemes.

instaloni ithemes

Pasi të aktivizohet, do të shihni një mundësi të re në shiritin anësor të quajtur siguri. Shko tek siguri > Cilësimet dhe ju duhet të shihni një mesazh në lidhje me tiparet e ndryshme që iThemes mund të bëjnë për ju.

ithemes të sigurta të faqes

Mundësimi i të gjitha këtyre karakteristikave kërkon vetëm një klik të kaltër Sajti i Sigurt button. Pasi të klikoni atë buton, do të shihni këtë mesazh:

aktivizoni mbrojtjen e forcës brutale të rrjetit

Mbrojtja e forcës së rrjetit të rrjetit është një veçori ku përdoruesit që u përpoqën të depërtojnë në faqet e tjera që janë anëtare të këtij rrjeti, automatikisht ndalohen të depërtojnë në tuajin. Ky është një tipar mjaft i mirë që ka vetëm iThemes, kështu që për ta aktivizuar këtë thjesht siguroni adresën tuaj të emailit dhe klikoni Aktivizoni Mbrojtjen Brute Force të Rrjetit.

Me vetëm disa klikime, faqja juaj e internetit tani është e sigurt. Ju mund të bëni shumë më tepër me këtë shtojcë, dhe nëse doni të mësoni më shumë rreth saj, ju mund të shikoni rishikimin tim të sigurisë iThemes dhe tutorialin e konfigurimit këtu.

Hapi 9. Rezervoni faqen tuaj të internetit.

Ju gjithashtu duhet të bëni kopje rezervë të faqes tuaj për të shpëtuar veten nga ngjarja e mundshme fatkeqe e humbjes së ndonjë prej të dhënave tuaja. Për këtë, ne do të përdorim Rikthim rezervë UpdraftPlus.

Për të instaluar këtë shtojcë, shkoni te plugins > Shto nje te ri dhe kërko Rikthim rezervë UpdraftPlus. Instaloni dhe aktivizoni atë.

instaloni plugraftplus

Pasi të aktivizohet, do të krijojë një mundësi të re nën Cilësimet i quajtur Rikthime rezervë të UpdraftPlus. Klikoni mbi të për të filluar konfigurimin e cilësimeve tuaja rezervë.

rezervë rezervë të përditësimit në cilësime

Pasi të jeni brenda, klikoni Cilësimet. Këtu, ne do ta vendosim atë në mënyrë që kopjet automatike në offsite të bëhen rregullisht. Per Programi i rezervimit të skedarëve, Unë rekomandoj që ta vendosni atë javor dhe mbajtjen e një rezervë. Skedarët nuk ndryshojnë shpesh në mënyrë që të jenë mjaft të mira.

Sa për Programi i rezervimit të bazës së të dhënave, meqenëse kjo ndryshon shpesh, vendoseni i përditshëm dhe mbani 7 kopje rezervë.

Pasi të keni caktuar oraret, lëvizni poshtë dhe goditni Ruaj ndryshimet. Pastaj lëvizni përsëri përsëri për të zgjedhur ku dëshironi të ruani kopjet rezervë. Unë zakonisht rekomandoj Dropbox sepse është shumë i lehtë për t’u përdorur, por mund të përdorni gjithçka dhe sa më shumë që dëshironi.

vendosja e kopjeve rezervë të përditësimit

Klikoni ruajtjen tuaj të preferuar në distancë dhe klikoni Ruaj ndryshimet përsëri. Më pas do ta shihni këtë mesazh:

vërtetimi i ruajtjes në distancë

Duhet të klikoni në këtë lidhje për të autorizuar Rikthimet e Rezervës për të ruajtur kopjimet në ruajtjen tuaj të zgjedhur. Në këtë shembull, pasi kam zgjedhur Dropbox, klikimi i kësaj lidhje do të më çojë tek faqja e hyrjes së Dropbox. Pasi të futem, do ta shoh këtë mesazh:

rezervë të plotë të konfigurimit të konfigurimit të plotë

Unë vetëm duhet të klikoni Vendosja e plotë, dhe unë do të kthehem te pjesa tjetër e prapambetur e UpdraftsPlus në WordPress me këtë mesazh konfirmimi në krye:

verifikim i plotë i azhurnimit të plotë

Nëse do të doja të bëja një kopje rezervë, gjithçka që duhet të bëj është të klikoni në blu Rezervë Tani button. UpdraftPlus gjithashtu do të krijojë kopje rezervë sipas orarit që kam bërë më herët dhe t’i shtyj ato në DropBox.

Nëse doni të rivendosni një kopje rezervë, thjesht klikoni në Kopje rezervë ekzistuese dhe klikoni në kthej.

Hapi 10. Optimizoni faqen tuaj te internetit.

Ne jemi në hapin e fundit dhe në këtë hap, ne do të shohim se si të zgjedhim uebfaqen tuaj për motorët e kërkimit si Google. Jam i sigurt që shumica prej jush kanë dëgjuar tashmë për SEO ose optimizim të motorit të kërkimit. Me pak fjalë, është praktikë të siguroheni që faqja juaj e internetit të jetë e optimizuar në mënyrën e duhur për ta bërë më të lehtë për motorët e kërkimit të gjejnë faqet tuaja dhe t’ju tregojnë në faqet e rezultateve.

SEO ka një aspekt të quajtur SEO në faqe, dhe këto janë praktika që ju mund të zbatoni në faqen tuaj të internetit menjëherë brenda WordPress për të komunikuar qartë me motorët e kërkimit për çfarë faqja juaj dhe përmbajtja juaj.

Këto janë disa praktika më të mira të SEO-së në faqe që ju duhet të zbatoni:

 • Shkruani një titull meta dhe përshkrim meta për çdo faqe dhe postim.
 • Shtoni fjalë kyçe ose fraza kyçe dhe përdorni ato gjatë gjithë përmbajtjes.
 • Shtoni ALT TXT për çdo imazh në faqen / postimin tuaj.

Tani nëse nuk jeni të njohur me këto gjëra, kjo është në rregull. Ata janë mjaft të lehtë për tu mësuar. Titulli meta është titulli që shfaqet në Rezultatet e Google dhe përshkrimi meta është përshkrimi i shkurtër poshtë titullit. Këtu është një shembull:

shembulli i rezultatit të kërkimit google

Fjala kyçe është ajo që përdoruesit shkruajnë në motorin e kërkimit për të kërkuar diçka. Titulli meta është titulli i rezultatit, dhe përshkrimi i meta është përshkrimi i shkurtër më poshtë. Këto janë detaje të rëndësishme sepse ata i tregojnë Google se për cilën faqe ka të bëjë dhe se është e rëndësishme për togfjalëshin kyç “salloni i ri i Jorkut”.

Kjo është një listë e shkurtër e teknikave SEO në faqe, sepse ka fjalë për fjalë kaq shumë që bëni këtu. Por tani për tani, ne do të përqendrohemi në këto.

Për t’i bërë këto gjëra, na duhet një plugin. Një nga shtojcat më të mira SEO WordPress SEO në faqe është SEO Yoast, dhe ne do të përdorim atë në këtë tutorial. Për të instaluar këtë shtojcë, thjesht shkoni te plugins > Shto nje te ri dhe të kërkoni për SEO e shpejtë. Kliko Instaloje tani dhe Aktivizoni.

instaloni seo yoast

Tani, kur shkoni në ndonjë faqe apo postim, do të shihni këtë kuti të re nën zonën e redaktorit:

kuti yoast SEO

Kjo është ajo ku ju mund të shtoni titullin tuaj meta, përshkrimin meta dhe fjalët kyçe. Për të shtuar një fjalen, shtypni atë në kutinë më poshtë Fokusimi i fjalës kyçe:

shtoni një fjalen

Për të shtuar një titull dhe përshkrim meta, klikoni në Redaktoni copëzën buton.

modifikoni copëzën

Nën titullin SEO është vendi ku duhet të shtoni titullin tuaj të meta. Shtë një praktikë e mirë për të përfshirë këtu fjalinë tuaj të përqendruar. Në fushën e përshkrimit meta, duhet të jepni një ide të qartë se për çfarë faqe ka të bëjë dhe gjithashtu të përfshini fjalen kyçe këtu.

Ndërsa shkruani diçka në titullin SEO dhe fushën e përshkrimit meta, do të shihni një shirit përparimi portokalli që funksionon nën të. Kjo do të thotë që teksti është ende shumë i shkurtër. Pasi të bëhet jeshile, kjo do të thotë se gjatësia e tekstit tuaj është në rregull. Nëse bëhet e kuqe, është shumë e gjatë dhe duhet ta shkurtoni. Titujt dhe përshkrimet e gjata ndërpriten në rezultate, kështu që është më mirë të qëndroni në zonën e gjelbër.

Një tjetër gjë që ju dëshironi të bëni është të siguroheni që faqja juaj e internetit të aktivizohet dhe të funksionojë. Për ta bërë atë, shkoni te SEO e shpejtë > i përgjithshëm > Features. Shkoni poshtë derisa të shihni Hartat XML. Sigurohuni që kjo të jetë e aktivizuar, dhe pastaj klikoni blu ikonë e pikës pyetëse. Më pas do të shihni një lidhje që thotë Shihni hartën XML. Klikoni mbi këtë për të parë hartën tuaj.

duke mundësuar sitet e hartave

Për shumë prej jush, kjo mund t’ju çojë në një faqe 404. Por mos u shqetëso. Fiksimi është mjaft i thjeshtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shkoni në Cilësimet > permalinks. zgjedh Emri i postimit dhe goditi Ruaj ndryshimet.

postimi i emrit permalink

Tani, kur përpiqeni të hyni përsëri në sitin e XML, do të shihni diçka të tillë:

xml sitë

Duke përfunduar

Dhe kjo përfundon këtë tutorial se si të krijoni një faqe interneti biznesi me WordPress. Unë do të doja të ju jap një trokitje e lehtë mbi supet sepse keni bërë kaq shumë dhe keni arritur aq shumë duke ndjekur këtë mësimdhënie. Nëse keni ndonjë pyetje, thjesht hidheni ato më poshtë në pjesën e komenteve dhe do të jem i lumtur për t’ju ndihmuar.

SiteGround

SiteGround është një host shumë i rekomanduar në internet, sepse ata u janë përkushtuar përdoruesve të WordPress dhe prapëseprapë kanë çmime të përballueshme. Ata janë më të njohurit për performancën e shpejtë dhe mbështetjen e tyre po aq të shpejtë.

Karakteristikat kryesore të faqes kryesore:

 • Certifikatë falas SSL
 • Mbështetje e shpejtë e njohur
 • WordPress Staging Enviroment
 • Migrimet Falas në Uebfaqe
 • Rezervime ditore

SiteGround është një zgjedhje solide për nevojat tuaja për mbajtjen në internet. Ata kujdesen për faqet e internetit të WordPress dhe ofrojnë më pak burime sesa konkurrentët e tyre, por besueshmëri më e lartë.

Kontrolloni SiteGround

Tema Astra

Astra është një temë falas WordPress që është e përqendruar në shpejtësinë. Me opsion mund të blini versionin Pro për 59 dollarë i cili shton disa opsione dhe opsione shtesë.

Karakteristikat kryesore të Temës Astra:

 • Jo Tema e agjërimeve, por nuk është aspak e qëlluar
 • Shumë Sites Demo Falas
 • Tipar fleksibël mega mega
 • Opsionet e paraqitjes me porosi
 • Mbështetje WooCommerce
 • Mbështetje për LearnDash

Astra Theme është një zgjedhje e drejtë për çdo projekt të projektimit në internet të WordPress. Unë mendoj se pyetja më e madhe është nëse madje duhet të blini një temë këto ditë pasi ndërtuesit e faqeve po bëjnë të gjitha gjërat e njëjta për të cilat do të ju duhej një temë. Për shembull, Elementor ka temën Falas që lejon ndërtuesin e faqes tuaj të bëjë të gjitha punët.

Ende ekzistojnë disa arsye të mira për të blerë një temë pro, por për shumicën e njerëzve, ata me shumë gjasë do të jenë në rregull me një temë falas.

Për mua, megjithatë, unë mendoj se Astra Theme nuk ka vazhduar me trendet aktuale dhe nuk e rekomandoj më atë.

Ekzistojnë tema moderne shumë më të mira që ofrojnë ndërtues të ndërtesave për header dhe futbollistë, duke u kufizuar në 3 paraqitje, plus faqet më fleksibël dhe faqosjet postare.

Kontrolloni Temën Astra

Elementor

Elementor është një ndërtues faqesh WordPress që ka marrë dizajnin e faqes në WordPress nga stuhia. Ka grupin e tipareve më të thella, megjithatë është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe zotëruar. Elementor është krijuesi i faqeve falas me shfaqje të plotë. Ekziston edhe një shtesë shtesë Pro për të shtuar veçori shtesë të zhvilluesit.

Karakteristikat kryesore të elementit:

 • Redaktori i faqes së përparme të drejtpërdrejtë
 • Karakteristikat e Personalizimit të Uebfaqeve
 • Modeli dhe Biblioteka e Bllokut
 • Opsione të gjera të përgjegjshme për celularin
 • Ndërtuesi më i fuqishëm i popupit
 • PRO Krijoni Headers / Footers me porosi
 • PRO Krijo Layouts Type Type

Elementor është ndërtuesi më i fortë i faqeve që aktualisht është në dispozicion. Ata vazhdimisht lëshojnë karakteristika të reja që janë në përputhje me tendencat aktuale të projektimit. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje ta mbani uebfaqen tuaj të rëndësishme.

Elementor Pro është një vlerë e jashtëzakonshme duke marrë parasysh të gjitha modulet shtesë dhe tiparet e fuqisë që përfshin.

Nëse do të filloja një projekt të ri në faqen e internetit sot, Elementor do të ishte krijuesi i faqeve që unë do të zgjidhja. Unë e konsideroj si një ndërtues faqesh WordPress që duhet të jetë kënaqësi për tu përdorur.

Kontrolloni elementin

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map