Rishikimi i hostGatorit

Kështu që këtu, ne do të shkojmë, një tjetër raund ekspertësh, të mirë-informuar, të shkruar, të qetë dhe qesharak të webhosteve në Australi, të sjellura me dashuri nga ju nga ekipi këtu në Aussie Hosting.


Së pari, Hostgator.

Le të nxjerrim një gjë nga rruga e parë: HostGator has një emër të vërtetë budalla.

Dua të them, sigurisht, aligatorët janë australianë. Pika të plota për nacionalizmin. Por asnjë kompani të teknologjisë nuk quhen më gjëra si “HostGator”. Dhe çfarë është me atë nuskë pa kuptim blu dhe të verdhë? Aligatorët supozohet të jenë të egër, jo të mërzitur. Pse po ngrihet në këmbë si ai? Pse është blu?

Allshtë gjithçka shumë e lezetshme për mua. Më pëlqen që kompanitë e mia të teknologjisë të kenë emër si “Optima”, dhe të përdorin ekskluzivisht hije me shije të butë krem. Marka e HostGator duket se ka ngecur në 2005 dhe mendon se AskJeeves është mjaftë e lezetshme.

Marka e tyre pa kuptim mënjanë, Host Gator është në të vërtetë një host i vërtetë në internet. Ata janë të shpejtë, të besueshëm dhe të tyre çmimi është super konkurrues, të paktën për tregun Australian. Më e mira për të gjitha, ata nuk e përdorin mashtrimin normal të buxhetit të hosteve të Australisë në internet: duke ju ngarkuar ekstra për sende (si SSL) që duhet të jenë falas në 2017.

Farë po shohim

Si të gjitha vlerësimet tona, edhe kjo do të bazohet kryesisht në numra. Ndoshta kjo tingëllon e mërzitshme, por unë ju premtoj se shikimi i të dhënave është mënyra më e mirë për të vlerësuar hostet në internet.

Në fund të fundit, nëse e bazova këtë përmbledhje vetëm në logon e HostGator, ata nuk do të dalin shumë mirë. ��

Pra, ja çfarë do të bëj në këtë përmbledhje:

 • Shikoni në kohën e duhur, shpejtësinë dhe besueshmërinë e HostGator. Për ata prej jush që thjesht nuk mund të presin që të shfaqen numrat me lëng, përfundimi i kësaj pjese është se HostGator janë në të vërtetë mjaft të mira.
 • Atëherë do të bëjmë edhe më shumë numra, por kësaj radhe për të parë çmimet e HostGator. Spolier: është disa nga më të mirat në Australi për momentin.
 • Në fund, do ta krahasoj HostGator me hostet në internet që ne përdorim këtu në Aussie Hosting (SiteGround, kryesisht) dhe do të shohim nëse e bën atë notë.

Por së pari…

Si i kemi mbledhur të dhënat tona

 • Um, mirë … ne dimë shumë gjëra në lidhje me mbajtjen në internet. Këtu në Aussie Hosting, ne kemi punuar me host të uebit dhe mbledhim të dhëna mbi to, për gati 10 vjet tani.

  Në atë kohë, ne kemi ndërtuar atë që duam të mendojmë se është më e mira (është sigurisht më i madhi) bazën e të dhënave për hostet në internet në Australi. Ju mund të mendoni se është e çuditshme të jemi krenarë për këtë (databaza ime është më e madhe se e juaja!), por ne jemi.

  Klikoni këtu për të shikoni gjurmimin tonë live 24/7 të HostGatorNe monitorojmë kohëzgjatjen dhe kohën e ndërprerjes në shumë faqe interneti për të kuptuar më mirë punën. 


 • imazhi i përcjelljes së drejtpërdrejtë të faqes në internet dhe kohës së ndërprerjes


Për këtë rishikim, gjithçka që duhej të bëja ishte të shikoja bazën e të dhënave. Ne i mbështesim të gjitha vlerësimet tona në këto të dhëna pasi konstatojmë se është mënyra më e mirë për të kuptuar performancën kundër premtimit.

Numrat

Tani për kursin kryesor. Unë vetëm do t’ju jap, kështu që ata që dinë se çfarë kuptimi mund të bëjnë mendjen e tyre.


 • Sydney
  • Uptime – 98.6% 
  • Koha mesatare e ngarkesës – 1,912Ms 
 • melbourne
  • Uptime – 98.9% 
  • Koha mesatare e ngarkesës – 2,012Ms 
 • Kanberra
  • Uptime – 97.5% (ouch!) 
  • Koha mesatare e ngarkesës – 2,182Ms 
 • Adelaide
  • Uptime – 98,09% 
  • Koha mesatare e ngarkesës – 1,658Ms 

Këto numra janë goxha të këndshëm. Canberra është pak e ulët, natyrisht, por atëherë Canberra është pak prapa në gjithçka. 

Asnjë ofendim Canberra. ��

Çfarë po bëjnë kështu këta numra do të thotë?

Oh po, unë ndoshta duhet të shpjegoj se për ata prej jush që nuk kalojnë tërë ditën duke shikuar statistikat e mbajtjes së faqes në internet.

uptime

imazhi i shpejtësisë së faqes në internet“Uptime” është vetë-shpjeguese. Kjo është përqindja e kohës që një host në internet është “lart”. Ndërsa brenda, sasia e kohës që serverët e tyre janë ndezur, ekzekutuar dhe u ofrojnë faqe të internetit klientëve tuaj. Si në kohën që faqja juaj është në dispozicion. E kuptova?

web hosting provider mirë do të ketë një uptime prej më shumë se 98%Një e keqe do të ofrojë më pak se 97%. Kur është fjala për web hosting, madje edhe një ndryshim .1 mund të krijojnë një ndryshim të madh në sasinë e shitjeve të gjeneruar me faqen tuaj te internetit. Njerëzit i urrejnë faqet që janë në rënie dhe nëse faqja juaj nuk është në linjë kur herën e parë kur përpiqen të vizitojnë, ata nuk do të kthehen.

Ju mund ta shihni më lart se HostGator shënon mjaft mirë në këtë drejtim. Këto janë, në të vërtetë, disa nga statistikat më të mira të kohës kur i kam hasur kohët e fundit, dhe ato tregojnë se HostGator e kanë marrë atë kur bëhet fjalë për mirëmbajtjen e serverëve të tyre.

shpejtësi

“Shpejtësia” gjithashtu duhet të jetë e lehtë për tu kuptuar. Por përsëri, kur krahasojmë hostet në internet, ndryshimet e vogla në shpejtësi janë me rëndësi. Hulumtimet sugjerojnë që edhe një vonesë 1 sekondë në ngarkimin e faqeve do të thotë që shumë klientë të mundshëm klikojnë larg faqes tuaj.

Përsëri, HostGator janë ndër hostet më të mirë të internetit në Australi kur bëhet fjalë për shpejtësinë. Nëse faqja juaj e internetit është e madhe, dhe ju doni të përfshini fotografi të zbukuruara hi-res kudo, HostGator janë një zgjedhje e shkëlqyeshme.

E shihni, numrat në të vërtetë janë argëtues, pasi t’i kuptoni!

Çmimeve

Sa kushton kjo aligator pa kuptim për shërbimet e tij të shkëlqyera të pritjes?

Epo, jo aq shumë. Unë mendoj se aligatorët nuk kanë shumë nevojë për valutë të fortë sidoqoftë. Këtu është një ndarje e Mimet e HostGator

çmimet e hostgatorit për Australinë

Ugh. Ju shikoni që në faqen e tyre të internetit përdorin të njëjtat ngjyra të tmerrshme si aligatori?

Por sidoqoftë, shikoni tej dizajnit të ndritshëm dhe do të shihni se HostGator janë me të vërtetë mjaft konkurrues. Sigurisht që plani bazë nuk vjen me SSL, por 6 dollarë në muaj për planin e tyre të biznesit është me të vërtetë i mirë.

Një gjë unë do të theksohet është se unë nuk mendoj se është me vlerë duke shkuar për planin themelor me Hostgator. Shtë në rregull, dhe prapë do të merrni një shërbim të besueshëm dhe të shpejtë, por numri i karakteristikave shtesë të përfshira në planet e tjera, për vetëm disa dollarë më shumë, i bën ato vlera shumë më të mira.

Në fakt, kur shikojmë planet për fëmijë dhe biznes, HostGator janë e dyta vetëm për SiteGround për sa i përket vlerës. Bëni mirë ato.

pagesë shtesë

Ndoshta gjëja më e mirë në lidhje me HostGator është se ato përfshijnë një ngarkesë të tërë shtesë si standarde në të gjitha planet e tyre. Të renditësh të gjithë këtu do të duheshin përgjithmonë, por shko te http://www.hostgator.com/shared-compare dhe hidhni një sy.

Tabelat si kjo:

planet australia pritëse

Janë një shenjë e shkëlqyeshme. Ju mund të mos e dini se çfarë është Perl (megjithëse geek im i brendshëm ju nxit të zbuloni), por merrni atë nga ata prej nesh që e dinë: një host në internet që mbështet kaq shumë gjuhë është i rrallë. Do të thotë gjithashtu që HostGator po e marrin seriozisht veten dhe ofrojnë një serioze në internet për njerëz seriozë.

Kjo është ajo që duhet të kërkoni.

SSL

imazhi i faqes së internetit të mbrojtur SSL

Nëse keni lexuar disa nga vlerësimet tona (vërtet duhet, ato janë të shkëlqyera), do të vini re që ne vazhdojmë shumë rreth SSL. Kjo për shkak se ekziston një problem i vërtetë në Australi – disa do ta quanin një kon – kur bëhet fjalë për SSL.

Skema funksionon si kjo. Një host Web ofron një pritje mjaft të mesme mesatare me një çmim super të lirë, dhe tërheq një ngarkesë të klientëve për t’u regjistruar për kontratat për një vit. Sidoqoftë, planet janë aq minimale sa që këta klientë të njëjtë përfundojnë duke paguar qindra dollarë në vit shtesë për të marrë tipare që duhet të vijnë si standarde. Dhe çertifikatat SSL janë më të këqijat.

Jam i lumtur të them, megjithatë, se nuk ka probleme të tilla me HostGator. Të gjitha planet e tyre, përveç atyre më themelore, vijnë me SSL si standard. Kjo është mirë, sepse do të thotë që nuk kam pse të vazhdoj me zërin tim të zakonshëm për këtë temë.

Duke folur për Mbështetjen e Alligatorit të Hostgatorit

imazhi i mbështetjes së bisedës pritëse gator
Disa njerëz të tjerë që bisedojnë

Një pikë e fundit. Shërbimi ndaj klientit në HostGator është me të vërtetë i mirë. Unë mendoj se kjo është sepse ata nuk kanë shumë për të bërë.

Unë nuk po i quaj ata dembelë, larg kësaj. Por duket se është një model: hostet me uptimes të mira kanë departamente të mira të shërbimit ndaj klientit, sepse nuk përmbyten me thirrje çdo disa ditë, sepse serveri është i zbehur.

Nëse e dini se si të mirëmbani serverët, ata kanë më pak të ngjarë të bien, dhe keni më shumë kohë t’u përgjigjeni njerëzve. Ky duket të jetë rasti në host Gator.

Më pëlqen të imagjinoj që të gjithë në qendrën e tyre të thirrjeve janë veshur si ai aligator blu dhe i verdhë. Por pas pyetjeve të gjera, unë mund të konfirmoj ekskluzivisht që shumicën e kohës nuk janë.

imazhi i mbështetjes së bisedës pritëse gator
Disa njerëz të tjerë që bisedojnë

Një pikë e fundit. Shërbimi ndaj klientit në HostGator është me të vërtetë i mirë. Unë mendoj se kjo është sepse ata nuk kanë shumë për të bërë.

Unë nuk po i quaj ata dembelë, larg kësaj. Por duket se është një model: hostet me uptimes të mira kanë departamente të mira të shërbimit ndaj klientit, sepse nuk përmbyten me thirrje çdo disa ditë sepse serveri është i zbehur.

Nëse e dini se si të mirëmbani serverët, ata kanë më pak të ngjarë të bien, dhe keni më shumë kohë t’u përgjigjeni njerëzve. Ky duket të jetë rasti në host Gator.

Më pëlqen të imagjinoj që të gjithë në qendrën e tyre të thirrjeve janë veshur si ai aligator blu dhe i verdhë. Por pas pyetjeve të gjera, unë mund të konfirmoj ekskluzivisht që shumicën e kohës nuk janë.

Alternativat

Shtë një fakt i trishtuar që nga kjo pjesë e rishikimit, në shumicën e kohës lexuesit janë të dëshpëruar të dinë se cilat janë alternativat për çfarëdo hosti të mërzitshëm të internetit që unë po shqyrtoj. Unë nuk mendoj se jam veçanërisht cinik, në të vërtetë, është vetëm ajo që shumica e pritësve të internetit në Australi thithin.

Për fat të mirë, HostGator jo. Ekzistojnë disa hoste alternative të internetit që janë po aq të mirë (dhe ndoshta pak më mirë) sesa HostGator, por nëse po kërkoni një pritje të shpejtë, të lirë, të besueshme në internet, aligatori është mënyra për të shkuar.

Dhe në qoftë se, pasi çdo gjë që kam thënë, ju jeni gati të menduarit shkëmbejnë nga vetë web host tuaj, atëherë tani është koha për ta bërë këtë. Unë nuk dua të punoj këtë pikë, por marrja e një hosti të mirë në internet me të vërtetë mund të përmirësojë nivelin e shitjeve, marzhin tuaj të fitimit, lumturinë tuaj dhe fuqinë tuaj seksuale (citim i nevojshëm).

Do t’ju japë gjithashtu këto gjëra:

Por përveç kësaj, ne gjithashtu kemi parë një përmirësim të dukshëm në disa nga statistikat e tyre të tjera:

 1. Një rritje në kohën e klientit të kaluar në shfletimin e faqes (njerëz si faqet e internetit të shpejtë)
 2. Një renditje më e mirë e Google (Google gjithashtu pëlqen faqet e internetit të shpejtë)
 3. Më mirë Uptime, dhe
 4. Koha më të shpejta të ngarkesës

Dhe edhe nëse jeni ngecur në një kontratë të gjatë një viti me një pritës të thithur, duhet të konsideroni lëvizjen e faqes tuaj sidoqoftë. Pritja në internet në Australi ka bërë një rrugë të gjatë vitet e fundit, dhe nëse jeni regjistruar në hostin tuaj në internet disa vjet mbrapa, me siguri mund të merrni shumë më tepër për paratë tuaja në ditët e sotme.

HostGator janë goxha të mirë, por le t’i hedhim një sy disa alternativave, në rast se ju vërtet nuk mund ta shoh stomakun atë skemë ngjyrash sa herë që futesh në fundin tuaj të pasmë.

Në të vërtetë, HostGator është aq i mirë sa që ekziston me të vërtetë vetëm një alternative, dhe është ai që ne përdorim:

Epo, ku të fillojmë? SiteGround përfaqëson të ardhmen e web hosting Australian, dhe kompanitë e tjera kanë një rrugë të gjatë për të shkuar para se të arrijnë.

Për ata që janë të interesuar për numrat, SiteGround ofron statistikat më të mira të çdo priti në internet në vend. Ata nuk janë të që shumë më mirë se HostGators, por ata janë afër.

Dhe si HostGator, SiteGround gjithashtu ofroni SSL falas, dhe një mori karakteristikash shtesë që janë të dobishme nëse po drejtoni një sit të pazakontë.

Disavantazhi i vetëm i SiteGround është se ato janë një pak më e shtrenjtë se HostGator. Diferenca midis dy kompanive, megjithatë, është rreth 1 dollarë në muaj, dhe nëse jeni të shqetësuar për atë që kompania juaj mund të ketë nevojë për një ndryshim më drastik sesa thjesht azhurnimi i hostit tuaj të internetit.

Me pak fjalë, HostGator janë një host i shkëlqyer, modern i uebit me një nuskë të trashë, të vjetëruar.

Nëse jeni duke kërkuar për një host në internet që është i besueshëm, i shpejtë, dhe që ofron mbështetje të vërtetë të mirë të klientit në raste të rralla kur diçka shkon keq, mund të bëni shumë më keq sesa të shkoni me HostGator.

Plus, ju mund të imagjinoni inxhinierët e serverit tuaj të veshur si aligatorë, gjë që do ta bëjë ditën thjesht të fluturojë.

Ne bëjmë çmos që të kërkojmë në mënyrë të pavarur produktet për t’i ndihmuar lexuesit tanë të marrin vendime. Duke u thënë kështu, ne gjithashtu duam të dëgjojmë mendimet tuaja. Ne pranojmë rishikime individuale që janë informuese dhe jo promovuese. Ju lutemi plotësoni formularin më poshtë dhe ne do të botojmë vlerësimin tuaj. Shqyrtimet promovuese nga vetë kompanitë nuk do të publikohen. Faleminderit!

Duke klikuar butonin më poshtë, pranoj që kam lexuar dhe pranuar Kushtet e përdorimit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector