Jak zainstalować i skonfigurować WordPress Multisite Network WaaS

Wszyscy słyszeliśmy o SaaS, ale w mieście jest nowy akryonim… .WaaS. Co oznacza Witrynę jako usługę, a ten przewodnik pokaże, jak ją skonfigurować.


Czy wiesz, że możesz skonfigurować sieć obejmującą wiele witryn, aby zarządzać wszystkimi witrynami z jednego konta, a nawet oferować tę usługę jako usługę?

WordPress ma wbudowaną możliwość tworzenia i uruchamiania wielu stron internetowych przy użyciu tej samej instalacji WordPress. Jest to wielostronna sieć WordPress.

Multisite to potężna funkcja WordPress, która po aktywacji umożliwia utworzenie sieci stron internetowych działających w ramach jednej instalacji WordPress. Istnieje już od WordPress 3.0 i był używany przez wiele dużych witryn, takich jak WordPress.com, New York Times, Harvard i Edublogs, aby wymienić tylko kilka.

Pozwól, że pokażę ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby zacząć korzystać z Multisite i stworzyć własną sieć blogów lub witryn.

Wprowadzenie do WordPress Multisite Networks

Sieć wielostanowiskowa to zbiór witryn, które współużytkują tę samą instalację WordPress, bazę danych, wtyczki i motywy. Poszczególne witryny w sieci to witryny wirtualne, które nie mają własnych katalogów na serwerze, ale mają odrębne katalogi do przesyłania mediów i izolowane tabele w bazie danych.

Multisite działa jako funkcja WordPress od 2010 roku. Zastąpił on WordPress Multiuser, funkcję, która umożliwiła użytkownikom stworzenie siatki blogów. WordPress rozwinął Multisite o krok dalej, umożliwiając użytkownikom hostowanie różnorodnych witryn w ramach jednej instalacji WordPress.

Wielką zaletą Multisite jest to, że sama instalacja WordPress jest prawie taka sama jak standardowa instalacja: ma tę samą budowę folderów, te same pliki podstawowe i tę samą bazę kodu. Oznacza to, że instalacja sieci Multisite nie jest dużo bardziej skomplikowana niż instalacja standardowej witryny WordPress, a aktualizacja Multisite jest taka sama jak aktualizacja dowolnej witryny WordPress.

Bez względu na to, w ilu witrynach z nich korzystasz, wszystkie kompozycje i wtyczki sieci są przechowywane tylko raz, co oznacza, że ​​zużyjesz o wiele mniej miejsca na serwerze niż w przypadku osobnej instalacji WordPress dla każdej witryny.

Kiedy i dlaczego warto korzystać z sieci wielostanowiskowej

W wielu sytuacjach sieć wielostanowiskowa WordPress może być bardziej przydatna niż zarządzanie wieloma samodzielnymi witrynami WordPress. Oto niektóre zalety korzystania z wielostanowiskowej sieci WordPress:

 • Jako administrator sieci możesz łatwo zarządzać wieloma witrynami z jednego pulpitu nawigacyjnego.
 • Każda witryna w sieci może mieć własnych administratorów, którzy będą mogli zarządzać tylko własną witryną.
 • Wystarczy jedno pobranie, aby zainstalować wtyczki lub motywy i aktywować je dla wielu witryn.
 • Musisz tylko zaktualizować WordPress, wtyczki lub motywy w jednej „głównej” instalacji, co ułatwia zarządzanie aktualizacjami.

Wtyczki WordPress, takie jak ManageWP może pomóc w zarządzaniu wszystkimi stronami internetowymi z jednego pulpitu nawigacyjnego.

Jednak utworzenie sieci obejmującej wiele witryn WordPress nie zawsze jest pomocne w zarządzaniu wieloma witrynami. Przed skonfigurowaniem sieci obejmującej wiele lokalizacji należy pamiętać o następujących kwestiach.

 • Gdy twoja sieć nie działa, wszystkie inne strony przestają działać, a także współużytkują te same zasoby.
 • W przypadku nieoczekiwanego ruchu na jednej z Twoich witryn wpłynie to na wszystkie inne witryny w sieci.
 • Jeśli jedna strona zostanie zaatakowana przez hakerów, oznacza to, że wszystkie witryny w Twojej sieci zostaną zaatakowane przez hakerów.
 • Niektóre wtyczki WordPress mogą nie działać dobrze w sieci obejmującej wiele lokalizacji.

Czego potrzebujesz, aby zacząć korzystać z WordPress Multisite

Jeśli prowadzisz witrynę WordPress, masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby zacząć korzystać z wielu witryn. Ale dokładniej, potrzebujesz:

 • Hosting: Upewnij się, że Twój serwer WWW może obsługiwać wiele witryn. Hosting współdzielony nie zawsze jest świetnym pomysłem, ponieważ sieć obejmująca wiele witryn wymaga większych zasobów niż samodzielna witryna WordPress. Polecamy Cloudways dla WordPress Multisite.
 • Wiedza, umiejętności: Musisz wiedzieć, jak edytować pliki WordPress.
 • Dostęp: Musisz edytować niektóre pliki WordPress, więc potrzebujesz dostępu do katalogu witryny przez FTP, cPanel lub inną metodę.

Wybór nazwy domeny i hostingu dla sieci wielostanowiskowej

Wszystkie witryny w sieci wielostanowiskowej WordPress współużytkują te same zasoby serwera. Oznacza to, że najważniejszą rzeczą, jakiej będziesz potrzebować, jest prosty hosting WordPress.

Jeśli planujesz mieć tylko kilka witryn o niskim natężeniu ruchu, prawdopodobnie możesz uciec od wspólnego hostingu. Jednak ze względu na charakter sieci wielozakładowej będziesz potrzebować hostingu VPS lub dedykowanego serwera w miarę wzrostu liczby witryn.

Współużytkowany hosting, taki jak Bluehost lub Hostgator, nie jest zalecany do tworzenia WaaS z powodu niskiej wydajności i ograniczonych zasobów.

Do budowania WaaS zalecamy Cloudways lub Siteground.

Oprócz hostingu potrzebujesz podstawowej wiedzy na temat instalacji WordPress i edytowania plików za pomocą FTP.

Każda z Twoich witryn w sieci wielu witryn będzie używać tej samej nazwy domeny z poddomenami (przykład: https://site.mysampledomain.com) lub folderami w katalogu głównym (przykład: https://mysampledomain.com/site/).

Należy pamiętać, że poddomeny i podkatalogi mają swoje indywidualne wymagania.

W przypadku poddomen należy skonfigurować poddomenę z symbolami wieloznacznymi. Zaloguj się do cPanel swojego konta hostingowego. W obszarze Domeny kliknij opcję „Subdomeny”.

Doprowadzi Cię do nowej strony. W danym polu wpisz * i upewnij się, że w rozwijanej liście znajduje się nazwa Twojej domeny.

Kliknij przycisk Utwórz, aby poprawnie skonfigurować subdomenę symboli zastępczych w domenie głównej.

W przypadku podkatalogów lub folderów w katalogu głównym włącz ładne łącza bezpośrednie, a Twoja sieć wielostanowiskowa będzie na nich działać. Po instalacji utwórz witrynę WordPress, aby kontynuować.

Włącz i skonfiguruj sieć WordPress Multisite

Funkcja Multisite Network zaczyna się od każdej instalacji WordPress. Musisz tylko zainstalować i skonfigurować WordPress tak jak zwykle. Następnie wystarczy włączyć funkcję wielu witryn.

Przed włączeniem wielu witryn upewnij się, że utworzono pełną kopię zapasową witryny WordPress.

Aby włączyć Multisite, połącz się z witryną za pomocą klienta FTP lub menedżera plików cPanel i otwórz plik wp-config.php do edycji.

Dodaj następujący kod do pliku wp-config.php tuż przed / * To wszystko, przestań! Miłego blogowania. */ linia.

/ * Multisite * /
zdefiniuj („WP_ALLOW_MULTISITE”, prawda);

Następnie zapisz i prześlij plik wp-config.php z powrotem na serwer.

Ten kod włącza funkcję wielu witryn w witrynie WordPress. Po włączeniu możesz teraz skonfigurować sieć wielostanowiskową.

Rozpocznij konfigurację sieci w wielu lokalizacjach

Po pomyślnym włączeniu funkcji Multisite Network w witrynie WordPress możesz teraz przystąpić do konfigurowania sieci. Jeśli konfigurujesz sieć obejmującą wiele witryn w istniejącej witrynie WordPress, musisz dezaktywować wszystkie wtyczki w swojej witrynie.

Wystarczy przejść do strony Zainstalowane wtyczki w menu Wtyczki pulpitu nawigacyjnego WordPress i wybrać Wszystkie wtyczki. Wybierz „Dezaktywuj” z menu „Akcje zbiorcze” i kliknij przycisk „Zastosuj”.

Po zakończeniu przejdź do strony konfiguracji sieci w obszarze Narzędzia, aby skonfigurować sieć wielostanowiskową.

Na ekranie konfiguracji sieci zobaczysz informację, że potrzebujesz modułu mod_rewrite Apache zainstalowanego na serwerze. Ten moduł jest zainstalowany i włączony we wszystkich najlepszych dostawcach hostingu WordPress.

Następnie musisz powiedzieć WordPressowi, jakiej struktury domeny będziesz używać dla witryn w sieci, na przykład Subdomen lub Podkatalogów.

Następnie podaj tytuł swojej sieci i upewnij się, że adres e-mail w e-mailu administratora sieci jest poprawny.

Kliknij przycisk Instaluj, aby kontynuować.

WordPress wyświetli teraz kod, który musisz dodać odpowiednio do pliku wp-config.php i .htaccess.

Możesz użyć klienta FTP lub menedżera plików w cPanel, aby skopiować i wkleić kod w tych dwóch plikach. Następnie musisz ponownie zalogować się na swojej stronie WordPress, aby uzyskać dostęp do sieci wielostanowiskowej.

Ustawienia konfiguracji sieci dla wielu witryn

Po pomyślnym skonfigurowaniu sieci wielostanowiskowej nadszedł czas na skonfigurowanie ustawień sieciowych.

Aby zmienić ustawienie sieciowe, musisz przejść do „Network Dashboard”, dodać nowe witryny i skonfigurować inne ustawienia.

Najedź myszką na menu „Moje witryny” na pasku narzędzi administratora, aby wyświetlić menu podręczne. Kliknij Administrator sieci> Pulpit nawigacyjny.

Spowoduje to przejście do pulpitu sieciowego dla wielu witryn. Zwróć uwagę, że istnieją nowe elementy menu do zarządzania siecią wielostanowiskową. Zobacz widżet pulpitu nawigacyjnego „Right Now”, który umożliwia utworzenie nowej witryny i dodanie nowych użytkowników.

Aby uporządkować ustawienia sieci, kliknij link „Ustawienia” na pasku bocznym administratora.

Pierwszą opcją na stronie Ustawienia sieci jest ustawienie tytułu witryny i administracyjnego adresu e-mail. Te pola zostaną automatycznie wypełnione tytułem sieci i adresem e-mail administratora podanym podczas instalacji.

Otwieranie Twojej wielostronnej sieci rejestracji

Sekcja Ustawienia rejestracji na stronie Ustawienia sieci jest bez wątpienia najważniejszym ustawieniem w konfiguracji sieci.

Rejestracja użytkownika i witryny są domyślnie wyłączone w sieci. Możesz otworzyć swoją witrynę w celu rejestracji użytkowników lub zezwolić istniejącym użytkownikom na tworzenie nowych witryn lub zezwolić zarówno na rejestrację użytkownika, jak i witryny.

Zaznacz pole obok opcji Powiadomienie o rejestracji, aby otrzymywać powiadomienia e-mail za każdym razem, gdy zarejestrujesz nowego użytkownika lub witrynę, jeśli otwierasz swoją sieć wielostanowiskową w celu rejestracji.

Zaznacz pole obok opcji Dodaj nowych użytkowników, jeśli zdecydujesz się zezwolić poszczególnym administratorom witryn na dodawanie nowych użytkowników do ich witryn.

Opcja ograniczonej rejestracji e-mail pozwala ograniczyć rejestrację witryny lub użytkownika do adresów e-mail z określonych domen. Jest to przydatne, jeśli chcesz pozwolić tylko osobom z Twojej organizacji na rejestrację i tworzenie użytkowników lub witryn.

Podobnie możesz zablokować rejestrację niektórych domen.

Nowe ustawienia strony

Sekcja Nowe ustawienia witryny umożliwia skonfigurowanie domyślnych opcji dla nowych witryn utworzonych w sieci wielostanowiskowej.

W tych ustawieniach możesz modyfikować powitalne wiadomości e-mail oraz treść pierwszego domyślnego postu, strony i komentarza.

Możesz zmienić te ustawienia w dowolnym momencie jako administrator sieci.

Prześlij ustawienia dla sieci wielostanowiskowej

Ważne jest, aby śledzić wykorzystanie zasobów serwera. W sekcji Ustawienia przesyłania możesz kontrolować całkowitą ilość miejsca, które witryna może wykorzystać do przesyłania.

Wartość domyślna to 100 MB, co prawdopodobnie jest dobre przy co najmniej 100 przesyłanych zdjęciach. Zwiększ lub zmniejsz to miejsce w zależności od ilości miejsca na dysku.

Domyślne typy przesyłanych plików to obrazy, pliki audio, wideo i pliki pdf. Możesz dodać dodatkowe typy plików, jeśli chcesz doc, docx, odt itp.

Możesz także wybrać limit rozmiaru pliku, aby użytkownicy nie mogli przesyłać nadmiernie dużych plików na serwer.

Ustawienia menu

Następnie przejdź do ustawień menu. Pozwala włączyć menu administracyjne dla sekcji wtyczek w witrynach sieciowych.

Włączenie tej opcji spowoduje wyświetlenie menu wtyczek odpowiednim administratorom witryny. Mogą aktywować lub dezaktywować wtyczkę na swoich indywidualnych stronach, ale nie mogą instalować nowych wtyczek.

Gdy będziesz zadowolony ze wszystkich ustawień konfiguracji, kliknij przycisk „Zapisz zmiany”.

Dodawaj nowe witryny do sieci WordPress Multisite i zarządzaj nimi

Aby dodać nową witrynę do wielostronnej sieci WordPress, przejdź do Witryny w obszarze Moje witryny> menu Administrator sieci na pasku narzędzi administratora.

Zostanie wyświetlona lista witryn w bieżącej instalacji wielostanowiskowej, która domyślnie ma Twoją główną witrynę wymienioną jako jedyną witrynę w sieci wielostanowiskowej WordPress.

Aby dodać nową witrynę, po prostu kliknij przycisk Dodaj nowy u góry.

Na stronie Dodaj nową witrynę podaj adres witryny. Pełny adres nie jest konieczny, tylko część, której chcesz użyć jako subdomeny lub podkatalogu.

Następnie dodaj tytuł witryny i wprowadź adres e-mail administratora witryny.

Możesz dodać administracyjny adres e-mail inny niż ten, którego aktualnie używasz do zarządzania siecią wielostanowiskową.

Jeśli adres e-mail nie jest obecnie używany przez innego użytkownika, WordPress utworzy nowego użytkownika i wyśle ​​nazwę użytkownika i hasło na podany adres e-mail.

Po zakończeniu kliknij przycisk Dodaj witrynę.

Nowa witryna zostanie dodana do Twojej wielostronnej sieci WordPress. Jako administrator sieci otrzymasz także nowy e-mail rejestracyjny witryny.

Jeśli utworzyłeś nowego użytkownika, ten użytkownik otrzyma wiadomość e-mail z instrukcjami, jak ustawić nowe hasło i zalogować się.

Zainstaluj motywy i wtyczki w swojej sieci Multisite

Poszczególni administratorzy witryn w sieci obejmującej wiele witryn nie mogą domyślnie instalować motywów i wtyczek. Ale jako administrator sieci możesz zainstalować odpowiednie wtyczki i motywy, aby były dostępne dla wszystkich witryn w sieci

Instalowanie motywów dla sieci wielostanowiskowej

Aby dodać motywy, przejdź do Moje witryny> Administrator sieci> strona Motywy.

Zobaczysz listę aktualnie zainstalowanych motywów na swojej stronie WordPress.

Możesz udostępnić motyw innym witrynom, klikając opcję Włącz sieć pod tym motywem. Możesz także wyłączyć motyw, klikając łącze Wyłącz sieci pod motywem. Zawsze pamiętaj, że opcja wyłączania sieci pojawi się tylko wtedy, gdy motyw jest włączony.

Aby dodać nowy motyw, kliknij przycisk Dodaj nowy u góry ekranu, a następnie zainstaluj motyw WordPress, jak zwykle.

Po zainstalowaniu nowego motywu będzie można go udostępnić innym stronom w sieci za pomocą opcji Włącz sieć.

Ustawianie domyślnego motywu dla sieci Multisite

Po dodaniu kilku motywów WordPress nadal aktywuje domyślny motyw WordPress dla każdej nowej witryny.

Jeśli chcesz, aby inny motyw był domyślnym motywem dla nowych witryn, musisz dodać następujący kod do pliku wp-config.php.

// Ustawienie domyślnego motywu dla nowych witryn
Zdefiniuj („WP_DEFAULT_THEME”, „Twój motyw”);

Zamień swój motyw na nazwę swojego motywu. Musisz użyć nazwy folderu motywu, którą możesz znaleźć, przeglądając folder / wp-content / themes /.

Instalowanie wtyczek do sieci wielostanowiskowej

Podobnie możesz odwiedzić stronę Moje witryny> Administrator sieci> Wtyczki, aby zainstalować wtyczki i kliknąć link Aktywuj sieć pod każdą wtyczką, aby aktywować je w sieci wielostanowiskowej.

Rozwiązywanie problemów z błędami

Niepoprawna konfiguracja subdomen wieloznacznych i problemy z mapowaniem domen są źródłami najczęstszych problemów z WordPress Multisite Network. Upewnij się, że Twój hosting obsługuje subdomeny wieloznaczne przed skonfigurowaniem wielu witryn.

Oto kilka innych typowych problemów i ich szybkie poprawki.

Naprawianie problemów z logowaniem w instalacjach na wielu serwerach

Innym częstym problemem jest to, że podczas korzystania z wielu witryn WordPress z podkatalogami niektórzy użytkownicy nie mogą zalogować się do obszaru administracyjnego swoich witryn po dodaniu wymaganego kodu w pliku wp-config.php.

Aby to naprawić, spróbuj wymienić

zdefiniuj („SUBDOMAIN_INSTALL”, false);

wiersz w pliku wp-config.php za pomocą

Zdefiniuj („SUBDOMAIN_INSTALL”, „false”);

Znajdź niepotwierdzonych użytkowników

Innym problemem, na który możesz natknąć się, jest brak możliwości znalezienia użytkowników, którzy zarejestrowali się w Twojej sieci, ale nie otrzymali e-maila aktywacyjnego. Aby rozwiązać ten problem, zobacz nasz przewodnik na temat znajdowania oczekujących niepotwierdzonych użytkowników w WordPress.

Wniosek,

W ten sposób możesz zarządzać swoją siecią wielostanowiskową. A jeśli napotkasz jakiekolwiek problemy z konfiguracją, możesz poprosić o pomoc ze strony swojego usługodawcy hostingowego.

Jeśli Twój hosting nie obsługuje funkcji wielu witryn WordPress, zaleciłbym przejście na inny hosting.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map