Jak nainstalovat a nastavit vícesměrné síťové připojení WordPress

Všichni jsme slyšeli o SaaS, ale ve městě je nový akryonym… WaaS. Což je zkratka pro web jako službu a tato příručka vám ukáže, jak si ji nastavit.


Věděli jste, že můžete nastavit vícesložkovou síť, abyste mohli spravovat všechny své webové stránky z jednoho účtu a dokonce to nabízet jako službu?

WordPress má vestavěnou schopnost vytvářet a spouštět více webů pomocí stejné instalace WordPress. Jedná se o multisitelovou síť WordPress.

Multisite je výkonná funkce WordPress, která po aktivaci umožňuje vytvořit síť webů běžících v rámci jediné instalace WordPress. Je tu asi od WordPress 3.0 a používá se na mnoha velkých webech, jako je WordPress.com, New York Times, Harvard a Edublogs..

Dovolte mi ukázat vám vše, co potřebujete vědět, abyste mohli začít s Multisite, a vytvořit si vlastní síť blogů nebo webů.

Úvod do vícesměrných sítí WordPress

Sítě s více místy jsou kolekce webů, které všechny sdílejí stejnou jedinou instalaci WordPress, databázi, pluginy a motivy. Jednotlivé weby v síti jsou virtuální weby, které na vašem serveru nemají vlastní adresáře, ale mají odlišné adresáře pro nahrávání médií a izolované tabulky v databázi..

Multisite funguje a funguje jako funkce WordPress od roku 2010. Nahrazuje WordPress Multiuser, což je funkce, která uživatelům umožňovala ukládat mřížku blogů. WordPress vyvinul Multisite o krok dále, což umožňuje uživatelům hostovat různá místa na jedné instalaci WordPress.

Skvělá věc pro Multisite je, že samotná instalace WordPress je téměř stejná jako standardní instalace: má stejnou konstrukci složek, stejné základní soubory a stejnou kódovou základnu. To znamená, že instalace sítě Multisite není o nic složitější než instalace standardního webu WordPress a aktualizace Multisite je stejná jako aktualizace jakéhokoli webu WordPress..

Bez ohledu na to, kolik webů je používáte, všechna témata a doplňky vaší sítě jsou uloženy pouze jednou, což znamená, že budete používat mnohem méně místa na serveru, než kdybyste pro každý web použili samostatnou instalaci WordPress..

Kdy a proč byste měli používat vícesetovou síť

V mnoha situacích může být vícestránková síť WordPress užitečnější než správa více samostatných webů WordPress. Zde jsou některé z výhod používání vícestránkové sítě WordPress:

 • Jako správce sítě můžete snadno spravovat více webů z jediného řídicího panelu.
 • Každý web v síti může mít své vlastní administrátory a tito administrátoři budou mít schopnosti spravovat pouze své vlastní webové stránky.
 • Jediným stažením můžete nainstalovat doplňky nebo motivy a aktivovat je pro více webů.
 • Musíte pouze aktualizovat své WordPress, pluginy nebo motivy na jedné „hlavní“ instalaci, což vám usnadní správu aktualizací.

Doplňky WordPress, jako je Spravovat WP vám mohou pomoci při správě všech vašich webových stránek z jednoho ovládacího panelu.

Vytváření multisitelové sítě WordPress však není vždy užitečné při správě více webů. Před nastavením sítě pro více lokalit mějte na paměti následující.

 • Když je vaše síť vypnutá, všechny ostatní weby přestanou fungovat a sdílejí stejné zdroje.
 • V případě, že některý z vašich webových stránek dosáhne neočekávaného provozu, ovlivní to všechny ostatní weby v síti.
 • Pokud dojde k napadení jednoho webu, znamená to, že všechny weby ve vaší síti budou napadeny.
 • Některé pluginy WordPress nemusí v síti s více servery fungovat dobře.

Co potřebujete začít s WordPress Multisite

Pokud provozujete web WordPress, již máte vše, co potřebujete, abyste mohli začít s multisitem. Ale přesněji byste potřebovali:

 • Hosting: Ujistěte se, že váš webový server je schopen hostovat více lokalit. Sdílený hosting není vždy skvělý nápad, protože síť s více místy je náročnější na zdroje než samostatný web WordPress. Doporučujeme Cloudways pro WordPress Multisite.
 • Znalost: Budete muset vědět, jak upravovat soubory WordPress.
 • Přístup: Budete muset upravit některé soubory WordPress, takže budete potřebovat přístup k adresáři vašeho webu přes FTP, cPanel nebo jinou metodou.

Výběr doménového jména a webhosting pro vaši vícesíťovou síť

Všechny weby ve vícesměrné síti WordPress sdílejí stejné prostředky serveru. To znamená, že nejdůležitější věcí, kterou budete potřebovat, je vzpřímený hosting WordPress.

Pokud plánujete mít jen několik webových stránek s nízkým provozem, pak se pravděpodobně můžete zbavit sdíleného hostingu. Vzhledem k povaze sítě s více místy však budete potřebovat hosting VPS nebo dedikovaný server s růstem vašich stránek.

Sdílený webhosting, jako je Bluehost nebo Hostgator, se nedoporučuje pro budování WaaS kvůli jejich slabému výkonu a omezeným zdrojům.

Pro stavbu vašeho WaaS doporučujeme Cloudways nebo Siteground.

Kromě webhostingu budete potřebovat základní znalosti o tom, jak nainstalovat WordPress a editovat soubory pomocí FTP.

Každý z vašich webů ve vícesítové síti bude používat stejný název domény se subdoménami (příklad: https://site.mysampledomain.com) nebo se složkami v kořenovém adresáři (příklad: https://mysampledomain.com/site/).

Vezměte na vědomí, že subdomény a podadresáře berou vlastní individuální požadavky.

Pro subdomény je třeba nastavit subdoménu se zástupnými znaky. Přihlaste se do cPanel svého hostovacího účtu. V oblasti Domény klikněte na možnost Subdomény.

To vás přivede na novou stránku. Do příslušného pole zadejte * a ujistěte se, že máte vedle rozbalovací nabídky název své domény.

Kliknutím na tlačítko Vytvořit správně nastavíte subdoménu zástupných znaků pro vaši hlavní doménu.

U podadresářů nebo složek v kořenovém adresáři povolte docela permalinky a vaše multisite síť na nich bude pracovat. Po nastavení vytvořte web WordPress a pokračujte.

Povolit a nastavit vícesměrnou síť WordPress

Funkce Multisite Network začíná každou instalací WordPress. Stačí nainstalovat a nastavit WordPress, jako obvykle. Poté stačí aktivovat funkci vícenásobného umístění.

Před povolením vícenásobného umístění si vytvořte úplnou zálohu vašeho webu WordPress.

Chcete-li povolit Multisite, připojte se k webu pomocí FTP klienta nebo správce souborů cPanel a otevřete soubor wp-config.php pro úpravy.

Přidejte následující kód do svého souboru wp-config.php těsně před / * To je vše, zastavte se! Šťastné blogování. * / řádek.

/ * Multisite * /
define ('WP_ALLOW_MULTISITE', true);

Poté uložte a nahrajte soubor wp-config.php zpět na server.

Tento kód umožňuje na vašem webu WordPress funkci vícenásobného umístění. Po aktivaci můžete nyní nastavit síť pro více lokalit.

Zahajte nastavení vícenásobné sítě

Po úspěšném povolení funkce Multisite Network na vašem webu WordPress můžete nyní pokračovat v nastavení sítě. Pokud konfigurujete síť s více místy na existujícím webu WordPress, je třeba deaktivovat všechny pluginy na vašem webu..

Jednoduše přejděte na stránku Installed Plugins v nabídce Plugins na hlavním panelu WordPress a vyberte All Plugins. Z rozbalovací nabídky Hromadné akce vyberte možnost Deaktivovat a klikněte na tlačítko Použít..

Po dokončení přejděte na stránku Nastavení sítě v části Nástroje a nakonfigurujte síť s více místy.

Na obrazovce nastavení sítě se zobrazí upozornění, že na vašem serveru potřebujete nainstalovaný modul mod_rewrite Apache. Tento modul je nainstalován a povolen u všech nejlepších poskytovatelů hostingu WordPress.

Dále je třeba sdělit WordPressu, jakou strukturu domény budete používat pro weby ve vaší síti, například Subdomény nebo podadresáře.

Poté zadejte název vaší sítě a ujistěte se, že e-mailová adresa v e-mailu správce sítě je správná.

Pokračujte kliknutím na tlačítko Instalovat.

WordPress vám nyní ukáže nějaký kód, který musíte přidat do souboru wp-config.php a .htaccess..

K zkopírování a vložení kódu do těchto dvou souborů můžete použít klienta FTP nebo správce souborů v cPanelu. Poté budete muset znovu přistoupit k webu WordPress, abyste získali přístup k síti s více místy.

Nastavení konfigurace více sítí

Po úspěšném nastavení sítě s více místy je čas nakonfigurovat nastavení sítě.

Chcete-li změnit nastavení sítě, musíte přepnout na „Síťový řídicí panel“, přidat nové weby a nakonfigurovat další nastavení.

Přejeďte myší do nabídky „My Sites“ na panelu nástrojů pro správu, aby se zobrazilo vyskakovací menu. Klikněte na panel Správce sítě> Dashboard.

Tím se dostanete na panel více sítí. Všimněte si, že existují nové položky nabídky pro správu sítě s více místy. Podívejte se na ovládací panel „Právě teď“, který vám umožní vytvořit nový web a přidat nové uživatele.

Chcete-li uspořádat nastavení sítě, klikněte na odkaz „Nastavení“ na postranním panelu administrátora.

První možností na stránce Nastavení sítě je nastavení názvu webu a e-mailové adresy správce. Tato pole budou automaticky vyplněna názvem sítě a administrátorským e-mailem, který jste zadali během instalace.

Otevření vaší sítě pro více registrací

Část Nastavení registrace na stránce Nastavení sítě je nepochybně nejdůležitějším nastavením v nastavení sítě.

Ve výchozím nastavení jsou v síti deaktivovány registrace uživatelů i webů. Můžete se rozhodnout otevřít svůj web pro registraci uživatelů nebo umožnit stávajícím uživatelům vytvářet nové weby nebo povolit registraci uživatelů i webů.

Zaškrtněte políčko vedle možnosti Oznámení o registraci, chcete-li dostávat e-mailová oznámení pokaždé, když je zaregistrován nový uživatel nebo web, pokud otevíráte vícesložkovou síť pro registraci.

Zaškrtněte políčko vedle možnosti Přidat nové uživatele, pokud se rozhodnete povolit správcům jednotlivých webů přidávat nové uživatele na své weby.

Možnost omezené registrace e-mailů vám umožňuje omezit registraci stránek nebo uživatelů na e-mailové adresy z konkrétních domén. To je užitečné, pokud chcete lidem z vaší vlastní organizace umožnit registraci a vytváření uživatelů nebo webů.

Podobně můžete také zakázat registraci určitých domén.

Nové nastavení webu

Sekce Nové nastavení webu umožňuje konfigurovat výchozí možnosti pro nové weby vytvořené ve vaší síti s více místy.

V tomto nastavení můžete upravit uvítací e-maily a obsah prvního výchozího příspěvku, stránky a komentáře.

Toto nastavení můžete kdykoli změnit jako správce sítě.

Nahrajte nastavení pro svou vícedisovou síť

Je důležité, abyste sledovali využití prostředků serveru. V části Nastavení nahrávání můžete určit celkové množství místa, které může web pro nahrávání použít.

Výchozí hodnota je 100 MB, což je pravděpodobně dobré pro alespoň 100 nahrání fotografií. Zvětšit nebo zmenšit tento prostor v závislosti na tom, kolik místa na disku máte.

Výchozí typy souborů pro upload jsou obrázky, audio, video a pdf soubory. Můžete přidat další typy souborů, pokud chcete jako doc, docx, odt, atd.

Můžete si také zvolit limit velikosti souboru, takže uživatelé nemohou na server nahrávat nepřiměřeně velké soubory.

Nastavení nabídky

Dále přejděte na Nastavení nabídek. Umožňuje vám povolit nabídku pro správu pro sekci pluginy na vašich síťových webech.

Pokud to povolíte, zobrazí se nabídka doplňků příslušným správcům webu. Mohou aktivovat nebo deaktivovat plugin na svých jednotlivých webech, ale nemohou nainstalovat nové pluginy.

Až budete spokojeni se všemi nastaveními konfigurace, nezapomeňte kliknout na tlačítko „Uložit změny“.

Přidání a správa nových webů do multisite sítě WordPress

Chcete-li přidat nový web do vaší sítě pro více lokalit WordPress, přejděte na nabídku Weby v nabídce My Sites> Network Admin na panelu nástrojů pro správu.

Ukáže vám seznam webů v aktuální instalaci více míst, které jsou ve výchozím nastavení uvedeny jako jediný web v síti více míst WordPress..

Chcete-li přidat nový web, jednoduše klikněte na tlačítko Přidat nový v horní části.

Na stránce Přidat nový web zadejte adresu webu. Úplná adresa není nutná, pouze část, kterou chcete použít jako subdoménu nebo podadresář.

Dále přidejte název webu a zadejte e-mailovou adresu správce webu.

Můžete přidat jinou e-mailovou adresu pro správu, než je adresa, kterou aktuálně používáte ke správě sítě s více místy.

Pokud e-mailovou adresu aktuálně nepoužívá jiný uživatel, vytvoří WordPress nového uživatele a zašle uživatelské jméno a heslo na zadanou e-mailovou adresu.

Po dokončení klikněte na tlačítko Přidat web.

Do vaší sítě pro více lokalit WordPress bude přidán nový web. Jako správce sítě obdržíte také nový e-mail s registrací stránek.

Pokud jste vytvořili nového uživatele, obdrží tento e-mail s pokyny k nastavení nového hesla a přihlašovacího jména.

Nainstalujte si motivy a pluginy do multisite sítě

Jednotliví správci webů ve vícestavové síti nemohou ve výchozím nastavení instalovat témata a pluginy samy o sobě. Jako síťový administrátor však můžete nainstalovat příslušné pluginy a motivy, takže jsou k dispozici pro všechny weby ve vaší síti

Instalace motivů pro multisite síť

Chcete-li přidat motivy, přejděte na stránku My Sites> Network Admin> Themes.

Uvidíte seznam aktuálně nainstalovaných motivů na multisite WordPress.

Téma můžete zpřístupnit dalším webům kliknutím na možnost Povolit síť pod tímto motivem. Motiv můžete také zakázat kliknutím na odkaz Zakázat síť pod motivem. Nezapomeňte, že možnost Zakázat síť se zobrazí, pouze pokud je motiv povolen.

Chcete-li přidat nový motiv, klikněte na tlačítko Přidat nový v horní části obrazovky a poté nainstalujte motiv WordPress, jako obvykle..

Po instalaci nového motivu budete moci tuto možnost zpřístupnit na jiných webech v síti pomocí možnosti Povolit síť.

Nastavení výchozího motivu pro multisite síť

Po přidání několika témat bude WordPress stále aktivovat výchozí téma WordPress pro každý nový web.

Pokud chcete, aby se pro nové weby stalo výchozím motivem jiné téma, musíte do souboru wp-config.php přidat následující kód..

// Nastavení výchozího motivu pro nové weby
define ('WP_DEFAULT_THEME', 'your-theme');

Nahraďte téma motivem. Budete muset použít název složky motivu, kterou zjistíte při pohledu na složku / wp-content / themes /.

Instalace modulů plug-in pro multisite síť

Podobně můžete navštívit stránky Moje stránky> Síťový administrátor> Pluginy a nainstalovat pluginy a kliknutím na odkaz Aktivovat v síti pod každým pluginem je aktivovat ve vaší síti s více místy..

Odstraňování chyb

Nesprávná konfigurace zástupných subdomén a problémů s mapováním domén jsou kořeny nejběžnějších problémů s sítí WordPress Multisite Network. Před nastavením multisite se ujistěte, že váš webový hostitel podporuje subdomény se zástupnými znaky.

Zde jsou některé další běžné problémy a jejich rychlé opravy.

Oprava problémů s přihlášením při vícenásobných instalacích

Dalším častým problémem je to, že při použití vícesměrného WordPress s podadresáři se někteří uživatelé nemohou po přihlášení požadovaného kódu do souboru wp-config.php přihlašovat do administrátorské oblasti svých webů..

Chcete-li to vyřešit, zkuste vyměnit

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', false);

řádek v souboru wp-config.php s

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', 'false');

Najděte nepotvrzené uživatele

Dalším problémem, se kterým se můžete setkat, není nalezení uživatelů, kteří se zaregistrovali ve vaší síti, ale nedostali aktivační e-mail. Chcete-li tento problém vyřešit, přečtěte si naši příručku o tom, jak najít nevyřízené nepotvrzené uživatele ve WordPress.

Závěr,

Takto můžete spravovat síť s více místy. A pokud narazíte na nějaký problém s jeho nastavením, možná budete chtít požádat o pomoc od svého hostitele podpory.

Pokud váš webový hostitel nepodporuje funkci vícenásobných webů WordPress, doporučuji přechod na jiného webového hostitele.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map