نحوه نصب و راه اندازی یک شبکه چندرسانه ای وردپرس WaaS

همه ما درباره SaaS شنیده ایم ، اما آکریونامی جدید در شهر وجود دارد … .وااع. که مخفف وب سایت به عنوان یک سرویس است و این راهنما برای تنظیم یکی از موارد زیر به شما نشان می دهد.


آیا می دانید که می توانید یک شبکه چندرسانه ای راه اندازی کنید تا بتوانید تمام وب سایت های خود را از یک حساب واحد مدیریت کنید و حتی این را به عنوان یک سرویس ارائه دهید?

وردپرس قابلیت ایجاد داخلی و ایجاد چندین وب سایت با استفاده از همان نصب وردپرس را دارد. این شبکه Multisite WordPress است.

Multisite یک ویژگی قدرتمند وردپرس است که پس از فعال سازی ، به شما امکان می دهد شبکه ای از وب سایت ها را نصب کنید که در یک نصب وردپرس قرار دارند. از زمان WordPress 3.0 می گذرد و در بسیاری از سایتهای بزرگ مانند WordPress.com ، نیویورک تایمز ، هاروارد و ادوبلوگ مورد استفاده قرار گرفته است تا چند مورد از آنها را نام ببرید.

بگذارید برای شروع کار با Multisite و ایجاد شبکه وبلاگ یا سایت خود ، به شما نشان بدهم.

آشنایی با شبکه های چند منظوره وردپرس

شبکه multisite مجموعه ای از وب سایت ها است که همگی همان نصب وردپرس ، پایگاه داده ، پلاگین ها و مضامین یکسان را به اشتراک می گذارند. سایت های مجزا در یک شبکه سایت های مجازی هستند که دایرکتوری های خاص خود را در سرور شما ندارند ، اما آنها فهرستهای مجزا برای بارگذاری رسانه ها و جداول جدا شده در بانک اطلاعاتی دارند..

Multisite از سال 2010 به عنوان یک ویژگی وردپرس در حال اجرا بود. این برنامه جایگزین WordPress Multiuser شد ، ویژگی ای که کاربران را قادر می سازد شبکه وبلاگ ها را تنظیم کنند. وردپرس Multisite را یک قدم بیشتر توسعه داد و به کاربران این امکان را می دهد تا سایت های متنوعی را در یک نصب وردپرس میزبانی کنند.

نکته جالب در مورد Multisite این است که نصب وردپرس به خودی خود تقریباً برابر با یک نصب استاندارد است: ساخت همان پوشه ، همان فایلهای اصلی و همان پایه کد را دارد. این بدان معناست که نصب یک شبکه Multisite پیچیده تر از نصب یک سایت استاندارد وردپرس نیست و بروزرسانی Multisite همان به روزرسانی هر سایت وردپرس است.

مهم نیست که در چه سایتی از آنها استفاده می کنید ، تمام مضامین و افزونه های شبکه شما فقط یک بار ذخیره می شوند ، به این معنی که از فضای سرور بسیار کمتری استفاده خواهید کرد تا اگر برای هر سایت از نصب وردپرس جداگانه استفاده کرده باشید.

چه زمانی و چرا باید از یک شبکه چندرسانه ای استفاده کنید

در موقعیت های بیشمار ، یک شبکه چندرسانه ای وردپرس می تواند مفیدتر از مدیریت چندین سایت مستقل وردپرس باشد. در اینجا برخی از مزایای استفاده از شبکه چندرسانه ای وردپرس آورده شده است:

 • مدیر شبکه ، به راحتی می توانید چندین سایت را از یک داشبورد واحد مدیریت کنید.
 • هر سایتی در این شبکه می تواند سرپرست های خود را داشته باشد و این سرپرستان این قابلیت ها را دارند که فقط وب سایت خود را مدیریت کنند.
 • فقط با یک بار دانلود می توانید افزونه ها یا مضامین نصب کنید و آنها را برای چندین سایت فعال کنید.
 • شما فقط باید وردپرس ، افزونه ها یا مضامین خود را روی یک نصب “استاد” به روز کنید که مدیریت به روزرسانی ها را برای شما راحت تر می کند..

افزونه های وردپرس مانند مدیریت WP می تواند به شما در مدیریت همه وب سایت های خود از یک داشبورد کمک کند.

اما ایجاد شبکه چندرسانه ای وردپرس همیشه در مدیریت چند سایت مفید نیست. موارد زیر را قبل از راه اندازی شبکه چند رسانه ای در ذهن داشته باشید.

 • وقتی شبکه شما خراب است ، تمام سایت های دیگر پایین می روند و منابع مشابهی با هم به اشتراک می گذارند.
 • در این صورت ، یکی از وب سایت های شما از ترافیک غیر منتظره ای برخوردار می شود ، سپس روی تمام وب سایت های دیگر شبکه تأثیر می گذارد.
 • اگر یک وب سایت هک شود ، این بدان معنی است که تمام سایت های شبکه شما هک می شوند.
 • برخی از افزونه های وردپرس ممکن است به خوبی در یک شبکه چند کاره کار نکنند.

آنچه برای شروع کار با WordPress Multisite نیاز دارید

اگر یک وب سایت وردپرس را اجرا می کنید ، در حال حاضر تمام آنچه برای شروع کار با multisite نیاز دارید را دارید. اما به طور خاص ، شما نیاز دارید:

 • میزبانی: اطمینان حاصل کنید که وب سرور شما قادر به میزبانی چند رسانه ای است. میزبانی به اشتراک گذاشته شده همیشه ایده خوبی نیست زیرا یک شبکه چندرسانه ای نسبت به یک سایت وردپرس مستقل از منابع بیشتری برخوردار است. ما Cloudways را برای WordPress Multisite پیشنهاد می کنیم.
 • دانش: لازم است بدانید که چگونه می توانید پرونده های WordPress را ویرایش کنید.
 • دسترسی: شما باید برخی از فایلهای WordPress را ویرایش کنید ، بنابراین به دسترسی به فهرست سایت خود از طریق FTP ، cPanel یا روش دیگری نیاز دارید.

انتخاب نام دامنه و میزبانی وب برای شبکه چندتایی شما

تمام وب سایت های موجود در یک شبکه چندرسانه ای وردپرس منابع سرور یکسانی دارند. این بدان معنی است که مهمترین چیزی که شما نیاز دارید یک هاست وردپرس به صورت قائم است.

اگر قصد دارید فقط دو وب سایت با ترافیک کم داشته باشید ، احتمالاً می توانید از میزبانی مشترک استفاده کنید. با این حال ، به دلیل ماهیت شبکه multisite ، به رشد سایتهای شما به میزبانی VPS یا سرور اختصاصی نیاز دارید.

به دلیل عملکرد ضعیف و محدود بودن منابع ، میزبانی وب مشترک مانند Bluehost یا Hostgator برای ایجاد WaaS توصیه نمی شود..

ما برای ایجاد WaaS ، Cloudways یا Siteground را توصیه می کنیم.

گذشته از میزبانی وب ، به دانش اساسی در مورد نحوه نصب WordPress و ویرایش فایل ها با استفاده از FTP نیاز خواهید داشت.

هرکدام از سایت های شما در شبکه multisite از همان نام دامنه با زیر دامنه ها استفاده می کنند (به عنوان مثال: https://site.mysampledomain.com) یا پوشه هایی در ریشه (مثال: https://mysampledomain.com/site/).

توجه داشته باشید که زیر دامنه ها و زیر فهرست ها نیازهای فردی خود را دارند.

برای زیر دامنه ها ، شما باید زیر دامنه wildcard را تنظیم کنید. وارد cPanel حساب میزبان خود شوید. در قسمت Domains ، روی گزینه “Subdomains” کلیک کنید.

این شما را به یک صفحه جدید سوق می دهد. در قسمت داده شده ، * را وارد کنید و مطمئن شوید که نام دامنه خود را در کنار آن در قسمت کشویی دارید.

برای تنظیم درست زیر دامنه wildcard برای دامنه اصلی خود ، روی دکمه ایجاد کلیک کنید.

برای زیرشاخه ها یا پوشه های موجود در ریشه ، مجرمین زیبا را فعال کنید و شبکه چند رسانه ای شما روی آنها کار کند. پس از راه اندازی ، یک وب سایت وردپرس ایجاد کنید تا ادامه یابد.

فعال کردن و راه‌اندازی یک شبکه چندرسانه ای وردپرس

ویژگی Multisite Network با هر نصب وردپرس آغاز می شود. شما فقط باید وردپرس را طبق معمول نصب و تنظیم کنید. پس از آن ، شما فقط ویژگی multisite را فعال می کنید.

قبل از فعال کردن multisite ، مطمئن شوید که یک نسخه پشتیبان کامل از سایت وردپرس خود ایجاد کنید.

برای فعال کردن Multisite ، با استفاده از یک سرویس دهنده FTP یا مدیر فایل cPanel به سایت خود وصل شوید و پرونده wp-config.php را برای ویرایش باز کنید.

درست قبل از کد / کد زیر را به پرونده wp-config.php اضافه کنید / * این همان است ، همین جا متوقف شوید! وبلاگ نویسی مبارک * / خط.

/ * چند منظوره * /
تعریف ("WP_ALLOW_MULTISITE" ، درست)؛

پس از آن ، فایل wp-config.php خود را دوباره به سرور ذخیره و بارگذاری کنید.

این کد ویژگی multisite را در سایت وردپرس شما فعال می کند. پس از فعال کردن ، اکنون می توانید شبکه multisite را تنظیم کنید.

Multisite Network Setup را شروع کنید

پس از فعال کردن ویژگی Multisite Network در سایت وردپرس خود ، اکنون می توانید راه اندازی شبکه خود را ادامه دهید. اگر در حال پیکربندی یک شبکه چندرسانه ای در یک وب سایت موجود در وردپرس هستید ، لازم است همه افزونه ها را در سایت خود غیرفعال کنید.

فقط به صفحه Installed Plugins در زیر منوی افزونه داشبورد وردپرس خود بروید و All Plugins را انتخاب کنید. از منوی کشویی “اقدامات عمده” گزینه “غیرفعال کردن” را انتخاب کرده و روی دکمه “اعمال” کلیک کنید.

پس از اتمام ، به پیکربندی صفحه تنظیمات شبکه در قسمت Tools بروید تا شبکه multisite خود را پیکربندی کنید.

در صفحه تنظیمات شبکه یک اخطار مشاهده خواهید کرد که بیان می کند شما به ماژول mod_rewrite Apache نصب شده روی سرور خود نیاز دارید. این ماژول در تمامی بهترین ارائه دهندگان میزبانی وردپرس نصب و فعال شده است.

در مرحله بعد ، شما باید به وردپرس بگویید که از چه نوع ساختار دامنه برای سایتهایی در شبکه خود استفاده خواهید کرد ، به عنوان مثال Subdomains یا زیر دایرکتوری ها.

پس از آن ، عنوانی را برای شبکه خود تهیه کنید و مطمئن شوید که آدرس ایمیل در ایمیل مدیر شبکه صحیح است.

برای ادامه بر روی دکمه Install کلیک کنید.

WordPress اکنون کدی را به شما نشان می دهد که باید به ترتیب به فایل wp-config.php و .htaccess اضافه کنید.

می توانید از یک سرویس دهنده FTP یا مدیر فایل در cPanel برای کپی و چسباندن کد در این دو پرونده استفاده کنید. پس از آن ، شما باید به سایت وردپرس خود مجدداً وارد شوید تا به شبکه multisite دسترسی پیدا کنید.

تنظیمات پیکربندی شبکه چندگانه

پس از راه اندازی موفقیت آمیز شبکه multisite ، زمان آن است که تنظیمات شبکه را پیکربندی کنید.

برای تغییر تنظیمات شبکه ، باید به “داشبورد شبکه” بروید ، سایتهای جدید اضافه کنید و تنظیمات دیگر را پیکربندی کنید.

موس خود را به منوی «سایت های من» در نوار ابزار سرپرست ببرید تا منوی ظاهر شده ظاهر شود. روی مدیر شبکه> داشبورد کلیک کنید.

این امر شما را به سمت داشبورد شبکه چند رسانه ای سوق می دهد. توجه کنید که موارد جدید منو برای مدیریت شبکه چند منظوره شما وجود دارد. یک ویجت داشبورد “Right Now” را ببینید که به شما امکان می دهد سایتی جدید ایجاد کرده و کاربران جدیدی اضافه کنید.

برای سازماندهی تنظیمات شبکه ، روی پیوند “تنظیمات” در نوار کناری سرپرست کلیک کنید.

اولین گزینه در صفحه تنظیمات شبکه تنظیم عنوان سایت و آدرس ایمیل سرپرست شما است. این قسمت ها به طور خودکار با عنوان شبکه و ایمیل سرپرستی که در هنگام راه اندازی وارد کرده اید ، پر می شوند.

باز کردن شبکه چندمنظوره خود برای ثبت نام

بخش تنظیمات ثبت نام در صفحه تنظیمات شبکه بدون شک مهمترین تنظیم در تنظیم شبکه شما است.

هر دو ثبت نام کاربر و سایت به طور پیش فرض در شبکه غیرفعال شده اند. می توانید سایت خود را برای ثبت نام کاربر باز کنید ، یا به کاربران موجود اجازه دهید سایت های جدید ایجاد کنند ، یا به کاربر و سایت اجازه دهید.

اگر در حال باز کردن شبکه چند وجهی خود برای ثبت نام هستید ، کادر انتخاب گزینه اعلان ثبت نام را برای دریافت اعلان های ایمیل بارگیری کنید..

اگر می خواهید به مدیران سایت اختصاص داده شود تا کاربران جدیدی را در سایت های خود اضافه کنند ، کادر کنار گزینه Add New Users را علامت بزنید.

گزینه محدود ثبت نام ایمیل به شما امکان می دهد ثبت نام سایت یا کاربر را به آدرس های ایمیل از دامنه های خاص محدود کنید. این تنها درصورتی مفید است که شما فقط می خواهید به افراد سازمان خود اجازه دهید کاربران یا سایت هایی را ثبت و ایجاد کنند.

به همین ترتیب ، همچنین می توانید دامنه های خاصی را از ثبت نام منع کنید.

تنظیمات سایت جدید

بخش تنظیمات سایت جدید به شما امکان می دهد گزینه های پیش فرض سایتهای جدید ایجاد شده در شبکه چندرسانه ای خود را پیکربندی کنید.

در این تنظیمات ، می توانید ایمیلهای خوشآمدگویی و محتوای اولین ارسال ، صفحه و اظهار نظر پیش فرض را تغییر دهید.

می توانید این تنظیمات را در هر زمان به عنوان مدیر شبکه تغییر دهید.

تنظیمات را برای شبکه چندتایی خود بارگذاری کنید

ردیابی استفاده از منابع سرور برای شما مهم است. در قسمت تنظیمات بارگذاری ، می توانید کل فضایی را که یک سایت می تواند برای بارگذاری ها استفاده کند ، کنترل کنید.

مقدار پیش فرض 100 مگابایت است که احتمالاً برای حداقل 100 بارگذاری عکس مناسب است. بسته به میزان فضای دیسک شما ، این فضا را افزایش یا کاهش دهید.

انواع پرونده بارگذاری پیش فرض عبارتند از تصاویر ، فایلهای صوتی ، تصویری و فایلهای pdf. در صورت تمایل به doc ، docx ، odt و غیره می توانید انواع پرونده های اضافی اضافه کنید.

همچنین ، می توانید یک محدودیت اندازه پرونده را انتخاب کنید ، به طوری که کاربران نمی توانند فایلهای بزرگ غیر منطقی را در سرور بارگذاری کنند.

تنظیمات منو

در مرحله بعد ، به تنظیمات منو بروید. این امکان را به شما می دهد تا منوی اداری مربوط به بخش افزونه ها را در سایت های شبکه خود فعال کنید.

با فعال کردن این ، این منوی افزونه ها را به مدیر سایت مربوطه نشان می دهد. آنها می توانند یک افزونه را در سایت های شخصی خود فعال یا غیرفعال کنند ، اما نمی توانند پلاگین های جدیدی نصب کنند.

هنگامی که از تمام تنظیمات پیکربندی راضی شدید ، بر روی دکمه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید.

سایتهای جدید را به شبکه چندرسانه ای وردپرس خود اضافه و مدیریت کنید

برای افزودن یک سایت جدید به شبکه چندرسانه ای وردپرس خود ، به منوی زیر سایت های من> منوی شبکه مدیر در نوار ابزار سرور بروید.

لیستی از سایتهای نصب چندرسانه ای فعلی شما را به شما نشان می دهد که به طور پیش فرض ، شما سایت اصلی خود را به عنوان تنها سایت در شبکه چندرسانه ای WordPress خود ذکر کرده اید..

برای اضافه کردن یک سایت جدید ، کافی است بر روی دکمه Add New (بالا) کلیک کنید.

در صفحه افزودن سایت جدید ، آدرس سایت را تهیه کنید. آدرس کامل لازم نیست ، فقط بخشی که می خواهید از آن به عنوان زیر دامنه یا زیر فهرست استفاده کنید.

در مرحله بعد ، عنوان سایت را اضافه کنید و آدرس ایمیل مدیر سایت را وارد کنید.

می توانید یک آدرس ایمیل سرپرست اضافه کنید به غیر از شماره ای که در حال حاضر برای مدیریت شبکه چندرسانه ای خود استفاده می کنید.

اگر آدرس ایمیل در حال حاضر توسط کاربر دیگری استفاده نمی شود ، وردپرس کاربر جدیدی را ایجاد کرده و نام کاربری و رمز عبور را به آدرس ایمیلی که وارد می کنید ارسال می کند..

پس از اتمام کار ، روی دکمه Add Site کلیک کنید.

سایتی جدید به شبکه چندرسانه ای وردپرس شما اضافه خواهد شد. به عنوان مدیر شبکه ، یک ایمیل ثبت نام جدید سایت نیز دریافت خواهید کرد.

اگر کاربر جدیدی ایجاد کرده باشید ، آن کاربر یک ایمیل با دستورالعمل برای تنظیم رمز ورود و ورود به سیستم دریافت می کند.

مضامین و افزونه ها را در شبکه چند رسانه ای خود نصب کنید

سرپرستان سایتهای شخصی در یک شبکه چندرسانه ای نمی توانند به طور پیش فرض تم و افزونه ها را به صورت خود نصب کنند. اما به عنوان سرپرست شبکه ، می توانید افزونه ها و مضامین مربوط را نصب کنید ، بنابراین برای همه سایت های موجود در شبکه شما قابل دسترسی است

نصب مضامین برای شبکه چندرسانه ای شما

برای افزودن مضامین ، به سایت های من> مدیر شبکه> صفحه مضامین بروید.

لیستی از تم های نصب شده در حال حاضر را در چندرسانه ای وردپرس خود مشاهده خواهید کرد.

می توانید با کلیک کردن بر روی گزینه Network Enable تحت آن موضوع ، موضوع را در دسترس سایر سایت ها قرار دهید. همچنین می توانید با کلیک بر روی پیوند شبکه غیرفعال کردن موضوع ، یک موضوع را غیرفعال کنید. همیشه به یاد داشته باشید که گزینه Network Disable فقط در صورت فعال شدن موضوع ظاهر می شود.

برای افزودن یک موضوع جدید ، روی دکمه Add New در بالای صفحه کلیک کنید و سپس یک تم وردپرس را طبق معمول نصب کنید..

پس از نصب موضوع جدید ، می توانید با گزینه Network Enable آن را در دسترس سایر سایت های شبکه خود قرار دهید.

تنظیم یک موضوع پیش فرض برای شبکه Multisite شما

بعد از افزودن چند موضوع ، وردپرس همچنان تم پیش فرض WordPress را برای هر سایت جدید فعال می کند.

اگر می خواهید موضوع دیگری به عنوان تم پیش فرض سایتهای جدید ایجاد شود ، باید کد زیر را به پرونده wp-config.php خود اضافه کنید..

// تنظیم موضوع پیش فرض برای سایتهای جدید
تعریف ("WP_DEFAULT_THEME" ، "موضوع شما")؛

موضوع خود را با نام موضوع خود جایگزین کنید. شما باید از پوشه موضوع استفاده کنید که می توانید با مراجعه به پوشه / wp-content / themes / پوشه آنها را پیدا کنید..

افزونه های شبکه چندرسانه ای خود را نصب کنید

به همین ترتیب ، برای نصب افزونه ها می توانید به سایت های من> مدیر شبکه> صفحه افزونه ها مراجعه کرده و بر روی پیوند شبکه فعال سازی در زیر هر افزونه کلیک کنید تا آنها را در شبکه چند رسانه ای خود فعال کنید.

عیب یابی خطاها

پیکربندی نادرست از زیر دامنه های wildcard و مسائل مربوط به نقشه برداری دامنه ریشه ای از متداول ترین مسائل مربوط به شبکه Multisite WordPress است. اطمینان حاصل کنید که میزبان وب شما قبل از تنظیم multisite از subdomains های wildcard پشتیبانی می کند.

در اینجا موارد متداول دیگری و رفع سریع آنها آورده شده است.

رفع مشکلات ورود به سیستم در نصب های چندرسانه ای

مسئله رایج دیگر این است که هنگام استفاده از multisite WordPress با زیر دایرکتوری ها ، برخی از کاربران پس از اضافه کردن کد مورد نیاز در پرونده wp-config.php قادر به ورود به بخش سرور سایت های خود نیستند..

برای رفع این مشکل ، سعی کنید آن را جایگزین کنید

تعریف ("SUBDOMAIN_INSTALL" ، نادرست)؛

خط در پرونده wp-config.php با

تعریف ("SUBDOMAIN_INSTALL" ، "نادرست")؛

کاربران تأیید نشده را پیدا کنید

مسئله دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید این نیست که کاربرانی که در شبکه شما ثبت نام کرده اند را پیدا کنید اما ایمیل فعال سازی را دریافت نکردید. برای برطرف کردن این مشکل ، به راهنمای ما در مورد نحوه یافتن کاربران در انتظار تأیید نشده در WordPress مراجعه کنید.

نتیجه,

بنابراین ، اینگونه می توانید شبکه چندرسانه ای خود را مدیریت کنید. و اگر با تنظیم آن با مشکلی روبرو هستید ، ممکن است بخواهید از پشتیبانی میزبان وب خود کمک بخواهید.

اگر میزبان وب شما از ویژگی multisite WordPress پشتیبانی نمی کند ، توصیه می کنم به هاست وب دیگری بروید.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector