Si të rregulloni problemet e WordPress në tuaj

A keni punuar ndonjëherë në faqen tuaj WordPress, të ngazëllyer për të bërë një ndryshim në diçka dhe, BOOM, keni ndonjë problem të çuditshëm që ju pengon të bëni punën tuaj? Kaq frustruese, apo jo? Në këtë post, unë do t’ju tregoj se si të bëni zgjidhjen themelore të zgjidhjes së problemeve dhe riparimin e WordPress, në mënyrë që t’i rregulloni ato probleme. Të paktën, do të jeni në gjendje të minimizoni çdo mbështetje të jashtme që ju nevojitet nga një temë apo zhvillues i plugin-eve.


Mendimi juaj i parë mund të jetë,

Akh! Themeshtë tema ime ose krijuesi i faqeve!

Ndoshta kështu, mbase jo. Le të arrijmë në fund të kësaj.

Këtu është një sit i provave ku diçka nuk shkoi siç ishte planifikuar. Le të themi se jeni të gjithë të ngazëllyer për të ndryshuar faqen tuaj të re. Ju keni instaluar një temë të këndshme, në këtë rast, Astra, dhe një ndërtues të shkëlqyeshëm faqesh si Elementor, dhe disa shtojca. Ju drejtoheni në faqen tuaj, duke pritur të klikoni në skedën e menusë “Redakto me Elementor” por …

BAM! Shiriti juaj i administratorit është SHUM. SHUM!

Kështu që ju ndoshta do të shkoni në panelin tuaj dhe klikoni në faqe. Pastaj do ta shihni në listë dhe klikoni në “Redakto me Elementor”. Por atëherë kur provoni, ju merrni këtë mesazh gabimi! e marrtë dreqi.

Me siguri po mendoni, do të lodheni që Elementor. Duhet të jetë problemi. Më lejoni t’ju them sidoqoftë, krijuesi i faqeve tuaja është në të vërtetë rrallë problemi.

Pushoni lehtë, ne do të kalojmë disa teknika të zgjidhjes së problemeve për të arritur deri në fund të çfarëdo çështjeje, ose të paktën ju afroni kaq shumë përpara një zgjidhjeje përpara se të përfshini zhvilluesit e faqes tuaj ose krijimin e faqeve.

Normalisht, me siguri do të kontaktoni temën tuaj ose zhvilluesin e pluginit. Ata do t’ju kërkojnë kredencialet për të hyrë në faqen tuaj të internetit. Atëherë ata do të kalonin disa ditë dhe me dhimbje do të kalonin nëpër secilën prej shtojcave tuaja, një nga një duke i çaktivizuar dhe riaktivizuar ato në përpjekje për të zgjidhur problemin. Ata do të përpiqen gjithashtu të ndryshojnë temat për të parë nëse është tema juaj.

Si ta bëni vetë zgjidhjen e problemeve tuaj në mënyrë më efikase sesa të prisni mbështetje teknike:

Hapi 1: Bëni një kopje rezervë të faqes tuaj!

Ofshtë me rëndësi të madhe të jesh i sigurt dhe të krijosh një kopje rezervë të faqes tënde përpara se të hysh në ndonjë prej këtij biznesi të zgjidhjes së problemeve. Këtu keni një lidhje për atë se si të bëni me lehtësi një kopje rezervë në faqen tuaj. KLIKO KËTU.

Hapi 2: Krijoni një sit skenë / klon për të punuar.

Ju nuk dëshironi të bëni këto ndryshime në faqen tuaj live. Kontrolloni për të parë nëse hosti juaj në internet ofron site skenë të përfshira në paketën tuaj. Nëse është kështu, krijoni një sit përmes pultit tuaj të pritësit ose CPanel. (Referojuni kanaleve të ndihmës të hostit tuaj nëse nuk dini si ta vendosni atë përmes hostit.)

Nëse nuk keni përfshirjen e skenave në planin tuaj, këtu është një mënyrë e thjeshtë për të vendosur faqen e skenimit më vete. SI T TO B SETNI NJ A SITE TE FUNDIT.

Kjo do t’ju lejojë të bëni të gjitha ndryshimet në një sit të klonit të veçantë, në rast se ndonjë gjë nuk shkon mirë, nuk do të merrni mesazhe në faqen tuaj të drejtpërdrejtë!

Hapi 3: Ndryshoni temën e sitit.

Shkoni në shiritin tuaj të majtë në pult, dhe klikoni në “Paraqitja – Temat”. Pasi të keni atje, do të shihni temën tuaj aktive në të majtë. Me siguri do të shihni disa tema të tjera të paracaktuar. Zgjidh më aktuale nga ato. Nëse nuk i shihni ato, thjesht klikoni për të shtuar një temë dhe zgjidhni ndonjë temë, mundësisht një temë e parazgjedhur e WordPress.

Shkoni përpara dhe aktivizoni temën e ndryshme. Pastaj lundroni në faqen e problemit të faqes tuaj. Ajo duhet të duket krejt ndryshe me temën e re. A po ndodh akoma çështja juaj? Në shembullin tonë, çështja është ende atje. Pastaj përpiquni të lundroni në faqe përmes pultit dhe klikoni tek “Redakto me Elementor”. Është çështja ende atje? Në shembullin tonë, është.

Pra, ajo që ne kemi bërë në mënyrë efektive këtu është eliminuar temën si shkaku i mundshëm. Meqenëse nuk është tema, kthehuni te temat tuaja nën “Paraqitja – Temat” dhe riaktivizoni temën tuaj të zgjedhur. Nëse shkoni në pjesën e përparme dhe freskoni, do të shihni se tema juaj e vjetër është përsëri aktive dhe çështja është ende atje.

Hapi 4: Instaloni dhe ekzekutoni plugin Detective Plugin.

Normalisht, do të shkonim te shtojcat dhe do t’i çaktivizojmë të gjitha për të parë nëse problemi ikën (dhe zakonisht ndodh). Atëherë duhet të riaktivizojmë me kujdes çdo shtojcë një nga një dhe të provojmë për problemin. Me Detektivin e Plugin, kjo automatizon këtë për ju dhe do t’ju kursejë një ton kohë.

Për ta instaluar, lundroni te “Plugins – Add New” dhe kërko për shtojcën në shiritin e kërkimit. Ajo duhet të shfaqet në krye. Shkoni përpara dhe klikoni Install, pastaj kliko Aktivizo. Do të ridrejtoheni në faqen e shtojcave të faqes tuaj. Shikoni shiritin e sipërm të menusë dhe do të vini re një opsion i ri që thotë “Zgjidhja e problemeve”. Normalisht, thjesht do të lundroni te faqja e problemit dhe do të klikonit “Zgjidh” zgjidhjen në shiritin e menusë. Për këtë shembull ne nuk kemi një shirit të menysë, kështu që ne thjesht do të klikojmë “Zgjidhje” në
fundi i pasëm i faqes në shiritin e menusë së pultit.

Kjo do të sjellë deri në këtë të bukur robot pak detektivë. Klikoni aty ku thotë për të hapur një çështje të re. Atëherë do të shtrojë një pyetje që na pyet nëse jemi në vendin ku po ndodh çështja. Në shembullin tonë, ne nuk jemi akoma në vend. Aty menjëherë në dritare, ne thjesht do të klikojmë për të parë faqen. Do të na çojë në faqen fillestare dhe do të pyesim nëse është këtu ku është problemi. Klikoni po (Ose lundroni kudo ku është problemi juaj, dhe klikoni po aty).

Atëherë ajo do të sjellë një faqe që pyet se cilat prej shtojcave të listuara janë të nevojshme për faqen tuaj për të punuar. Klikoni në shtojcën tuaj për ndërtuesin e faqeve, në këtë shembull, ne do të klikojmë në Elementor, pastaj klikojmë “Unë jam bërë”.

Më pas do t’ju tregojë një ekran me hetimin aktiv. Do të kalojë përmes një procesi me ju për të çaktivizuar të gjitha shtojcat dhe riaktivizimin e tyre një nga një dhe t’ju tregojë vendin e problemit për të parë nëse është i rregulluar. Shkoni përpara dhe klikoni “Filloni marrjen në pyetje”.

Do t’ju tregojë një fotografi të faqes tuaj dhe do të pyesni nëse problemi është i rregulluar. Në shembullin tonë, ne shohim përsëri shiritin tonë të administratorit, kështu që ne do të klikojmë butonin që thotë, “Po, është i rregulluar”. Atëherë do të duhet të klikoni përsëri për “Fillimin e marrjes në pyetje”. Do t’ju kthejë në faqen e problemit dhe do të pyes përsëri nëse është e rregulluar. Vazhdoni të klikoni se është fikse kur është fiksuar dhe vazhdoni të klikoni për të filluar pyetjen çdo herë. Përfundimisht, do të gjeni një atje ku nuk është fiksuar. Shkoni përpara dhe klikoni “Jo, Ende është thyer”.

gjendet fajtori!

?

Vazhdoni ta bëni këtë proces derisa të vijë në një ekran ku thotë se është gjetur fajtori. Në shembullin tonë, ajo ishte ODT URL relative plugin. Do të shihni një bot pak të lezetshëm me një figurë. Klikoni butonin që të ketë atë të çaktivizuar plugin për ju. Pastaj klikoni butonin për t’u rikthyer në pult.

Ajo që bëri Detektivi i Plugin ishte të kalonte disa plugins në një kohë dhe t’i riaktivizonte ato. Ajo mbante shënime të progresit, kështu që ju nuk do të duhet, duke ju kursyer ton dhimbje koke! Kjo mënyrë e shpejtë dhe e thjeshtë për të zgjidhur problemet ju bëj të ditur menjëherë se në të vërtetë nuk ka qenë krijuesi i faqes tuaj ose tema siç mund të keni menduar.

Le të lundrojmë përsëri në faqen e problemit dhe të kontrollojmë dy herë se çështja ka zhdukur. Në shembullin tonë, ne do të shkojmë në faqen kryesore dhe klikojmë përsëri. I ulët dhe vini re, bari i administratorit është kthyer! Kështu që, ne thjesht do të klikojmë në shiritin e menusë për të “Redaktuar me Elementor”. Po, po na lejon të futemi përsëri në Elementor.

Tani do të drejtohemi te pjesa Plugins e faqes duke lundruar në pult, dhe duke klikuar në Shtojcat në shiritin e majtë. Do të shihni në listën e shtojcave që shtojca juaj e problemeve, në rastin tonë URL-të Relative ODT janë çaktivizuar.

Hapi 5: actaktivizoni shtojcën e problemit në faqen tuaj LIVE.

Tani thjesht shkojmë në sitin aktiv ose live, dhe çaktivizojmë shtojcën e problemit. Ju thjesht do të lundroni në skedën e shtojcave në pultin tuaj dhe klikoni për të çaktivizuar atë shtojcë problemi.

Voila! Problemi u zgjidh!!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map