Bir WordPress Çok Alanlı Ağ WaaS Kurulumu ve Kurulumu

Hepimiz SaaS’ı duyduk, ama kasabada yeni bir akrimoni var…. Hangi Web Sitesi Hizmet Olarak anlamına gelir ve bu kılavuz size bir tane kurmak için hwo gösterir.


Tüm web sitelerinizi tek bir hesaptan yönetebilmeniz ve hatta bunu bir hizmet olarak sunabilmeniz için çok bölgeli bir ağ kurabileceğinizi biliyor muydunuz??

WordPress, aynı WordPress kurulumunu kullanarak birden fazla web sitesi oluşturmak ve başlatmak için yerleşik bir kapasiteye sahiptir. WordPress Çoklu Site Ağıdır.

Multisite, etkinleştirildikten sonra tek bir WordPress yüklemesinde çalışan bir web sitesi ağı oluşturmanıza izin veren güçlü bir WordPress özelliğidir. WordPress 3.0’dan beri var ve WordPress.com, New York Times, Harvard ve Edublogs gibi pek çok büyük site tarafından kullanılıyor..

Size Multisite’ı kullanmaya başlamak ve kendi blog veya site ağınızı oluşturmak için bilmeniz gereken her şeyi göstereyim.

WordPress Çok Alanlı Ağlarına Giriş

Çok siteli bir ağ, hepsi aynı tek WordPress kurulumunu, veritabanını, eklentileri ve temaları paylaşan bir web siteleri topluluğudur. Bir ağdaki bağımsız siteler, sunucunuzda kendi dizinleri olmayan sanal sitelerdir, ancak veritabanındaki medya yüklemeleri ve yalıtılmış tablolar için farklı dizinleri vardır.

Multisite, 2010 yılından beri WordPress özelliği olarak çalışıyor ve çalışıyor. Kullanıcıların bir blog ızgarası oluşturmasını sağlayan WordPress Multiuser’ın yerini aldı. WordPress, kullanıcıların bir tek WordPress kurulumunda çeşitli siteleri barındırmasını sağlayan Multisite’ı bir adım daha geliştirdi.

Multisite ile ilgili en iyi şey, WordPress kurulumunun kendisinin standart kurulumla neredeyse aynı olmasıdır: aynı klasör yapısına, aynı çekirdek dosyalara ve aynı kod tabanına sahiptir. Bu, bir Multisite ağı kurmanın standart bir WordPress sitesi kurmaktan çok daha karmaşık olmadığı ve Multisite’in güncellenmesinin herhangi bir WordPress sitesini güncellemekle aynı şey olduğu anlamına gelir.

Kaç site kullanırsanız kullanın, ağınızın tüm temaları ve eklentileri yalnızca bir kez depolanır, yani her site için ayrı bir WordPress yüklemesi kullandığınızdan çok daha az sunucu alanı kullanırsınız..

Çok bölgeli bir ağı ne zaman ve neden kullanmalısınız?

Birçok durumda, bir WordPress çoklu site ağı, birden çok bağımsız WordPress sitesini yönetmekten daha yararlı olabilir. WordPress çoklu site ağını kullanmanın avantajlarından bazıları şunlardır:

 • Ağ yöneticisi olarak, birden fazla siteyi tek bir kontrol panelinden kolayca yönetebilirsiniz.
 • Ağdaki her sitenin kendi yöneticileri olabilir ve bu yöneticilerin yalnızca kendi web sitelerini yönetme yetenekleri vardır.
 • Yalnızca bir indirme ile eklentileri veya temaları yükleyebilir ve birden çok site için etkinleştirebilirsiniz.
 • WordPress’inizi, eklentilerinizi veya temalarınızı güncellemeleri yönetmenizi kolaylaştıran tek bir “ana” kurulumda güncellemeniz yeterlidir.

Gibi WordPress eklentileri ManageWP tüm web sitelerinizi tek bir kontrol panelinden yönetmenize yardımcı olabilir.

Ancak, bir WordPress çoklu site ağı oluşturmak, birden çok sitenin yönetiminde her zaman yardımcı olmaz. Çok bölgeli bir ağ kurmadan önce aşağıdakileri aklınızda bulundurun.

 • Ağınız kesildiğinde, diğer tüm siteler aynı kaynakları paylaştığı gibi kapanır.
 • Web sitelerinizden birinin beklenmeyen trafik alması durumunda, ağdaki diğer tüm web sitelerini etkiler.
 • Bir web sitesi saldırıya uğradığında, ağınızdaki tüm sitelerin saldırıya uğradığı anlamına gelir.
 • Bazı WordPress eklentileri çok siteli bir ağda iyi çalışmayabilir.

WordPress Multisite ile Başlamak İçin Gerekenler

Bir WordPress web sitesi çalıştırıyorsanız, çoklu siteye başlamak için ihtiyacınız olan her şeye zaten sahipsiniz. Ama daha spesifik olarak, ihtiyacınız olacak:

 • Barındırma: Web sunucunuzun çoklu siteyi barındırabildiğinden emin olun. Çok siteli bir ağ, bağımsız bir WordPress sitesinden daha fazla kaynak gerektirdiğinden, paylaşılan barındırma her zaman iyi bir fikir değildir. WordPress Multisite için Cloudways’i öneriyoruz.
 • Bilgi: WordPress dosyalarını nasıl düzenleyeceğinizi bilmeniz gerekir.
 • Giriş: Bazı WordPress dosyalarını düzenlemeniz gerekir, bu nedenle site dizininize FTP, cPanel veya başka bir yöntemle erişmeniz gerekir.

Çok Siteli Ağınız için Alan Adı ve Web Barındırma Seçme

WordPress çoklu site ağındaki tüm web siteleri aynı sunucu kaynaklarını paylaşır. Bu, ihtiyacınız olacak en önemli şeyin dik bir WordPress barındırma olduğu anlamına gelir.

Düşük trafiğe sahip web sitelerinin sadece birkaçına sahip olmayı planlıyorsanız, muhtemelen paylaşılan barındırmadan kurtulabilirsiniz. Ancak, çok siteli ağın doğası gereği, siteleriniz büyüdükçe VPS barındırma veya özel bir sunucuya ihtiyacınız olacaktır.

Bluehost veya Hostgator gibi paylaşılan web barındırma, düşük performansları ve sınırlı kaynakları nedeniyle bir WaaS oluşturmak için önerilmez.

WaaS’ınızı oluşturmak için Cloudways veya Siteground’ı öneriyoruz.

Web barındırma dışında, WordPress’i yükleme ve FTP kullanarak dosyaları düzenleme hakkında temel bilgiye ihtiyacınız olacak.

Çok siteli ağdaki sitelerinizin her biri, alt alanlarla (örnek: https://site.mysampledomain.com) veya kökteki klasörlerle (örnek: https://mysampledomain.com/site/) aynı alan adını kullanır..

Alt alanların ve alt dizinlerin kendi bireysel gereksinimlerini aldıklarını unutmayın.

Alt alanlar için joker karakter alt alan adı ayarlamanız gerekir. Hosting hesabınızın cPanel’ine giriş yapın. Alanlar alanında “Alt Alanlar” seçeneğini tıklayın.

Sizi yeni bir sayfaya yönlendirecektir. Belirtilen alana * girin ve açılır menüde alan adınızın yanında olduğundan emin olun.

Ana alan adınız için joker alt alan adını doğru şekilde ayarlamak için Oluştur düğmesini tıklayın.

Kökteki alt dizinler veya klasörler için, oldukça kalıcı bağlantıları etkinleştirdiğinizde çok siteli ağınız üzerinde çalışacaktır. Kurulumdan sonra devam etmek için bir WordPress web sitesi yapın.

WordPress Çok Siteli Ağı Etkinleştirme ve Ayarlama

Çok Siteli Ağ özelliği, her WordPress kurulumuyla başlar. WordPress’i normalde yaptığınız gibi kurmanız ve kurmanız yeterlidir. Bundan sonra, çoklu site özelliğini etkinleştirmeniz yeterlidir..

Çoklu siteyi etkinleştirmeden önce WordPress sitenizin tam bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun.

Çoklu Siteyi etkinleştirmek için bir FTP istemcisi veya cPanel dosya yöneticisi kullanarak sitenize bağlanın ve düzenlemek için wp-config.php dosyasını açın.

Aşağıdaki kodu wp-config.php dosyanıza / * işleminden hemen önce ekleyin. İşte orada durun! Mutlu bloglama. */ hat.

/ * Çok site * /
define ('WP_ALLOW_MULTISITE', doğru);

Bundan sonra, wp-config.php dosyanızı kaydedin ve sunucuya geri yükleyin..

Bu kod, WordPress sitenizdeki çoklu site özelliğini etkinleştirir. Etkinleştirildikten sonra artık çok bölgeli ağı kurabilirsiniz.

Çok Siteli Ağ Kurulumuna Başlayın

WordPress sitenizdeki Çoklu Site Ağı özelliğini başarıyla etkinleştirdikten sonra, artık ağınızı kurmaya devam edebilirsiniz. Varolan bir WordPress web sitesinde çok bölgeli bir ağ yapılandırıyorsanız, sitenizdeki tüm eklentileri devre dışı bırakmanız gerekir.

WordPress kontrol panelinizin Eklentiler menüsünün altındaki Yüklü Eklentiler sayfasına gidin ve Tüm Eklentiler’i seçin. “Toplu İşlemler” açılır menüsünden “Devre Dışı Bırak” ı seçin ve “Uygula” düğmesini tıklayın.

İşiniz bittiğinde, çok bölgeli ağınızı yapılandırmak için Araçlar altındaki Ağ Kurulumu sayfasına gidin.

Ağ kurulum ekranında, sunucunuzda Apache’nin mod_rewrite modülüne ihtiyacınız olduğunu belirten bir uyarı göreceksiniz. Bu modül en iyi WordPress barındırma sağlayıcılarına yüklenir ve etkinleştirilir.

Ardından, WordPress’e ağınızdaki siteler için ne tür bir alan yapısı kullanacağınızı söylemeniz gerekir; örneğin, Alt Alanlar veya Alt Dizinler.

Bundan sonra, ağınız için bir başlık girin ve Ağ yöneticisi e-postasındaki e-posta adresinin doğru olduğundan emin olun.

Devam etmek için Yükle düğmesine tıklayın.

WordPress şimdi size sırasıyla wp-config.php ve .htaccess dosyanıza eklemeniz gereken bazı kodları gösterecek.

Kodu bu iki dosyaya kopyalayıp yapıştırmak için cPanel’deki bir FTP istemcisi veya dosya yöneticisi kullanabilirsiniz. Bundan sonra, çok siteli ağa erişmek için WordPress sitenize tekrar giriş yapmanız gerekir.

Çok Siteli Ağ Yapılandırma Ayarları

Çok bölgeli ağı başarıyla kurduktan sonra, ağ ayarlarını yapılandırmanın zamanı geldi.

Ağ ayarını değiştirmek için “Ağ Panosu” na geçmeniz, yeni siteler eklemeniz ve diğer ayarları yapılandırmanız gerekir.

Bir açılır menünün görünmesi için farenizi yönetici araç çubuğundaki “Sitelerim” menüsüne götürün. Ağ Yöneticisi> Gösterge Tablosu’nu tıklayın.

Bu sizi çok bölgeli ağ panosuna yönlendirecektir. Çok bölgeli ağınızı yönetmek için yeni menü öğelerinin bulunduğuna dikkat edin. Yeni bir site oluşturmanıza ve yeni kullanıcılar eklemenize olanak tanıyan bir “Right Now” gösterge tablosu widget’ına bakın.

Ağ ayarlarını düzenlemek için yönetici kenar çubuğundaki “Ayarlar” bağlantısını tıklayın.

Ağ Ayarları sayfasındaki ilk seçenek, site başlığınızı ve yönetici e-posta adresinizi belirlemektir. Bu alanlar, kurulum sırasında girdiğiniz ağ başlığı ve yönetici e-postasıyla otomatik olarak doldurulur.

Çok Siteli Ağınızı Kayıtlar İçin Açma

Ağ Ayarları sayfasındaki Kayıt Ayarları bölümü şüphesiz ağ kurulumunuzdaki en önemli ayardır.

Ağda hem kullanıcı hem de site kayıtları varsayılan olarak devre dışıdır. Sitenizi kullanıcı kaydı için açmayı veya mevcut kullanıcıların yeni siteler oluşturmasına izin vermeyi veya hem kullanıcı hem de site kaydına izin vermeyi seçebilirsiniz..

Çok bölgeli ağınızı kayıt için açıyorsanız, her yeni kullanıcı veya site kaydedildiğinde e-posta bildirimleri almak için Kayıt Bildirimi seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin..

Site yöneticilerinin sitelerine yeni kullanıcılar eklemesine izin vermeyi seçerseniz Yeni Kullanıcı Ekle seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

Sınırlı E-posta Kaydı seçeneği, site veya kullanıcı kaydını belirli alan adlarındaki e-posta adresleriyle sınırlamanıza olanak tanır. Bu, yalnızca kendi kuruluşunuzdaki kişilerin kullanıcı veya site kaydetmesine ve oluşturmasına izin vermek istiyorsanız kullanışlıdır.

Benzer şekilde, belirli alan adlarının da kaydedilmesini yasaklayabilirsiniz.

Yeni Site Ayarları

Yeni Site Ayarları bölümü, çok siteli ağınızda oluşturulan yeni siteler için varsayılan seçenekleri yapılandırmanıza olanak tanır.

Bu ayarlarda, hoş geldiniz e-postalarını ve ilk varsayılan gönderi, sayfa ve yorumun içeriğini değiştirebilirsiniz.

Bu ayarları istediğiniz zaman ağ yöneticisi olarak değiştirebilirsiniz.

Çok Siteli Ağınız için Ayarları Yükleme

Sunucu kaynaklarınızın kullanımını izlemeniz önemlidir. Yükleme Ayarları bölümünün altında, bir sitenin yüklemeler için kullanabileceği toplam alan miktarını kontrol edebilirsiniz..

Varsayılan değer 100 MB’dir ve bu muhtemelen en az 100 fotoğraf yüklemesi için iyidir. Ne kadar disk alanınız olduğuna bağlı olarak bu alanı artırın veya azaltın.

Varsayılan yükleme dosyası türleri resimler, ses, video ve pdf dosyalarıdır. Doc, docx, odt, vb. İstiyorsanız ek dosya türleri ekleyebilirsiniz..

Ayrıca, kullanıcıların sunucuya mantıksız derecede büyük dosyalar yükleyememeleri için bir dosya boyutu sınırı seçebilirsiniz.

Menü Ayarları

Ardından, Menü Ayarları’na atlayın. Ağ sitelerinizdeki eklentiler bölümü için yönetim menüsünü etkinleştirmenizi sağlar.

Bunu etkinleştirdiğinizde, ilgili site yöneticilerine eklentiler menüsü gösterilir. Bir eklentiyi kendi sitelerinde etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirler, ancak yeni eklentiler yükleyemezler.

Tüm yapılandırma ayarlarından memnun olduğunuzda, Chan Değişiklikleri Kaydet ’düğmesini tıkladığınızdan emin olun..

WordPress Çok Taraflı Ağınıza Yeni Siteler Ekleme ve Yönetme

WordPress çoklu site ağınıza yeni bir site eklemek için yönetici araç çubuğundaki Sitelerim> Ağ Yöneticisi menüsünün altındaki Siteler’e gidin.

Geçerli çoklu site kurulumunuzda, varsayılan olarak birincil sitenizi WordPress çoklu site ağınızdaki tek site olarak listelediğiniz sitelerin bir listesini gösterir..

Yeni bir site eklemek için üstteki Yeni Ekle düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Yeni Site Ekle sayfasında sitenin adresini girin. Tam adres gerekli değildir, yalnızca alt alan veya alt dizin olarak kullanmak istediğiniz bölüm.

Ardından, bir site başlığı ekleyin ve site yöneticisinin e-posta adresini girin.

Çok bölgeli ağınızı yönetmek için kullanmakta olduğunuz adresin dışında bir yönetici e-posta adresi ekleyebilirsiniz.

E-posta adresi şu anda başka bir kullanıcı tarafından kullanılmıyorsa, WordPress yeni bir kullanıcı oluşturur ve kullanıcı adını ve şifreyi girdiğiniz e-posta adresine gönderir.

İşiniz bittiğinde, Site Ekle düğmesini tıklayın.

WordPress çoklu site ağınıza yeni bir site eklenecektir. Ağ yöneticisi olarak, yeni bir site kayıt e-postası da alacaksınız.

Yeni bir kullanıcı oluşturduysanız, o kullanıcı yeni bir şifre belirleme ve giriş yapma talimatlarını içeren bir e-posta alır.

Temaları ve Eklentileri Çok Siteli Ağınıza Yükleme

Çok siteli bir ağdaki site yöneticileri, temaları ve eklentileri varsayılan olarak kendi başlarına yükleyemez. Ancak ağ yöneticisi olarak, ilgili eklentileri ve temaları yükleyebilirsiniz, böylece ağınızdaki tüm siteler için kullanılabilir

Çok bölgeli ağınız için temaları yükleme

Tema eklemek için Sitelerim> Ağ Yöneticisi> Temalar sayfasına gidin.

WordPress çoklu sitenizde şu anda yüklü temaların bir listesini göreceksiniz.

Bir temanın altındaki Ağ Etkinleştir seçeneğini tıklayarak bir temayı diğer sitelerin kullanımına sunabilirsiniz. Ayrıca temanın altındaki Ağ Devre Dışı Bırak bağlantısını tıklayarak temayı devre dışı bırakabilirsiniz. Ağ Devre Dışı Bırak seçeneğinin yalnızca tema etkinleştirildiğinde görüneceğini daima unutmayın.

Yeni bir tema eklemek için ekranınızın üst kısmındaki Yeni Ekle düğmesini tıklayın ve ardından normalde yaptığınız gibi bir WordPress teması yükleyin.

Yeni tema yüklendikten sonra, Ağ Etkinleştir seçeneği ile temayı ağınızdaki diğer sitelere sunabilirsiniz..

Çok Siteli Ağınız için varsayılan bir tema belirleme

Birkaç tema ekledikten sonra, WordPress yine de her yeni site için varsayılan WordPress temasını etkinleştirecek.

Yeni siteler için başka bir temanın varsayılan tema olmasını istiyorsanız, wp-config.php dosyanıza aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir.

// Yeni siteler için varsayılan temayı ayarlama
define ('WP_DEFAULT_THEME', 'temanız');

Temanızı temanızın adıyla değiştirin. / Wp-content / themes / klasörüne bakarak öğrenebileceğiniz temanın klasörün adını kullanmanız gerekir.

Çok bölgeli ağınız için eklentiler yükleme

Benzer şekilde, eklentileri yüklemek için Sitelerim> Ağ Yöneticisi> Eklentiler sayfasını ziyaret edebilir ve çok siteli ağınızda etkinleştirmek için her eklentinin altındaki Ağ Etkinleştir bağlantısını tıklayabilirsiniz..

Hataları Giderme

Joker karakter alt etki alanlarının yanlış yapılandırılması ve etki alanı eşleme sorunları, WordPress Multisite Network ile ilgili en yaygın sorunların kökleridir. Çoklu siteyi ayarlamadan önce web barındırıcınızın joker karakter alt alanlarını desteklediğinden emin olun.

İşte diğer bazı genel sorunlar ve bunların hızlı düzeltmeleri.

Çok bölgeli yüklemelerde giriş sorunlarını çözme

Başka bir yaygın sorun, WordPress çoklu sitesini alt dizinlerle kullanırken, bazı kullanıcıların wp-config.php dosyasına gerekli kodu ekledikten sonra sitelerinin yönetici alanına giriş yapamamasıdır..

Bunu düzeltmek için değiştirmeyi deneyin

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', yanlış);

wp-config.php dosyasında

define ('SUBDOMAIN_INSTALL', 'yanlış');

Onaylanmamış kullanıcıları bulun

Karşılaşabileceğiniz başka bir sorun, ağınıza kayıtlı ancak etkinleştirme e-postasını almayan kullanıcıları bulamamaktır. Bu sorunu gidermek için WordPress’te onaylanmamış bekleyen kullanıcıları bulma kılavuzumuza bakın.

Sonuç,

Böylece, çok sahalı ağınızı bu şekilde yönetebilirsiniz. Ayrıca, kurulumla ilgili herhangi bir sorunla karşılaşırsanız, web barındırma desteğinizden yardım isteyebilirsiniz.

Web barındırıcınız WordPress çoklu site özelliğini desteklemiyorsa, başka bir web barındırıcısına geçmenizi tavsiye ederim.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector