WordPress Nasıl Özelleştirilir

wordpress geliştirmeWordPress, etrafındaki baskın web sitesi platformudur ve iyi bir nedenden dolayı. O’Kullanımı kolay, inanılmaz derecede özelleştirilebilir ve çoğu dahil kaliteli web barındırma sağlayıcıları.


Barındırma alanınızın karesini aldıktan sonra WordPress sitelerinizi nasıl özelleştirebileceğinize bakalım.

Önce Ayarlar

WordPress kurulduktan ve ihtiyaçlarınız için özelleştirmeye başlamak istediğinizde,’temelden başlamak güzel. Ayarlarınızı ve kontrollerinizi özelleştirmek, yaptığınız ayarlamalar konusunda size daha fazla hassasiyet kazandıracak ve sitenin geri kalanını beğeninize göre özelleştirebilmenizi sağlayacaktır..

İlk WordPress sayfanızda “Hoşgeldiniz” ve bir “sitenizi özelleştirin” buton. Görmezden gel; yerine, tıkla “ekran seçenekleri” ekranın sağ üst köşesindeki. Burası, istediğiniz zaman ekranınızda gördüklerinizi gösteren bir onay kutuları koleksiyonu sunar. Gerekirse bunların işaretini kaldırabilirsiniz’bazılarını umursamıyorum.

Ardından, tercihinize veya ne sıklıkta düşündüğünüze bağlı olarak ekranınızın çevresinde tutmak istediğiniz kutuları sürükleyip bırakabilirsiniz.’Kutuları kullanacağım. Örneğin, blog gönderileri için sık sık notlar veya kaba taslaklar bulursanız Hızlı Taslak iyi bir seçim olabilir. Öte yandan, çoğu insan kazandı’t sürece WordPress Olaylar ve Haberler ile ilgilenmiyorum’geliştiricisin.

Bundan sonra, WordPress ayarları düğmesi, soldaki menüde bulunur. Bunlar, çoğu kullanıcı için yarasadan yeterince iyi ayarlanmalıdır, ancak her şeyin mükemmel durumda olduğundan emin olmak için yardımcı olur. Burası aynı zamanda, Başlığınız gibi sitenizin birçok önemli özelliğini özelleştireceğiniz yerdir..

Wordpress ayarları

Site adresi ile WordPress adresinin birbiriyle eşleşip eşleşmediğini iki kez kontrol etmek de iyi bir fikirdir; yapmazsın’ziyaretçilerin sitenize giderken kaybolmasını istemiyorum!

Burada, ana sayfanızın’blog feed’iniz yerine başlangıçta gösterilir (varsayılan değerdir).

Biz’d ayrıca “Bir yayındaki her gönderi için şunu ekleyin…” seçeneği “özet”. Bu, yayınlarınızın özetlenmesine neden olarak, kullanıcıların içeriğinizde daha hızlı gezinmesine ve sayfanızın daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. Ayrıca, “Arama Motoru Görünürlülüğü” Google’ın sitenizi trafik amacıyla bulabilmesi için işaretlenmez.

Bu temel özelliklerin ötesinde, bu sayfa aracılığıyla uğraşabileceğiniz diğer birçok ayar vardır. Biz’d WordPress tarafından otomatik olarak oluşturulan bir gizlilik sayfası almanıza izin verdiği için gizlilik ayarlarınızı kontrol etmenizi öneririz. GDPR ışığında uluslararası trafiğe sahip olmayı planlıyorsanız, bu çok değerlidir.

Kullanıcılar – Ekleme ve Kaldırma

İzin Vermek’Aynı sol konsolda olması gereken Kullanıcılar menüsüne gidin. Burada, yeni kullanıcı profilleri oluşturabilir veya sistemde bulunan herkesin kullanıcı profillerini düzenleyebilirsiniz. Bu, belirli ayrıcalıklara ve giriş bilgilerine kimlerin sahip olduğunu belirlemenizi sağlar.

Düğmeler oldukça açıklayıcı. “Yeni Kullanıcı Ekle” siteye yeni bir kullanıcı eklemenizi sağlar ve kullanıcı adı ve e-posta adresi de dahil olmak üzere onlar hakkında belirli bilgileri doldurmanızı gerektirir. Rolünü özelleştirebilir ve onlara belirli ayrıcalıklar verebilirsiniz. “rol” altta kontrol.

Wordpress-eklenti yeni kullanıcı

Ayrıca, içerik oluşturma veya düzenleme amacıyla siteye daha fazla kullanıcı getirmeye karar verirseniz kullanıcı profillerini düzenleyebilir ve ayrıcalıkları veya yönetim denetimlerini ayarlayabilirsiniz. Bu menüyü kullanırken dikkatli olun’Birini içeri sokuyorsun ki sen’t% 100’e güvenmediğiniz sürece yanlışlıkla onlara tam yönetici ayrıcalıkları verme.

Son olarak, sitenin bu kısmı şifrenizi değiştirmenize izin verir ve hatta biraz yardım istiyorsanız güçlü şifreler oluşturmak için WordPress’i kullanabilirsiniz. Verilen WordPress’s zaman zaman güvenlikle ilgili sorunlar,’Bu kontrolü kullanmak için harika bir fikir yılda birkaç kez şifrenizi değiştirin.

Tema Şeyler

Şimdi o’s WordPress özelleştirmesinin eğlenceli kısmına girme zamanı: temalar!

Hosting paketine veya WordPress planına bağlı olarak’seçtim, sen’birkaç düzine veya birkaç bin temaya erişebilecekler. Yaratıcı fırsatların bu bolluğu biraz bunaltıcı olabilir.

Bir temayı şu şekilde değiştirebilir veya seçebilirsiniz: gidiyor “Görünüm” kontrol panelinizin sol tarafında. WordPress temaları otomatik olarak sisteminize yükler, ancak bu menüyü tıklayarak yeni temalar aramak için kullanabilirsiniz. “yeni tema ekle”.

Wordpress'e yeni tema ekle

Zaten sahip olduğunuz ücretsiz temalar koleksiyonunuzda olmalıdır. Üçüncü taraf sağlayıcılardan gelen temalar, hesabınızda “İndirilenler” çıkıntı.

Aksi takdirde, temaları manuel olarak aramak veya aşağıdaki gibi koleksiyonlardan seçmek için ekranın üst kısmındaki sekmeleri kullanabilirsiniz. “Popüler”, “En son”, veya “Favoriler”.

Bir kere sen’Beğendiğiniz bir tema bulduysanız, dosyaları indirebilir ve WordPress’e dönebilirsiniz. Temanızı ekledikten sonra şunları yapabilirsiniz: “Temayı Yükle” ekranın üst kısmındaki düğmeyi kullanarak. WordPress dosyalarınızı alana bırakmanıza izin veren bir dosya yükleyici kutusu açılmalıdır. WordPress bu noktada temayı otomatik olarak yükler ve etkinleştirir.

Wordpress'te tema nasıl yüklenir

Sonra, tıklayın “Özelleştirmek” altında “Görünüm”; bu, temanızı beğeninize göre özelleştirebilmenizi sağlar. Alet’s denetimleri ve görünümü, her temanın yapmanıza izin verdiği ölçüde biraz farklı görünecektir, ancak genel düzen aynıdır. WordPress özelleştirme seçenekleri ekranın sol tarafında ve önizleme doğrudan ortada.

Site Kimliğiniz sitenin başlığıdır ve eğer yoksa’t Bir logo bulundurmayın. Site Simgesi değil’t logosu olsa da; bu, tarayıcı sekmesinde görünen küçük simgedir (ör. “G,” Google için).

Logo bunun yerine altında bulunur “Başlık”. Logonuzu bir cihazdan veya bilgisayardan seçebilirsiniz, ancak seçtiğiniz arka plan renginden bağımsız olarak arka planının şeffaf olduğundan emin olun.

Renkten bahsetmişken, soldaki kontrol panelinde karşılık gelen düğmeyi tıklayarak temanızın ve web sitenizin kullanabileceği evrensel tonları değiştirebilirsiniz. Arka plan rengi açıklayıcıdır; üstbilgi ve altbilgi arka plan rengi, web sitesi sayfanızın farklı sektörlerini ayırt etmenizi sağlar.

“global” düğmesi genel ayarları özelleştirmenizi sağlar markanıza göre veya önceden belirlenmiş tema. Bunlar, yazı tipi boyutları veya çeşitli sayfaların düzenleri gibi şeyleri içerir. Temanın varsayılan olarak sağladığı şeye bağlı olarak temelde aynı tutmaya karar verseniz bile tüm bu ayarlara bir görünüm vermek yardımcı olabilir..

En sonunda, bir WordPress premium teması satın aldıysanız, ek özelleştirme seçenekleriniz olabilir solda ve gösterge tablosunda. Bunlar, temanın kendisinden sonra adlandırılan bir düğmede bulunabilir.

Örneğin, “Astra” seçenekler aynı adlandırılırken görünecektir, ancak bunlar kendi kategorileri olarak gösterge panosu yerine Görünüm altında olabilir.

Bunlar ek eklentiler yüklemenize veya bu temalara özgü yönleri değiştirmenize olanak tanır. Tüm seçeneklerinizle biraz zaman geçirmenizi öneririz, çünkü bu WordPress özelleştirme deneyiminin en derin özelliklerinden biridir..

Eklentiler ve SEO

Eklentiler herhangi bir web sitesine mükemmel eklemelerdir ve ziyaretçileriniz için işlevselliğini, performansını ve özelliklerini geliştirebilir. Aynı zamanda, eklentilerinizi dikkatlice seçmek ve seçmek istersiniz.’t sitenizi yanlışlıkla aşırı yükleme’bant genişliği veya depolama alanı sınırları belirleyebilir veya sitenizi ziyaretçileriniz için çok yavaş yükleyebilirsiniz.

Bir kaç tane var “var-olması” eklenti türleri Biz’d tavsiye. Bunlar güvenlik gibi eklentileri içerir. Wordfence, sitenizi kaba kuvvet saldırılarına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korur. Sen’Sitenizde çok fazla görsel medya kullanmayı planlıyorsanız, Görüntü optimizasyonu için bazı eklentiler de isteyeceksiniz. Smush iyi bir seçenektir, çünkü işleri çok yavaşlatmadan yüksek çözünürlüklü görüntüleri kullanmanıza izin verir.

Sen’Ayrıca muhtemelen barındırma sağlayıcınız bir dikmek gibi ücretsiz yedeklemeler içeriyor olsa bile, eklenti geri almak istiyorum. Yedeklemeler, sitenizde bir şeylerin çökmesi veya felaket olması durumunda verilerinizi başka bir yerde saklamanızı sağlar’s canlı versiyonu.

Önbellek eklentileri de yararlı olabilir. Bunlar, web sitenizi ve verilerinizi ziyaretçilerinize biraz daha verimli ve hızlı bir şekilde sunarak WordPress sitenizin daha duyarlı hissetmesini sağlar. W3 Toplam Önbellek harika bir örnek.

Yüklemek istediğiniz eklentileri belirledikten sonra (’yukarıdaki olanlar veya ayrı olanlar), bunları yükleyip etkinleştirebilirsiniz. “eklentiler” soldaki ve gösterge tablosundaki düğmesini tıklayıp “Yeni ekle”.

Wordpress'e yeni eklenti ekle

Bu ekran aynı zamanda ücretsiz WordPress eklenti koleksiyonuna götürür. Sağ üst taraftaki arama kutusuna adı yazarak ücretsiz eklentileri arayabilirsiniz. Bir kere sen’İstediğiniz eklentileri buldunuz, “Şimdi kur” ve eklenti otomatik olarak yüklenecektir. Tıklayın “etkinleştirme” Bir kez bu, siteniz üzerindeki etkilerini başlatmak için yapılır. İhtiyaç duyduğunuz kadar tekrarlayın, ancak daha iyi site kaynağı kullanımını kolaylaştırmak için toplam eklenti sınırınızı olabildiğince düşük tutmayı unutmayın.

Premium eklentiler aynı şekilde çalışır, ancak’eklenti dosyalarını satın almadan ve bilgisayarınıza yüklemeden önce bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. “Eklenti Ekle” yukarıda belirtilen sayfa.

Yapılandırma

Ardından, WordPress sitenizi yükledikten sonra çeşitli eklentilerin bireysel ayarlarını ve özelliklerini özelleştirebilirsiniz. Aslında, çoğu eklenti kurulum sırasında size özelliklerinin bir turunu sunmayı önerecektir, bu nedenle daha önce kullanmadıysanız her eklentiyi kontrol etmek için zaman ayırmanızı öneririz..

Alternatif olarak, sol taraftaki kontrol panelinize bakabilir ve yüklediğiniz her eklenti için yeni menüler görebilirsiniz. Bu, özellikleri istediğiniz zaman manuel olarak değiştirmenize olanak tanır. Ancak, bazı eklentilerin W3 Total Cache için “Performance” gibi çeşitli genel adların altında gizlendiğini unutmayın. Ayrıca, üst düzey menüler altında gizlenmiş çeşitli eklentiler bulmanız gerekebilir. 

SEO Sayfaları

Bu adımın ikinci yarısı arama motoru optimizasyonu çalışmalarınıza odaklanma. Web sitenizi Google’da üst sıralarda yer alacak ve ziyaretçi trafiğini toplayacak şekilde optimize etmek kendi makalesidir, bu yüzden’benim için bununla ilgilenmek için nasıl dalış sadece WordPress özelleştirme perspektif.

Bulmak için yukarıdaki eklenti eğiticisini kullanın Yoast SEO; o’WordPress kullanıcıları için en iyi kullanılan SEO eklentisi. Anahtar kelime verilerini toplamanıza ve bunu içeriğinizi ve SEO uygulamalarınızı optimize etmek için kullanmanıza olanak tanır.

Wordpress Yoast SEO Eklentisi

Bir kere’kurulur ve etkinleştirilirse, kenar çubuğu panosunda menüsünü bulun. Stilize gibi görünmeli “Y” ile “SEO” onun yanında.

Burada Yoast kontrol paneline kendi başınıza erişebilirsiniz. SEO optimizasyonunuzu başlatmak için sağlanan bağlantıları kullanmak üzere her şeyi çalıştırmak için bu sayfaya eriştiğinizde açılan yapılandırma sihirbazını kullanın. Eklenti size bir dizi soru soracak.

Öncelikle, “site yayında ve dizine eklenmeye hazır” istendiğinde. Bu, içeriğiniz hazırlandıktan ve yayınlandıktan sonra Google’ın web sitenizi kolayca dizine eklemesini sağlar. Başka sorular, inşa ettiğiniz web sitesi, URL’niz, markanız veya şirketinizle ilişkili tüm URL’ler ve son olarak sayfalarınızın, yayınlarınızın ve şablonlarınızın arama sonuçlarında görünüp görünmeyeceği gibi kritik bilgileri doldurun. Bunların şu şekilde ayarlandığından emin olun: “Evet” en iyi sonuçlar için.

Blogunuzdaki çeşitli yayınlar için bir yazar mı yoksa tek bir yazar mı olduğunu belirten ek ayarlar ve çeşitli başlık ayarları kullanılabilir.

İletişim bilgileri

İzin Vermek’s WordPress site özelleştirmenizin ikinci en büyük bölümüne girmeden önce bir iletişim sayfası oluşturun: içerik oluşturma.

Bu önceden yapılmış bir tıklamayla yapılabilir “İletişim” ücretsiz temaların çoğu da dahil olmak üzere neredeyse her WordPress temasıyla birlikte gelen sayfa. Bu sayfayı en az temel bilgilerinizle doldurmalı ve gizlilik politikası sayfanız da dahil olmak üzere gerektiğinde ilgili bilgilere bağlantılar eklemelisiniz.

Ayrıca İletişim Formu 7 eklentisi formu iletişim sayfanıza bağlamanızı sağlayan özel bir iletişim formu oluşturmak için. İnsanlara size bir yorum veya şikayet göndermek için aerodinamik bir yol sunar, bu da çeşitli yayınlarınızdaki tüm yorumları gözden geçirmekten daha kolaydır. Bu eklentiyi, mesajı gönderen kullanıcıya önceden yazılmış mesajlar göndermek için de kullanabilirsiniz..

İletişim Formu 7 eklentisi

Sonuçta, iletişim sayfanızın çalışır durumda olması ve ilişkili bir iletişim formuna sahip olması, ziyaretçilerinizin duyulduğundan emin olmanın ve teknik bir zorluk durumunda onlarla iletişim kurabilmenizi sağlamanın harika bir yoludur. Bu, özellikle çevrimiçi mağaza işletmek ve zaman zaman geri ödeme gibi şeyleri halletmek gerekir.

İçerik yaratımı

WordPress sitenizde zaten ayarlanmış ve soldaki kontrol panelinden kolayca erişilebilen birkaç temel sayfa var. Bunlara şöyle denir: “Ev”, “hakkında” ve bunun gibi.

WordPress arayüzünü ele almak için bu sayfaları önce ve en önemlisi doldurabilirsiniz.’t Daha önce kullanmadıklarından ve’t Diğer içerik sayfalarınızla karşılaştırıldığında boş.

Ancak yeni bir sayfa oluşturma zamanı geldiğinde, bunu tıklatma “Sayfalar” soldaki kontrol panelinde, ardından “Yeni Ekle”. WordPress sizi örnek bir sayfa, gizlilik sayfası veya yeni bir sayfa oluşturabileceğiniz bir ekrana götürecektir. Çoğu kişi FYI örnek sayfasını siler.

WordPress'e yeni sayfa ekle

Bir kere sen’yeni bir sayfa oluşturmaya karar verdiniz’ekranın sol ve orta kısımlarındaki önizlemeyi ve sağ taraftaki çeşitli ayarları içeren WordPress blog düzenleyicisine götürülecektir. Bir sayfa oluşturucu eklentisi bu şablonu değiştirecek.

Sayfayı istediğiniz yere adlandırabilir ve gerektiği şekilde kalıcı bağlantı ekleyebilirsiniz. Ardından, bloğu kullanarak veya şablon seçeneklerini sağdaki denetimlerle keşfederek tasarım ve düzen oluşturabilirsiniz. Sayfanın çoğunu doğrudan WordPress bloğuna veya Word’e kopyala / yapıştır ile yazdığınız içerikle doldurabilirsiniz..

Kullanmayı unutmayın “taslağı kaydet” buton oldukça sık yani’t içeriğinizi yanlışlıkla silmeniz.

Çoğu şablon veya eklenti ayrıca bir “Medya ekle” düğmesi veya benzeri bir şey. İçeriğe resim veya video eklemek için bunu kullanabilirsiniz; bu genellikle ayrı bir aygıt veya bilgisayarınız aracılığıyla eklenir. Ayrıca, birçok sayfa oluşturucu eklentisi, içeriğin sizinkine kadar devam etmesini sağlamak için sayfaya yeni bloklar eklemenize izin verir’baştan.

Wordpress medya kütüphanesi

WordPress Editör en kolay örnektir ve üzerine tıklayarak çizebileceğiniz blokların bir listesi ile birlikte gelir. “+” Editörün sol üst köşesindeki düğmesine basın.

Her sayfayı gönderdikten sonra,’d, sayfayı göndermeden önce Yoast eklentisinden yararlanmanızı öneririz. O’SEO içeriği için bu içeriği ne kadar iyi optimize ettiğinizi puanlamadan önce, odak anahtar kelimeniz ve meta açıklamanız gibi çeşitli arama veri noktalarını ekleyeceksiniz..

Hazırlanan her içerikle bunu yapmak, sitenizin uzun vadede Google’da daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olur ve daha sonra içerik düzenlemeleri yapmak için pahalı zaman harcamanızı engeller.

Göndermeden önce, her şeyin hava geçirmez olduğundan ve’içeriği doğru bir şekilde temsil eden öne çıkan bir resim ayarladınız. Blog yazısı yazıyorsanız kategorileri ve etiketleri unutmayın! Ana sayfanızı istediğiniz sayfaya da ayarlayabilirsiniz.’giderek yaparak “Ayarlar”, sonra “Okuma”, sonra tıklayarak “statik sayfa” ve listeden istenen sayfayı seçme.

Son olarak, sitenizi sitenize “Bakım Modu” Sayfa sekmesinde. Bu, kullanıcıların web sitenizi ve tamamlanmamış durumunu görmesini engeller.

widget’lar

Widget’lar (ayrıca altında bulunur) “Alt Bilgi”) ana ayarlarda bulunabilir. Bunlar aslında WordPress sitenizdeki çeşitli noktalara yerleştirebileceğiniz özelleştirilebilir bloklar. Onlar’sitenizin erişilebilirliğini sizin ve ziyaretçileriniz için özelleştirmenizi sağlayan kenar çubukları, ek menüler vb..

Wordpress woidgets

Adresine git “Görünüm”, sonra “widget’lar” başlamak. Ekranın sol tarafındaki kullanılabilir widget’ları ve sağ taraf size yapabileceğiniz yerleri gösterir “yarık” bu widget’lar. Bu alanlardan bazıları zaten doldurulmuş olabilir, ancak gerektiğinde işleri değiştirmekten çekinmeyin.

Her widget’ın adı ve işlevleri de dahil olmak üzere çeşitli özelliklerini değiştirebilirsiniz. Veya istediğiniz kadar azını kullanabilirsiniz. O’sana bağlı!

Menüler

Biz’d Menülerinize eklemek için bir şeyler gerektiğinden, içeriğinizin çoğunluğu zaten ayarlanana kadar sürecin bu bölümünü kaydetmenizi öneririz. Adresine git “Görünüm”, sonra “Menüler”.

Wordpress menüleri

Bu sayfadan menüler oluşturabilir ve Orada’Kaç tane üretebileceğinizle ilgili bir sınır yok. Çoğu site elbette sadece birini kullanır. Menüye basit bir ad vermelisiniz; menü adı değil’t bir ziyaretçinin görebileceği her yerde görüntülenir.

Menüyü oluşturduktan sonra, menüde sağlanan seçeneklerle nereye gitmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. “Menü Ayarları” ekran. “Menüyü Kaydet” sen ne zaman’memnun oldum.

Son olarak, bölümü otomatik olarak “bu menüye yeni üst düzey sayfalar ekle” yeni sayfaları oluşturduğunuz sırada menüye manuel olarak uygun noktaya yerleştirebilmeniz için işaretlenmez.

Aşağıdaki sol taraftaki onay kutularını tıklayarak menüye yeni sayfalar ekleyebilirsiniz. “menü öğeleri ekle”, sonra tıkla “menüye ekle”. Bu, menü sayfalarını uygun yerlerine sürükleyip bırakmanıza da olanak tanır.

Daha da iyisi, her menü sayfası açılabilir ve bağlantı devre dışı bırakma, sütun genişliği ve gezinme etiketi dahil ayarları daha da özelleştirilebilir.

Google Bağlantısı

Özelleştirme bulmacanızın son parçası: Google ile bağlantı kurma!

Bir Google Analytics hesabı ve web sitenize bağlanma, web sitenizi izleyebilirsiniz’Google Analytics kontrol panosundan gelen trafik ve diğer veriler. Ancak, Google Play’e giderek yaptığınız Search Console’u da ayarlayabilirsiniz. Search Console web sitesi ve tıklama “Şimdi başla”.

Kurulum işlemi oldukça basittir ve hesabınızın sahibi olduğunuzu doğrulamanızı ister. Doğrulandıktan sonra Search Console Ayrıca web sitenizde veri toplayarak SEO çabalarınızı güçlendirmenizi sağlar!

Google Analytics’e gidin ve Search Console ile de bir bağlantı kurun; bunu yoluyla yap “yönetim”, sonra “Emlak”, sonra “Mülk Ayarları”.

Google Analytics Yönetici Sekmesi

Tüm bunlardan sonra, Yoast SEO ayarlarınıza gidin ve “Özellikleri” sekmesini tıklayın. Yoast zaten yaratıyor “site haritaları”, Google Search Console’un SEO sıralamanızı yükseltmek ve araçlarınız için yeni veriler oluşturmak için kullanabileceği verilerdir. Tıklama “?” yukarıdaki Site Haritaları size Search Console kontrol panelinize aktarabileceğiniz bir bağlantı verecektir.

Sonuç

Sonuç olarak, WordPress sitenizi özelleştirmek büyük bir çaba ve muhtemelen üzerinde çalışabileceğiniz tüm işlevleri ve ayarları tam olarak kavramanız birkaç hafta veya ay sürecektir. Bununla birlikte, yukarıdaki adımları izleyin ve istediğiniz gibi kullanabileceğiniz işlevsel, etkili ve SEO dostu bir site hazırlama yolunda ilerleyeceksiniz.!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector