Web Sitenizi Yedekleme

web sitesi yedeklemeEn iyi web sitelerinin ve çevrimiçi işletmelerin çoğu, tasarımlarına, içeriğine ve arama motoru optimizasyonuna binlerce saatlik çaba sarf eder.


Onlar’sanat ve sevgi eserleri ve birçok internet tabanlı profesyonel için tüm ekonomik çıktı ve geliri temsil ediyor.

O’düzgün yapılmış ve optimize edilmiş bir web sitesinin fiziksel iş yeri veya ofis gibi olduğunu söylemek zor değil.

Ancak gerçek bir bina gibi, çok çaba harcadığınız web sitenizin yanma riski vardır. Yalnızca bir yangında yanmak yerine, sunucu çökerse veya kötü amaçlı bir siber saldırı web sitenizi ve kritik verilerini hedefliyorsa web siteniz web’den silinebilir.

Hiçbir zaman, içine koyduğunuz her zaman ve enerji WordPress’i özelleştirme olabilirdi kayboldu bir kötü gün nedeniyle.

Ancak, fiziksel avantajların olmadığı bir avantajı olan web siteleri; web sitenizin aynı özdeş kopyalarını oluşturabilir ve yağmurlu bir gün için başka bir yerde saklayabilirsiniz. Web sitenizin beklenmedik bir şekilde çökmesi durumunda, bu kopyayı web sitenizi birkaç dakika veya saat içinde değiştirmek için kullanabilirsiniz. Bugün’hangi yöntemlerin sizin için uygun olabileceğini web sitenizi nasıl yedekleyebileceğinize bir göz atın.

Siteniz Ne Sıklıkta Yedeklenmeli?


web sitenizi ne sıklıkta yedeklemelisinizBu kelimenin tam tanımı kullanıcıdan kullanıcıya değişse de, web sitenizi düzenli olarak yedeklemenizi öneririz..

Herhangi bir web sitesi yedeklemesinin amacı, birkaç yıllık bir kopyadan veya yinelemeden site geri yüklemesini önlemektir.

Ancak, web sitenizi her gün yedeklemek için özenli çaba harcamak istemeyebilirsiniz, özellikle de’t Sık kullanılan yeni içerikler eklemek.

Birçok web sitesi sahibinin, sitelerinin sorunsuz çalıştığından emin olmak için katılması gereken başka işleri vardır..

Bu amaçla, Birkaç haftalık web sitesi yedeklemeleri muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Bu, ayarlarınız ve içeriğinizin çoğunu,’ve o zamandan beri bir şeyler güncelledik ve tonlarca yazılım veya eklentiyi düzeltmenize gerek yok’hepsinin zaman aralığında güncellenmesi olası değil.

Ayda bir kez başka bir iyi ölçüttür ve yedeklemenizi mevcut bir web sitesi bakım planına dahil ederek düzenli bir gün için planlamanızı sağlar.

Neden HER ZAMAN Sitenizi Yedeklemelisiniz?


Güvenli-web-yedeklemeWeb sitenizi yedeklemek, çevrimiçi işletmeniz veya markanız için sahip olduğunuz en büyük sorumluluklardan biridir..

Web sitenizdeki tüm verileri kaybetmek kesinlikle yenilgiyi ezebilir ve sizi birkaç metrik olarak birkaç gün veya hafta geri alabilir.

1. SEO ve Ziyaretçi Tabanınızı Kaybetmek

Yeni başlayanlar için, web sitenizi başlangıçta bile yedeklememeniz, tasarımına, içeriğine ve arama motoru optimizasyonuna koyduğunuz tüm zaman ve enerjiyi kaybetmenize neden olabilir..

Siteyi ne kadar uzun süre çalıştırırsanız ve o kadar karmaşıksa, sunucuların çökmesi ve her şeyin silinmesi durumunda daha fazla kaybedersiniz. Web sitenizi yedeklemek, bu toplam felaketi yaşamanızı engeller.

Bir siteyi çalıştırmak ve çalıştırmak, ziyaretçilere uygun ve Google arama sıralamaları için optimize edilmiş olmaktan bahsetmek uzun zaman alır. O’Ayrıca şimdi tüm zor işlerinizi tek bir anda parçalayın’t Web sitenizin güncel bir yedeğine sahip olmak.

# 2 Yeniden İnşa Etmek İçin Çok Para Harcamak

para destesiAlternatif olarak web sitenizi tekrar sıfırdan oluşturabilirsiniz. Bu zaman, para ve zihinsel sağlığa mal olur.

Herhangi bir çevrimiçi işletme işletiyorsanız veya web sitenizin trafiğinden önemli miktarda gelir elde ederseniz, web siteniz kapalıyken önemli gelir kaybedersiniz.

Unutmayın, web sitenizin ihtiyaçlarını yedekleyememeniz gerekir her şeye sıfırdan başlayın ve tüm unsurlarını sıfırdan yeniden oluşturun.

Bu demek oluyor ki’normal ziyaretçilerinizden normalde elde edeceğiniz geliri elde etmek için birkaç hafta veya ay harcamanız gerekir. Daha da kötüsü, web sitesi tekrar işlevsel hale geldikten sonra tekrar ziyaret ettiğiniz aynı ziyaretçi tabanını yeniden oluşturduktan sonra daha fazla zaman harcamanız gerekir. Kullanıcıların kısa ilgi alanları vardır ve sitenize düzenli olabilecek birçok ziyaretçi dikkatlerini taze çekmedikçe tekrar durmayacaktır..

Bir yan not olarak, bu gelir kaybı da web sitenizi yeniden oluşturmak daha zor hale getirir. Sen’Tüm imar çabaları için farklı bir kaynaktan fon bulmamız gerekecek. Herhangi bir çevrimiçi işletme veya e-ticaret web sitesi için, bu iflas büyü.

# 3 Zaman Aşımına Uğradı

Üçüncü ve son büyük kayıp, eğer’t web sitenizi yedekleyin, zaman. Siteyi yeniden inşa etmek için harcamanız gereken paradan daha fazlası,’yıllarını tekrar yapmak zorunda kalacağım’ yeterince büyük ve karmaşık bir siteniz varsa işe değer. Her zaman mevcut site mimarinizi ve içeriğinizi yineleyerek ve yenilik yaparak harcamalısınız, şimdi temelleri yeniden inşa etmek için harcanması gerekecek.

Sonuçta, sitenizi yedeklemek değil’t sadece bir gereklilik; o’Bunu yapmamakla birlikte gelen tüm olası olumsuzlukları düşündüğünüzde sağduyu. Orada’web sitenizi yedeklememek için mazeret yok, özellikle de’t düzenli olarak sizin için sitenizin yedekleri bir web hosting şirketi var.

Web Sitenizi Nasıl Yedeklersiniz?

Müşterileri için web sitelerini düzenli olarak yedekleyen birçok web barındırıcısı olsa da, bu’bilmemelisin’şeyleri kendi ellerinize almayın.

Barındırma şirketinize güveniyor olsanız bile, en kötü senaryoda birkaç manuel yedekleme yapmanızı öneririz. O’eski deyiş gibi: bir şeylerin doğru yapılmasını istiyorsanız, kendiniz yapın.

Ayrıca, kendi web sitenizi yedeklemek size ek kurtarma esnekliği sağlar. Kazandın’t Yedekleme dosyası için barındırma şirketinizle iletişime geçmeniz gerekmez, ne de barındırma şirketinizi kötü seçtiyseniz başınızın üzerinde tutamazlar..

İlişkili: Avustralya için En İyi Web Hosting

Web sitenizi kendi yedeklemeniz, mümkün olduğunca az çalışmama süresine sahip olabileceğiniz anlamına gelir, bu da düzenli ziyaretçi tabanına sahip bir çevrimiçi işletmeniz varsa kritik olabilir.

Ayrıca, birçok web barındırma sağlayıcıları don’t Web sitenize proaktif olarak kötü amaçlı yazılım veya virüs taraması yapmayın. Elinizde bir yedek bulundurmak, web sitenizi kötü niyetli bilgisayar korsanlarından veya siber saldırılardan korumanın en iyi yolu olabilir.

Sonuçta, don’t Kendi web sitesi yedeklemenizin sağlayabileceği huzur için indirim.

Web sitenizi yedeklemenin birçok farklı yolu vardır; İzin Vermek’her birini tek tek yık.

1. Çevrimiçi Yedekleme Hizmeti Kullanma

dosya ve klasörleri yedekle

Mevcut en uygun web sitesi yedekleme çözümlerinden biri çevrimiçi bir yedekleme hizmeti veya şirketi kullanmaktır.

Adından da anlaşılacağı gibi, Bu şirketler, daha sonra indirebileceğiniz çevrimiçi bir sürüm sağlayarak web sitenizi sizin için yedekler ve gerektiğinde yeniden biçimlendirmek. Bunu Dropbox olarak düşünün, ancak siteniz için!

Tabii ki, web siteleri’t sadece dosya koleksiyonları. Bu nedenle çevrimiçi yedekleme hizmetleri tüm bu faktörleri dikkate alır ve gerektiğinde yeniden biçimlendirmek ve yeniden başlatmak için web sitenizin tamamını yedeklemenizi sağlar..

Çevrimiçi yedekleme hizmetleri web sitenize giriş yapar ve her web sitesi öğesini ve dosyasını ayrı ayrı yedekler. Bu arka planda otomatik olarak gerçekleşir ve’t Ziyaretçilerinizin web sitesi çalışma süresini veya yükleme sürelerini mutlaka etkilemesi. Ayrıca, yukarıda tartıştığımız gibi belirli zamanlarda otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlanmış olsa bile, web sitesi yedekleme yazılımını beğeninize göre yapılandırabilirsiniz..

O’s Kolay kullanım ve takdir özelliği sayesinde takdir edilmesi kolaydır. O’çok çevrimiçi yedekleme hizmetini dahil etmek, her dosyayı veya kod satırını kendiniz manuel olarak yedeklemekten daha kolaydır. Bu yedekleme çözümleri verimlidir ve hatta uygun depolama alanına sahip olduğundan,’Dosya organizasyonunu kendiniz bulmanız gerekmiyor.

Daha da iyisi, çevrimiçi hizmetler oldukları gerçeği yapmazsın’Veri depolama cihazınızı fiziksel olarak korumak için bakım konusunda endişelenmenize gerek yok. Kazandın’Harici sabit sürücünüzü bir yere koyma veya garajdaki şeyler tarafından parçalanmasını önleme konusunda endişelenmeniz gerekmez. O’Hepsi çevrimiçi olarak bulunan ve uzak bir sunucuda depolanan veya bulutta depolanan.

En iyi çevrimiçi web sitesi yedekleme hizmetlerinin çoğu da geliyor gelişmiş güvenlik protokolleri. Bu, web sitenize karşı bir kan davası olan herkesin en savunmasız olduğunda ve içindeki dosyalara zarar verdiğinde sitenizi hedeflemesini önler. Hizmetlerin çoğu, dosyalarınızı korumak için birden fazla güvenlik katmanı kullanır ve hatta yedek sunucular içerebilir; başka bir deyişle, kopyalardan birinde bir sorun olması durumunda web sitesi dosyalarınızın birden çok kopyasını el altında tutarlar.

Ancak çevrimiçi yedekleme hizmetini kullanmanın en büyük yararı, sitenizi diğer yöntemlerden daha hızlı kurup çalıştırmanıza olanak tanır. Web sitenizi neredeyse anında önceki sürümüne geri yükleyebilirsiniz, bu da bir web sitesi çalıştırırsanız çok önemli bir gereklilik olabilir. e-ticaret mağazası ve yapabilir’t gelir kaybetmeyi göze almak.

Tabii ki, web sitesi yedekleme hizmetleri tüm mükemmel özellikleri ve güvenlik yararlanmak için maliyet yinelenen ücretleri yapmak. Ancak, bunu aylık bakım bütçenize dahil edebilirsiniz. Daha da iyisi, birçok mükemmel web barındırma sağlayıcıları, abonelik paketlerinin bazıları için avantaj veya özellik olarak yedekleme hizmetlerini içerir.

En popüler çevrimiçi web yedekleme hizmetlerinden biri, CodeGuard, birkaç barındırma sağlayıcısına dahildir’ abonelik paketleri.

2. Manuel Yedeklemeler

ftp dosya transfer protokolüEğer sen’daha fazla uygulamalı kişi ve don’Başka biriyle şansını denemek istemiyorsanız, web sitenizdeki her dosyayı doğrudan yerel bilgisayarınıza manuel olarak yedekleyebilirsiniz.

Daha sonra bu dosyaları alabilir ve ek güvenlik için bunları harici bir yerde saklayın. Sitenizde bazı hassas bilgiler varsa ve kimsenin bu verilere el koymadığından emin olmak istiyorsanız, bu özellikle cazip olabilir.

Bununla birlikte, bir manuel yedekleme seçeneğine güvenirken, birkaç olumsuz tarafı vardır. Sen’Sitenizi tekrar tekrar manuel olarak yedeklemeyi unutmamalısınız (bu yüzden ayda bir kez ağır bir şekilde öneriyoruz) ve özellikle büyük bir web sitesini yedeklemeniz uzun zaman alabilir..

Üstelik kazandınız’t tek tek değişen dosyaları indirebilme; sen’temelde her şeyi tekrar tekrar indirmeniz gerekir, size çok zaman maliyeti.

O zaman orada’s insan hatası potansiyeli. Manuel yedekleme yöntemini yalnızca bilgisayar bakım becerilerinizde kararlıysanız ve kolay erişim için depolanmış dosyalarınızı mantıklı bir şekilde koruyup düzenleyebilmenizi öneririz..

Bütün söylenenler ile’web sitenizi manuel olarak nasıl yedekleyebileceğinizi öğrenir.

birinci olarak, bir FTP hesabı yap. Diğer GUI’lerin kendi portalları olsa da, buna genellikle cPanel panonuzdan erişilebilir. Daha sonra, web sitesi dosyalarına derinlemesine dalmanız için gereken arabirimi sağlayacak FTP istemcisini yükleyebilirsiniz..

Tam olarak kullandığınız FTP istemcisinden bağımsız olarak (FileZilla yaygın bir seçimdir ve önerebileceğimiz bir yöntemdir),’FTP istemcisine web sitenizin IP adresini girecek ve web sitenize bir bağlantı kuracaktır. Sen’Web siteniz için dosya ve klasörlerin yanı sıra yerel dosya ve klasörlerinizi de görebileceksiniz.

O zaman yapacaksın bir hedef klasör oluştur Yedekleme yapmak için. O’bunu organizasyon amaçları için mantıklı ve bulunması kolay bir şey olarak adlandırmak iyi bir fikirdir.

Bu noktada, tüm dosyalarınızı tıklayıp bıraktığınız dizine sürükleyerek sürükleyip bırakabilirsiniz.’oluşturduk. İndirme işlemi hemen başlayacaktır, ancak biraz zaman alabilir. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, bu dosyaları istediğiniz her yere götürebilir ve hatta ekstra bir sabit sürücüye taşıyabilirsiniz.

3. Veritabanını Yedekleme

phpmyadminAncak, bir WordPress web sitesi, veya veritabanına sahip herhangi bir web sitesi’ayrıca dosyalarınıza ek olarak bu içeriği desteklemeniz gerekir.

Bunu cPanel giriş düğmenizi bularak yapabilirsiniz; bu, cPanel kontrol panelinin kendisinde veya web barındırma sağlayıcısı web sitesinde bulunur.

Daha sonra bir veritabanı bölümü bulabilirsiniz; aramak phpMyAdmin. Bu, içerik yönetimi web sitesi için WordPress’inizin veritabanlarını sağlayan başka bir gösterge panosu açar..

Ardından, “ihracat” (veya gösterge tablonuzun özel olarak nasıl göründüğüne bağlı olarak benzer bir düğme) ve tüm bu veritabanı verilerinin normal dosyalarınız için belirttiğiniz aynı klasöre gönderilmesini sipariş edin. Yine, bu biraz zaman alabilir, bu yüzden sabırlı olmaya hazırlanın.

Yalnızca belirli veri tablolarını seçmek istiyorsanız özel ayarlarla uğraşabilmenize rağmen, çoğu yaygın uygulama varsayılan ayarlarla iyi olur. Veritabanı yedeklemeniz bilgisayarınıza .sql dosyası olarak indirilmelidir.

Bir kere sen’Bu adımların her ikisini de uygulayarak, yedeklenen web sitenizi istediğiniz yere götürebilirsiniz. Birçok web sitesi sahibi web sitelerinin basılı bir kopyasını saklarken, diğerleri bilgisayara ilk aktardıktan sonra buluta kaydedebilir. Her iki durumda da, web sitesinin birden çok sürümü her zaman çeşitli konumlarda bulunduğundan bu fazlalık yaratır.

4. cPanel ile Yedekleme

cPanel logosuWeb sitesi dosyalarınızı manuel olarak indirmenin başka (ve daha hızlı) bir yolu, cPanel kontrolleri kendilerini. Hızlıca koy:

 • cPanel kontrol panelinize giriş yapın
 • Tıklayın “destek olmak”
 • Tıklayın “tam bir yedek oluştur / indir”
 • Tıklayın “ana dizin” bir yedekleme hedefi isteyip e-posta adresinizi girin
 • Tıklayın “yedek oluştur”
 • sen’tam yedeklemeniz hazır olur olmaz bir e-posta alacaksınız

Tüm web sitesi içeriğinizi manuel olarak yedeklemede olduğu gibi, bu biraz zaman alabilir. Sen’yine de bu tür bir yedekleme süreci ile iyi organizasyon çabaları uygulamak gerekir; sık sık yapmayı ve verilerinizi kolay hatırlanan bir yerde veya güvenli bir yerde saklamayı unutmayın.

5. Rsync Yedekleme

Rsync (kısa “uzaktan senkronizasyon”) kullanabileceğiniz başka bir potansiyel yedekleme çözümüdür. Onun yazılımı dosyaları sunucular arasında kopyalamanızı sağlar. Ama o’yalnızca değişen dosyaları veya dosya parçalarını aktardığı için.

rsync site dışı yedekleme eğitimi

Temel olarak, kazandın’web sitenizin tamamını sürekli olarak okumanız gerekmez.

Rsync, web sitenizin yalnızca güncellenen bölümlerini algılayacak kadar akıllıdır ve bu, tüm dosyaları veya verileri korurken eski kopyaları geçersiz kılar.’t biraz değişti.

Bu size çok fazla zaman ve bant genişliği tasarrufu sağlar ve bir bütçe barındırma abonelik planı çalıştırırsanız veya sadece tüm web sitenizi tekrar tekrar indirmek zorunda kalmamak istiyorsanız özellikle etkili olabilir.

Rsync, zaten ikinci bir Linux sunucunuz varsa özellikle iyi bir seçimdir. Ancak yöntem açıklamasının da belirttiği gibi, aracı bile kullanabilmek için ikinci bir sunucunuz olmalıdır. Ayrıca,’içerik yöneticisi tabanlı bir site çalıştırıyorsanız veritabanınızı ayrı olarak yedeklemeniz gerekir.

6. Bulut Yedekleri

Son bir yedekleme çözümü web sitenizi buluta yedekleme. Web sitenizi bulutta depolamak, tamamen yedeklenmiş ve yedekli olduğundan ve sizi sabit depolama konumlarının yaşadığı aynı tehlikelerden koruduğu için çeşitli güvenlik çözümleri sunar..

Örneğin, tüm bulut, tek bir harici sabit sürücünüzün kazayla kaybolma olasılığına benzer şekilde çökme olasılığı düşüktür.

Birçok çevrimiçi barındırma hizmeti bunu zaten yapıyor, ancak bunu birkaç kanal üzerinden nasıl yapacağınızı gösterebiliriz.

Dropbox Web Sitesi Yedekleme

dropbox logosuDaha önce de belirtildiği gibi, Dropbox siteniz için bir tür bootstrap yedeklemesi nasıl yapılır.

Not: O’büyük bir web sitesinin tüm içeriği için tasarlanmamıştır.

Ancak, WordPress gibi bazı platformlarda, çeşitli dosyalarınıza ek olarak WordPress kurulumunuzu doğrudan Dropbox’a yedeklemenizi sağlayan eklentiler bulunur.

Her iki şekilde de, FTP arayüzünü açıp dosyalarınızı doğrudan Dropbox klasörünüze sürükleyip bırakarak tüm dosyaları saklayabilirsiniz..

Amazon S3 Web Sitesi Yedekleme

Bu bulut çözümü başka bir harika seçimdir. Eğer değilsen’zaten farkında değilim, Amazon S3 bir web hizmeti arayüzü üzerinden bir nesne depolama çözümüdür, Amazon pazarının her gün kullandığı mimarinin aynısını kullanmak. Bu, mükemmel depolama kapasitesi ve kararlılığı sağlar.

amazon s3 yedekleme

Sen’Amazon S3 ile arayüz oluşturabilen sunucu yazılımı yüklemeniz gerekecek veya Yedek Buddy gibi çeşitli eklentileri kullanabilirsiniz.’WordPress kullanıcısı olun.

Temel olarak, Amazon S3 ile arayüz oluşturan araçları, diğer araçların Dropbox ile arayüzle aynı şekilde bulabilirsiniz. Her iki çözüm de tamamen geçerli olsa da,’çok benzerseniz, zaten en çok çalışmak için ayarlanmış olanla da gidebilirsiniz. Örneğin, zaten büyük bir hesabınız varsa ve kazandıysanız Dropbox ile devam edin’senin için herhangi bir şeye kaydolmana gerek yok.

Doğru eklenti veya sunucu yazılımı ile yedeklemelerinizi Amazon S3 ile otomatikleştirebileceğinizi belirtmeliyiz. Bu, özel bir yedekleme aboneliği ödemeden çevrimiçi yedekleme hizmetinin çalışma niteliğini ve kullanım kolaylığını birleştirir.

özet


Sonuç olarak, web sitenizi yedeklemek, hafifçe almamanız gereken bir şeydir ve kesinlikle çok geç olana kadar ertelemeniz gereken bir şey değildir. Web sitenizi ve içeriğini tamamen yedeklemek için proaktif adımlar atmamanız, daha önce zaman ayırmanızı istemenize neden olacaktır.

Hiçbir şey tüm sıkı çalışma ve çaba israf gitmek ve sıfırdan sitenizi yeniden inşa etmek görmek daha kötü değildir. Sitenizi yeniden oluşturmak zorunda kalacağınız süre boyunca sitenizin üretebileceği kayıp gelir ve potansiyel trafik, kekin üzerini kaplayacak.

Neyse ki, şimdi web sitenizi yedekleyebileceğiniz birkaç farklı yolla donatılmış olmalısınız. Tercihlerinizden veya ekipmanınızdan bağımsız olarak hemen hemen herkes için iyi bir çözüm var. İyi şanslar!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map