Web Siteniz için En Yaygın 5 Güvenlik Açığı

Günlük haberler, sürekli olarak güvenlik hackleri, veri ihlalleri ve kişisel bilgilerin İnternet üzerinden ele geçirildiği durumlara neden oluyor gibi görünüyor. Kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri, şifreler, sosyal güvenlik numaraları ve hatta saldırıya uğrayan gizli hükümet verileri olabilir. Hackerlar saldırılarını mükemmelleştirdiler ve hazırlıksız web sitelerinde şölen yaparak geçimini sağladılar.


Küçük, zararsız küçük blogunuzun veya işletme web sitenizin kötü niyetli bilgisayar korsanları için bir hedef haline gelme olasılığı düşük olsa da, yanlış olabilirsiniz. Ve bu durumda yanlış olmak maliyetli olabilir. Bu şansı kullanmak ister misin? Yapman gerektiğini düşünmüyoruz.

Bilgisayar korsanları, web sitenizi müşteri bilgisayarlarına erişmek için kullanılan bir casus botu yapabilir. Siz bile bilmeden hassas kullanıcı verilerine erişebilirler. Daha da kötüsü, web sitenizin veri bozulmasına veya işlenmesine neden olabilir, siteye kötü amaçlı bağlantılar ekleyebilir ve hizmet reddi (DDoS) saldırılarında kullanmak için bir ana bilgisayarın sunucusunu ele geçirebilirler..

Bilginin güç olduğunu güçlü bir şekilde hissediyoruz, bu yüzden en yaygın web sitesi güvenlik açıklarının 5’i hakkında bazı bilgiler.

1. Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma (XSS)

İçin Siteler Arası Komut Dosyası (veya XSS) hesapları tüm web sitesi saldırılarının neredeyse yarısı Wordfence’e göre . E-dolandırıcılık saldırılar, web üzerindeki hain türler tarafından en sık kullanılan tek saldırı yöntemidir. Kimlik avı, e-posta veya hileli bağlantılar yoluyla kişileri hedeflerken, siteler arası komut dosyaları web sitelerini ve toplantı sahipleri ile ziyaretçiler arasındaki alışverişi hedefler.

Pozlama veya XSS’ye karşı güvenlik açığı web uygulamaları kullanıcı verilerini önce doğrulamadan veya ovalamadan içeri aldığında ortaya çıkar. Bu güvenlik açıkları, bilgisayar korsanlarının web uygulamalarını ele geçirmesine ve kullanıcı içinde içerik görüntülemesine olanak tanır’s tarayıcı. Saldırgan, son kullanıcının tarayıcısının kontrolünü ele geçirebilir ve saldırı hakkında uyarmadan bilgisayarlarına erişebilir. Google, Facebook ve PayPal gibi büyük oyuncuların hepsi, bir noktada siteler arası komut dizisine kurban gitti.

Başarılı XSS ​​saldırıları, bilgisayar korsanlarının müşteri hesaplarını ele geçirmesine, virüs yaymasına, bir kullanıcıyı kontrol etmesine izin verebilir’uzaktan tarayıcı, bir bilgisayarda kişisel bilgilere erişmek ve hatta web sitenize daha fazla saldırı için bir giriş noktası sağlamak.

Bilgisayar korsanlarının hem web sitenize hem de sitenizi ziyaret eden herkesin bilgisayarına girmek için kullandıkları bir kapı olarak düşünün. Başarılı XXS saldırıları, web sitenizin tüm verilerini ve muhtemelen müşterinizin bilgisayarlarını tehlikeye atabilir.

Siteler arası komut dosyalarına karşı koruma, özellikle yüksek profilli kurbanların bazıları göz önüne alındığında göz korkutucu görünebilir, ancak mümkündür. Buraya’göstermek:

 • Girişi Doğrula – giriş alanı verilerini sınırlamak ve beklenen tamsayıları veya karakterleri doğrulamak birinci adımdır
 • Kaçış Kullan – kaçmak, veri almak ve onunla herhangi bir şey yapılmadan önce güvenliğini sağlamak anlamına gelir
 • Hassas Temizlik – kodu dezenfekte ederek kullanıcı girişini daha da sterilize etmek, sisteme giren zararlı işaretlemelere karşı başka bir koruma seviyesi sunar

2. SQL Enjeksiyonu (SQLi)

SQL Enjeksiyonları bilgisayar korsanları, verileri tehlikeye atabilecek veya istemci tarayıcılarına yetkisiz erişim sağlayabilecek kötü amaçlı SQL komutları enjekte etmek için giriş alanlarını (formlar, metin alanları, girişler vb.) kullandıklarında ortaya çıkar. Giriş alanları filtrelenmez veya SQL koduna karşı korunmazsa.

Siteler arası komut dizisinin yanında, SQL enjeksiyonları en yaygın kullanılan saldırı yöntemlerinden biridir. SQL enjeksiyonu için düzeltme nispeten basit ve basittir.

Kod, giriş alanı verilerinin sınırlı, doğrulanmış ve güvenli olduğundan emin olmak için kullanılır. Güvenlik açısından kusursuz bir şey olmasa da, atılması gereken adımlar var.

 • Güvenlik Duvarı Uygulama – bir güvenlik duvarı SQL saldırılarına karşı mükemmel bir koruma sağlar, beklenmeyen veya tanınmayan verileri etkili bir şekilde durdurur
 • Kimseye güvenme – giriş alanları ve formlar güvenli girişlerin arkasında yer alırken, hiçbir girişe güvenmediğinizden emin olun ve daima sql deyimlerine karşı onaylayın
 • Yazılım Yükseltme – Çoğu zaman saldırıları önlemeye yardımcı olacak daha iyi veya daha güçlü yazılımlar vardır. Uygun olduğunda yükseltmeler yapmaya bakın
 • SQL enjeksiyon saldırıları için sürekli izleme – Bir göz atmak, saldırılara hızlı bir şekilde yanıt vermek ve hasarı sınırlamak için harika bir yoldur
 • Giriş Alanlarını / Giriş Noktalarını Sınırla – formların ve girdi alanlarının kullanımına her zaman potansiyel riskler olarak yaklaşın ve bunları yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda uygulayın. İşte bir rehber bunu yapmak için.

3. Varsayılan Yönetici Girişi / Zayıf Şifre

Web uygulamaları, yapılandırmalar ve yazılımlar, genellikle daha güvenli kimlik bilgileriyle hemen değiştirilmesi ve geliştirilmesi amaçlanan varsayılan yönetici oturum açma bilgileri ve parolaları sağlar. Sorun, kimlik bilgilerini değiştirmek veya daha güvenli bir şifre seçmek, dahili ve bazı durumlarda birden çok kullanıcıyı basitleştirmek için sıklıkla göz ardı edilir..

“Yönetici1” girişi veya “Şifre1” şifresi bilgisayar korsanlarının sızması zor değildir. Yönetici oturum açma bilgileri ve şifreleri, şirketlerin tüm oturum açma kimlik bilgileri için kullandıkları aynı katı ve katı kurallara sahip olmalı ve düzenli olarak güncellenmeli / yeniden gözden geçirilmelidir. Bu, önlenmesi için sadece biraz dikkat ve özen gerektiren bir önlenebilir sorundur.

4. HTTPS Eklemek veya Yazılımı Güncel Tutmamak

Beyinsiz gibi görünebilir, ancak bir siteye güvenli (HTTPS) protokoller uygulamak, bilgisayar korsanları için önemli bir engel ve caydırıcıdır. Güvenli protokoller, saldırıya uğraması neredeyse imkansız olan şifreli veriler içerir. Güvenli bir site de ziyaretçilere güven veriyor ve bir web sitesinde gerçekleşen her türlü finansal işlem için neredeyse bir gereklilik.

Diğer bir belirgin adım, yazılımı korumak ve güvenlik güncellemelerini aldığınızdan ve sağlayıcılar tarafından giderilmiş olabilecek olası güvenlik açıklarını doldurduğunuzdan emin olmak için en son, en güncel sürümleri çalıştırdığınızdan emin olmaktır..

5. Doğrulanmamış Yeniden Yönlendirmeler gibi Yanlış Yapılandırılmış Güvenlik

Güvenlik yanlış yapılandırması birkaç farklı giriş noktası veya güvenlik açığı içerebilir, ancak bunların tümü temeldeki web uygulamaları için tipik bir ilgi ve bakım eksikliğini paylaşır. Güvenli yapılandırmalar, siteyi destekleyen kodda açıkça tanımlanmalı ve dağıtılmalıdır’s çerçeve, uygulamalar, web sunucusu, veritabanı, vb.

Yeterince güvenli olmayan ve yapılandırılmayan her bileşen, bilgisayar korsanlarının verilere erişme ve hatta tüm sistemin güvenliğini aşma fırsatı sunar.

Web, verilerin geçerlilik denetiminden geçirildiği yerleri yeniden yönlendirir bilgisayar korsanları için ortak bir giriş noktasıdır. Güvenli bir oturum almak ve bu verileri onaylanmamış bir doğrudan doğrudan web sayfasına iletmek hassas bilgileri ve hatta kullanıcı oturum açma bilgilerini gösterebilir.

Güvenli Yaklaşım

Düzenli bakım incelemeleri oluşturmak ve her geliştirme ve bakım düzeyinde güvenlik önlemlerinin doğru bir şekilde uygulandığından emin olmak, bilgisayar korsanları için bu açıklıkları kapatmak için uzun bir yol kat edecektir..

İnternet güvenliği dünyasında ‘benim başıma gelmeyecek’ felsefesi, güvende kalmak için etkisiz bir yaklaşımdır. Sitenize yapılan başarılı saldırılar yalnızca maliyetli veri ihlallerine neden olmakla kalmaz, aynı zamanda arama motorları tarafından kara listeye alınmasına ve tüketicilerin, müşterilerin ve iş ortaklarının gözünde marka bütünlüğünün tamamen kaybına yol açabilir..

Web sitesi sahipleri dikkatli olunmalıdır. Bilgisayar korsanları için hedef olmaktan kaçınmak için yukarıda belirtilen adımları hemen uygulayın. Ayrıca, yaygın olarak “kurşun geçirmez” ana bilgisayar olarak adlandırılan sayılmaz bir web barındırma seçtiğinizden emin olabilirsiniz. Yabancı hükümetler ve internet protokolleri kurşun geçirmez barındırma sitelerini sınırlamanın bir yolunu bulana kadar, bilgisayar korsanlarına ve suçlulara kendi şartlarıyla hitap etmek zorunda kalacağız.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map