Veri Merkezi Konumlarını Anlama (Neden Daha İyi)

Dünyada kaç tane web sitesi var? Bir milyardan fazla web sitesi olduğunu öğrenmek sizi şaşırtır mı? Bu, her sekiz kişi için bir web sitesi olduğu anlamına gelir.


Tabii ki, bu tüm bu web sitelerinin aktif olduğu anlamına gelmez. O’sadece 200 milyon kadarının aktif olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. Bunların arasında yüz milyonlarca mevcut ana bilgisayar adı var.

Yüz milyonlarca web sitesi varsa, hepsinin bir barındırma sağlayıcısı. Şu anda yüzlerce kişinin olduğu ve kime sorduğunuza bağlı olarak, tüm dünyada binlerce barındırma sağlayıcısı ve sunucusunun olduğu tahmin edilmektedir..

Küçük işletme sahipleri ve kendi web siteleri olan bireyler yıllardır bu barındırma sağlayıcıları kullanıyor. Bu bireyler için, kendi hosting kurma güçlüğü buna değmez. Site dışı barındırma onlar için nerede olduğunu.

Durum daha büyük şirketlerle farklı. Birçok büyük şirket web sitelerini korumaya karar verdi’s sunucuları. Veya özel veri merkezlerini kullanabilirler. Birçokları bilgisayarlarını buluta taşıma. Bu, dünyanın dört bir yanındaki veri merkezleri miktarında bir patlamaya yol açtı. Her yeni veri merkezi, öncekinden daha büyüktür.

Dünyada şu anda 500’e yakın hiper ölçekli veri merkezi bulunmaktadır. Bunlara Facebook, Amazon, Google, Alibaba ve Baidu tarafından kullanılan veri merkezleri dahildir.

Buna ek olarak, 8,6 milyonu aşan çeşitli boyutlarda veri merkezleri bulunmaktadır.

Bu yazının yazıldığı sırada, büyük veri merkezleri, dünyadaki alan söz konusu olduğunda, servis sağlayıcı veri merkezi inşaatının yüzde 70’inden fazlasını oluşturmaktadır..

Bu veri merkezlerinin sıradan insanların yaşamları üzerinde büyük etkisi vardır. Bu nedenle, birçoğunun bu büyük veri merkezlerinin nerede olduğunu sorduğu anlaşılabilir..

Dünyanın Büyük Veri Merkezleri Nerede??

Dünyadaki farklı veri merkezlerinin boyutunu karşılaştırmak zor olabilir. Bunun nedeni, bazı veri merkezlerinin sadece içinde tonlarca sunucu bulunan binalar olmasıdır. Diğerlerinde kongre alanları, ofisler ve hatta yaşam alanları gibi olanaklar bulunur..

Veri merkezleriyle ilgili haberleri takip ettiğinizde, her ay ilan edilen yeni bir proje var gibi görünüyor. Şirketlerin, kendilerinden önce gelenlerden daha büyük ve daha iyi veri merkezleri oluşturarak birbirlerini aşmak için rekabet içinde oldukları anlaşılıyor. Bir harita üzerinde yer alan veri merkezlerine baktığınızda, bunların oluşturulmasında ne kadar çaba ve finansal kaynak yatırıldığını açıkça görürsünüz..

En Büyük Olmak İçin Rekabet Etmek

Önümüzdeki birkaç yıl içinde çevrimiçi olacak bazı veri merkezlerinin planlarına baktığınızda, bu yeni merkezlerin son birkaç yıl içinde inşa edilmiş mega merkezlerin nasıl cüce olacağından etkilenemezsiniz..

The Lakeside Technology Center gibi tesislerin Chicago, Illinois veya Switch’te bulunduğu bir zaman vardı.’Las Vegas’taki SUPERNAP tesisi, her biri yaklaşık 1.000.000 ft.²’ye sahip dünyanın en büyük veri merkezleri olarak kabul edildi..

En yakın rakipler, 400.000 ft ila 600.000 ft² arasında bir yere sahip olan veri merkezleriydi. İzin Vermek’Bu veri merkezleri açıldığında onlar da dev gibi kabul edildi. İşler nasıl değişti. Şimdi, 1.000.000 ft² alana sahip bir veri merkezi, harita üzerinde neredeyse hiç fark edilmiyor. Şu anda inşa edilen veri merkezi projeleri milyonlarca kare çekime sahip çok katlı kampüsleri içermektedir. Esneklik göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. Amaç, mevcut talebe dayanarak veri merkezini büyütmeye devam edebilmek.

Sadece düşün Çin Telekom Veri Merkezi. Merkez, İç Moğolistan Bilgi Parkı’nda yer almaktadır. Bu yazı yazıldığı sırada, burası dünyadaki en büyük veri merkezidir. Etkileyici 10.700.000 ft²’lik alanı kaplamaktadır. Bir bilgisayar buluşma merkezi, çağrı merkezleri, ofisler, personel için yaşam alanları ve depolara ev sahipliği yapmaktadır. Bu pahalı bir veri merkezidir. İnşa edilmesi için 3 milyar dolardan fazla bir maliyetin olduğu düşünülüyor. Bu Lakeside Teknoloji Merkezi’ne bakın.

Dünya Veri Merkezi Girdabı

Loudoun County, VA’daki veri merkezi yolu, Data Ctr., Vortex olarak kabul edilir. Bölgedeki altyapı, bölgenin konumu ve hükümet yetkilileri tarafından ortaya konulan teşvikler dahil olmak üzere, buna katkıda bulunan bir dizi faktör vardır..

dünya veri merkezi

İlçelerinin ilgisini tartışan Loudoun Ekonomik Kalkınma Ofisi, dünyadaki İnternet trafiğinin yüzde 70’inin Loudoun üzerinden aktığını belirtti.’günlük veri merkezleri.

Bunu ilk duyduğunuzda, Facebook, Amazon ve Microsoft da dahil olmak üzere hiper mega veri tüketicilerinin o bölgedeki mülklere sahip oldukları veya kiraladıkları fark edilinceye kadar biraz abartılı gelebilir. Bu behemoth’lara ek olarak, bu alanda alan kiralayan veya sahip olan 3.000 teknoloji şirketi daha var.

DuPont Fabros Ashburn Kurumsal Merkezi’nin yanı sıra Digital Realty Ashburn Kampüsü, Loudoun İlçesi’ne ev sahipliği yapan büyük tesislerden birkaçı. Bölgede milyonlarca metre kare alan kaplayan 60’tan fazla tesis bulunmaktadır. Bu sayı günlük olarak artıyor.

İç Moğolistan’da da benzer bir şey oluyor. Çin, milyonlarca metre kare büyüklüğünde mega merkezler oluşturmak için serin hava, bol yağış ve diğer benzersiz özelliklerden faydalanıyor..

Tabii ki, daha önce bahsedilen Çin Telekom Veri Merkezi’nde olduğu gibi, bu veri merkezlerindeki alanların tamamı sunucular için kullanılmamaktadır. Alanın bir kısmı konut, ofisler, soğuk hava depoları, iş hizmetleri ve bilgisayarların yapabileceği hemen hemen her şey için kullanılır. Çin ikinci sırada, ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne yaklaşmadan önce uzun bir yol var..

ABD şu anda dünyanın yarısına ev sahipliği yapıyor’s 100.000 en çok ziyaret edilen web siteleri. Çin ve Almanya’nın her biri en iyi 5.000 bölgeye ev sahipliği yapıyor. Phoenix, Arizona, en popüler web siteleri için en popüler şehirdir. Bunun bir nedeni, dev GoDaddy’yi barındıran web’in Cyrus One ve Digital Realty Trust ile birlikte Phoenix, Arizona’daki evlerini yapmasıdır..

Her Şey Konum Hakkında

Büyük veri merkezlerinin oluşturulması ve bakımı pahalıdır. Çok fazla enerji ve ısı üretir, bu nedenle karmaşık soğutma sistemlerine ve karmaşık ağ sistemlerine ihtiyaç duyarlar. Birçok veri merkezi, orta büyüklükte bir şehrin ihtiyaç duyduğu miktarda enerji kullanır.

Açıkçası, bu veri merkezlerinin sahip olduğu büyük miktarda güvenli veri nedeniyle güvenli ve güvenilir olmaları gerekir. Aynı zamanda, müşterilerinin ihtiyaçları ile değişebilecek kadar esnek olmalıdırlar. Büyük bir veri merkezi için doğru yeri seçerken, şirketlerin elektrik maliyetini, ne kadar araziye mal olacağını ve gittikleri yere ulaşmak için verilerinin ne kadar seyahat etmesi gerektiğini düşünmeleri gerekir..

Veri aktarım hızlarını ve bir veri merkezinin yerini düşünürken, şirketlerin hizmet vereceği kullanıcıları dikkate alması gerekir. Örneğin, New York Menkul Kıymetler Borsası milisaniyenin altında veri aktarım hızları gerektirir. Bu hizmeti verebilmek için, veri merkezinin hizmet verdiği kişilere olabildiğince yakın olması gerekir. New York Menkul Kıymetler Borsası durumunda, bunun 50 mil içinde olması gerekiyor.

Normal insanlar bu kadar hızlı bir yerde veri aktarım hızlarına ihtiyaç duymazlar. Çoğu insan, saniye kesirleri ile ölçülen veri aktarım hızlarında başarılıdır. Örneğin, Switch’in Las Vegas’taki Supernap tesisinden bahsederken, Las Vegas’a 270 mil uzaklıktaki bir tesisden bahsediyoruz. Veriler yedi ms’de veri merkezinden Las Vegas’a aktarılabilir.

Facebook, Kuzey İsveç tarafından Kuzey Kutup Dairesi’nin kenarında bir veri merkezi kurarak yeni bir yaklaşım benimsedi. Bu konum, Facebook’un sunucularına güç sağlamak için hidroelektrik jeneratörlerinden faydalanmasını sağlar. Arctic havasını sunucularını soğutmak için kullanabilirler. Bu, Arctic Circle’daki Facebook’un sunucusunu enerji açısından verimli hale getirir.

Diğer veri merkezi geliştiricileri de bunu takip ediyor. Veri merkezlerinin çevre üzerindeki etkisini azaltmak ve aynı zamanda bunları işletme maliyetlerini düşürmek için yeşil enerji kullanmanın yollarını arıyorlar.

İnternetin Meteorik Büyümesi

Ortalama bir hızda okursanız, bu makaleyi okumaya başladığınızdan bugüne kadar 1.200’den fazla web sitesi oluşturuldu. Bu, World Wide Web’in yarattığı büyük etkinin altını çiziyor. Yakında, 2.000.000 ft² alana sahip veri merkezleri dünyanın en büyük veri merkezlerine dahil edilmeyecek. Hizmet Olarak Altyapı ve Hizmet Olarak Platform’a daha fazla önem verildiğini göreceğiz. Bu iki teknoloji, Hizmet olarak Yazılım ile birleştiğinde, veri merkezlerini iş dünyasının can damarı haline getirmektedir..

Konser pazarı da bunda büyük bir rol oynamaktadır. İnternetten para kazanan pek çok insan var. Artık en iyi web sitesi ana bilgisayarını tanımlamak, altyapılarının nasıl çalıştığını öğrenmek ve ihtiyaçlarınızı ölçtüklerinden emin olmak sizin için her zamankinden daha önemli.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map