Neden Çok Fazla Eklenti Hakkında Dikkatli Olmalısınız?

Eklentiler inanılmaz. Sağladıkları genişletilebilirlik ve işlevsellik, WordPress ve diğer web sitelerinin en büyük özelliklerinden biridir. Web sitesi sahipleri, görüntüleri optimize etmek, trafiği izlemek, ziyaretçilere kaydolmak ve hatta güvenliği artırmak için bir eklenti yükleyebilir.


Ancak, çok fazla eklenti yüklerken dikkate alınması gereken sorunlar var. Çok sayıda eklenti site performansını etkileyebilir, sayfa yükleme sürelerinde gecikmelere neden olur ve hatta sitenize güvenlik açıkları getirebilir.

İşte eklentileri denemeye karşı en iyi argümanlardan bazıları.

Güvenlik Tehdit Edilebilir

Eklentileri yükleyerek, güvenlik açıklarından kurtulmak için üçüncü taraf koduna güvenirsiniz. Bu, yalnızca eklentileri yükleyerek gelişmiş işlevsellik elde eden değişimlerden biridir..

WordPress güvenlik sitesine göre Wordfence, tüm web sitesi saldırılarının neredeyse yarısı Siteler Arası Komut Dosyası’ndan (XSS olarak da bilinir) geliyor.

Bilgisayar korsanları, eski veya güvenli olmayan bir eklentinin koduna doğrudan kötü amaçlı komut dosyaları ekler. Komut dosyaları bilgisayar korsanlarının siteye erişimini sağladıktan sonra sitenin güvenliği ihlal edilir.

Site Çökmeleri ve Performans Sorunları

Bir sayfanın yüklenmesi üç saniyeden uzun sürerse ziyaretçilerin bir web sitesinden çıkacakları iyi bilinmektedir. Göre Neil Patel, ünlü internet pazarlamacısı, sayfa yükleme süresini azaltmak bir site için dönüşümleri önemli ölçüde artırabilir.

Sitenizin hedefi dönüşüm olmasa bile, hızlı sayfa yüklemeleri de ziyaretçileri etkileşime sokar ve çok erken ayrılmalarını önler. Yüksek hemen çıkma oranları (bir siteden hızlı bir şekilde ayrılan ziyaretçiler) performans sorunlarının bir göstergesi olabilir.

Yüklenen her eklenti tarayıcıya kod satırları ekliyor ve işlenmesi zaman alıyor. Kod ne kadar az olursa sayfa yükleme hızları da o kadar iyi olur. Oldukça basit şeyler.

Çok fazla eklenti bu don’t Birbiriyle iyi uyum sağlamak veya etki performansı sayfa yükleme süresini önemli ölçüde yavaşlatabilir ve hatta site kilitlenmeleri oluşturabilir. Bu, eklentilerinizi akıllıca seçmek için başka bir argüman.

Dosya ve Veritabanı Alanı Sorunları

veritabanı alanıHerhangi bir kodda olduğu gibi, eklentiler yer kaplar. Bazı eklentiler diğerlerinden daha fazla yer kaplar ve hatta web siteniz için dosya ve veritabanı alanı kaplayacak çok fazla veri toplayabilirler. Bu vergiyi dosyalara ve veritabanına çok sayıda yüklü eklenti ile çarpın ve nerede sorun olabileceğini görebilirsiniz..

Herhangi bir eklenti (veya bu konuda yazılım) kurmadan önce sistem gereksinimleri ve depolama alanı ile ilgili araştırma yapılmalıdır..

Güncellemeleri ve Etkin Olmayan Eklentileri Takip Etme

Etkin olmayan veya güncel olmayan eklentiler, bir web sitesine erişmek için bilgisayar korsanları tarafından kullanılabilir. Web sitesine sık sık giriş yapmanız önerilir’s kontrol paneline tıklayın ve “eklentiler” Bölüm. Buradan bir bölüm olmalı “pasif” eklentileri. Etkin olmayan eklentiler devre dışı bırakılmalı ve silinmelidir.

Silinen eklenti ile aradığınız işlevsellik, sitenin amaçlandığı şekilde çalışmasını sağlamak için hala gerekiyorsa, yedek olarak başka bir eklenti arayın.

Ek olarak, eklentiler genellikle önemli güvenlik güncellemeleri için yamalar içerebilecek sık güncellemeler gerektirir. Güncellemelere uymamakla, web siteniz daha fazla riske maruz kalabilir. Çok fazla eklenti ve tüm güncellemelere ayak uydurmak zor olabilir.

Eklenti Çatışmaları

web sitesi eklentileriProgramcılar eklentiler için kod yazar. Bu kod, başka bir mühendis tarafından başka bir eklenti için yazılan kodla doğrudan çakışabilir. Bu eklentilerin her ikisini de web sitenize tanıtın ve ciddi sonuçları olabilir ve hatta verileri bozabilir.

Eklentiler binlerce kod satırından oluşabilir ve eklentiler için kodlama standartları olmasına rağmen, mühendisler hala hata yaparlar. Bu hatalar, diğer eklentileri veya bir web sitesinin genel performansını da etkileyebilir.

Ne kadar çok eklenti yüklerseniz, bu ilgili sorunları yaşama olasılığınız o kadar artar. Eklenti sayısının azaltılması, eklenti koduyla ilgili çakışma ve sorun şansını azaltır.

Artık çok fazla eklentiye sahip olmanın potansiyel etkilerini bildiğimize göre, burada’s nasıl ilerlenir.

Eklenti Seçeneklerine Nasıl Yaklaşılır

web tasarımı

 1. Eklenti İhtiyacını Belirleyin’s İşlevselliği – güvenlik, sayfa optimizasyonu, SEO, pazarlama vb. gibi belirli eklentilere bariz bir ihtiyaç vardır. Diğer tüm eklentiler yukarıda özetlenen potansiyel risklere göre değerlendirilmelidir..
 2. Güvenilir bir kaynaktan aldığınızdan emin olun – tüm eklentiler eşit yaratılmaz. Özellikle ücretsizse, eklentileri yüklemek ve yüklemek caziptir. Ancak, ne olabileceğini hatırlamak, web sitenize herhangi bir şey yüklemeden önce araştırma yapmaya ve incelemeleri okumaya teşvik etmelidir. Amaç ve dikkatle ilerleyin.
 1. Eklentilerin Diğer Uygulamalarınız / Eklentilerinizle Uyumluluğunu Test Edin – güvenilir bir kaynaktan gelen bir eklenti bile diğer eklentilerle iyi çalışmayabilir. İyi kodlar bile çatışmalara neden olabilir. Bir siteyi izlemek en iyisidir’sorun olmadığından emin olmak için bir eklenti yükledikten sonra performans.

Kaç Eklenti Çok Fazla

Kaç eklentinin çok fazla olduğu sorusuna kesin bir bilim veya doğrudan bir cevap yoktur. Yanıt, bir web sitesinin ayrıntılarına ve eklenti ve kodun benzersiz kombinasyonuna bağlıdır. Mantıksız görünse de, diğer eklentilerin performansını izlemek için bir eklenti yüklemek en iyisidir. Bu, rahatsız edici eklentiyi saptamanıza ve web sitenizle ilgili sorunlar konusunda sizi uyarmaya yardımcı olabilir.

Diğer eklentileri izleyen bir eklentiye ek olarak, genel site performansını ve eski veya etkin olmayan eklentileri yakından takip etmek ve aynı zamanda bir web sitesinin bileşenlerinin rutin denetimlerini ve aktif eklentilere olan ihtiyacı gözetmek en iyisidir. Bu adımlar, çok fazla eklentiye sahip olmak.

Günün Dersi – Eklentileri Yavaşla

Saldırıya uğramış veya düşük performans gösteren bir web sitesi bir markanın itibarını yok edebilir ve hatta önemli finansal kayıplara neden olabilir. Kurulum kolaylığı ve bir site için kendi kodunuzu yazma zorunluluğu cazip olsa da, eklentilerin yukarıda ana hatlarıyla belirtildiği gibi bir dizi risk sunduğunu hatırlamak önemlidir. Bir web sitesine eklenen yazılım akıllıca seçilmelidir.

Eklentileri değerlendirirken izlenecek mükemmel bir süreç, gerçek ihtiyacı denemektir. Bir eklenti gerekli değilse ve site hedeflerinizi ilerletmezse, yüklemeyin. Ayrıca, etkin olmayan eklentileri kaldırdığınızdan emin olun, aksi takdirde kullanmayın. Sorunları başlamadan önce önlemek için eklentileri test edin.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map