CPanel Gezi Rehberi

Web barındırma sunucunuz Linux tabanlıysa, şansınız cPanel tarafından desteklenmektedir. cPanel, sunucunuzun tüm hizmetlerini tek bir yerden yönetmenizi sağlar. Kullanım kolaylığı ve işlevselliği nedeniyle, cPanel endüstri standardıdır. Bu nedenle, çoğu geliştirici onunla tanışıyor.


CPanel’e Hızlı Bir Giriş

Nasıl Giriş Yapılır

 1. cPanel girişiURL kutusuna web sitenizin alan adını girin. Sonra “/ cPanel” ekleyin. Örneğin, web siteniz funnycats.com ise, “funnycats.com/cPanel” girersiniz..
 2. Artık cPanel giriş sayfasındasınız. Burada şifreniz ve kullanıcı adınız istenecektir. Bu bilgileri girdikten sonra “Giriş” düğmesini tıklayın.
 • Alternatif 1: Barındırma sağlayıcınızın paneline gidin ve cPanel’e doğrudan bir bağlantı bulun. Bulamazsanız destek ekibiyle iletişime geçin ve onlara nasıl yapılacağını sorun.
 • Alternatif 2: Web sitenizin adresini ve ardından HTTP için 2082 veya HTTPS için 2083 yazın.

Arabirimi Anlama

CPanel’e giriş yaptıktan sonra, buna benzer bir arayüz göreceksiniz. 2019’da cPanel “Paper Lantern” adlı bir tema sundu. Bu arayüz cPanel kullanıcı hesabınızın kalbidir. Burada, önemli bilgileri bulacağınız ve cPanel’i güncelleme olanağınız olacak.

CPanel arayüzü aşağıdaki bölümlere ayrılmıştır:

 1. Gezinti çubuğu – CPanel’deki her arabirim gezinme çubuğunu gösterecektir. Burası, hesabınız hakkında giriş yaptığınız, hesabınıza giriş yaptığınız ve oturumu kapattığınız yerlerin yanı sıra belirli ayarları değiştirdiğiniz yerdir..
 2. Kenar çubuğu – CPanel’deki tüm arabirimler bir kenar çubuğu gösterecektir. Burası, Ana Sayfa simgesine erişebileceğiniz, farklı cPanel özelliklerine erişebileceğiniz ve satıcı olarak içeriği özelleştirebileceğiniz yerdir. Ayrıca, kullanıcı Yöneticisi Arayüzüne gitmenizi mümkün kılan Kullanıcı Yöneticisi simgesine de sahipsiniz..
 3. Genel bilgi – Burası cPanel hesabınızla ilgili genel bilgileri göreceğiniz yerdir. Bu, geçerli kullanıcı, birincil alan adı ve geçerli hesabın paylaşılan bir IP adresine mi yoksa özel bir IP adresine mi sahip olduğunu içerir..
 4. Özellikleri – Burada hesabınızda kullanılabilen özellikleri göreceksiniz. Bu özellikler işlevlerine göre gruplar halinde bir araya getirilir
 5. İstatistik – Bu alanda cPanel hesabınızın kullanım istatistikleri gösterilir:
 • Bant genişliği
 • Disk kullanımı
 • Dosya kullanımı
 • MySQL disk kullanımı
 • Ek alan adları
 • Alt etki alanları
 • Takma adlar
 • E-posta hesapları
 • Otomatik yanıtlayanlar
 • Özel üçüncü taraf istatistikleri

WordPress Nasıl Kurulur

Barındırma şirketleri, WordPress’i cPanel aracılığıyla yüklemenizi kolaylaştırmak için otomatik yükleyici komut dosyalarını içerir. En popüler üç seçenek:

 • Softaculous
 • Hızlı kurulum
 • Fantastico

Bu kılavuzun amacı için, Softaculous kullanarak WordPress kurulumunu tartışacağız.

Softaculous Nedir?

Bu, WordPress gibi web uygulamalarının yüklenmesini kolaylaştıran bir otomatik yükleyici komut dosyasıdır. Softaculous, SiteGround ve InMotion Hosting gibi hosting şirketleri tarafından kullanılır.

Softaculous Kullanarak WordPress Kurulumu

 • CPanel hesabınıza giriş yaptıktan sonra, Softaculous / WordPress yükleyici simgesini arayın. Otomatik Yükleyiciler bölümünde bulunmaları gerekir. WordPress için otomatik yükleyiciyi başlatmak için aşağıda vurgulanan simgelerden birini tıklayın.
 • WordPress için otomatik yükleyici etkinleştirildiğinde, aşağıdaki ekranı göreceksiniz:
 • “Şimdi Kur” u seçin, bir sonraki forma yönlendirileceksiniz..

Yüklemek

 • Bu formda, WordPress kurulumunun devam etmesine izin vermek için bazı bilgiler vermeniz gerekecektir..
 • Softaculous’e, etki alanı adı olan WordPress’in nereye yüklenmesini istediğinizi söyleyin. Çoğu kişi, alan adlarının kök dizinine WordPress yüklemeyi tercih eder. Örneğin: HTTP: // funnycats.com. Bu durumda, “Dizin İçinde” kutusu boş bırakılmalıdır.
 • HTTP: // veya HTTPS: // www olsun, bir protokol seçmeniz gerekecektir. SSL ve HTTPS’ye sahip siteler, https: // veya https: // www seçme seçeneğine sahip olacaktır. protokol olarak.

güçlü şifre

Aşağı kaydırdıkça, WordPress siteniz için bir “Başlık ve Açıklama” vermeniz istenecektir. Bunu düşünmenize gerek yok çünkü daha sonra değiştirebileceğiniz bir şey.

Bir kullanıcı adı, şifre ve yönetici e-posta adresi seçmeniz gerekir. Softaculous’nin sözlük dışı bir kelime kullanarak otomatik olarak güçlü bir şifre vereceğini fark edeceksiniz. Değiştirebilirsiniz, ancak şifre seçimi için en iyi uygulamaları kullanan bir şifre seçmeniz önerilir.

Ayrıca, doğru e-posta adresini girmek de önemlidir. E-posta adresiniz, WordPress’in sizinle iletişim kurmak için kullanacağı şeydir. Şifrenizi unutursanız, e-posta adresiniz bağlantının nasıl sıfırlanacağıdır.

giriş denemeleri

Aşağı kaydırdığınızda, bir dizi isteğe bağlı seçenek göreceksiniz. Bunları inceledikten sonra yükle düğmesini tıklayın. Verdiğiniz ayarları kullanarak, Softaculous kurulum işlemine başlayacaktır. Sabırlı olmanız ve ilerleme çubuğunun yüzde 100’e ulaşmasına izin vermeniz gerekir, aksi takdirde yükleme başarılı bir şekilde gerçekleşmeyebilir.

Yükleme işlemi yaklaşık bir dakika sürmelidir. WordPress kurulduktan sonra, başarılı bir kurulum bildirimi alırsınız. Ayrıca, yeni yüklemenize nasıl giriş yapacağınızı gösteren bağlantılar da göreceksiniz. Genellikle, WordPress’e şu bilgileri kullanarak giriş yapabilirsiniz: YOURDOMAIN.com/wp-admin/. Kurulum işlemi sırasında oluşturduğunuz kullanıcı adını ve şifreyi kullanacaksınız.

cPanel Güvenlik Ayarları

Şifrenizi Güvenceye Alın

CPanel hesabınız çalışır duruma geldikten sonra, şifrenizi değiştirmeniz önerilir cPanel’e ilk kez giriş yaptığınızda. Buraya’bunu nasıl yaptığınız:

 1. Tercihlerde Parola ve Güvenlik menüsünü tıklayın.

şifre güvenliği

 1. Eski şifrenizi ve kullanmak istediğiniz yeni şifreyi girmeniz istenecektir. Bunu yaptıktan sonra, “Şifrenizi Şimdi Değiştirin” formun sonundaki düğme.

şifre güvenliğiCPanel, otomatik olarak güçlü ve güvenli bir şifre oluşturacak bir şifre üreticisi sunar. Veya hatırlayacağınız bir şifre oluşturabilirsiniz.

Yine de’çalışanlarınızın güvenli şifre politikalarını uygulayabileceği bir şifre seçmeniz önemlidir. İdeal şifre, alfasayısal sayılar ve özel simgeler içeren en az sekiz karakterden oluşmalıdır. Sen yapma’yıldönümleri, doğum günleri veya sözlükte bulunan kelimeler içeren şifreler istemiyorum.

CPHulk Kaba Kuvvet Korumasını Etkinleştir

CPHUlk sunucunuzu kurbandan kaba kuvvet saldırısına karşı koruyan şeydir. Kaba bir kuvvet saldırısı, otomatik bir sistemin bir kombinasyonu diğerini deneyerek şifrenizi tahmin etmeye çalışmasıdır. CPHulk bir saldırıyı engeller ve tekrarlanan istekler varsa oturum açma işleminin artık geçerli olmadığını gösterir. Beyaz listeye IP adresinizi ekleyerek kendinizin kilitlenmesini önleyebilirsiniz.

Buna erişmek için şu yolu izleyin: WHM> Güvenlik Merkezi bölümü> cPHulk Kaba Kuvvet Koruması

kaba kuvvet

Yeni Alan Adı Ekleme

CPanel’inize tıklayarak yeni bir alan adı ekleyebilirsiniz. “Eklenti Alanı” Alanlar bölümünde.

Bu, daha sonra yeni bir web sitesinin oluşturulmasında kullanılabilecek standart bir alan adı oluşturmanıza olanak tanır. CPanel ile aynı kontrol panelinden birden fazla alan adı yönetilebilir.

Hosting cPanel’e giriş yapın. Addon Domains’i tıklayın. Bunu Alanlar bölümünde bulabilirsiniz. Burada yeni alan adını oluştururken doldurmanız gereken bir form sunulacak. Formda göreceğiniz alanların açıklaması:

 1. Yeni Alan Adı – Oluşturmak istediğiniz alanın adını buraya koyacağınız yerdir. Örneğin: veryfunnycats.com
 2. Alt alan adı – Yalnızca bir alan adı kullanacaksanız bu bölümü boş bırakabilirsiniz. cPanel alt etki alanını otomatik olarak ekler. Eğer sen’aynı anda birden fazla alan ekleyerek, örneğin, veryfunnycats.com ve veryfunnycats.gov, onu değiştirmeniz gerekir.
 3. Belge Kökü – Bu alan otomatik olarak doldurulur.
 4. Bir FTP Hesabı Oluşturun – Bu isteğe bağlıdır ve her yeni ek etki alanı için FTP hesapları oluşturmanıza olanak tanır.
 5. Tıkla “Alan Adı Ekle” buton.

Ya sen’yeniden yapılır. Şimdi, cPanel hesabınızdaki Dosya Yöneticisi’nde bulunacak yeni alt klasöre dosya yüklemeye başlayabilirsiniz.

Addon Alan Adını Kaldırma

Bir Addon Etki Alanı’nı aşağı kaydırarak “Addon Etki Alanını Değiştirin” seçeneğine gidin. Ardından, etki alanını kaldırmak için bağlantıya basın. Bağlantının simgesi çöp kutusudur. “İşlemler” sütununun altında bulunur.

cPanel ayrıca alt alan adları oluşturmanıza ve yönlendirmenize de olanak tanır.

Yedekler

Sitenizi yedeklememeniz, özellikle sitenizi iş için kullanıyorsanız, olumsuz etkiler yaratabilir. cPanel, istediğiniz zaman sitenizi manuel olarak yedeklemenizi sağlar. Bazı barındırma şirketleri yedeklemelerinizi planınızın bir parçası olarak yönetir. Yine de, bunu manuel olarak nasıl yapacağınızı bilmeniz iyi bir fikirdir.

Yedekleme Sihirbazı”Simgesine dokunun..

yedekleme sihirbazı

Bağlantıyı tıkladıktan sonra ekrana yönlendirileceksiniz:

“Yedekle” yi tıklayın. Bu, yedekleme işlemini başlatacaktır. Size tam yedekleme veya kısmi yedekleme seçme seçeneği sunulur. Sitenizin harici bir sürücüye veya farklı bir güvenli konuma yedeklenmesini isteyebilirsiniz.

tam veya kısmi yedekleme

Tercihler

İletişim Bilgilerini Güncelle

İletişim bilgileriniz güncel değilse, bir arıza veya yapılandırma sorunu olduğunda cPanel sizinle iletişim kuramaz..

CPanel’de barındırılan herhangi bir alan adına bağlı olmayan bir e-posta adresi seçmeniz gerekir. Bunun nedeni, barındırıcınızın yapılandırmasında bir sorun çıkarsa, e-postanız da tehlikeye girebilir ve sizinle iletişim kurmak mümkün olmaz.

iletişim bilgileri

Altında “İletişim Tercihleri” cPanel’in sizinle iletişim kurmasını istediğinizde koşulları seçmenizi sağlayan bir dizi kutu vardır. Hepsini şüpheli etkinliklere veya barındırma işleminizle ilgili bir soruna karşı uyarabileceği için seçmenizi öneririz.

Başka Bir Kullanıcı Ekleme

Web sitenizi yönetmenize yardımcı olacak herkes için benzersiz bir kullanıcı profili oluşturmak istersiniz. Bunu yapmak için “Tercihler” bölümüne tıklayın ve tıklayın “Kullanıcı yönetici.”

Kullanıcı yönetici

Şu anda cPanel’nizde kurulmuş olan tüm hesapları göreceksiniz.

En sağda, sen’üç simge göreceksiniz. Onlar:

 • Zarf – Sistemde bir e-posta hesabının kurulduğunu gösterir
 • kamyon– Kişinin bir FTP hesabı olduğunu gösterir
 • Disk Simgesi – Kullanıcının cPanel’deki web disk hizmetlerine erişimi olduğunu gösterir.

Kamyon ve zarf simgeleri ile mavi, hesabın etkin ve gri ise hesabın kurulmadığı anlamına gelir.

O’bir kullanıcıyı düzenlemek, şifresini değiştirmek, silmek veya başka ayarlamalar yapmak kolaydır. Şurayı tıklayarak yeni bir kullanıcı ekleyebilirsiniz: “Kullanıcı Ekleme” sağ üst köşede bulunan düğme.

Kullanıcı yönetici

Ardından, aşağıdaki ekrana yönlendirileceksiniz:

Kullanıcı adını ve eriştikleri etki alanını ekleyebileceksiniz.

Ayrıca, e-posta hesaplarını, FTP hesaplarını ayarlayabilir ve onlara Web Diski için izin verebilirsiniz.

Bu kılavuzla, cPanel’in yapabileceklerinin yüzeyini zar zor çizdik.

Son sözler

Umudumuz, cPanel’e hızlı bir genel bakış vererek, WordPress kurulumunu tartışarak, gözden geçirerek temel güvenlik ayarları, alan adlarını yönetme, gösterme web sitesi yedeklemesi nasıl yapılır, ve temel tercihleri ​​gözden geçirerek, sizi yolunuza gönderdik.

Gelecek makalede cPanel’in diğer yönlerini ayrıntılı olarak inceleyeceğiz. O zamana kadar, okuduğunuz için teşekkür ederiz ve lütfen ana kılavuzumuzu okumaktan çekinmeyin. en iyi web sunucuları.

İyi şanslar ve cPanels’ınız size iyi davransın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map