30+ Şaşırtıcı WordPress İstatistikleri

wordpress barındırmaWordPress (WP) tarafından desteklenen tüm web sitelerinin üçte birinden fazlasıyla, bunun en popüler ve yaygın olarak kullanılan içerik yönetim sistemi olduğuna şüphe yoktur. [1] Sonraki iki platformdan daha fazla web sitesinin ardındaki CMS. Keyword.com’a göre, “WordPress” ayda 34 milyon kez Google’a çevriliyor.


Ancak bu rakam, hem iyi hem de kötü WP kullanımı söz konusu olduğunda buzdağının sadece görünen kısmıdır. En iyi bloglama platformu olarak bilinir, ancak platformdaki web sitelerinin çoğu, büyük bir kısmı Fortune.com, CNN ve New York Post gibi Fortune 500 şirketlerine veya Microsoft ve Facebook News gibi teknoloji devlerine ait olan e-ticaret vitrinleridir. . Hatta Whitehouse.gov ve İsveç’in resmi hükümet web sitesinin arkasındaki platform. [2]

İster ilk kez WP’yi düşünün, isterse platformu kimin kullandığını ve nasıl kullandıklarını merak ediyor olun, arkasındaki sayıları ve hikayeleri aldık.

WordPress’i Harika Bir Web Sayfası Oluşturucu Yapan Nedir?

wordpress geliştirmeBu başlık tek başına bazı tartışmalara neden olabilir. İnternette aslında bir sayfa oluşturucu mu yoksa yalnızca içerik oluşturma ve yayın yönetimi için en iyi platform mu olduğuna dair şiddetli bir tartışma var.

Kısa cevap, her ikisinin de.

Beaver Builder ve Divi gibi çok çeşitli güçlü sayfa oluşturma temaları ve eklentileri olan bir CMS.

Sürüm 5.0 ve sonraki sürümlerde, geleneksel web sitesi oluşturucularının MS Word’e benzeyen eski kelime düzenleme platformundan daha fazla sürükle ve bırak işlevine çok benzeyen, Gutenberg adlı yerleşik bir varsayılan düzenleyici de bulunur. Tüm eklentiler ve temalar Gutenberg’i desteklemelidir, bu nedenle uyumluluk hakkında endişe yoktur.

WordPress’in birçok web sitesi ve sayfa oluşturucusundan farklı olduğu yer, diğer platformların barındırma sağlamasıdır, ancak kendi benzersiz alan adınızı seçmenize izin vermezler ve aslında oluşturduğunuz içeriğe sahip değilsiniz. Taşımak istiyorsanız başka bir barındırma platformu, web sitenizdeki herhangi bir içeriği yanınızda getirmeniz pek olası değildir. WordPress ile bu sorunu yaşamayacaksınız.

WordPress’in İki Farklı Sürümü

WordPress’in wordpress.com ve wordpress.org olmak üzere iki sürümü vardır. Dot com sürümü, size ücretsiz bir temel web sitesi sağlayan, kendi kendine barındırılan bir platformdur, ancak kurumsal bir çözüm için yılda 5.000 $ ‘a kadar çalışabilir; bu da sizi içerik sahipliği sorunu ve benzersiz bir alan adının olmaması sorunuyla karşı karşıya bırakır. WordPress.org’u kullanmak tamamen ücretsizdir. Tek yapmanız gereken bir alan adı seçmek ve kaydetmek ve bir barındırma çözümü bulun WP teknolojisini destekleyen.

WordPress, teknoloji konusunda bilgili değilseniz, ilk başta biraz korkutucu görünebilir, ancak oldukça sığ bir öğrenme eğrisine sahiptir. Kodlama eklentilere ve temalara yerleştirilmiştir, ancak deneyimli kodlayıcılar herhangi bir kodu özelliklerine göre değiştirebilir ve özelleştirebilir.

Öte yandan, acemiler hızlı bir şekilde öğrenebilir WordPress nasıl özelleştirilir herhangi bir kodlama bilgisi olmadan ve kaliteli bir web sitesi oluşturmak. Bu, onu yeni başlayanlar ve teknoloji uzmanları için harika bir platform haline getiriyor.

Eklentiler ve Temalar

WordPress ile ilgili en iyi şeylerden biri, CMS’yi destekleyen ve web sitesi işlevselliğine katkıda bulunan teknoloji ve çerçevelerdir. Çok övülen ve bazen alay konusu olan WP eklentileri ve Temalar hakkında konuşuyoruz.

WordPress açık kaynaklı bir platform olduğundan, doğrudan yüklenebilecek yüzlerce ücretsiz tema ve eklenti var WordPress web sitesi. Aslında, şu anda var WP kütüphanesinde 55.094 eklenti. Dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler de hemen hemen her özellik, amaç ve tercih için prim eklentisi ve temalar oluşturdular.

Onlar ne yapar?

Temalar, WP arka uç kodu üzerinden yüklenen ön uç çerçeveleridir. Temalar, WP web sitenizin düzenini ve görünümünü belirleyen yerleşik modüller ve sayfa oluşturma özellikleri ile birlikte gelir.

Ücretsiz ve Premium Temaların Bolluğu

Gayrimenkul, gazetecilik ve dijital ticaret gibi belirli endüstriler için web siteleri oluşturmak için oluşturulan temalar vardır ve web sitesinden yüzlerce ücretsiz temadan birini kullanabilir veya Tema Ormanı gibi şirketlerden özel, premium temalar satın alabilirsiniz. 11.000’den fazla WP teması mevcut. WordPress web sitesi sahiplerinin yüzdesi premium temalar kullanıyor ve premium bir temanın lisansının ortalama maliyeti 40 $. [3] [4]

Saygın bir geliştiriciden tema satın aldığınızda, geliştirici desteği, yükseltmeler ve güvenlik düzeltme eklerinden yararlanabilirsiniz. Temalarla ölçeklenebilirlik konusunda da endişelenmenize gerek yok. İşletmeniz web sitesi oluşturucularında olduğu gibi daha fazla ödeme yapmadan büyüdükçe yukarı veya aşağı doğru ölçeklendirilebilirler.

WordPress web sitesinden indirdiğiniz sürece ücretsiz temalar hakkında endişelenmenize gerek yok. Onlar kapsamlı olarak test edildi ve gözden geçirildi kaliteli CSS ve HTML kodlamasını desteklemek ve güvenlik ve gizlilik standartları açısından kontrol etmek. Bunları güncel tuttuğunuzdan ve artık kullanmadığınız eski temaları veya eklentileri kaldırdığınızdan emin olun.

Eklentiler, WordPress web sitelerinize işlevsellik kazandıran eklentilerdir. Bunlar ayrıca binlerce ücretsiz, üçüncü taraf eklentisi ve premium eklentiler arasında bölünmüştür. Kullanıcı deneyimini geliştirmek için ihtiyacınız olan işlev veya özellik ne olursa olsun, eşleşecek en az bir düzine eklenti veya widget vardır. Bunlar, e-postayı yöneten eklentilerden güvenliği ve aralarındaki her şeyi destekleyen eklentiler arasındadır. Bir Google Analytics eklentisi bile yükleyebilir ve Google Kimliğinizi yönetici kontrol panelinize entegre edebilirsiniz.

Artık WordPress’in ne olduğu ve ne yaptığı hakkında biraz arka planınız olduğuna göre, platformun arkasındaki bazı istatistiklere bakalım.

WordPress Kullanımı

wp kullanımıWordPress tarafından desteklenen web sitelerinin yüzdesi hakkındaki istatistikler, hikayenin küresel olarak ne kadar yaygın olduğu hakkında bir hikaye anlatmıyor. Bu noktalar, WordPress kullanımı ile ilgili hem küresel hem de spesifik gerçekleri ve istatistikleri içerir.

 • WordPress’in tüm içerik yönetim sistemlerinin yüzde 59,9’unun arkasındaki güç olduğu tahmin edilmektedir. [5]
 • CMS dünya genelinde 162 farklı dilde mevcuttur. [6]
 • Tüm WordPress bloglarının yüzde 71’i İngilizce’dir; bir sonraki en yaygın dil, pazarın yüzde 4,7’siyle İspanyolca’dır. [7]
 • 2014 yılında, WordPress’in İngilizce olmayan sürümlerinin indirilmesi ilk kez İngilizce dil sürümlerini geçmiştir. [8]
 • Hindistan’daki en popüler web sitesi oluşturma platformudur ve CMS pazar payının yüzde 47’sini karşılamaktadır. [9]
 • En iyi 10.000 web sitesinin yaklaşık 3.000’i WordPress tarafından yönetilmektedir. [10]
 • Yalnızca 2016 yılında, WP bloglarında yaklaşık 117.913.148.357 kelime yayınlanmıştır. Hosting Mahkemesi
 • WP web sitesine her saniye 17 yeni yayın eklenir. [11]
 • Her gün 805 yeni RES web sitesi açılıyor. [12]

WordPress Topluluğu ve Desteği

Ücretsiz, açık kaynaklı bir platformla destek eksikliğinden endişe duyuyor musunuz? Bu istatistikler zihninizi rahatlatmalıdır.

 • WordPress’in CEO’su yoktur; tamamen açık kaynak topluluğundan gönüllüler tarafından yönetiliyor. [13]
 • WordPress, Matt Mullenweg ve Mike Little’ın kurucuları, platformu 2003 yılında B2B cafelog olarak yarattı. Açık kaynak projesini korumak ve her zaman özgür kalmasını sağlamak için WordPress Vakfı adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş oluşturdu. [14]
 • ABD’de 175 ve ABD dışında 185’ten fazla WordCamp vardır. [15], [16]
 • Şu anda 840 bulabilirsiniz MeetUp grupları toplam 511.000 aktif üye ve büyüyen.
 • WordPress, geliştiricilerin ve kullanıcıların adanmış topluluğu. Son olarak, WP forumunda 2.030.000’den fazla açık konu vardı.
 • Var Çekirdek WP geliştirme ekibinde 70 geliştirici, ve platformun çekirdeğini oluşturmak için 430.000 satırdan fazla kod yazdılar.
 • WP’nin büyümesine katkıda bulunan birçok geliştirici gönüllüdür, ancak WP geliştiricisi için ortalama maaş yılda 49.185 $.

WordPress Büyümesi

WP sadece ticari büyümeyi desteklemekle kalmaz, platformun kendisi de her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. İşte bunu destekleyecek bazı gerçekler.

 • WordPress’in en son sürümü 5.2’dir. Buna Jaco deniyor ve bu cümleyi yazdığımdan beri 27.360.583 kez indirildi. İndirme sayacını gerçek zamanlı olarak izleyebilirsiniz buraya.
 • Alexa Top 1 milyon web sitesi arasında Onları çalıştıran WP’nin 74 sürümü.

Profesyonel İpucu: Bir tek Kullanıcıların yüzde 27,9’u WordPress’in en son sürümüne sahip. En güncel WP sürümünü yükselttiğinizden veya yüklediğinizden emin olun. Yeni varsayılan düzenleyiciyi içerir ve bilgisayar korsanlığına karşı daha az savunmasızdır.

Sosyal Medya Katılımı

Web sitenizin trafiğini ve genel web varlığını artırmanın en temel yollarından biri sosyal medyadır. WordPress, sosyal katılım alanında da yardımcı olabilir.

WordPress Eklentileri ve Temaları

WP web sitenizin işlevselliğinin sınırları yalnızca yüklediğiniz eklentiler tarafından kısıtlanır. Eklenti geliştirme ve kullanımı ile ilgili bazı istatistikler.

Profesyonel İpucu: WP web siteleri için en büyük güvenlik açıklarından biri eski eklentileri ve temaları kullanmaktır. Eklentilerinizi yükseltin, güvenlik yamalarını hemen yüklediğinizden emin olun ve eski, eski, kullanılmayan ve desteklenmeyen eklentileri tamamen kaldırın. Onları devre dışı bırakmak onları daha güvenli hale getirmez.

Profesyonel İpucu: Yalnızca test edilmiş ve incelenmiş saygın geliştiricilerin eklentilerini kullanın.

WordPress Güvenliği

E-Ticaret ile meşgul olmasanız bile, çevrimiçi güvenlik hala önemlidir. Bunlar WP web sitesi güvenliğinin arkasındaki sayılar, iyi ve kötü.

Profesyonel İpucu: Hiçbir zaman varsayılan şifreyi hiçbir platformda kullanmayın.

WordPress Hosting Platformu Seçme

WordPress’in popülaritesi sadece ölçeklenebilirliği ve çok yönlülüğü değil, aynı zamanda bir dizi ortama entegre edilmesinin ücretsiz ve kolay olması gerçeğine dayanmaktadır. WP kullanmanın tek maliyeti tema ve eklenti satın alımları, etki alanı kaydı ve barındırmadır. Bu, yılda 50 $ gibi az bir miktar alabilir. [30]

Birçok barındırma paketi size hizmetin bir parçası olarak etki alanı kaydı sağlar ve hatta etki alanına özgü e-posta adresleri atar. Yalnızca bir web siteniz varsa, aynı ana bilgisayar ve alan adı kayıt kuruluşunu seçmek yeterli olacaktır. Ancak, yüksek hacimli bir web sitesi veya birden çok alan adı kullanıyorsanız, kayıt sitesini ve barındırma platformunu ayrı tutmak daha iyi olabilir.

Ararken WP web siteniz için en iyi hosting çözümü, aşağıdakileri dikkate alın:

 • Minimum Gereksinimler. Herhangi bir barındırma platformu PHP sürüm 7.3 veya üstü, MySQL sürüm 5.6 veya üstü veya MariaDB sürüm 10.1 ve üstü için minimum WP gereksinimlerini desteklemeli ve HTML desteğine sahip olmalıdır.
 • Ölçeklenebilirlik. Mümkün olan maksimum hız ve bant genişliğini istiyorsunuz ve web sitenizin türü, beklenen trafik ve büyüme için diğer kaynakların yeterli olmasını istiyorsunuz.
 • Destek. Müşteri desteğine 7/24 çeşitli yöntemlerle erişilebilir olmalıdır.
 • uptime. Birçok barındırma hizmeti belirli bir çalışma süresi yüzdesini garanti eder; Yüzde 99+ standarttır, ancak bu garantiyi yazılı olarak aldığınızdan emin olun.

Web sitenizi Linux işletim sistemli bir bilgisayardan çalıştırıyorsanız, PHP ve MySQL ile uyumludur. Windows işletim sistemini destekleyen barındırma platformları ASP, .NET, Microsoft Access ve Microsoft SQL (MSSQL) ile uyumludur.

Son düşünceler

Artık çoğumuzun WordPress’in yararları hakkında bildiklerini yedeklemek için bazı gerçekleriniz olduğuna göre, bugün blogunuzu yayınlamak, kitlenizi eğlendirmek veya çevrimiçi işinizi büyütmek için ideal bir web sitesi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, web sitelerinizin ve trafiğinizin ortak siber tehditlerden korunmasını sağlamak için güvenlik ve SEO ile ilgili uyarılara da dikkat ettiğinizden ve WP’nizin arama motoru sıralamanızı ve içerik dağıtımınızı iyileştirmek için ayarlandığından ve maksimize edildiğinden emin olun..

[1] https://kinsta.com/wordpress-market-share/
[2] KazanmaWP
[3] https://themeforest.net/
[4] https://winithemes.com/blog/infographic-the-current-capacity-of-wordpress/
[5] https://w3techs.com/technologies/details/cm-wordpress/all/all
[6] https://digital.com/blog/wordpress-stats/
[7] https://99firms.com/blog/wordpress-statistics/
[8] http://www.wpblogington.com/data/wordpress-2015.php
[9] https://www.codeinwp.com/blog/wordpress-statistics/
[10] http://trends.builtwith.com/cms
[11] http://torquemag.io/13-surprising-wordpress-statistics/
[12] https://w3techs.com
[13] https://www.isitwp.com/interesting-wordpress-stats-facts/
[14] https://www.codeinwp.com/blog/wordpress-statistics/
[15] https://central.wordcamp.org/news/2016/03/30/wordcamps-in-2015/
[16] https://www.codeinwp.com/blog/mesmerizing-wordpress-stats/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector