2020’de Harika Bir Blog Nasıl Başlatılır (15 Adım + Resim)

Adım 1 – Doğru Bloglama Platformunu Bulma

Aşağıdaki kılavuz, kendi blogunuzu başlatmak için saçma bir kılavuzdur. Bu, sayısız yeni blog yazarının ilk sitelerini kurmasına ve harika bir blog oluşturmanın sadece biraz araştırma gerektirdiğinin farkına varmak için kullandığımız süreçle aynı..


Bir saatten daha kısa bir sürede, kendi blogunuzu başlatmayla ilgili bilmeniz gereken her şeyi öğreneceksiniz.

Şimdi bazılarınızın gerçekten okumaktan hoşlanabileceğini anlıyorum, bu yüzden bu kılavuzun tamamını okumanın 13 dakika 45 saniye (kabaca �� ).

Okumaya Başlamadan Önce Bilmeniz Gereken Birkaç Terim

Girişimcilerin işlerini yoldan çıkarmanın en iyi yollarından biri bir blog başlatmaktır. Küçük işletme sahipleri bloglarının bir sonucu olarak sunulan fırsatlardan şaşırırlar.

Ancak, kendiniz düşünüyor olabilirsiniz, uzmanlığım kurabiye pişirmek, yavru kediler için küçük şapkalar örmek veya kağıttan dekoratif çiçekler yapmak. (Evet, bunların hepsi insanların para kazandığı gerçek şeyler.)

Teknik olarak eğimli gibi hissetmeyebilirsiniz. Eğer işinizi yerden kaldırıyorsanız, muhtemelen birisine vermek için oturup oturup blogunuzu sizin için ayarlayabilmeniz için birkaç büyükünüz yok. Sadece net olmak gerekirse, kesinlikle web tasarımcılarını çalmıyorum. Siz sallanıyorsunuz ve biz sizi seviyoruz. ��

Endişelenme. Kendin yap en iyi arkadaşı WordPress’i kullanarak blogunuzu yerden kaldırmanın bir kendin yap yolunu göstereceğim.

Bir web sitesi ile blog arasındaki farkı bildiğinizi varsayacağım. Yapmazsanız, bunu düşünmenin basit bir yolu: “Tüm bloglar web siteleri, ancak tüm web siteleri blog değil”.

Blogunuz, yayınları kronolojik sırayla göstermenize olanak tanır; en son yayın en üstte görünür. Tabii ki, her şeyde olduğu gibi, daha fazlası var ve bunun hakkında farklı bir rehberde konuşacağım. Ama kısaca, kendi blogunuzu başlatmak için ihtiyacınız olan şeylere inelim.

İlk olarak, basit bir terminolojiyi önleyelim:
 • Alan adı: Basitçe söylemek gerekirse, bu sizin adresiniz. İnsanların sizi bulabileceği yer.

 • CMS: Bu senin atölyen. Burada, içerik, resim, medya, sayfanıza bağlı her şey gibi yayınlarınızı size özel kılan küçük şeylerin tümü oluşturulur. Ürün tamamlandığında, dünyaya sunarsınız. Bu durumda, CMS’niz veya atölyeniz WordPress.

 • WordPress Teması: Bu, blogunuzu oluşturmak için kullanılan temel yapı veya şablondur. Bu temalar size kitlenize hitap edecek temel bir çerçeve sunar ve daha sonra değiştirmenizi sağlar, böylece sizi de yansıtır.

 • Ağ sağlayıcısı: WordPress teması yapı ise, ağ sağlayıcısı yapıyı inşa ettiğiniz alandır. Sitenizle ilgili tüm bilgilerin saklandığı yer burasıdır. Orada bir sürü seçenek var. Bazıları iyi, bazıları ise tamamen önemsiz. Param için, SiteGround en iyi seçeneğin.

WordPress’i Neden Kullanmalısınız?

İçerik yönetim sistemi, blogunuzu yönetmek, güncellemek ve kurmak için sistemi tanımlamanın basit bir yoludur. 2018 itibariyle, WordPress en popüler (ve güvenilir) Orada CMS.

Araştırma gösteriyor ki o İnternet sitelerinin% 55’i WordPress kullanıyor, % 20’si Joomla,% 11’i Drupal kullanıyor. 

WordPress kullanan birkaç büyük site:

 • New York Times
 • Vice.com
 • BBC
 • TechCrunch

wordpress kullanan web siteleri

Bu yöntemlerin her biri kendi web sitenizi veya blogunuzu başlatmak için mükemmeldir. Eğer birini önerirsem, ellerinde daha fazla zaman olsaydı söyleyebilirim WordPress kullanmayı öğrenmek en iyi seçenektir.

WordPress’in kullanımı inanılmaz derecede kolaydır ve başka bir yerde elde edemeyeceğiniz birçok işlevsellik sunar. Web sitesi oluşturma deneyimi olmayan insanlara WordPress’i 45 dakikadan az bir sürede nasıl kullanacaklarını öğrettim, bu yüzden zorluk seviyesi hakkında endişelenmeyin.

Bu nedenle, herhangi bir web sitesi oluşturucusuna değil, WordPress’e odaklanacağım. Ancak, yalnızca ilgilenen herkes için başka bir inceleme yapacağım.

İşte başlıyoruz! Et ve patateslerin içine girme zamanı!

WordPress Kullanmanın Yararları

Orada birçok farklı web sitesi editörleri var ve bunların çoğu WordPress’in gücü ve esnekliğine kıyasla gerçekten kötü kokuyor. Artık Tumblr, Blogger ve bir dizi “kendi ücretsiz blogunuzu yaratın” platformları gibi birçok seçenek olduğunu biliyorum..

Hepsinden kaçınmanızı öneririm. Sebepler oldukça basit:

 1. Ücretsiz demek, ücretsiz demek değildir. URL’ye kendi alan adlarını ekleyecekleri anlamına gelir; bu nedenle lucasblog1.tumblr.com veya lucasblog1.blogspot.com (adınızı alma konusunda iyi şanslar istemiyorsanız) kendi URL’nize veya alan adınıza sahip olmayacaksınız. Kendi alan adınıza sahip olmak İNANILMAZ derecede önemlidir.

 2. Bu noktadan tekrar bahsedelim, kendi alan adınıza sahip olmak kendi dijital kimliğinize sahip olmak gibidir. Bu sizin ve hiç kimse başkası değil, başkasından ödünç almayın.

 3. WordPress’in 72 milyon kullanıcısı var. Bu, büyük bir çevrimiçi geliştiriciler ve araçlar topluluğu anlamına gelir. Kelimenin tam anlamıyla istediğiniz herhangi bir değişiklik var.

 4. Kullanımı inanılmaz derecede kolay ve istediğiniz her şey için milyonlarca Youtube videosu var.

 5. Süper güvenli. Bana inanmıyorsanız… NASA WordPress kullanıyor. NASA’dan daha iyi misin? ��

 6. Kedi temalı bir web sitesi istiyorum? Sorun değil, bunun için bir tema var. İstediğiniz her şey temalar ve eklentiler aracılığıyla kullanılabilir.

 7. WordPress’in size verdiği özelleştirme ve sitenizi düzenleme yeteneğiyle eşleşemezsiniz.

wordpress barındırma avantajlarını gösteren resim

Bu Dünyada İyi ve Doğru Olan Her Şeyin Aşkı – Ücretsiz Bir Web Sitesi Kullanmayın

Kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı, daha önce yaptığınızı, yediğinizi veya oluşturduğunuzu gösteren bir şey oluşturmayı planlıyorsanız, ücretsiz bir site kullanmayın.

Yarattığınız şeye sahip olmak istiyorsunuz ve başka birinin mülkü olmak istemiyorsunuz. Sadece küçük bir yan proje olacağını düşünen bir web sitesi oluşturan birçok insanla tanıştım ve sonra ya onu sevdiklerini ya da para kazanmak için gerçek bir potansiyele sahip olduklarını ancak etki alanına sıkışıp kaldıklarını öğrendim.

Etki alanının sahibi siz değilsiniz … işte bunun birkaç nedeni ….
 1. İçeriğin size ait değil. Kendi özel yazılımlarını kullanıyorsunuz ve sizi istediğiniz zaman kapatabilirler. İçeriğinizi bile çalabilirler. Kelimenin tam anlamıyla hakkın yok.

 2. URL’nizi taşımak istiyorsanız, yapamazsınız. Herhangi bir organik arama trafiği getirmeyi planlıyorsanız (kullanıcılar Google’da arama yaptığında) URL’nizi değiştirmek kelimenin tam anlamıyla yapabileceğiniz en kötü şeydir.

 3. Üzerine reklam veremezsiniz. Başka bir kişinin platformunda reklam vermek kurallarına aykırıdır. Bu trafiğe sahipler, sen değil.

Neyse ki, barındırma pazarında olduğu gibi hosting şirketleri ile bu gün gerçekten hızlandırıyor ve ne için bir kısmını kalite fiyatları ve paketleri sunuyor.

Hoorayyy!

Sonraki Bölümden Önce Yapılacaklar

 Kullanmak istediğiniz barındırma platformunu seçin. WordPress kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Bu kılavuzdan başka bir platform kullanmak istiyorsanız, sizin için gerçekten yararlı olmayacaktır..

 Oluşturmaya çalıştığınız alan adını veya marka türünü düşünmek için zaman ayırın

Adım 2 – Alan Adınızı Kaydedin ve Hosting Alın

Kendi benzersiz URL’nizi almadan önce kaydettirmeniz gerekir. Kaydın çalışma şekli temel olarak adınıza veya şirketinize kayıtlı benzersiz bir harf veya sayı adresi için talepte bulunmanızdır.

Bir .com veya .org almalı mıyım?

Kayıt perspektifinden ne elde ettiğiniz önemli değil. Sadece hatırlaması kolay ve akılda kalıcı bir şey seçtiğinizden emin olmak istiyorsunuz. Ne kadar kısa olursa o kadar iyi olur ve blog adınıza rakam veya tire koymaktan kaçının.

Ülke uzantısı kullanarak da kaydolabilirsiniz. Örneğin, Kanada’lıysanız bir .ca alan adı kaydedebilirsiniz veya İngiltere’den iseniz .co.uk alan adı alabilirsiniz.

Kayıt Olmanın Maliyeti?

alan gizliliği

Çoğu ev sahibinin yıllık maliyeti yaklaşık 10 dolar. Bundan daha fazlasını ödüyorsanız, tebrikler tamamen dolandırılıyorsunuz!

Kesinlikle bir Gizlilik Koruması almak isteyeceğiniz bir şey. Bu, meraklı kişilerin alan adınızı / adresinizi / e-postanızı görmesini engeller.

Gizlilik ayarlarınız yoksa, banka hesabınıza hızlı para göndermeye çalışan her Afrikalı prens tarafından istenmeyen posta gönderilirsiniz (İnternet şakası uyarısı).

Siteground’da genellikle% 10-20 $ ‘dan fazla olan her yerde% 100 ücretsiz Gizlilik Koruması vardır.

En iyi olduğumuz adım bu. ��

Burada Aussie Hosting olarak müşterilerin hosting konusunda en iyi kararı vermelerine yardımcı olmak için en iyi Avustralya barındırma sağlayıcılarındaki verileri karşılaştırıyoruz. İyi bir ev sahibi hakkında bir iki şey biliyoruz. Aslında, müşteriler için yüzlerce web sitesi bulunduruyoruz ve bu da bize 4 yıldan fazla barındırma sunucusu verilerine erişim sağlıyor.

Böyle sorta …

çalışma süresi ve kesinti takibi

Dışarıda bir milyon farklı ev sahibi tarafından bunalmış olacaksınız, ancak temel blogger barındırma söz konusu olduğunda süslü bir şeye ihtiyacın yok ve çok ucuz bir şey istemiyorsun.

 • Çok ucuz = TONS yükselme ile inanılmaz derecede yavaş web sitesi (sonunda uzun vadede daha fazla harcama yapacaksınız)

 • Çok pahalı = Bir blog çalıştırıyorsanız çılgınca güce ihtiyacınız yok.

Bu yüzden doğru bir şey istiyoruz.

Ve bu SiteGround – önerilen barındırma sağlayıcımız. SiteGround’un harika fiyatlandırmasını ve 7/24 mükemmel müşteri desteğini yenmek için zorlanacaksınız. Ayrıca 1 tıklama WordPress yüklemeleri sunar. TEK TIK!

Önce kayıt olmanız gerekir, bu yüzden fiyatlarına bir göz atın. Onların en temel paketi ve çok süslü bir şey ile gitmenizi öneririz.

Adım 3 – Site Üzerinde WordPress Kurulumu – (En Uzun)

Toprağınızı Bahsedin: Bir Hosting Planı Alın

İlk olarak, SiteGround’u ziyaret etmek için bu bağlantıya tıklayın. Bir kez orada, üç temel hosting planı sunduklarını göreceksiniz. Onlar:

 • Başlangıç ​​Planı (Kişisel Bloglar için önerilir): Yalnızca bir web sitesi olan ve yeni başlayan biri için mükemmel bir seçenek.

 • Büyümek Büyük Plan (Para Kazanmayı Planlayan Siteler için önerilir) : Bu, başlangıç ​​yapan, ancak birden fazla web sitesine ihtiyaç duyduklarında kısa bir süre içinde hisseden biri için harika bir seçenektir. SuperCacher, WordPress sitenizi yıldırım hızlarında çalıştıracak.

 • GoGeek Planı (Küçük İşletmeler için Önerilir): Büyük bir siteniz varsa, e-ticaretiniz varsa veya evreleme ve GIT entegrasyonu gibi diğer geliştirme gereksinimleriniz varsa bu mükemmel bir seçenektir.

Neye ihtiyacınız olacağını tam olarak bilmiyorsanız, Büyük Plan Büyümesini tavsiye ederim. Size büyüme esnekliği sağlar, ancak çiğneyebileceğinizden daha fazlasını vermez. Ayrıca çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılıyor.

Planınızı seçtikten sonra, şimdi iletişim ve ödeme bilgilerini girme zamanı.

Son olarak, kaç aylık barındırma satın alacağınızı seçmeniz gerekir. Barındırma konusunda kaygan olan şey, ne kadar çok satın alırsanız, o kadar ucuz olur.

Ardından sizden bir alan adı seçmeniz veya mevcut bir alan adını kullanmanız istenir. Aşağıdaki açıklama, bir alan adınız yoksa ve bunu kaydetmek istiyorsanız. Zaten bir alan adınız varsa, Ad Sunucularını barındırma kayıtlarına (işte tam bir adım bu nasıl yapılır).

SiteGround size ÜCRETSİZ bir alan adı verecektir barındırma planınızla, bu yüzden bir planınız yoksa bu seçeneği kullanmanızı öneririm.

bir alan adı seç

Ayrıca alan adı kaydınız için bazı kişisel bilgilerinizi girmeniz istenir. Bununla ilgili endişelenmeyin, bir etki alanını SiteGround veya Namecheap gibi başka bir hizmet yoluyla kaydederseniz, ücretsiz gizlilik koruması elde edersiniz, yani hiçbiri kimliğinizi göremez.

Ancak, kayıt amacıyla gerçek bilgilerinizi kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim, aksi halde alan adınızı kaybedebilirsiniz.

alan bilgisi

Site Alanında WordPress Kurulumu – 2 Yöntem

Bu nedenle, yeni web sitenize WordPress’i yüklemenin 2 yolu vardır. İkisine de bakalım.

 1. Bir SiteGround Uzmanının Sizin İçin Yüklemesini Sağlayın (İnanılmaz derecede Kolay)

 2. Kendiniz Kurun (Aşağıda Gösterilen 3 Basit Adım)

Yöntem 1 – Siteground Yüklemek

SiteGround’u sevmemin nedenlerinden biri de bu. Destek ekibi sizin için WordPress’i ücretsiz olarak kurar. Yapmanız gereken tek şey barındırma hizmetinize kaydolmak, giriş bilgilerinizi girmek ve “Destek”Sekmesi.

Sayfayı aşağı kaydırdığınızda “WordPress Yardımı.”Talimatları izleyin ve altın kadar iyisiniz.

Oradan web siteniz için bir şifre / giriş seçmenizi istemek de dahil olmak üzere adım adım size rehberlik edeceklerdir. Tüm bu işlem yaklaşık 3 dakika sürecek.

Yöntem 2 – WordPress’i kendiniz yükleyin

Hesabınıza kaydolduktan ve planınız için ödeme yaptıktan sonra. Siteground.com ana sayfasına gidin ve hesabınıza giriş yapın. Bu ekrana gideceksiniz.

SG için giriş sayfası

Tıkla CPanel seçeneğine git ve bir kez girdiğinizde cPanel kontrol alanının içini görürsünüz. Gözünüzü korkutmayın, neredeyse oradasınız.

Yükleyiciyi veya Softuclous Yükleyiciyi tıklamanız gerekir, her ikisi de aynı şekilde çalışır. 

Daha sonra WordPress ile ilgili bir anlaşma ekranına ulaşacaksınız ve ALT SOL’da “WordPress’i Yükle” yazan bir alan göreceksiniz, ardından buraya geleceksiniz. Sayfadaki talimatları izleyin.

WordPress blog için cPanel kurulumunu gösteren resim

Sen bittin! tebrikler!

Son adım, giriş yapmak ve hepsinin çalıştığından emin olmaktır. Http://yourwebsitesname.com/wp-admin adresine gitmeniz gerekir. URL’den sonra “/ wp-admin” yazmanız yeterlidir; bu ekrana gidersiniz. Buradan giriş yapın.

Wordpress Giriş Ekranı

WordPress Teması Yükleme

WordPress’e yeni başlayan biri olarak, ücretsiz olarak alabileceğiniz veya satın alabileceğiniz tüm temaları duymuşsunuzdur. Hangi temanın ihtiyaçlarınızı karşılamaya uygun olduğunu görmek için mevcut temalardan birkaçı ile oynamanız iyi bir fikirdir. Unutmayın, temanız sayfanızın yapısıdır. İnsanların gördüğü şey bu. Yani temanızın mümkün olduğunca çekici olmasını istiyorsunuz.

Yeni başlayanların ipucu, yeni temanızı etkinleştirdiğinizde, web sitenizin görünüşünü ve işlevini dünyaya anında değiştirir. Önceki temanın işlevlerinden bazıları seçtiğiniz temaya aktarılamayabilir, bu nedenle yeni temanızın çalışacağından emin olmak hızlı bir kontrol listesine sahip olmak iyidir.

WordPress.org temaları dizini temanızı seçmenin kolay bir yoludur.

İlk olarak, WordPress yönetici alanınıza giriş yapın.

Sonra tıklayın Görünüm >> Temalar.

Bunu yaptıktan sonra temalar sayfasına yönlendirileceksiniz. Bir kez orada, “Yeni Ekle” düğmesini seçin, üstte yer alacaktır.

Ardından, en yeni WordPress temalarını, popüler temaları ve öne çıkan temaları seçme seçeneğiniz olacaktır. Burada bir çevrimiçi tüm ücretsiz temaların harika bir listesi.

Yaptığınız seçime bağlı olarak, bir tema görürsünüz veya belirlediğiniz ölçütlere göre birden çok tema görürsünüz.

Yüklemek istediğiniz temayı bulduğunuzda, farenizi görüntünün üzerine getirin. Bir “Yükle” düğmesi, bir “Önizleme” düğmesi ve bir “Ayrıntılar” düğmesi görürsünüz. “Yükle” düğmesini tıklayın.

WordPress kurulum işlemine başlayacaktır. Size temanın başarıyla yüklendiğini gösteren bir mesaj gösterilecek ve size temayı etkinleştirme seçeneği sunulacak.

Bazı temalarda, seçtiğiniz temaya bağlı olarak yapılandırmanız veya özelleştirmeniz için ek seçenekler bulunur. Alan adınızı seçtikten, barındırma satın aldıktan, WordPress’i yükledikten ve temanızı seçtikten sonra bloglamaya başlamaya hazırsınız.

Şimdi zor kısım geliyor. Blogunuzun başkaları tarafından görülmesini sağlama.

Blogunuzu Arama Motoru Dostu Olacak Şekilde Yapılandırın

Arama motoru dostu bir blog istiyorsanız, arama motorlarının boş ve yüzeysel arkadaşınız gibi olduğunu hatırlamak önemlidir, çirkin sevmezler. Bununla ne demek istiyoruz? İşte bir arama motorunun çirkin bir URL’yi ne gördüğüne bir örnek:

HTTP: // blogum / 2018 / özel konu / yazar – ben / çirkin blogum

Bir arama motoru açısından, URL’nizin görünmesinin daha çekici bir yolu:

HTTP: // blogum.com/ güzel blogum

Fark açıktır. İlk seçenek önemsiz bilgilerle doludur. İkinci URL temiz ve noktadır. Neyse ki, WordPress URL’lerinizi arama motoruna dostu yapmanıza yardımcı olur.

Bunu yapmak için şu adrese gidin:  “Ayarlar” >> “Kalıcı Bağlantılar” ve ayarlarınızı aşağıdaki gibi görünecek şekilde değiştirin:

Arama motorlarının gerçek insanlar gibi nefret ettiği ikinci şey de spam. Ne yazık ki, kullanıcılar sitenizi spam yapmak isteyeceklerdir. İnsanların bloglarını ziyaret etmelerini istiyorlar, önemsiz reklamlarını yapmak istiyorlar veya blogunuzu ürünlerini tanıtmak için bir yol olarak kullanmak istiyorlar..

Ancak, yorumlarınızı denetleyerek bunları durdurabilirsiniz. Bunu yaparak yapın “Ayarlar” >> “Tartışma” ve ardından aşağıdaki seçenekleri tıklatın:

Yazı ve Sayfa Yazmaya Başlayın

Artık tam olarak çalışan bir WordPress blogunuz var. Sizi ve işletmenizi yansıtan harika bir alan adınız var. Sizin için mükemmel bir katil teması seçtiniz. Çok şey yaptın. Birkaç saniye ayırın ve kendinizi arkaya vurun. Gurur duyma hakkın var. Tamam, yeterince kendini tebrik ediyor. İşe geri dönelim.

Bu bölümde üç şeye odaklanmak istiyoruz:

 • WordPress’e yazı yazma

 • Resim, bağlantı ekleme ve metin biçimlendirme

 • Yıldız içeriği yazmak için hızlı ipuçları

Yeni Gönderi Ekleme?

Sitenizin yönetici tarafında, sol taraftaki menüde görünen yayın bağlantısını tıklayın. Oradan yeni ekle’yi tıklayın.

Bunun gibi bir şeye benzeyecek başka bir ekran sunulacak:

Bu resme bakarsanız, en üstteki alanın yayınınıza bir başlık vermenize izin verdiğini görürsünüz. Altında, daha geniş alanda, gönderinizi veya gerçek içeriğinizi yazabilirsiniz. Oradan, içeriğinizi taslak olarak kaydetmeyi seçebilirsiniz. Veya yazdıklarınızdan memnunsanız, yayınlayabilirsiniz. Sayfanın sağ üst köşesinde görünen menüyü kullanarak bu seçenekleri belirleyebilirsiniz. Diğer seçenekler arasında gönderiyi daha sonra yayınlamak üzere zamanlama veya yayını yalnızca seçilen kişilerin görebilmesi için gizli olarak etiketleme yer alır.

Gönderinizi yayınladıktan sonra, sol taraftaki menünün “Tüm Gönderi” bölümüne gidin. Orada daha önce yayınladığınız her şeyi getirebilir ve kendi takdirinize bağlı olarak düzenleyebilirsiniz.

Tabii ki, hiçbir şey düz bir metin tuğlasından daha sıkıcı olamazdı. Şimdi gönderinize biraz hayat vermek için yapabileceğiniz bazı şeylere bakalım.

WordPress Blogunuza Görüntü Ekleme

Herkes resimleri sever. WordPress birkaç fare tıklamasıyla yayınınıza resim eklemenizi sağlar. Blogunuzun gövdesini yayınladığınız alanın hemen üstüne bakarsanız, “Medya Ekle” başlıklı bir düğme görürsünüz. Ancak, burada ve orada ekleyerek tüm willy-nilly gitmeden önce, imlecinizi blogunuzun resmin olmasını istediğiniz kısmında sol tıklatmanızı öneririz. Değilse, daha sonra hareket ettirmeniz gerekecek ve bu sinir bozucu olabilir.

Dosya yüklemenize izin verilecek başka bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu ekranın ortasında “Dosya seç” başlıklı bir düğme göreceksiniz.

Dosyaları bulduktan sonra, otomatik olarak WordPress’e yüklenecektir. Görüntü yüklendikten sonra, istediğiniz görüntünün olduğundan emin olmak için iki kez kontrol edin ve ardından “Gönderiye Ekle” yi tıklayın. Görüntü, yazdığınız yayında görünmesini istediğiniz yere görünür. Sadece bu kadar kolay.

Blogunuza Bağlantı Ekleme

Bir blog yazarı olarak hızlı bir şekilde öğreneceğiniz bir şey, insanların içeriğinizi okumasını sağlamanın en iyi yolunun başkalarıyla bağlantı kurmaktır. Orada bir sürü iyi blogcu var. Açıkçası, bazıları sizden daha iyi olacak. Onlarla kurduğunuz ilişkiler ve içeriklerini paylaşma yeteneğiniz yalnızca blogunuza değer katacaktır. İşte böyle yapıyorsun.

Yayınınızın gövdesini eklediğiniz alanın hemen üstünde bulunan araç çubuğuna baktığınızda, zincir bağlantısına benzeyen bir şey göreceksiniz..

“Bağlantı Ekle / Düzenle” düğmesini tıkladığınızda, sizden bazı bilgiler isteyecek bir pop-up yönlendirilirsiniz..

 • URL paylaşmak istediğiniz web sitesinin adresidir. “Www.” İfadesinin önüne “HTTP: //” yazmayı unutmayın. Yapmazsan, bağlantın işe yaramayacak.

 •  bağlantı metni bağlantı verdiğiniz siteye ulaşmak için kullanıcıların tıklamasını istediğiniz şeydir. Dolayısıyla, rekabetçi bir yürüyüşle ilgili bir siteye bağlantı veriyorsanız, bağlantı metni “askeri hassasiyetle yürümek” olabilir. Bir kişi bunu tıkladığında, bağlantı verdiğiniz siteye yönlendirilir.

 • Bağlantıyı yeni bir pencerede / sekmede aç. Bu seçeneğin her zaman seçilmesini istersiniz, çünkü istemezseniz, bir kişi bağlantı metnini tıklarsa sayfanızdan ayrılacak ve geri dönüş yolunu bulamayabilir.

 • Kendinize bağlantı verin. Kendi sitenizde bulunan bir şeye bağlantı vermek isteyebilirsiniz. Bu gönderiyi veya sayfayı bulmak için arama bölümünü kullanabilir ve ona bir bağlantı ekleyebilirsiniz..

Her şey söylendiğinde ve tamamlandığında, bağlantı ekle’yi tıklayın; bağlantı, yazarken imlecinizi bıraktığınız yerde görünecektir..

Üstbilgileri Düzenleme ve Blogunuzun Metnini Biçimlendirme

Çoğu insan bir blog okumaz, tarar. Gözlerini yakalayan cesur metinler arayan bir F oluşumunda blog üzerinde gözlerini gezdiriyorlar. Hiçbir şey okuyucularınızın dikkatini çekmezse, geri dönebilirler ve istediğiniz şey bu değildir. Başlıklar ekleyerek bunu önleyebilirsiniz.

Araç çubuğunun sol alt tarafında bulunan açılır menüyü tıklayarak bir başlık ekleyebilirsiniz..

Gördüğünüz gibi, “Başlık 1” en büyük boyuttur. Sayfanızın en üstünde olan şey bu olmalıdır. “Başlık 2” veya “Başlık 3” sayfadan daha aşağıda kullanılabilir. Bu, arama motorunun sitenizi okumasını kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizi okuyan insanlar için çok daha hoş hale getirir.

Yazı Tiplerini Düzenleme

Ayrıca yazı tiplerinizi kalınlaştırabilir, italik hale getirebilir, altını çizebilir ve hatta renklerini değiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken düğmeye tıklamak.

 • “B” koyu harflerle yazılmıştır

 • “U”, altta yatan içindir

 • “A”, açılır menüden farklı renkler seçmenizi sağlar

 • “Ben” italik yazı içindir

Microsoft Word ile çalıştıysanız, tüm bu komutların oldukça basit olması gerekir.

Blogunuzu Sizin İçin Çalıştırın

İşte bu kadar. Tüm adımları tamamladınız ve başarılı bir temel blog oluşturdunuz. Şimdi soru şu: Blogunuzun sizin için nasıl çalışmasını sağlayabilirsiniz? Bu bir meydan okuma olabilir. Ama sizin için kolaylaştıracak bazı kılavuzları bir araya getirdim. Yakın gelecekte bu bilgileri sizinle paylaşacağım ve sorularınızı yanıtlayacağım. O zamana kadar, WordPress’i tanımanızı tavsiye ederim.

Çok yönlü bir araçtır. Sezgisel ve öğrenmesi kolaydır. Önceden ayarlanmış temaları sayesinde, sadece birkaç fare tıklaması ile profesyonel görünen ve sizi ve işletmenizi hak ettiğiniz ilgiyi toplayan bir blog oluşturabilirsiniz..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map