Základy Cpanel pre začiatočníkov

Je pravdepodobné, že váš nový webový server bude bežať pomocou cPanel. to’to nie je prehnané povedať, že hore o 90 percent Najlepšie webhostingové spoločnosti použite cPanel. Preto dúfame, že nasledujúci tutoriál cPanel bude prínosom.


Základné informácie o cPanel

V skratke, cPanel je čo umožňuje spravovať všetko pripojené k vášmu účtu webhostingu. Dôvod, prečo je cPanel tak populárny, je ten, že má jednoduchý a ľahko použiteľný prístrojový panel. cPanel si vybudoval povesť pravidelných aktualizácií, ich udržiavania a poskytovania včasných bezpečnostných opatrení a vylepšení.

Na čo sa používa cPanel?

Takmer všetko, čo súvisí s vašim hostingom. cPanel je miesto, kde budete:

 • Nastavte e-maily pre svoje stránky
 • Zálohujte si svoj web
 • Skontrolujte šírku pásma a ďalšie štatistiky
 • Upravte nastavenia zabezpečenia
 • Vytvárajte nové databázy a spravujte existujúce
 • Pripojte doménové mená k hostiteľovi
 • Nastavte početné optimalizácie

Sotva poškriabame povrch toho, čo môžete s touto technológiou urobiť. Nedovoľte, aby vás zastrašovala široká škála funkcií. Pravdou je, že na efektívne spravovanie svojich webových stránok nemusíte rozumieť všetkým.

Prihlasovanie do cPanel

Pre prvé prihlásenie, poskytovateľ hostingu vám poskytne potrebné poverenia. Od poskytovateľa hostingu by mal existovať priamy odkaz na cPanel’s panel. Ak to nie je k dispozícii, jednoducho sa ich opýtajte, ako získať prístup k cPanel. cpanel Prihlasovacia stránkaEšte ľahší spôsob prístupu k cPanel je zadanie adresy vášho webu a následné sledovanie pomocou: 2082 (pre http) alebo: 2083 (pre https). Tam budete požiadaní o vaše užívateľské meno a heslo cPanel.

Základný úvod do rozhrania cPanel

V roku 2019 cPanel predstavil novú tému s názvom “Papierová lampa.” Túto tému použijeme ako základ pre náš tutoriál. Ak niektoré z vecí, ktoré spomíname, nie sú zoradené, možno budete musieť jednoducho zmeniť štýl svojho cPanelu. Je to ľahké. Klikni na “Preferencie” oddiel. Potom kliknite na požadované miesto “Zmeniť štýl.” Odtiaľ si vyberte “základné” a potom kliknite na tlačidlo OK “platiť.” Teraz by ste mali pracovať na rovnakom rozložení ako my.

Pochopenie základných nástrojov

Navigačná lišta sa nachádza v pravom hornom rohu obrazovky. Pomocou vyhľadávacieho nástroja môžete nájsť kľúčové možnosti vo vnútri cPanel.

Preferenčný odkaz vám umožní upraviť veci vrátane jazyka, informácií o hesle, kontaktných informácií atď. Všetky tieto úpravy je možné vykonať jednoduchým kliknutím.

Zvonok upozornení je miesto, kde ste vy’uvidíme aktualizácie buď o cPanel alebo o nastavení hostingu. Ak existujú kritické správy alebo iné informácie, ktoré musíte poznať, vy’tu ju nájdete.

Odkaz na odhlásenie robí presne to, čo si myslíte, že by urobilo. Použite ho vždy, keď ste skončili prácu s cPanel.

Panel vyhľadávania

Keď sa pozriete na úplne hornú časť obrazovky, uvidíte navigačný panel. Toto je ikona s ikonou lupy a vedľa nej slovo Hľadať. Pod navigačným panelom sa nachádza vyhľadávací panel. Namiesto toho, aby vám výsledky boli ponúkané v rozbaľovacej ponuke v štýle, bude filtrovať cez strednú časť cPanel. Zostanú vám iba možnosti, ktoré zodpovedajú tomu, čo hľadáte.

Sidebar

Keď sa pozriete na ľavú stranu obrazovky, uvidíte bočný panel, ktorý obsahuje množstvo ikon. Počet ikon, ktoré vidíte, sa bude meniť, ale mal by obsahovať:

 • Domov
 • štatistika
 • prístrojová doska
 • správa užívateľov

Domov: Toto je východiskový bod pre cPanel. Tam budete mať prístup k väčšine funkcií.

štatistika: Tu uvidíte dôležité štatistiky týkajúce sa vašich webových stránok. Povie vám to, koľko e-mailových účtov máte, aký protokol na prenos súborov používate, koľko domén máte a koľko šírku pásma a koľko miesta na disku používate..

Prístrojová doska: Na tomto mieste môžete rýchlo zobraziť odkazy na najčastejšie používané funkcie. Budete mať možnosť vidieť využitie priestoru, štatistiku šírky pásma, ako aj poštovú štatistiku.

Správa užívateľov: Toto je miesto, kde môžete poskytovať alebo unprovision používateľov z vášho cPanel účtu. Uvidíte počet e-mailových účtov, ktoré ste nastavili. Ak zdieľate svoj účet s inými správcami alebo používateľmi, budete tiež môcť zistiť, kto má prístup k vášmu FTP a webovému disku.

Ochrana heslom

ochrana heslomDôrazne odporúčame, aby ste si po prvom prihlásení do cPanel rýchlo zmenili svoje heslo. Keď kliknete na “Heslo a bezpečnosť,” dostanete sa na obrazovku hesla a zabezpečenia. Predtým, ako si budete môcť vybrať nové heslo, budete požiadaní o vaše aktuálne heslo.

Budete mať možnosť vytvoriť si vlastné heslo alebo pomocou “Generátor hesiel.” Odporúčame vám povoliť, aby cPanel generoval heslo pre vás, ako viete, že bude bezpečné. Potom môžete použiť správcu hesiel, aby ste si nemuseli pamätať svoje heslo.

Aktualizácia kontaktných informácií

Jedným z najdôležitejších krokov, ktoré musíte urobiť pri nastavovaní cPanel, je priradiť e-mail, ktorý vám umožní prijímať kritické aktualizácie, keď sú potrebné.

Tento krok je kľúčový, pretože bez fungujúceho e-mailu nemôže cPanel s vami komunikovať a informovať vás, či je problém s konfiguráciou.

Budete vyzvaní, aby ste vybrali e-mailovú adresu, ktorá nie je pripojená k názvu domény, ktorá je hostiteľom cPanel, ktorý práve používate. Je to tak preto, že ak by sa niečo stalo s vašou konfiguráciou, mohla by sa táto doména skompromitovať, čo znemožňuje komunikáciu s vami.

Ani sme nezačali poškriabať povrch toho, čo môžete s cPanel urobiť. V budúcnosti pravdepodobne povedieme podrobnejšie diskusie o cPanel. Existuje niečo konkrétne, o čom by ste chceli, aby sme diskutovali o cPanel?

Dajte nám vedieť v časti s komentármi nižšie alebo si pozrite nášho úplného sprievodcu hostingom WordPressu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map