Sprievodca po CPanel

Ak je váš webhostingový server založený na systéme Linux, je pravdepodobné, že je poháňaný programom cPanel. cPanel vám umožňuje spravovať všetky služby servera z jedného miesta. Z dôvodu jednoduchosti použitia a funkčnosti, cPanel je priemyselným štandardom. Väčšina vývojárov je s tým oboznámená.


Rýchly úvod do CPanelu

Ako sa prihlásiť

 1. cPanel loginDo poľa pre adresu URL zadajte názov domény pre svoj web. Potom pridajte „/ cPanel“. Ak je napríklad vaša webová stránka funnycats.com, zadajte: „funnycats.com/cPanel“.
 2. Teraz ste na prihlasovacej stránke cPanel. Tu budete požiadaní o heslo a užívateľské meno. Po zadaní týchto informácií kliknite na tlačidlo „Prihlásiť sa“.
 • Alternatíva 1: Prejdite na panel poskytovateľa hostingu a nájdite priamy odkaz na cPanel. Ak to nenájdete, kontaktujte tím podpory a spýtajte sa ho, ako to urobiť.
 • Alternatíva 2: Zadajte adresu svojej webovej stránky, za ktorou nasleduje 2082 pre HTTP alebo 2083 pre HTTPS.

Pochopenie rozhrania

Po prihlásení do cPanel sa zobrazí rozhranie podobné tomuto. V roku 2019 predstavil cPanel tému s názvom „Lampáš na papier“. Toto rozhranie je srdcom vášho používateľského účtu cPanel. Tu nájdete dôležité informácie a máte možnosť aktualizovať cPanel.

Rozhranie cPanel je rozdelené do nasledujúcich sekcií:

 1. Navigačná lišta – Každé rozhranie na cPanel bude zobrazovať navigačný panel. Tu nájdete informácie o svojom účte, kde sa prihlásite a odhlásite, ako aj kde zmeníte určité nastavenia.
 2. Bočný panel – Všetky rozhrania na cPanel budú zobrazovať bočný panel. Na tomto mieste môžete pristupovať na ikonu Domovská stránka, pristupovať k rôznym funkciám cPanel a ako predajca prispôsobovať obsah. Máte tiež ikonu Správca používateľov, ktorá umožňuje navigáciu do rozhrania Správca používateľov.
 3. Všeobecné informácie – Tu uvidíte všeobecné informácie o svojom účte cPanel. Patria sem napríklad aktuálny používateľ, primárna doména a či má aktuálny účet zdieľanú IP adresu alebo vyhradenú IP adresu.
 4. Vlastnosti – Tu nájdete funkcie, ktoré sú k dispozícii pre váš účet. Tieto funkcie sú zostavené do skupín na základe ich funkčnosti
 5. Štatistika – Táto oblasť zobrazuje štatistiku používania vášho účtu cPanel vrátane:
 • Bandwidth
 • Využitie disku
 • Využitie súboru
 • Využitie disku MySQL
 • Domény doplnku
 • Sub-domény
 • prezývky
 • E-mailové účty
 • Automatické odpovede
 • Vlastné štatistiky tretích strán

Ako nainštalovať WordPress

Hostiteľské spoločnosti zahŕňajú skripty automatického inštalátora, ktoré vám uľahčia inštaláciu WordPress cez cPanel. Tri najobľúbenejšie možnosti sú:

 • Softaculous
 • QuickInstall
 • Fantastico

Na účely tejto príručky sa chystáme diskutovať o inštalácii WordPress pomocou Softaculous.

Čo je Softaculous?

Toto je skript pre automatickú inštaláciu, ktorý uľahčuje inštaláciu webových aplikácií, ako je WordPress. Softaculous používajú hostingové spoločnosti ako SiteGround a InMotion Hosting.

Inštalácia WordPress pomocou Softaculous

 • Po prihlásení do svojho účtu cPanel vyhľadajte ikonu inštalačného programu Softaculous / WordPress. Mali by byť umiestnené v sekcii Automatické inštalátory. Kliknutím na ktorúkoľvek z ikon zvýraznených nižšie spustíte automatický inštalačný program pre WordPress.
 • Keď je aktivovaný automatický inštalačný program pre WordPress, zobrazí sa nasledujúca obrazovka:
 • Vyberte „Inštalovať teraz“ a budete presmerovaní na nasledujúci formulár.

Inštalácia

 • V tomto formulári budete musieť uviesť niekoľko informácií, aby ste mohli pokračovať v inštalácii WordPress.
 • Povedzte Softaculous, kam chcete nainštalovať WordPress, čo je názov domény. Väčšina ľudí sa rozhodla nainštalovať program WordPress do koreňového adresára svojej domény. Napríklad: HTTP: // funnycats.com. V takom prípade by malo byť políčko pre „v adresári“ prázdne.
 • Budete si musieť zvoliť protokol, či už HTTP: // alebo HTTPS: // www. Webové stránky, ktoré majú SSL a HTTPS, budú mať možnosť vybrať https: // alebo https: // www. ako protokol.

silné heslo

Pri posúvaní nadol sa zobrazí výzva na zadanie názvu a popisu stránky WordPress. Nemusíte to premýšľať, pretože je to niečo, čo môžete neskôr zmeniť.

Budete musieť vybrať používateľské meno, heslo a e-mailovú adresu správcu. Zistíte, že program Softaculous vám automaticky dá silné heslo pomocou slova, ktoré nie je v slovníku. Môžete ho zmeniť, ale odporúčame vám vybrať heslo, ktoré využíva osvedčené postupy pri výbere hesla.

Ďalej je dôležité zadať správnu e-mailovú adresu. Vaša e-mailová adresa je to, čo bude WordPress používať na komunikáciu s vami. Ak zabudnete svoje heslo, vaša e-mailová adresa je spôsob, ako bude odkaz obnovený.

pokusy o prihlásenie

Keď prejdete nadol, uvidíte niekoľko voliteľných možností. Po ich kontrole kliknite na tlačidlo Inštalovať. Pomocou nastavení, ktoré ste zadali, Softaculous začne proces inštalácie. Musíte byť trpezliví a umožniť, aby indikátor postupu dosiahol 100 percent, inak sa inštalácia nemusí uskutočniť úspešne.

Proces inštalácie by mal trvať asi jednu minútu. Po nainštalovaní programu WordPress dostanete upozornenie na úspešnú inštaláciu. Uvidíte tiež odkazy, ktoré vám ukážu, ako sa prihlásiť do novej inštalácie. Do WordPress sa zvyčajne môžete prihlásiť pomocou: YOURDOMAIN.com/wp-admin/. Používate používateľské meno a heslo, ktoré ste vytvorili počas procesu nastavenia.

cPanel Security Settings

Zabezpečenie hesla

Akonáhle budete mať svoj cPanel účet v prevádzke, odporúčame vám zmeniť si heslo pri prvom prihlásení do cPanel. Tu’ako to robíte:

 1. V predvoľbách kliknite na ponuku Heslo a zabezpečenie.

zabezpečenie heslom

 1. Zobrazí sa výzva na zadanie starého hesla, ako aj nového hesla, ktoré chcete použiť. Keď to urobíte, kliknite na ikonu “Zmeňte svoje heslo” na konci formulára.

zabezpečenie heslomCPanel vám ponúka generátor hesiel, ktorý automaticky vytvorí silné a bezpečné heslo. Alebo si môžete vytvoriť heslo, ktoré si budete pamätať.

Stále to tak je’Je dôležité, aby ste si vybrali heslo, ktoré zamestnanci používajú v bezpečí. Ideálne heslo by malo mať najmenej osem znakov s alfanumerickými číslami a špeciálnymi symbolmi. Ty nie’nechcú heslá, ktoré majú výročia, narodeniny alebo slová, ktoré sa nachádzajú v slovníku.

Povoľte ochranu proti hrubej sile CPHulk

CPHUlk chráni váš server pred tým, aby sa stal obeťou útoku hrubou silou. Útok hrubou silou je, keď sa automatizovaný systém pokúsi uhádnuť svoje heslo tak, že vyskúšal jednu kombináciu za druhou. CPHulk zablokuje útok a pri opakovaných požiadavkách ukáže, že prihlasovacie údaje už nie sú platné. Pridaním svojej adresy IP do zoznamu povolených adries môžete zabrániť uzamknutiu.

Ak chcete získať prístup k tomuto, postupujte podľa tejto cesty: WHM> Časť Centrum zabezpečenia> cPHulk Brute Force Protection

hrubou silou

Pridanie nového názvu domény

Do svojho cPanelu môžete pridať novú doménu kliknutím na “Doména doplnku” v časti Domény.

To vám umožní vytvoriť štandardný názov domény, ktorý potom môžete použiť pri vytváraní novej webovej stránky. S programom cPanel je možné spravovať viacero domén z jedného ovládacieho panela.

Prihláste sa do svojho hostiteľa cPanel. Kliknite na položku Addon Domains. Nájdete ju v časti Domény. Tu budete mať formulár, ktorý budete musieť vyplniť pri vytváraní novej domény. Toto je vysvetlenie polí, ktoré uvidíte vo formulári:

 1. Nové doménové meno – Tu zadajte názov domény, ktorú chcete vytvoriť. Napríklad: veryfunnycats.com
 2. Subdoména – Ak práve používate jednu doménu, môžete túto časť nechať prázdnu. cPanel automaticky pridá subdoménu. Ak ty’Ak chcete pridať viac domén súčasne, napríklad veryfunnycats.com a veryfunnycats.gov, budete ju musieť upraviť..
 3. Koreň dokumentu – toto pole sa automaticky zaplní.
 4. Vytvorenie účtu FTP – je voliteľné a umožňuje vám vytvoriť účty FTP pre každú novú doménu doplnku.
 5. Kliknite na ikonu “Pridať doménu” gombík.

A vy’hotovo. Teraz môžete začať nahrávať súbory do nového podadresára, ktoré nájdete v Správcovi súborov na vašom cPanel účte.

Odstráňte doménu doplnku

Doménu doplnku môžete odstrániť prejdením nadol na položku „Upraviť doménu doplnku“. Potom kliknutím na odkaz doménu odstráňte. Ikona odkazu je nádoba na odpadky. Nachádza sa v stĺpci „Akcie“.

cPanel vám tiež umožní vytvárať a presmerovať subdomény.

zálohy

Neúspech zálohovania vášho webu môže mať katastrofálne účinky, najmä ak ho používate na podnikanie. cPanel umožňuje kedykoľvek manuálne zálohovať svoje stránky. Niektoré hostingové spoločnosti budú spravovať zálohy ako súčasť vášho plánu. Napriek tomu je dobré vedieť, ako to urobiť ručne.

Začnite pomocou „Sprievodca zálohovaním“V sekcii Súbory cPanel.

Sprievodca zálohovaním

Po kliknutí na odkaz sa dostanete na obrazovku:

Kliknite na tlačidlo Zálohovať. Týmto sa spustí proces zálohovania. Budete mať možnosť vybrať si úplné alebo čiastočné zálohovanie. Možno budete chcieť, aby bol váš web zálohovaný na externú jednotku alebo na iné bezpečné miesto.

úplná alebo čiastočná záloha

Preferencie

Aktualizujte kontaktné informácie

Ak vaše kontaktné informácie nie sú aktuálne, cPanel nebude schopný komunikovať s vami v prípade poruchy alebo konfiguračného problému.

Musíte si vybrať e-mailovú adresu, ktorá nie je pripojená k žiadnemu názvu domény, ktorý je hosťovaný v cPanel. Je to preto, že ak sa niečo pokazí s konfiguráciou vášho hostiteľa, váš e-mail môže byť tiež ohrozený a nebude možné vás kontaktovať..

kontaktné informácie

pod “Predvoľby kontaktu” existuje niekoľko polí, ktoré vám umožňujú vybrať podmienky, kedy sa chcete s cPanel skontaktovať. Odporúčame vám, aby ste si všetky vybrali, pretože vás všetky môžu upozorniť na podozrivú aktivitu alebo problém s vašim hosťovaním.

Pridáva sa ďalší používateľ

Budete chcieť vytvoriť jedinečný užívateľský profil pre každého, kto vám pomôže spravovať vaše webové stránky. Ak to chcete urobiť, prejdite na stránku “Preferencie” a kliknite na “Správca používateľov.”

správca používateľov

Uvidíte všetky účty, ktoré sú momentálne nastavené vo vašom cPaneli.

Úplne vpravo, vy’uvidíme tri ikony. Oni sú:

 • obálka – Označuje, že v systéme je nastavený e-mailový účet
 • nákladné auto– Označuje, že daná osoba má účet FTP
 • Ikona disku – Označuje, že používateľ má prístup k službám webových diskov v cPanel.

Pri ikonách nákladného automobilu a obálky modrá znamená, že účet je aktívny a šedá znamená, že účet nie je nastavený.

to’je ľahké upravovať používateľa, meniť jeho heslo, mazať ich alebo vykonávať ďalšie úpravy. Nový používateľ môžete pridať kliknutím na ikonu “Pridajte používateľa” sa nachádza v pravom hornom rohu.

správca používateľov

Ďalej sa dostanete na nasledujúcu obrazovku:

Budete môcť pridať používateľské meno a doménu, ku ktorej majú prístup.

Budete tiež môcť nastaviť ich e-mailové účty, ich FTP účty a udeliť im povolenie na Web Disk.

S týmto sprievodcom sme sotva poškriabali povrch toho, čo dokáže cPanel.

Záverečné slová

Dúfame, že tým, že poskytuje rýchly prehľad o cPanel, diskutovať o inštalácii WordPress, preskúmanie základné zabezpečenie nastavenia, diskusia o správe domén, zobrazenie ako urobiť zálohu webových stránok, a pri kontrole základných preferencií sme vás poslali na cestu.

V ďalšom článku podrobne preskúmame ďalšie aspekty cPanel. Dovtedy vám ďakujem za prečítanie a pokojne si prečítajte nášho hlavného sprievodcu po internete najlepší weboví hostitelia.

Veľa šťastia a nech sa k vám cPanels správajú dobre.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map