5 Gabime të zakonshme që bëjnë njerëzit kur ndërtojnë uebfaqe të WordPress

Megjithëse mendimi për ndërtimin e faqes suaj të WordPress mund të grumbullojë muskujt tuaj krijues, ka pengesa gjatë rrugës që mund të prishin vrullin tuaj. Pa dyshim, ka gabime që fillestarët, apo edhe zhvilluesit me përvojë, bëjnë pa vetëdije kur ndërtojnë faqet e internetit të WordPress. Dhe këto gabime mund t’ju kushtojnë një kohë dhe para të konsiderueshme.


Gjë e mirë, ne kemi renditur pesë gabimet kryesore të zakonshme që bëjnë njerëzit kur ndërtojnë një faqe në internet në WordPress, në mënyrë që të largoheni nga këto gabime amatore.

1. Zgjedhja e një hosti të keq

Nëse zgjidhni një shërbim të keq të pritjes, ai definitivisht mund të çojë në disa probleme të tilla si ngarkimi shumë i ngadaltë i faqes tuaj. Kjo mund të shkaktojë një ndikim shumë të keq në audiencën tuaj sepse askush nuk ka durimin të presë shumë gjatë. Nëse unë do të isha vizitori juaj, patjetër që do të kapërceja mbi një faqe në internet për të blerë produktin ose shërbimin që dua.

Më mirë mos u jepni konkurrencës tuaj mundësinë për të rrëmbyer audiencën tuaj. Sigurohuni që të zgjidhni një ofrues të shërbimit të një web hosting që ofron kohë të shpejtë të ngarkimit.

Gjithashtu, sigurohuni që hosti juaj në internet të ofrojë një nivel të lartë sigurie për të mbrojtur faqen tuaj të internetit dhe mbështetja teknike është në dispozicion në çdo kohë të ditës çdo ditë. Nëse ndodh diçka, duhet të jeni në gjendje t’iu drejtoheni atyre për ndihmë.

Para se të blini një plan pritjeje, sigurohuni që i njihni bazat në lidhje me mbajtjen në internet dhe cilat veçori duhet të kërkoni përpara se të vendosni.

Nëse jeni me një buxhet, ka ofrues të shërbimeve të lira të pritjes së programeve në internet por prapë ofrojnë shërbim të besueshëm.

2. Zgjedhja e një temë fryrë

Kur zgjidhni një temë të WordPress, mos shikoni vetëm pamjen e jashtme të saj. Unë do t’ju rekomandoja të pyesni zhvilluesin për gjëra të tilla si cilësia e kodit të tij. Mendoni për specifikimet që ju nevojiten me të vërtetë për uebfaqen tuaj.

Ju duhet vërtet një lojtar muzikor i ngulitur ose një rrëshqitës i sfondit të plotë? Keni nevojë për kaq shumë kode të shkurtra që mbeten në postimet dhe faqet tuaja edhe nëse vendosni të ndryshoni një temë?

Një temë e fryrë mund të shkaktojë çështje serioze të sigurisë. Zhvilluesit mund të përdorin copa kodesh që nuk janë të optimizuara për sigurinë dhe performancën. Plus, këto copra mund të mos jetë në përputhje me shumë plugins.

Zgjidhni një temë që është e lehtë dhe pa fryma.

Vizitoni Astra Theme

3. Zgjedhja e shtojcave të koduara dobët që shkaktojnë ngadalësi

Ka shumë shtojca që janë të prirur për çështje të cenueshmërisë, sepse ato janë të koduara dobët dhe kanë zbrazësi të caktuara. Kur faqja juaj e internetit është e prekshme, ndërhyrës mund të sulmojnë lehtësisht duke shkaktuar që të rrëzohet dhe të korruptohet.

Issuesështjet e përputhshmërisë mund të lindin edhe kur një plugin është i koduar keq. Nëse kodi nuk është i kapsuluar, ai mund të shkaktojë sjellje qesharake të faqes tuaj të internetit.

Shmangni shkarkimin e shumë shtojcave dhe ato që nuk janë testuar me versionin aktual të WordPress tuaj.

Fiksimi i një faqe në internet të prishur

4. Mos Vendosja e Kopjimit

Rikthimi i rregullt i faqes tuaj të internetit ju bën të ndjeheni të siguruar në rast se diçka shkon jashtëzakonisht e gabuar. E dini, gjërat mund të ndodhin me të vërtetë të shpejtë dhe është më mirë të keni një plan emergjence për të shpëtuar biznesin tuaj nga shumë bezdi.

Nëse heqni rastësisht skedarët e faqes tuaj të internetit ose faqja juaj e internetit është e hakuar dhe nuk keni ndonjë kopje rezervë. Kjo do të jetë seriozisht frustruese për shkak se ju do të duhet të fillojnë nga toka. Imagjinoni sa është një sherr që është.

Ju mund të konsideroni një ofrues të menaxhuar të pritjes që automatikisht rezervon faqen tuaj të internetit për ju. Ju gjithashtu mund të përdorni shtojcë të tilla si Updrafts ose WPvivid. Këto do të shpëtojë mendje e shëndoshë tuaj në rast se të dhënat e juaj e internetit është humbur ose hacked.

5. Mos Vendosja e një Plugin SEO

Ju dëshironi të njiheni nga audienca juaj e synuar, apo jo? Atëherë nuk guxoni të injoroni Optimizimin e Motorit të Kërkimit (SEO). Përdorimi i fjalëve të duhura dhe mënyra e përdorimit të tyre mund të ndikojë në renditjen e faqes suaj të internetit.

Ka tema që kanë ndërtuar në elementet e SEO, por ju keni kontroll të zgjedh përmbajtjen tuaj. Një shtojcë shumë e dobishme për SEO është Yoast dhe Rank Math. Kur e keni të instaluar këtë shtojcë në faqen tuaj të internetit, mund të shtoni fjalen tuaj të fokusit dhe gjithashtu mund të redaktoni copëzat ose fjalët që shfaqen nën emrin e faqes tuaj në faqen e rezultateve të kërkimit Google..

Ata gjithashtu mund t’ju ndihmojnë në krijimin e sitit tuaj XML që iu nevojiten motorëve të kërkimit, në mënyrë që të mund të hartojnë sitin tuaj.

përfundim

Ti tani e di Gabimi më i zakonshëm që njerëzit bëjnë kur ndërtimin e faqet e tyre WordPress. Tani mund t’i shmangni ato.

Sigurohuni që të keni kujdes për procesin për ndërtimin e një faqe në internet, pavarësisht nëse po ndërtoni vetë, ose po planifikoni të punësoni një zhvillues.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector