Şema Pro Eğitimi: WordPress’de Zengin Snippet’ler Nasıl Görüntülenir?

WordPress web sitenizde zengin snippet’ler ve şema işaretlemesi eklenmesi, Google arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) öne çıkmasını sağlayan “ekstra kişilik” anlamına gelir. İnceleme puanı yıldızlarını, fiyatları, ürün özelliklerini veya tarif bilgilerini içeren Google sonuçlarını görmüş olabilirsiniz. Google’daki bu şık görsel ipuçları, sayfanızın gelişmiş trafik ve dönüşüm oranlarına ulaşmasını sağlama sıklığınızı artırır.


Çok kötü, diğerleri zengin parçacıklar eklemeyi kafa karıştırıcı buluyor, ancak gerçek şu ki kullanımı kolay. Özellikle doğru aracı kullanıyorsanız, zengin sonuçları sergilemenin avantajlarını en üst düzeye çıkarabilirsiniz.

Zengin Snippet’ler ve Şema İşaretlemesi nedir?

Zengin snippet’ler ve şema işaretlemesi aynı konsepte sahiptir, ancak tamamen farklı rollere sahiptirler. “Zengin sonuçlar” olarak da bilinen bu veriler, web tarayıcılarının ve Google’ın içeriğinizi daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için bir sayfanın HTML’sine eklenebilen yapılandırılmış verilerdir. Sitenizin arama özellikleriyle görünür olmasını istiyorsanız da çok önemlidir..

Zengin snippet’ler

Google’da arama yaptığınızda ve bazı bağlantılarda yıldız derecelendirmesi gösterildiğini hatırlıyor musunuz? Zengin snippet’in örneklerinden biri bu.

Uzengin snippet’ler, kullanıcıların aradıkları bilgileri kolayca bulmalarını sağlar. Web siteniz Google gibi arama motorlarında göründüğünde ve zengin snippet’ler eklendiğinde, Google asıl sonuç hakkında ek bilgi görüntüleyebilir.

Ayrıca, web sitenize zengin snippet’lerin eklenmesinin otomatik olarak daha yüksek arama motoru sıralaması anlamına gelmediğini anlamalısınız. Ancak, web sitenizin öne çıkmasına yardımcı olur, bu da çok sayıda izleyicinin sayfanıza göz atma şansını arttırdığı anlamına gelir.

Kullanabileceğiniz birçok zengin snippet türü vardır ve en yaygın olanları şunlardır:

gözden geçirmek – Yıldız derecelendirmesi ve incelemeyi kimin yaptığını gösterir. Bireysel bir gözden geçirenden veya kullanıcı birikimli değerlendirmelerinden olabilir.

Video – Videonun süresini, lisansını, yapım şirketini ve / veya içerik oluşturucusunu belirtmek için kullanılabilir.

Yemek tarifi – Porsiyon büyüklüğü, kalori, yağ içeriği ve daha fazlası gibi beslenme bilgilerini içerir..

Müzik – Albüm çıkış tarihi, uzunluğu, türü ve yapımcısı gibi müzikle ilgili bilgiler içerir.

Ürün – En popüler aramalardan biri, özellikle e-ticaret endüstrisindeyseniz ürünlerdir. BT, ürünle ilgili fiyat veya ürün resmi gibi gerekli bilgileri içerir.

İşletme ve Organizasyon – İşletme adı, adres (fiziksel ve URL), telefon numarası, coğrafi konum (enlem ve boylam) ve logo gibi özellikleri içerir.

En iyi hikayeler – Bu, arama sonuçlarındaki “En Çok Okunan Haberler” kutusudur, ancak bunu yalnızca Google Haberler web sitesini onayladığında görebilirsiniz.

Bunların yanı sıra etkinlikler, iş ilanları, ders listeleri, kitaplar, makaleler ve daha pek çok şey ekleyebilirsiniz. Özetlemek gerekirse, zengin snippet’ler daha fazla tıklama almanıza ve sıralamalarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir.

Şema İşaretlemesi

Şema işaretlemesi, Google’ın bu tür yararlı sonuçlar üretmesinin nedenlerinden biridir. En yeni optimizasyon biçimlerinden biridir ve SEO’nun en baskın biçimlerinden biri olarak sayılır. Google’ın zengin snippet’ler oluşturmasına yardımcı olan sahne arkası kodu görevi gördüğü için web sitenizin SERP’lerde performansını artırabilir.

Şema işaretlemesi, aşağıdakiler gibi diğer arama görünürlüğü özelliklerine de yardımcı olur:

 • Site Bağlantıları – Bunlar, biri web sitenizi ararsa arama sonuçlarındaki ekstra bağlantılardır.
 • Ekmek kırıntıları – Google, ham URL’nizi görüntülemek yerine ekmek kırıntıları görüntüler.
 • Site Bağlantıları Arama Kutusu – Kullanıcıların web sitenizi Google arama sonuçları sayfasından aramasına olanak tanır.

Ayrıca, şemayı 2019’daki en iyi WordPress SEO araçlarıyla birleştirirseniz SEO performansınızı daha da artırabilirsiniz..

WordPress Web Sitenize Şema İşaretlemesi Ekleme

Daha önce de belirttiğim gibi, zengin snippet’ler ve şema işaretlemesi eklemek, doğru aracı kullandığınız sürece fazla zaman almaz. Şimdi, bazı eklentiler bunu yapmanıza yardımcı olabilir, ancak Schema Pro’nun güvenebileceğiniz en iyisi olduğunu söyleyebilirim.

Şema işaretlemenizi otomatikleştirmeyi harika bir eklenti yapan nedir??

 • Kullanıcı dostu arayüz, bu yüzden teknisyen olmasanız bile harika çalışıyor
 • Mevcut içeriği eşlemenizi ve veri alanlarına kod eklemenizi sağlar
 • Perde arkasında çalışır ve şema eklemede Google tarafından önerilen JSON-LD biçimini kullanır
 • Şema işaretlemeyi yalnızca bir kez oluşturun; Schema Pro, kodları otomatik olarak diğer ilgili yayınlara ve sayfalara ekler.

Schema Pro’nun yıllık maliyeti 79 dolar ya da ömür boyu erişim için 249 dolar. Bir ajanssanız, yıllık 249 $ veya ömür boyu erişim için 699 $ karşılığında alabilirsiniz..

Schema Pro’yu ziyaret edin

Schema Pro’yu Yükleme ve Yapılandırma

Bu nedenle, Schema Pro eklentisini indirdikten sonra, WordPress kontrol panelinize gidin ve Eklentiler menüsünden Yeni Ekle’yi tıklayın. Schema Pro eklentisinin zip dosyasını yükleyin, yükleyin ve etkinleştirin. Eklenti kurulumunda sorun yaşıyorsanız, lütfen kapsamlı WordPress sorun giderme kılavuzumuzu okuyun.

Schema Pro yapılandırması

Ayarlar menüsüne gidin, Schema Pro’yu bulacaksınız.

Yapılandırma sekmesinde, web sitenizin temel bilgilerini yapılandırabileceğiniz Kurulum Sihirbazını Başlat düğmesini bulacaksınız.

Kuruluma başlamak için Başlat düğmesine tıklayın.

Logonuzu seçin ve web sitenizin bir şirketi mi yoksa bir kişiyi mi temsil ettiğini tanımlayın. Ardından, İleri’yi tıklayın.

Sosyal medya profillerinizi web sitenize bağlayın. Sonrakine tıkla.

Ekmek kırıntıları, Site Bağlantıları, Site Bağlantıları Arama Kutusu ve şemayı hangi sayfaya uygulamak istediğinizi yapılandırın. Tüm özellikleri etkinleştirmenizi öneririm. Sonrakine tıkla.’

Kurulum pikniğe gitmek gibi, değil mi? Ancak kafanız karıştıysa, bazı talimatlar için soru işareti [?] Simgesini tıklayabilirsiniz..

Ve şimdi, şemanızı ekleme zamanı.

Schema Pro, 13 ana şema türünü destekler ve daha fazlasını eklemeye devam eder. Ekleyebileceğiniz şema bilgileri, seçtiğiniz şema türüne bağlıdır. Örneğin, bir Tarif şeması türü seçerseniz, kalori, hazırlık süresi, pişirme süresi, kategori, tarif verimi vb. Ekleyebilirsiniz..

Bir İş İlanı şema türü seçerseniz, başlık, ilan tarihi, istihdam türü, adres, maaş ve diğer ilgili bilgileri ekleyebilirsiniz.

Çoğu blogcu ayrıca Makale şeması türünü kullanmaktan da yararlanabilir.

Yeni Bir Şema Oluşturma

İlk kez bir şema oluşturuyorsanız, İlk Şema Oluştur düğmesini tıklayabilir veya Ayarlar Menüsü altında Schema Pro’ya gidebilirsiniz. Şemalar sekmesinde Yeni Ekle’yi tıklatın..

Bir şema türü seçin. Ardından, İleri’yi tıklayın.

Şema türünü uygulamak istediğiniz içeriği seçin. AND ve OR kuralları da ekleyebilirsiniz. Sonrakine tıkla.

Ve işin bitti!

Bahsettiğim gibi, ekleyebileceğiniz bilgiler seçtiğiniz şema türüne bağlıdır. Böylece, bir sonraki ekranda, onunla ilgili tüm bilgileri bulacaksınız ve Schema Pro bu bilgileri otomatik olarak WordPress web sitenizin bilgileriyle eşleyecektir..

Örneğimizde şema türü Makale’dir. Bu nedenle, Schema Pro Yazar Adını WordPress yazar adı olarak, Yayın Tarihi ise WordPress yayın tarihi olarak eşler.

Bir şeyleri manuel olarak ayarlamak istiyorsanız, bunu özel alanları kullanarak yapabilir ve şema işaretlemesiyle bilgileri eşleyebilirsiniz. Daha sonra açılır menüden bu bilgileri seçebilirsiniz.

Yeni Özel Alan

Özel alanlardan bahsetmişken, Schema Pro’nun şema işaretlemesiyle eşlenecek bilgileri bulamadığı durumlar vardır. Örneğin, Makale şeması türünde, Derecelendirme ve İnceleme Sayısı şema işaretlemeleri vardır, ancak bu veriler WordPress postanızda veya sayfanızda varsayılan olarak kullanılamaz.

Şema Pro’nun yaptığı, WordPress düzenleyicisinin altına yeni özel alanlar eklemesidir, böylece bunları doldurabilirsiniz, ancak isteğe bağlıdır..

Belirli Bir Sayfaya veya Gönderiye Farklı Şema Türü Ekleme

Ürün incelemesi (yalnızca genel bir makale değil) gibi daha spesifik bir içerik yazıyorsanız, İnceleme şeması türünü kullanmak isteyebilirsiniz. Şema Pro’nun kurulum sihirbazına geri dönebilir ve Şema türünü gözden geçirebilirsiniz.

Buradaki şey, Tüm Yayınlar’da etkinleştirmek yerine, Belirli Sayfalar / Yayınlar / Arşivler vb. İçin etkinleştirebilmenizdir. Posta adını arayarak ve gelecekte yeni yayınları manuel olarak ekleyerek belirli bir gönderiye izin verebilirsiniz veya belirli bir etikete veya kategoriye ekleyin. Örneğin, İnceleme şeması türünün uygulanabileceği bir “İnceleme” etiketi veya kategorisi ekleyebilirsiniz.

Bu nedenle, bir yayın oluşturup etiketini veya kategorisini “Gözden Geçir” olarak ayarlarsanız, WordPress düzenleyicisinin altındaki Şema Pro bölümünde Gözden Geçirme şeması türünü görüntüler.

Şema İşaretlemenizi Test Etmek için Yapısal Veri Test Aracı Nasıl Kullanılır

Kurulumdan ve tüm yapılandırmadan sonra, tüm çabalarınızın istediğimiz kadar iyi çalıştığından emin olmalısınız. Test etmek zor görünebilir, ancak Google, bitirmeyi kontrol etmek için en iyi araç kitini sunar. Buna Yapısal Veri Test Aracı.

Bu araç, web sitenizde Şema İşaretlemesi olup olmadığını kontrol eder ve algılar ve şema işaretlemenizin yapılandırmasında herhangi bir hata bulunup bulunmadığını kontrol etmenize yardımcı olur..

Sadece araca gidin ve içeriğinizin URL’sini girin. Testi Çalıştır düğmesini tıklayın, Google herhangi bir şema işaretlemesi olup olmadığını bulacaktır.

Google, şema işaretlemenizi yaptığınızı tespit ettikten sonra, Google’ın web siteniz için zengin snippet’ler üretmek için gereken her şeye sahip olması nedeniyle ayarlandığınız anlamına gelir..

Sonuç

WordPress web sitenize zengin snippet’ler ve şema işaretlemesi eklemek biraz zor görünebilir. Teknisyen değilseniz, ilk başta göz korkutucu görünebilir. Ancak, bu konuda size yardımcı olacak doğru eklentiyi kullanıyorsanız neredeyse zahmetsiz olabilir.

Schema Pro eklentisi çok kullanıcı dostudur ve otopilotta zengin snippet’ler ve şema işaretlemesi ekleme konusunda karşılaştığım en iyi araçlardan biridir. Gelişmiş kullanıcı deneyimi için ihtiyacınız olan şeylerin% 99’unda çalışır. Birkaç ayarı yapılandırmanız ve özel alanlara manuel olarak bazı bilgiler eklemeniz yeterlidir. Ayrıca, daha iyi etkileşim için bir okuma ilerleme çubuğu ile birleştirebilirsiniz.

Dolayısıyla, web sitenizi arama sonuçları sayfasında öne çıkarmak ve tıklamalarınızı artırmak istiyorsanız, zengin snippet’lere ve şema işaretlemelerine sahip olmanın avantajlarını kucaklayabilirsiniz..

Şema Pro

Schema Pro, web sitenize arama motorlarının web sitenizi ve içeriğinizi daha iyi anlamasına yardımcı olacak şema eklemenizi sağlar.

Temel Şema Pro Özellikleri:

 • Şemayı Kurallarla Etkin Bir Şekilde Ekleme
 • Özel Alanlarda Verileri Kullan

Schema Pro, WordPress web sitenize Şema eklemek için mükemmel bir seçenektir.

Daha büyük soru, bundan sonra SEO eklentinizin zaten sağladığından daha fazla faydalanacaksanız.

WordPress için en yaygın kullanılan 2 SEO eklentisi olan Yoast ve RankMath, her ikisi de Schema Pro’nun sunduğu aynı işlevselliğin çoğunu sunuyor. Schema Pro ilk piyasaya sürüldüğünde durum böyle değildi, ancak bugün şema ihtiyaçlarınızın çoğu zaten sahip olduklarınızla karşılanabilir.

Şema Pro’ya göz atın

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map