Przewodnik po CPanel

Jeśli twój serwer hostingowy jest oparty na systemie Linux, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on zasilany przez cPanel. cPanel umożliwia zarządzanie wszystkimi usługami serwera z jednego miejsca. Ze względu na łatwość użycia i funkcjonalność, cPanel jest standardem branżowym. W związku z tym większość programistów jest z nim zaznajomiona.


Szybkie wprowadzenie do CPanel

Jak się zalogować

 1. cPanel loginWpisz nazwę domeny dla swojej witryny w polu URL. Następnie dodaj „/ cPanel”. Na przykład, jeśli Twoja witryna to funnycats.com, wpisz: „funnycats.com/cPanel”.
 2. Jesteś teraz na stronie logowania cPanel. Tutaj zostaniesz poproszony o podanie hasła i nazwy użytkownika. Po wprowadzeniu tych informacji kliknij przycisk „Zaloguj się”.
 • Alternatywa 1: Przejdź do panelu swojego dostawcy hostingu i znajdź bezpośredni link do cPanel. Jeśli nie możesz go znaleźć, skontaktuj się z zespołem pomocy technicznej i zapytaj, jak to zrobić.
 • Alternatywa 2: Wpisz adres swojej witryny, a następnie 2082 dla HTTP lub 2083 dla HTTPS.

Zrozumienie interfejsu

Po zalogowaniu się do cPanel zobaczysz interfejs podobny do tego. W 2019 r. CPanel wprowadził motyw o nazwie „Papierowa latarnia”. Ten interfejs jest sercem twojego konta użytkownika cPanel. W tym miejscu znajdziesz ważne informacje i możesz zaktualizować cPanel.

Interfejs cPanel jest podzielony na następujące sekcje:

 1. Pasek nawigacyjny – Każdy interfejs w cPanel pokaże pasek nawigacji. W tym miejscu możesz uzyskać informacje o swoim koncie, zalogować się i wylogować z konta, a także zmienić niektóre ustawienia.
 2. Pasek boczny – Wszystkie interfejsy w cPanel pokażą pasek boczny. W tym miejscu możesz uzyskać dostęp do ikony Strona główna, uzyskać dostęp do różnych funkcji cPanel i jako odsprzedawca dostosować treść. Masz również ikonę Menedżera użytkowników, która umożliwia nawigację do interfejsu Menedżera użytkowników.
 3. Informacje ogólne – Tutaj znajdziesz ogólne informacje o swoim koncie cPanel. Obejmuje to takie rzeczy, jak bieżący użytkownik, domena podstawowa i to, czy bieżące konto ma wspólny adres IP czy dedykowany adres IP.
 4. Funkcje – Tutaj zobaczysz funkcje dostępne dla twojego konta. Funkcje te są łączone w grupy na podstawie ich funkcjonalności
 5. Statystyka – W tym obszarze wyświetlane są statystyki użytkowania konta cPanel, w tym:
 • Pasmo
 • Użycie dysku
 • Wykorzystanie pliku
 • Wykorzystanie dysku MySQL
 • Domeny Addon
 • Subdomeny
 • Skróty
 • Konta email
 • Auto reagujące
 • Niestandardowe statystyki firm zewnętrznych

Jak zainstalować WordPress

Firmy hostingowe zawierają skrypty instalatora automatycznego, aby ułatwić Ci instalację WordPress za pośrednictwem cPanel. Trzy najpopularniejsze opcje to:

 • Softaculous
 • Szybka instalacja
 • Fantastyczne

Na potrzeby tego przewodnika omówimy instalację WordPress za pomocą Softaculous.

Co jest miękkie??

Jest to skrypt automatycznego instalatora, który ułatwia instalowanie aplikacji internetowych, takich jak WordPress. Softaculous jest używany przez firmy hostingowe takie jak SiteGround i InMotion Hosting.

Instalowanie WordPress za pomocą Softaculous

 • Po zalogowaniu się na konto cPanel poszukaj ikony instalatora Softaculous / WordPress. Powinny one znajdować się w sekcji Autoinstalatorzy. Kliknij dowolną ikonę wyróżnioną poniżej, aby uruchomić automatyczny instalator WordPress.
 • Po aktywacji automatycznego instalatora WordPress zobaczysz następujący ekran:
 • Wybierz „Zainstaluj teraz”, a zostaniesz przekierowany do następnego formularza.

zainstalować

 • W tym formularzu musisz podać pewne informacje, aby umożliwić kontynuowanie instalacji WordPress.
 • Powiedz Softaculous, gdzie chcesz zainstalować WordPress, czyli nazwę domeny. Większość osób decyduje się na zainstalowanie WordPress w katalogu głównym swojej domeny. Na przykład: HTTP: // funnycats.com. W takim przypadku pole „W katalogu” należy pozostawić puste.
 • Musisz wybrać protokół, czy to HTTP: // czy HTTPS: // www. Witryny z protokołem SSL i HTTPS będą mogły wybrać https: // lub https: // www. jako protokół.

silne hasło

Podczas przewijania w dół zostaniesz poproszony o podanie „Tytuł i opis” dla swojej witryny WordPress. Nie musisz tego przemyśleć, ponieważ możesz to zmienić później.

Musisz wybrać nazwę użytkownika, hasło i adres e-mail administratora. Zauważysz, że Softaculous automatycznie poda ci silne hasło, używając słowa niebędącego słownikiem. Możesz to zmienić, ale zaleca się wybranie hasła korzystającego ze sprawdzonych metod wyboru haseł.

Ponadto ważne jest, aby wprowadzić właściwy adres e-mail. Twój adres e-mail będzie używany przez WordPress do komunikacji z tobą. Jeśli zapomnisz hasła, adres e-mail określa sposób resetowania linku.

próby logowania

Gdy przewiniesz w dół, zobaczysz wiele opcjonalnych opcji. Po ich przejrzeniu kliknij przycisk instalacji. Korzystając z podanych ustawień, Softaculous rozpocznie proces instalacji. Musisz uzbroić się w cierpliwość i pozwolić, aby pasek postępu osiągnął 100 procent, w przeciwnym razie instalacja może się nie powieść.

Proces instalacji powinien potrwać około minuty. Po zainstalowaniu WordPress otrzymasz powiadomienie o pomyślnej instalacji. Zobaczysz również linki informujące o tym, jak zalogować się do nowej instalacji. Zwykle możesz zalogować się do WordPress za pomocą: YOURDOMAIN.com/wp-admin/. Użyjesz nazwy użytkownika i hasła, które utworzyłeś podczas procesu instalacji.

cPanel Security Settings

Zabezpieczanie hasła

Po uruchomieniu konta cPanel, zaleca się zmianę hasła przy pierwszym logowaniu do cPanel. Tutaj’jak to robisz:

 1. W preferencjach kliknij menu Hasło i zabezpieczenia.

bezpieczeństwo hasła

 1. Zostaniesz poproszony o podanie starego hasła, a także nowego hasła, którego chcesz użyć. Po wykonaniu tej czynności kliknij “Zmień hasło teraz” przycisk na końcu formularza.

bezpieczeństwo hasłaCPanel oferuje generator haseł, który automatycznie utworzy silne i bezpieczne hasło. Lub możesz stworzyć hasło, które zapamiętasz.

Nadal to’ważne jest, aby wybrać hasło, które pracownicy bezpieczne zasady haseł. Idealne hasło powinno mieć co najmniej osiem znaków z cyframi alfanumerycznymi i symbolami specjalnymi. Jesteś skończony’chcę hasła, które mają rocznice, urodziny lub słowa znalezione w słowniku.

Włącz ochronę CPHulk Brute Force

CPHUlk chroni Twój serwer przed staniem się ofiarą ataku siłowego. Brutalny atak ma miejsce, gdy zautomatyzowany system próbuje odgadnąć hasło, próbując jednej kombinacji po drugiej. CPHulk zablokuje atak i pokaże, że login nie jest już ważny, jeśli będą powtarzane żądania. Możesz zapobiec zablokowaniu się, dodając swój adres IP do białej listy.

Aby uzyskać do tego dostęp, skorzystaj z następującej ścieżki: WHM> sekcja Centrum bezpieczeństwa> cPHulk Brute Force Protection

brutalna siła

Dodanie nowej nazwy domeny

Możesz dodać nową domenę do swojego cPanel, klikając “Domena Addon” w sekcji Domeny.

Umożliwi to utworzenie standardowej nazwy domeny, którą można następnie wykorzystać przy tworzeniu nowej strony internetowej. Dzięki cPanel można zarządzać wieloma nazwami domen z tego samego panelu sterowania.

Zaloguj się do swojego hostingu cPanel. Kliknij Addon Domains. Znajdziesz to w sekcji Domeny. Tutaj zostanie wyświetlony formularz, który musisz wypełnić podczas tworzenia nowej domeny. Oto wyjaśnienie pól, które zobaczysz w formularzu:

 1. Nowa nazwa domeny – w tym miejscu wpisz nazwę domeny, którą chcesz utworzyć. Na przykład: veryfunnycats.com
 2. Subdomena – jeśli zamierzasz korzystać tylko z jednej domeny, możesz pozostawić tę sekcję pustą. cPanel automatycznie doda subdomenę. Jeśli ty’dodając wiele domen jednocześnie, na przykład veryfunnycats.com i veryfunnycats.gov, musisz to zmodyfikować.
 3. Korzeń dokumentu – To pole zostanie automatycznie wypełnione.
 4. Utwórz konto FTP – jest to opcjonalne, umożliwiające tworzenie kont FTP dla każdej nowej domeny dodatkowej.
 5. Kliknij “Dodaj domenę” przycisk.

A ty’zrobione ponownie. Teraz możesz rozpocząć przesyłanie plików do nowego podfolderu, który znajdzie się w Menedżerze plików na koncie cPanel.

Usuń domenę Addon

Możesz usunąć domenę Addon, przewijając w dół do „Modyfikuj domenę Addon”. Następnie naciśnij link, aby usunąć domenę. Ikona linku to kosz na śmieci. Znajduje się w kolumnie „Działania”.

cPanel pozwoli ci również tworzyć i przekierowywać subdomeny.

Kopie zapasowe

Brak kopii zapasowej witryny może mieć katastrofalne skutki, zwłaszcza jeśli używasz jej w celach biznesowych. cPanel umożliwia ręczne tworzenie kopii zapasowych witryny w dowolnym momencie. Niektóre firmy hostingowe zarządzają dla Ciebie kopiami zapasowymi w ramach Twojego planu. Mimo wszystko warto wiedzieć, jak to zrobić ręcznie.

Zacznij od użycia „Kreator kopii zapasowych”W sekcji Pliki cPanel.

kreator kopii zapasowej

Po kliknięciu linku nastąpi przekierowanie do ekranu:

Kliknij „Utwórz kopię zapasową”. Rozpocznie się proces tworzenia kopii zapasowej. Będziesz mieć możliwość wyboru pełnej lub częściowej kopii zapasowej. Może być konieczne utworzenie kopii zapasowej witryny na dysku zewnętrznym lub w innej bezpiecznej lokalizacji.

pełna lub częściowa kopia zapasowa

Preferencje

Zaktualizuj dane kontaktowe

Jeśli Twoje dane kontaktowe nie są aktualne, cPanel nie będzie mógł się z Tobą komunikować, gdy wystąpi awaria lub problem z konfiguracją.

Musisz wybrać adres e-mail, który nie jest dołączony do żadnej nazwy domeny hostowanej w cPanel. Dzieje się tak, ponieważ jeśli coś pójdzie nie tak z konfiguracją Twojego hosta, twój e-mail może zostać również naruszony i nie będzie możliwe skontaktowanie się z Tobą.

informacje kontaktowe

Pod “Preferencje kontaktu” istnieje wiele pól, które pozwalają ci wybrać warunki, kiedy cPanel ma się z tobą skontaktować. Zalecamy wybranie ich wszystkich, ponieważ mogą one ostrzegać o podejrzanych działaniach lub problemach z hostingiem.

Dodanie innego użytkownika

Będziesz chciał utworzyć unikalny profil użytkownika dla każdego, kto pomoże Ci zarządzać Twoją witryną. Aby to zrobić, przejdź do “Preferencje” sekcji i kliknij “Menedżer użytkownika.”

Menedżer użytkownika

Zobaczysz wszystkie konta, które są obecnie skonfigurowane w twoim cPanelu.

Po prawej stronie ty’zobaczę trzy ikony. Oni są:

 • Koperta – Wskazuje, że konto e-mail zostało skonfigurowane w systemie
 • Samochód ciężarowy– Wskazuje, że dana osoba ma konto FTP
 • Ikona dysku – Wskazuje, że użytkownik ma dostęp do usług dysku sieciowego w cPanel.

W przypadku ikony ciężarówki i koperty niebieski oznacza, że ​​konto jest aktywne, a szary oznacza, że ​​konto nie jest skonfigurowane.

To’s łatwa edycja użytkownika, zmiana hasła, usunięcie go lub wprowadzenie innych poprawek. Możesz dodać nowego użytkownika, klikając “Dodaj użytkownika” przycisk znajdujący się w prawym górnym rogu.

Menedżer użytkownika

Następnie przejdziesz do następującego ekranu:

Będziesz mógł dodać nazwę użytkownika i domenę, do której mają dostęp.

Będziesz także mógł skonfigurować ich konta e-mail, konta FTP i udzielić im pozwolenia na Dysk sieciowy.

Dzięki temu przewodnikowi ledwo zarysowaliśmy powierzchnię tego, co może zrobić cPanel.

Ostatnie słowa

Mamy nadzieję, że poprzez szybki przegląd cPanel, omawianie instalacji WordPress, recenzowanie podstawowe bezpieczeństwo ustawienia, omawianie zarządzania domenami, pokazywanie jak wykonać kopię zapasową strony internetowej, i przeglądając podstawowe preferencje, wysłaliśmy Cię po drodze.

Dokładnie przeanalizujemy inne aspekty cPanel w przyszłym artykule. Do tego czasu dziękuję za przeczytanie i zachęcamy do zapoznania się z naszym głównym przewodnikiem po najlepsi gospodarze.

Powodzenia i niech twoje cPanels będą cię dobrze traktować.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map