Squarespace Rishikimi

Përdorimi i Squarespace si krijues i faqes tuaj të internetit ju jep të gjitha mjetet që ju nevojiten për të ndërtuar një faqe të bukur të internetit.


Gjatë disa viteve të fundit, Squarespace ka evoluar me të vërtetë si një kompani. Produkti fillestar ishte një version shumë barebones i asaj që dukej thjesht si redaktori i shkollës së vjetër Dreamweaver WYSIWYG (një ndërtues shumë i vjetër i sitit).

Që atëherë është zgjeruar në të dy funksionalitetet e saj ndërtuesit, duke i dhënë UI-së tij një rregullim të plotë dhe duke investuar në qindra tema dhe udhëzues falas.

Me Squarespace ju merrni një ndërtues dhe redaktues të fuqishëm të internetit që është i lehtë dhe efikas për të mësuar më tej. Në vend të kurbës mësimore disa javore që ju nevojitet për WordPress, ju mund të mësoni goxha gjithçka që ju nevojitet brenda një jave.

Ky funksionalitet bën Squarespace madh për blogerët të reja apo bizneset që kanë nevojë për një website të thjeshtë info-centric. Ka disa lloje të faqet dhe funksionet që ne mendojmë se Squarespace nuk është e mirë për.

Në këtë përmbledhje ne do të shikojmë se si mbledh Squarespace në kategorinë gjithnjë e më konkurruese të ndërtuesve të faqeve të internetit.

Ndarja jonë e shpejtë

Squarespace ju lejon të ndërtoni një uebfaqe të bukur shpejt dhe me lehtësi, pa pothuajse asnjë kurbë mësimi.

Ata e bëjnë këtë duke ju ofruar mundësinë për të zgjedhur nga një numër shabllonesh të mahnitshme. Pasi template juaj është zgjedhur ju mund të ngarkoni media, tekst shkrimi, dhe të shtoni një pjesë të vogël të artikujve të tjera të dobishme. Në atë pikë, ju mund të rirregulloni këta elementë të ndryshëm brenda temës.

Nëse dëshironi të shkoni edhe më tej për personalizim – do të jetë e vështirë. Sheshi i hapësirës lulëzon në botën e tunduar. Jashtë asaj bote shfaqen pengesat. Opsione të tjera për ndërtimin e faqeve të internetit janë më të mira sesa Squarespace nëse personalizimi është ai që jeni pas.

Shumë njerëz janë në rregull me ndërtimin e një faqe interneti të bukur shpejt dhe me lehtësi me pothuajse asnjë të mësuarit kurbë brenda një template. Nuk ka asgjë të keqe me këtë.

Squarespace gjithashtu ofron një gjykim të lirë 14 ditë për njerëzit që kërkojnë të try it out. majë – sigurohuni që të anuloni përpara 14 ditëve ose do të merrni tarifa. 

Pra, për të përmbledhurSheshi i hapësirës është i shkëlqyeshëm për njerëzit që duan një vend tepër të lehtë për t’u ndërtuar pa shumë mundësi. 

Si funksionon hapësira e katrorit

Kur filloni në Squarespace ju prezantohen dy mundësi.

  1. Filloni duke iu përgjigjur disa pyetjeve.
  2. Filloni duke shikuar shabllonet.

nëse ti’duke u kapërcyer lehtësisht, ju sugjerojmë të klikoni në opsionin e parë. Në thelb, ajo që Squarespace do të bëni është të ju pyes se çfarë keni ndërmend të bëjnë me faqen tuaj dhe pastaj ju vendosni në një kategori template për ju që të shikoni në.

Këtu, iu përgjigja një pyetje që ata kishin. Unë u thashë atyre se doja të krijoja një faqe në internet për portofolin tim. Në varësi të asaj që ju përgjigjeni, Squarespace më pas ju merr në një kategori shabllone dhe sugjeron një model për ju.

faqet e internetit personale

Më dha sugjerimin e modelit Jasper. Modeli Jasper u ndërtua posaçërisht për të treguar njerëzit’portofolet. Nëse do t’i përgjigjeshit një kategorie tjetër, Squarespace do të sugjeronte një model tjetër. Vendosa të zgjedh vetëm Jasper dhe të ec përpara.

Bum, ju keni një faqe në internet dhe ju’jeni përsëri në provën tuaj falas. Ju gjithmonë mund të azhurnoni menjëherë. Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është se unë thjesht mund të ngarkoja disa imazhe dhe të bëja menjëherë me faqen time të internetit. Një personalizim pak më shumë është gjithmonë i mirë, por kini kujdes që nuk ka’mund të bëni shumë lëvizje rreth jush.

Ti jeton dhe vdes nga shablloni.

Kjo nuk është’t thuash se mundesh’t ndërtoni një uebfaqe të bukur. Këtu është një shembulli i një faqe në internet ndërtuar në Squarespace që tregon se çfarë është e mundur në një kohë të shkurtër.

Kush është hapësira për katror (Hint – Sitet me Fotot)

Sheshi i hapësirës është më i përshtatshmi për njerëzit që duan të paraqesin foto. Ky mund të jetë çdo lloj personi, por me të vërtetë është i përshtatshëm për njerëzit që shfaqin fotografinë dhe artin tjetër. Siç mund ta shihni nga shabllonet më poshtë, krijimi i një vitrine të bukur është shumë e mundur në Squarespace.

puset

Përtej kësaj, Squarespace është gjithashtu për këdo që dëshiron të ndërtojë një faqe në internet, por nuk dëshiron që kjo të jetë e vështirë. Nuk është një ekzagjerim për të thënë që ju mund të ndizni një shabllon dhe thjesht shkëmbeni imazhe dhe tekst në 30 minuta dhe keni vetë një faqe interneti të plotë.

Unë nuk sugjeroj të përdorni Squarespace për eCommerce nëse nuk shisni më pak se pesë produkte dhe nuk kujdeseni për funksionalitetin ekstra të tregtisë elektronike që ofrojnë platformat e tjera.

Wefarë na pëlqen në hapësirën e Sheshit

Në seksionin tjetër ne do të hyjmë në disa nga elementët me shkëlqim të shërbimit për të nënvizuar atë që na pëlqen dhe nuk na pëlqen.

Lehtësinë e përdorimit

Ka shumë ndërtuesit e faqeve të internetit me më shumë opsione sesa Squarespace. Duke u rikthyer në analogji të mobiljeve të dhomës së gjumit – ju mund të përdorni një ndërtues të faqes në internet ku të zgjedhni një dyqan të tërë mobiljesh dhe madje të zgjidhni dhomën tuaj në shtëpinë tuaj. Ata krijues të faqeve të internetit, si Wix, ofrojnë personalizim të plotë.

Me atë personalizim të plotë vjen më shumë një kurbë e të mësuarit dhe më shumë vështirësi. Squarespace doesn’me të vërtetë keni një kurbë mësimi dhe nuk është’t vështirë fare.

Nëse doni të shkoni përtej një ndërtuesi në internet, ju mund të zgjidhni mobiljet, shtëpinë, dhomën dhe lagjen tuaj për atë çështje. që’çfarë është ajo’sikurse të përdorni WordPress. Nëse dëshironi të përdorni HTML, ju’po ndërtoni shtëpinë dhe mobiljet tuaja nga e para.

Bukuria e internetit sot është që ofron shërbime si Squarespace mundësinë për t’iu lejuar njerëzve si ju aftësinë për të ndërtuar faqe të mrekullueshme.

Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është sa intuitiv është gjithçka. Ju mund të lëvizni nëpër elementë të ndryshëm për të zgjedhur dhe modifikuar cilësimet e këtij elementi.

Ose thjesht mund të klikoni atë që është vendosur në faqen e internetit dhe thjesht të redaktoni cilësimet, pa pasur nevojë të gjuani ato që po kërkoni.

Modelet e hapësirës katror

Magjia e Squarespace është në shabllon. Kjo vetëm do të ishte një arsye për të zgjedhur Squarespace mbi konkurrentët si Wix. Ata me të vërtetë janë shabllonet më të mira në treg kur bëhet fjalë për ndërtuesit e faqeve në internet. Unë mund të zgjedh ndonjë nga modelet e ofruara dhe të jem i sigurt se mund të krijojnë një faqe në internet për të cilën mund të krenohet.

Sheshi i hapësirës i ndan modelet e tyre në kategori. Uebfaqja juaj ka të ngjarë të bjerë në njërën prej kategorive – gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni një të tillë.

Pasi ta ngushtoni, zakonisht ekzistojnë dy mundësi për të zgjedhur. Në kategorinë e dasmave, ju mund të zgjidhni nga Julia ose Sonny.

Pasi të kaloni në dy të parat ju mund të ndiheni sikur nuk keni strehë’u janë dhënë mundësi të mjaftueshme. Epo, në secilën kategori ekziston edhe një seksion i quajtur “të tjerët që ju mund të dëshironi”. Në kategorinë e dasmave, ju gjeni 6 shabllone të tjera të quajtura Anya, Naomi, Sonora, Charlotte, Aubrey dhe Kin.

Ajo që nuk na pëlqen në hapësirën e Sheshit

Përshtatje

Të mirat e Squarespace ndikojnë drejtpërdrejt në të këqijat e Squarespace.

Nëse diçka është jashtëzakonisht e lehtë për t’u përdorur, zakonisht do të thotë që nuk ofron shumë mundësi. Ka kaq shumë mënyra për të ndërtuar një faqe në internet tani që nuk ka me të vërtetë një pikë në përpjekjen për të vendosur një kunj të rrumbullakët në një vrimë katrore.

Squarespace thjesht nuk ka për qëllim të përdoret si një ndërtues i faqes në internet ku ndërtoni gjithçka që dëshironi. Qëllimi i tërë është që të punoni brenda një shablloni që siguron të keni një faqe në internet estetikisht të këndshme.

Ka mundësi – është thjesht që ato opsione janë të kufizuara.

Blogim dhe SEO

Funksionaliteti i blogjeve është i mirë në Squarespace. Padyshim që nuk ka’mbani një qiri në WordPress kur bëhet fjalë për funksionalitetin, por prapë mbaron punën.

Sinqerisht, ajo’bettershtë më mirë sesa ndërtuesit e tjerë të faqeve të internetit pasi ka veçori të tilla si pëlqimet, komentet dhe një ikonë e ndarjes. Ju gjithashtu mund të aktivizoni një RSS dhe të vendosni një integrim podcasting.

Për më tepër, ajo ofron mundësinë që një bloger të planifikojë postimet për të botuar më vonë. Kjo është e shkëlqyeshme për njerëzit që duan të shkruajnë një grusht postimesh në blog. Kjo u mundëson atyre që të trondisin ditët e botimit sesa të bombardojnë njerëzit me postime të reja në blog.

Kur bëhet fjalë për SEO, nuk ka shtojca që ju ndihmojnë të vlerësoni sa mirë jeni’kam optimizuar një faqe. Në platformat e tjera, është e lehtë të përdorni një plugin për t’ju thënë se çfarë jeni’keni bërë gabim dhe të drejtë.

Squarespace gjithashtu ju lejon të modifikoni strukturat dhe titujt e URL-ve të cilat do të shkojnë shumë gjatë në organizim për motorët e kërkimit. Shumë ndërtues të thjeshtë të internetit dhe platforma nuk i japin’lejoni kaq shumë.

Nëse SEO është qëllimi juaj kryesor, por fjalë për fjalë ju mundeni’t përdorni WordPress – Hapësira katror është një zgjedhje e mirë. nëse ti’po planifikoni të shkoni të gjithë në SEO por mundeni’t përdorim WordPress, ju ndoshta fitoi’t të jetë në gjendje të shkojnë të gjithë jashtë në SEO. WordPress është akoma mbret në botën e blogjeve dhe SEO.

Nëse jeni duke kërkuar që përfundimisht të ndërtoni një sit shumë të përqendruar në SEO sesa duhet të merrni parasysh një pritës i fjalëve.

Ndihma për klientët

Dua të filloj duke thënë se Squarespace’Mbështetja e klientit nuk është e keqe.

Isshtë një lloj i bezdisshëm edhe pse.

Squarespace ka një bazë të mahnitshme të njohurive, qendër ndihmëse, katalog tutorial dhe prani të forumit. Kjo është nga modelimi dhe ata e dinë këtë. Hapësira katror është e thjeshtë – pyetjet nuk duhen’të jenë të shumtë. Sidoqoftë, nëse doni të flisni me një njeri, është e vështirë.

Kompania dëshiron që ju të përdorni të gjitha materialet e tyre të ndihmës para se t’i kontaktoni. Kjo është e kuptueshme pasi kursen kohë dhe para duke drejtuar përdoruesit në drejtim të materialeve të krijuara tashmë për t’iu përgjigjur pothuajse të gjitha pyetjeve.

Ndonjëherë, duhet të flisni me dikë. Kur dëshiron ta bësh atë, ajo’një sherr. Uebfaqja ju bën të klikoni në një mori opsionesh duke thënë pse duhet të bisedoni me dikë. Ndërsa kjo është e dobishme në disa mënyra, kryesisht për shkak se ju tregon artikullin e saktë të ndihmës, video ose burime të tjera që mund të jeni, është akoma e bezdisshme.

Farëdo që të ndodhte të jesh në gjendje të kërkoja ndihmë? ��‍♂️

Unë e marr atë, disa njerëz abuzojnë me sistemin. Për ata prej nesh që bëjnë një pyetje vetëm një herë në një hënë blu, mund të jetë jashtëzakonisht e bezdisshme të paguani për një shërbim dhe të mos keni akses të plotë në një staf mbështetës të klientit kur është e nevojshme.

Mimet e hapësirës katror

Gjëja e shkëlqyeshme për Squarespace është se ajo ofron një Gjykim falas 14 ditor. Me gjykimin, ju mund të filloni ndërtimin e faqes tuaj dhe të shihni se si ju pëlqen programi. Kjo është më shumë se kohë e mjaftueshme për të parë nëse ju pëlqen të përdorni Squarespace.

Pas përfundimit të gjyqit tuaj të lirë, ju prezantoheni me katër mundësi të ndryshme. Dy për një uebfaqe normale dhe dy për tregti elektronike

personalbiznesTregëtia elektronike themeloreTregti elektronik i përparuar
Kostoja nëse paguani Mujor$ 16$ 26$ 30$ 46
Kostoja nëse paguani çdo vit$ 12$ 18$ 26$ 40
FeaturesBandwidth i pakufizuar dhe ruajtja, faqja e internetit e optimizuar për celular, metrics e faqes në internet, domain i lirë me porosi, siguri SSL, mbështetje 24/7 e klientit, 2 kontribuesGjithçka në Kontribuesit Personal, të pakufizuar, email profesional nga Google, 100 $ kredi në Google Ads, pop-ups promovimi, eCommerce plotësisht të integruar, mbron të pakufizuar, pranon dhurime, tarifë transaksioni 3%, shiritin e informacionit celular, aftësi CSS dhe JavaScript, blloqe premium dhe integrime , dhe një shirit njoftimiGjithçka në Biznes, pa tarifa transaksionesh, arka e optimizuar për celular, metricat e tregtisë, inventari, porositë, taksat, kuponat, shtypja e etiketave, kontabiliteti i integruar, arka në domen, llogaritë e klientëve, produktet në InstagramGjithçka në Tregtinë Themelore, abonimet, rimëkëmbjen e avancuar të automjetit të karrocave, zbritjet fleksibël, kartat e dhuratave dhe porosia e API

Nëse paguhen çdo vit – pajtimet e Squarespace janë të drejta në përputhje me konkurrencën. Nëse paguhet çdo muaj – kostoja është relativisht e lartë. Ashtu si me çdo ndërtues të faqes në internet, ju po paguani një premium për lehtësinë e përdorimit dhe një zgjidhje të gjitha.

Historia e katrorit

Anthony Casalena krijoi Sheshi Hapësinën nga nevoja. Ai donte të priste blog-un e tij dhe zbuloi se nuk kishte’anydo mundësi Blogimi të vetë-pritur për njerëzit normalë. Ky ishte viti 2004 dhe opsionet për ndërtimin e faqes tuaj të internetit ishin të pakta.

Një hua fillestare nga prindërit e tij i mori dy serverë, të cilët i mbajti në dhomën e tij të konvikteve në Universitetin e Maryland. Anthony ishte i vetmi punonjës deri në 2007 dhe donte të sigurohej që të gjithë që përdorin Squarespace kishin një faqe në internet për të cilën mund të krenoheshin. Ndërsa ndërtimi i biznesit gjatë viteve të ardhshme, qëllimi kryesor ishte të siguronte një mënyrë estetikisht të këndshme për njerëzit që të ndërtojnë faqet e tyre të internetit.

Në vitin 2014, Squarespace tërhoqi plotësisht mënyrën sesi funksionon faqja e internetit në platformën e bukur të dizajnit që ekziston sot. Ata duhej ta bënin këtë për të qëndruar konkurrues dhe për të ofruar optimizim celular. Ky ndryshim lejon që të gjitha shabllonet dhe modelet në Squarespace të shihen në celular po aq lehtë sa versioni i faqes në internet.

Tani, kompania është me vlerë gati 2 miliardë dollarë.

Për të dëgjuar historinë e Squarespace dhe Anthony Casalena’Udhëtimi për të ndërtuar atë që është sot Squarespace, shikoni Si e ndërtova Kjo episod që paraqet themeluesin. Nëse jeni adhurues i dizajnit në internet, është e domosdoshme të dëgjoni.

FAQ

A është katror hapësira më e mirë se sa WordPress?

Përgjigja e shkurtër është jo. Përgjigja e gjatë është se mund të jetë. Shihni pyetjet e mësipërme për referencë. Hapësira katror është shumë më e lehtë për t’u përdorur sesa WordPress dhe ka rreth një të njëzetën e kurbës së të mësuarit. Si një WordPress fillestar mund të jetë marramendëse.

A është Sheshi Hapësirë ​​i Lirë?

Squarespace ofron një provë 14-ditore falas. Kjo do t’ju lejojë të provoni shërbimin për të marrë një vendim të arsimuar nëse dëshironi të paguani për shërbimin me kohë të plotë.

Cili ndërtues i faqes në internet është më i miri?

Në përgjithësi, Wix është krijuesi më i mirë i faqeve në internet. Sidoqoftë, Squarespace është shumë më i lehtë për t’u përdorur dhe mund të krijojë uebfaqen më të bukur në kohën më të vogël.

Lexoni më shumë rreth udhëzuesit tonë për ndërtuesit më të mirë të faqeve.

Isshtë e vështirë Sheshet?

Jo, Squarespace është një nga shërbimet më të lehta për krijimin e faqeve të internetit. Ka disa që janë më të lehta por nuk janë aren’t aq i mirë sa Squarespace.

A është hapësira katrore e mirë për fillestarët?

Squarespace është një zgjedhje e shkëlqyeshme nëse mendoni se jeni fillestar dhe keni pak ankth kur bëhet fjalë për ndërtimin e një faqe në internet. Wix është gjithashtu një zgjedhje fantastike dhe duhet të përdoret nëse ndiheni pak më të sigurt në aftësitë tuaja për të mësuar programin. Përdorni Sheshe në qoftë se ju’po kërkoni për qasjen më të thjeshtë për ndërtimin e një faqe në internet.

Për të parë disa opsione të tjera, shikoni në tonë udhëzuesi më i mirë i platformës ecommerce.

A është katror hapësira e mirë për një dyqan online?

Sheshi hapësinor është i mirë për një dyqan të thjeshtë eCommerce. Nëse doni të shkoni përtej kësaj, atëherë Shopify është zgjidhja më e mirë për tregtinë elektronike.

Sa i kushtueshëm është Sheshi?

Për faqet e internetit të rregullta, ekzistojnë dy mundësi çmimi. Mund të paguani 12 dollarë në muaj me 18 dollarë në muaj.

A është katror hapësira më e mirë se sa Wix?

Të dyja opsionet ofrojnë përfitime. Squarespace është për njerëzit që duan të ndërtojnë një faqe në internet të bukur brenda një shablloni fantastik ndërsa Wix është për njerëzit që kërkojnë më shumë përshtatje.

përfundim

nëse ti’po kërkoni një mënyrë të thjeshtë për të ndërtuar një faqe të bukur, atëherë Squarespace është një zgjedhje e lartë për ju. Nëse don’planifikoni të presni vetë një uebfaqe dhe të përdorni WordPress, ju jeni të kufizuar në një pjesë të vogël të opsioneve në fushën e ndërtuesit të faqes në internet. Këtu janë zgjedhjet tona pritësi më i mirë në internet.

që’s ku hyn Squarespace. Nëse ju’po kërkoni të ndërtoni një uebfaqe të mrekullueshme brenda shablloneve të bukura, atëherë Squarespace nuk është më inteligjent. Ështjet lindin kur dëshironi të rregulloni jashtë modeleve të dhëna.

Nuk është jashtë sferës së mundësisë të krijoni një faqe në internet me të cilën jeni plotësisht të kënaqur, duke përdorur Squarespace, brenda një ore.

Ne bëjmë çmos që të kërkojmë në mënyrë të pavarur produktet për t’i ndihmuar lexuesit tanë të marrin vendime. Duke u thënë kështu, ne gjithashtu duam të dëgjojmë mendimet tuaja. Ne pranojmë rishikime individuale që janë informuese dhe jo promovuese. Ju lutemi plotësoni formularin më poshtë dhe ne do të botojmë vlerësimin tuaj. Shqyrtimet promovuese nga vetë kompanitë nuk do të publikohen. Faleminderit!

Duke klikuar butonin më poshtë, pranoj që kam lexuar dhe pranuar Kushtet e përdorimit.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector