Si të filloni një blog mbresëlënës në vitin 2020 (15 hapa + foto)

Hapi 1 – Gjetja e Platformës së duhur për Blogim

Udhëzuesi më poshtë është një udhëzues i pakuptimtë për të filluar blogun tuaj. Ky është i njëjti proces që kemi përdorur për të ndihmuar blogerë të panumërt të rinj të krijojnë sitin e tyre të parë dhe të kuptojnë se kërkon vetëm pak kërkime për të ndërtuar një blog të shkëlqyeshëm.


Në më pak se një orë do të dini shumë gjithçka ka për të ditur për fillimin e blogut tuaj.

Tani e kuptoj se disa prej jush mund të kënaqen me leximin, kështu që më lejoni të përmend se leximi i këtij udhëzuesi të tërë do të zgjasë 13 minuta e 45 sekonda (afërsisht �� ).

Disa kushte që duhet të dini para se të filloni të lexoni

Një nga mënyrat më të mira që sipërmarrësit mund ta ndërpresin biznesin e tyre është duke filluar një blog. Pronarët e bizneseve të vogla janë të befasuar nga mundësitë që paraqiten si rezultat i blogut të tyre.

Sidoqoftë, mund të jeni duke menduar me veten, specialiteti im është pjekja e cookies, thur me grep kapele të vogla për kotele, ose bërja lule dekorative nga letra. (Po, këto janë të gjitha gjërat reale me të cilat njerëzit fitojnë para.)

Ju mund të mos ndjeheni sikur jeni të prirur teknikisht. Nëse jeni duke e marrë biznesin tuaj përtokë, ju ndoshta nuk do të keni një çift të madh vetëm të ulur për të dhënë dikujt në mënyrë që ata të mund të përgatisin blogun tuaj për ju. Vetëm për të qenë e qartë, unë përfundimisht nuk jam duke trokitur dizajnerët në internet. Ju djema rock, dhe ne ju duam. ��

Epo, mos u shqetëso. Unë do t’ju tregoj një mënyrë të bërë vetë, për ta hequr blogun tuaj jashtë terrenit duke përdorur mikun më të mirë të bërë vetë-fjalë, WordPress.

Unë do të supozoj se ju e dini ndryshimin midis një faqe në internet dhe një blog. Nëse nuk e bëni, këtu është një mënyrë e thjeshtë për të menduar për të: “Të gjithë bloget janë uebfaqe, por jo të gjithë faqet e internetit janë blog”.

Blog-u juaj ju lejon të tregoni postimet në rend kronologjik me postimin më të fundit që shfaqet në krye. Sigurisht, si me të gjitha gjërat, ka më shumë për të, dhe unë do të flas për këtë në një udhëzues tjetër. Por për hir të shkurtësisë, le të merremi me atë që ju nevojitet për të filluar blogun tuaj.

Së pari, le të marrë disa terminologji të thjeshtë nga rruga:
 • Emri i Domainit: Ta themi thjesht, kjo është adresa juaj. Sshtë aty ku njerëzit mund t’ju gjejnë.

 • CMS: Kjo është punëtoria juaj. Kjo është ajo ku ju ndërtoni të gjitha gjërat e vogla që i bëjnë postimet tuaja unike për ju, siç janë përmbajtja, imazhet, media, gjithçka që lidhet me faqen tuaj. Kur produkti është i plotë, ju e paraqisni para botës. Në këtë rast, CMS-i juaj ose punëtoria është WordPress.

 • WordPress Theme: Kjo është struktura themelore ose shablloni i përdorur për të bërë blogun tuaj. Këto tema ju japin një kornizë themelore që do të jetë tërheqëse për audiencën tuaj, dhe pastaj ju lejon të modifikoni atë në mënyrë që t’ju reflektojë gjithashtu.

 • Web Hosting: Nëse tema e WordPress është struktura, web hosting është zona ku ndërtoni strukturën. Kjo është ajo ku ruhen të gjitha informacionet në lidhje me faqen tuaj. Ka një mori opsionesh atje. Disa janë të mira, dhe disa janë të ndyrë. Për paratë e mia, SiteGround është opsioni juaj më i mirë.

Pse duhet të përdorni WordPress

Një sistem i menaxhimit të përmbajtjes është një mënyrë e thjeshtë për të përcaktuar sistemin për menaxhimin, azhurnimin dhe vendosjen e blogut tuaj. Që nga viti 2018, WordPress është më e popullarizuara (dhe i besueshëm) CMS atje.

tregon kërkimore  55% e faqeve në internet përdorin WordPress, 20% përdorin Joomla dhe 11% përdorin Drupal. 

Ift të faqeve të mëdha që përdorin WordPress:

 • New York Times
 • Vice.com
 • BBC
 • TechCrunch

faqet e internetit që përdorin wordpress

Secila prej këtyre metodave është e shkëlqyeshme për fillimin e uebfaqes ose blogut tuaj. Nëse do të sugjeroja një, do të thosha që nëse do të kishit më shumë kohë në duar të mësuarit se si të përdorni WordPress është opsioni juaj më i mirë.

WordPress është tepër i lehtë për t’u përdorur dhe ofron shumë funksionalitet që nuk do të merrni diku tjetër. Unë kam mësuar njerëz të suksesshëm pa përvojë në ndërtimin e faqes në internet se si të përdorin WordPress në më pak se 45 minuta, kështu që mos u shqetësoni për nivelin e vështirësisë.

Prandaj për këtë arsye do të përqendrohem te WordPress dhe jo tek ndonjë prej krijuesve të faqeve të internetit. Sidoqoftë, do të bëj një përmbledhje tjetër vetëm të atyre që janë të interesuar.

Këtu shkojmë! Koha për të hyrë në mish dhe patate!

Përfitimet e përdorimit të WordPress

Ka shumë redaktorë të ndryshëm të faqeve të internetit atje dhe më shumë prej tyre me të vërtetë erë të keqe në krahasim me fuqinë dhe fleksibilitetin e WordPress. Tani unë e di se ka shumë opsione të tjera atje si Tumblr, Blogger dhe një mori të tjera “të bëjë tuaj të lirë blog” platforma.

Unë do t’ju këshilloja t’i shmangni të gjitha. Arsyet janë mjaft të thjeshta:

 1. Falas nuk do të thotë falas. Do të thotë që ata do të shtojnë emrin e tyre të domain-it në URL kështu që nëse nuk dëshironi lucasblog1.tumblr.com ose lucasblog1.blogspot.com (sepse fat i mirë duke marrë emrin tuaj) ju nuk do të keni URL-në ose domainin tuaj. Zotërimi i domenit tuaj është jashtëzakonisht i rëndësishëm.

 2. Le ta përmendim përsëri këtë pikë, zotërimi i domenit tuaj është si të zotëroni identitetin tuaj dixhital. Yoursshtë e juaja dhe askush tjetër, mos e huazoni atë nga dikush tjetër.

 3. WordPress ka 72 milion përdorues. Kjo do të thotë një komunitet masiv online i zhvilluesve dhe mjeteve në dispozicionin tuaj. Fjalë për fjalë çdo modifikim që ju dëshironi është atje.

 4. Shtë tepër e lehtë për t’u përdorur dhe ka si një milion milion video në Youtube për gjithçka që dëshironi.

 5. Kjo është super e sigurt. Nëse nuk më besoni… NASA përdor WordPress. A jeni më mirë se NASA? ��

 6. Dëshironi një uebfaqe me temë mace? Nuk ka problem ka ndonjë temë për këtë. Thingdo gjë që ju dëshironi është në dispozicion përmes temave dhe shtojcave.

 7. Ju thjesht nuk do të jeni në gjendje të përputheni me personalizimin dhe aftësinë për të redaktuar faqen tuaj që ju jep WordPress.

imazh që tregon përfitimet e hostimit të fjalëve

Për dashurinë e gjithçkaje që është e mirë dhe e drejtë në këtë botë – Mos përdorni një Uebfaqe Falas

Nëse planifikimi jeni në ndërtimin e diçka që përfaqëson se kush jeni dhe çfarë keni parë bërë, ngrënë apo krijuar më parë se nuk do të përdorin një vend të lirë.

Ju dëshironi të zotëroni atë që keni krijuar dhe jo ta keni atë në pronësi të dikujt tjetër. Kam takuar kaq shumë njerëz që kanë krijuar një faqe në internet duke menduar se thjesht do të jetë një projekt anësor dhe më pas zbuloj se ata ose e duan atë ose që ka ndonjë potencial real për të fituar para, por ata janë të mbërthyer me domenin.

Ju nuk e zotëroni fushën … këtu janë disa arsye pse ….
 1. Ju nuk e zotëroni përmbajtjen. Ju jeni duke përdorur programin e tyre të pronarit dhe ata mund t’ju mbyllin në çdo kohë. Ata madje mund të vjedhin përmbajtjen tuaj. Ju fjalë për fjalë nuk keni të drejtë për të.

 2. Nëse doni të zhvendosni URL-në tuaj nuk do të mundeni. Nëse po planifikoni të sjellni ndonjë trafik organik të kërkimit (kur njerëzit kërkojnë në Google) ndërrimi i URL tuaj është fjalë për fjalë gjëja më e keqe që mund të bëni.

 3. Ju nuk mund të reklamoni për të. Reklamimi në platformën e një personi tjetër është kundër rregullave të tyre. Ata e zotërojnë atë trafik dhe jo ju.

Për fat të mirë, këto ditë me tregun e pritjes duke qenë po aq konkurrues sa po pritet që kompanitë pritëse të rriten me të vërtetë dhe të ofrojnë çmime dhe paketa cilësore për një pjesë të asaj që ato dikur.

Hoorayyy!

Gjërat për të bërë përpara Seksionit tjetër

 Zgjidhni platformën pritëse që dëshironi të përdorni. Unë rekomandoj shumë të përdorni WordPress. Nëse po kërkoni të përdorni një platformë tjetër se ky udhëzues nuk do të jetë me të vërtetë i dobishëm për ju.

 Merrni kohë për të menduar për emrin e domain ose llojin e markës që po përpiqeni të ndërtoni

Hapi 2 – Regjistroni Domain tuaj dhe Merrni Hosting

Para se të merrni URL-në tuaj unike, do të duhet ta regjistroni atë. Mënyra se si funksionon regjistrimi në thelb ju bëni një kërkesë në një adresë unike të letrave ose numrave që janë regjistruar në emrin ose kompaninë tuaj.

A duhet të marr një .com ose .org?

Nuk është me rëndësi se çfarë merrni nga perspektiva e regjistrimit. Thjesht dëshironi të siguroheni që të zgjidhni diçka të lehtë për t’u mbajtur mend dhe tërheqëse. Sa më e shkurtër të jetë më e mirë dhe shmangni vendosjen e numrave ose pikave në emrin tuaj në blog.

Ju gjithashtu mund të regjistroheni duke përdorur një shtrirje të vendit. Për shembull nëse jeni nga Kanada mund të regjistroni një domen .ca ose nëse jeni nga Britania e Madhe mund të merrni një .co.uk një.

Sa kushton për tu regjistruar?

privatësia e domain-it

Shumica e pret kushton rreth 10 dollarë në vit. Nëse paguani më shumë se kaq, atëherë urimet do të tërhiqeni plotësisht!

Një gjë që do të dëshironi të merrni një Mbrojtje të Intimitetit. Kjo ndalon njerëzit pa shpirt të shohin emrin / adresën / emailin tuaj në domen.

Nëse nuk keni konfigurim të intimitetit, do të spastroheni nga çdo princ afrikan duke u përpjekur t’ju dërgojë shuma të shpejta në llogarinë tuaj bankare (Paralajmërimi i shaka në internet).

Siti i faqes ka 100% falas Mbrojtje të Intimitetit i cili zakonisht është diku nga 10-20 dollarë shtesë në vit.

Epo ky është hapi në të cilin ne jemi më të mirët. ��

Këtu në Aussie Hosting ne krahasojmë të dhënat për ofruesit më të mirë Australianë të pritjes për të ndihmuar klientët të marrin vendimin më të mirë kur bëhet fjalë për pritjen. Pra, ne dimë një gjë ose dy për një host të mirë. Në fakt, ne mirëmbajmë qindra faqe në internet për klientët, gjë që na jep mundësinë e përdorimit të 4+ viteve të të dhënave të serverëve pritës.

Sorta si kjo…

ndjekja në kohën e duhur dhe në kohën e humbjes

Do të mërziteni nga një milion pritës të ndryshëm atje, por kur bëhet fjalë për pritjen themelore të blogerëve nuk keni nevojë për asgjë të zbukuruar dhe nuk doni asgjë të lirë.

 • Shumë e lirë = Një uebfaqe jashtëzakonisht e ngadaltë me TONS të shitjeve (do të përfundoni të shpenzoni më shumë në planin afatgjatë)

 • Shumë e shtrenjtë = Nëse jeni duke bërë një blog, nuk keni nevojë për sasi të çmendura të energjisë.

Pra, duam diçka të drejtë.

Dhe kjo është SiteGround – ofruesi ynë i rekomanduar i hostimit. Ju do të shtypeni fort për të mposhtur çmimet e mrekullueshme të SiteGround dhe mbështetje të shkëlqyeshme të klientit 24/7. Ata gjithashtu ofrojnë instalime me 1 klikim të WordPress. NJNE KLIKON!

Do të duhet të regjistroheni së pari, kështu që hidhini një sy çmimeve të tyre. Unë rekomandoj të shkoni me paketën e tyre më themelore dhe asgjë shumë të zbukuruar.

Hapi 3 – Si të konfiguroni WordPress në sitin e faqes – (Më i gjati)

Aksioni juaj: Merrni një plan Hosting

Së pari, ju dëshironi të klikoni në këtë lidhje për të vizituar SiteGround. Pasi të jeni atje, do të shihni se ata ofrojnë tre plane themelore të pritjes. Ata janë:

 • Plani i fillimit (Rekomanduar për Blogs Personal): Një opsion i shkëlqyeshëm për dikë që ka vetëm një faqe në internet dhe që sapo fillon.

 • Plani i madh i rritjes (Rekomandohet për Planifikim Sites për të fituar para) : Ky është një opsion i shkëlqyeshëm për dikë që po fillon, por që ndjehet si vetëm në pak kohë se do t’ju duhet më shumë se një faqe në internet. SuperCacher do të bëjë faqen tuaj të WordPress kandiduar në shpejtësi rrufe.

 • Plani GoGeek (Rekomandohet për bizneset e vogla): Ky është një opsion i përsosur nëse keni një sit të madh, keni e-commerce, ose nëse keni nevoja të tjera zhvillimi, përfshirë gjëra të tilla si skenimi dhe integrimi i GIT.

Nëse nuk jeni mjaft të sigurt për atë që do t’ju duhet, unë rekomandoj Planin e Rritjes së Madhe. Ju jep fleksibilitetin për tu rritur por nuk ju jep më shumë sesa mund të përtypni. Alsoshtë gjithashtu me çmime shumë konkurruese.

Pasi të keni zgjedhur planin tuaj, tani është koha të vendosni informacionin e kontaktit dhe pagesës.

Më në fund, ju duhet të zgjidhni sa muaj të pritjes do të blini. Ajo që bie në sy për të pritur është që sa më shumë të blesh, aq më e lirë bëhet.

Atëherë do t’ju kërkohet të zgjidhni një emër domain ose të përdorni një ekzistues. Shpjegimi më poshtë është nëse nuk keni një emër domain dhe dëshironi ta regjistroni atë. Nëse tashmë keni një domen, do të duhet të tregoni Nameservers në regjistrimet e pritjes (këtu është një përparim i plotë si ta bëjmë atë).

SiteGround do t’ju japë një domain FALAS me planin tuaj hosting, kështu që nëse ju nuk keni një të tillë unë sugjeroj vetëm duke përdorur këtë opsion.

zgjedh një emër domain

Do t’ju kërkohet gjithashtu të plotësoni disa nga të dhënat tuaja personale për regjistrimin e domain. Mos u shqetësoni për këtë, megjithëse, nëse regjistroni një domen përmes SiteGround ose një shërbim tjetër si Namecheap, do të merrni falas mbrojtje të intimitetit, do të thotë se asnjë nuk do të jetë në gjendje të shohë identitetin tuaj.

Sidoqoftë, për qëllime regjistrimi këshilloj shumë duke përdorur informacionin tuaj të vërtetë ose mund të humbni emrin e domain.

informacioni i domenit

Instalimi i WordPress në sitin e faqes – 2 Mehods

Pra, ka 2 mënyra për të instaluar WordPress në faqen tuaj të re. Le t’i shikojmë të dy.

 1. Kanë një Ekspert SiteGround Install për ju (tepër të lehtë)

 2. Instaloni atë vetë (3 hapa të thjeshtë të treguar më poshtë)

Metoda 1 – Duke e instaluar atë në sit

Kjo është një nga arsyet pse unë dua SiteGround. Ekipi i tyre mbështetës instalon WordPress falas për ju. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të regjistroheni në pritjen tuaj, të vendosni letrat kredenciale për hyrje dhe të klikoni në “mbështetje”Tab.

Shkoni poshtë dhe do të shihni një pjesë për “Ndihmë WordPress.”Ndiqni udhëzimet dhe ju jeni aq i mirë sa ari.

Nga atje ata do t’ju udhëheqin edhe pse hap pas hapi, duke përfshirë edhe duke ju kërkuar të zgjidhni një fjalëkalim / hyrje për faqen tuaj të internetit. I gjithë ky proces do të zgjasë rreth 3 minuta.

Metoda 2 – Instaloni vetë WordPress

Pasi të keni regjistruar në llogarinë tuaj dhe të keni paguar planin tuaj. Shkoni në faqen kryesore të Siteground.com dhe futuni në llogarinë tuaj. Do të arrini në këtë ekran.

faqe e hyrjes për SG

Klikoni në Shko te opsioni cPanel dhe pasi të jeni në të, do të shihni brendësinë e zonës së kontrollit cPanel. Mos u frikësoni, ju jeni pothuajse atje.

Do të duhet të klikoni në Instaluesin ose Instaluesin Softuclous, ata të dy punojnë njësoj. 

Tjetra ju do të merrni një ekran marrëveshje për WordPress dhe në fund e majtë ju do të shihni një zonë që thotë “Install WordPress” klikoni atë dhe pastaj ju do të merrni këtu. Ndiqni udhëzimet në faqe.

imazh që tregon se si të konfiguroni blog-un cPanel për WordPress

Mbarove! Urime!

Hapi i fundit është hyrja në llogari dhe sigurimi që të gjithë funksionojnë. Do të duhet të shkoni në http://yourwebsitename.com/wp-admin. Thjesht shkruani “/ wp-admin” pas URL-së dhe do të shkoni në këtë ekran. Nga këtu thjesht hyrja.

Ekrani i hyrjes në WordPress

Instalimi i një teme WordPress

Si fillestar i WordPress, ka të ngjarë të keni dëgjuar për të gjitha temat që mund t’i merrni falas ose që mund t’i blini. Shtë një ide e mirë që ju të luani me disa nga temat që janë në dispozicion për të parë se cila temë është e drejtë për të përmbushur nevojat tuaja. Mos harroni, tema juaj është struktura e faqes tuaj. Whatshtë ajo që njerëzit shohin. Kështu që ju dëshironi që tema juaj të jetë sa më tërheqëse.

Vetëm maja e një fillestari, e dyta që aktivizoni temën tuaj të re, ajo menjëherë do të ndryshojë mënyrën se si duket dhe funksionon faqja juaj e internetit në botë. Disa nga funksionalitetet e temës së mëparshme mund të mos transferohen te tema që keni zgjedhur, kështu që është mirë që një listë e shpejtë kontrolluese të sigurohet që tema juaj e re do të funksionojë.

Drejtoria e temave të WordPress.org është një mënyrë e thjeshtë për të zgjedhur temën tuaj.

Së pari, futuni në zonën tuaj të administratorit të WordPress.

Pastaj klikoni në Pamja >> Temat.

Pasi ta bëni këtë, do të ridrejtoheni në faqen e temave. Pasi të jeni atje, zgjidhni butonin “Shto të Re” dhe kjo do të vendoset në krye.

Tjetra, do të keni mundësinë të zgjidhni temat e fundit të WordPress, temat e njohura dhe temat e paraqitura. Këtu është një listë e shkëlqyer e të gjitha temave falas në internet.

Bazuar në zgjedhjen që ju bëni, ju ose do të shihni një temë ose do të shihni tema të shumta bazuar në kriteret që keni parashtruar.

Kur të gjeni temën që dëshironi të instaloni, vendosni miun mbi figurën. Do të shihni një buton “Instaloni”, një buton “Preview”, si dhe një buton “Detaje”. Klikoni në butonin “Instaloni”.

WordPress do të fillojë procesin e instalimit. Do t’ju paraqitet një mesazh që ju tregon se tema është instaluar me sukses, dhe do t’ju jepet mundësia ta aktivizoni atë.

Disa tema do të kenë mundësi shtesë për të konfiguruar ose rregulluar, në varësi të temës që ju zgjidhni. Pasi të keni zgjedhur emrin e domain, bleni hostimin, instaloni WordPress dhe keni zgjedhur temën tuaj, jeni gati të filloni Blogging.

Tani vjen pjesa e ndërlikuar. Po e shihni blogun tuaj nga të tjerët.

Konfiguroni Blog-un tuaj që të jetë miqësor me motorin e kërkimit

Nëse doni një blog që është miqësor me motorin e kërkimit, është e rëndësishme të mbani mend që motorët e kërkimit janë si miku juaj shumë i kotë dhe sipërfaqësor, ata nuk ju pëlqejnë të shëmtuar. What’kuptojmë me atë? Këtu është një shembull i asaj që një motor kërkimi gjykon një URL shëmtuar:

HTTP: // blogu im / 2018 / temë speciale / autor – mua / blogun tim të shëmtuar

Nga pikëpamja e motorit të kërkimit, një mënyrë më tërheqëse për të kërkuar URL tuaj është:

HTTP: // blogu im.com / blogja ime e bukur

Dallimi është i qartë. Opsioni i parë është plot me informacione të parëndësishme. URL e dytë është e pastër dhe për pikë. Fatmirësisht, WordPress ju ndihmon ta bëni miqësore motorin e kërkimit të URL-ve.

Për ta realizuar këtë, shkoni te  “Parametrat” ​​>> “Permalidhjet” dhe ndryshoni cilësimet tuaja për tu dukur si këto:

Gjëja e dytë që motorët e kërkimit urrejnë, ashtu si njerëzit e vërtetë, është spam. Fatkeqësisht, njerëzit do të duan të spam faqen tuaj. Ata duan të bëjnë që njerëzit të vizitojnë blogun e tyre, ata duan të reklamojnë junk-in e tyre, ose duan të përdorin blogun tuaj si një mënyrë për të promovuar produktet e tyre.

Sidoqoftë, ju mund t’i ndaloni duke moderuar komentet tuaja. Bëni atë duke shkuar në “Parametrat” ​​>> “Diskutim” dhe pastaj klikoni në opsionet e mëposhtme:

Filloni të shkruani postime dhe faqe

Tani, ju keni një blog WordPress që po funksionon plotësisht. Ju keni një emër domain mbresëlënës që pasqyron ju dhe biznesin tuaj. Ju keni zgjedhur një temë vrasës që është e përshtatshme të përkryer për ju. Ju keni bërë shumë. Merrni disa sekonda dhe përkuleni veten në anën e pasme. Ju keni të drejtë të jeni krenar. Mirë, mjaft vetë-urime. Get Back Le të punës.

Në këtë pjesë, ne duam të përqendrohemi në tre gjëra:

 • Shkrimi i postimeve në WordPress

 • Shtimi i imazheve, lidhjeve dhe teksti i formatimit

 • Këshilla të shpejta për të shkruar përmbajtje yjore

Si të shtoni një postim të ri?

Në anën e administratorit të faqes tuaj, klikoni në lidhjen e postit që shfaqet në menunë në anën e majtë. Nga atje kliko në shtimin e ri.

Do të paraqiteni me një ekran tjetër që do të duket diçka si kjo:

Nëse e shikoni këtë imazh, shihni se fusha më e sipërme ju lejon të jepni një titull postimit tuaj. Nën, në hapësirën më të madhe, ju jeni në gjendje të shkruani postimin tuaj ose përmbajtjen tuaj aktuale. Nga atje, ju mund të vendosni të ruani përmbajtjen tuaj si një draft. Ose nëse jeni i kënaqur me ato që keni shkruar, mund ta botoni. Ju mund t’i zgjidhni këto mundësi duke përdorur menunë që shfaqet në anën e sipërme të djathtë të faqes. Opsione të tjera përfshijnë caktimin e postimit për ta publikuar në një kohë të mëvonshme ose etiketimin e postit si privat në mënyrë që vetëm individët e zgjedhur të mund ta shohin atë.

Pasi të keni publikuar postimin tuaj, thjesht shkoni te seksioni “Të Gjitha Postimi” i menusë në anën e majtë. Aty mund të sillni gjithçka që keni postuar tashmë dhe t’i ndryshoni sipas gjykimit tuaj.

Sigurisht, asgjë nuk mund të ishte më e mërzitshme se një tullë e thjeshtë teksti. Pra, le të shohim disa gjëra që mund të bëni për të dhënë jetën tuaj pak.

Shtimi i Imazheve në Blogun tuaj në WordPress

Të gjithë i pëlqejnë fotografitë. WordPress ju lejon të shtoni fotografi në postimin tuaj me disa klikime të miut. Nëse shikoni sipër fushës ku postuat trupin e blogut tuaj, do të shihni një buton me titullin “Shto Media”. Sidoqoftë, përpara se të shkoni të gjitha fotot me dëshirë-nilly duke shtuar këtu dhe atje, ju rekomandojmë që të lini të klikoni kursorin tuaj në pjesën e blogut tuaj ku dëshironi të jetë imazhi. Nëse jo, do të duhet ta zhvendosni më vonë, dhe kjo mund të jetë zhgënjyese.

Ju do të drejtoheni në një faqe tjetër, ku do t’ju lejohet të ngarkoni skedarë. Në qendër të këtij ekrani ju do të shihni një buton me titull “Zgjidh skedarët”.

Pasi të gjeni skedarët, ato do të ngarkohen automatikisht në WordPress. Pasi të jetë ngarkuar imazhi, kontrolloni dy herë për të siguruar që është imazhi që dëshironi, dhe pastaj klikoni “Fut në Post”. Imazhi do të shfaqet në postimin që po shkruani aty ku dëshironi që të shfaqet. Justshtë thjesht kaq e lehtë.

Shtimi i lidhjeve në blogun tuaj

Diqka që do të mësoni shpejt si bloger është se mënyra më e mirë për t’i bërë njerëzit të lexojnë përmbajtjen tuaj është duke u lidhur me të tjerët. Ka shumë blogerë të mirë atje. Sinqerisht, disa prej tyre do të jenë më të mirë se ju. Marrëdhëniet që ndërtoni me ta dhe aftësia juaj për të ndarë përmbajtjen e tyre do t’i shtojnë vlera vetëm blogut tuaj. Pra, ja si e bëni atë.

Kur ju shikoni në shiritin e veglave që ulet pikërisht mbi fushën, ku shtoni trupin e postimit tuaj, do të shihni diçka që duket si një lidhje zinxhirësh.

Pasi të klikoni në butonin “Fut / Redakto Lidhjen”, do të drejtohesh te një pop-up i cili do të të kërkojë nga ju disa informacione.

 • URL-ja është adresa e faqes në internet që doni të ndani. Mos harroni të përfshini në “HTTP: //” përpara “www.” Nëse nuk e bëni këtë, lidhja juaj nuk do të funksionojë.

 •  teksti i lidhjes është ajo në të cilën dëshironi të klikoni njerëzit në mënyrë që të shkojnë në faqen ku po lidhni. Pra, nëse ju jeni të lidhur nga një faqe në lidhje me ecje konkurrues, teksti lidhje mund të jetë “, ecje me saktësi ushtarake.” Kur një person klikon mbi të, ata do të drejtohen te faqja që po e lidh.

 • Hapni lidhjen në një dritare / skedë të re. Ju gjithmonë dëshironi që kjo mundësi të zgjidhet, sepse nëse nuk e bëni, nëse një person klikon mbi tekstin e lidhjes, ai do të braktisë faqen tuaj dhe mund të mos jetë në gjendje të gjejë rrugën e kthimit.

 • Link për veten. Ju mund të dëshironi të lidheni me diçka që keni në faqen tuaj. Ju mund të përdorni seksionin e kërkimit për të gjetur atë post ose atë faqe dhe të shtoni një lidhje për të.

Kur të gjitha këto janë thënë dhe përfunduar, klikoni shtoni lidhjen dhe lidhja do të shfaqet aty ku e keni lënë kursorin kur po shkruani.

Si për të redaktuar Headers dhe format tekst blogun tuaj

Shumica e njerëzve nuk lexojnë një blog, ata e skanojnë atë. Ata i drejtojnë sytë nga blogu në një formacion F, duke kërkuar një tekst të guximshëm që ju tërheq sytë. Nëse asgjë nuk ju tërheq vëmendjen e lexuesve tuaj, ata thjesht mund të largohen, dhe kjo nuk është ajo që dëshironi. Ju mund ta parandaloni këtë duke shtuar tituj.

Ju mund të shtoni një titull duke klikuar në menunë rënëse që ndodhet në anën e poshtme të majtë të shiritit të veglave.

Siç mund ta shihni, “Kreu 1” është madhësia më e madhe. Kjo duhet të jetë ajo që është në krye të faqes tuaj. “Kreu 2” ose “Kreu 3” mund të përdoret më tej në faqe. Kjo jo vetëm që e bën më të lehtë për motorin e kërkimit të lexojë faqen tuaj, por e bën atë shumë më të këndshëm për njerëzit që po lexojnë faqen tuaj.

Si të redaktoni shkronjat

Ju gjithashtu mund të redaktoni shkronjat tuaja, ose duke i bërë ato të guximshme, duke i përshkruar ato, duke i nënvizuar ato, dhe madje edhe duke ndryshuar ngjyrën e tyre. E tëra që duhet është një klikim i butonit.

 • “B” është për guxim

 • “U” është për themelor

 • “A” do t’ju lejojë të zgjidhni ngjyra të ndryshme nga një menu drop-down

 • “Unë” është për italikë

Nëse keni punuar me Microsoft Word, të gjitha këto komanda duhet të jenë mjaft të thjeshta.

Bëni Blogun tuaj të Punojë për Ju

Epo, është kështu. Ju keni kaluar të gjitha hapat dhe keni krijuar një blog themelor të suksesshëm. Tani, pyetja është, si mund ta bëni blogun tuaj të funksionojë për ju? Kjo mund të jetë një sfidë. Por unë kam bashkuar disa udhëzues që do ta bëjnë më të lehtë për ju. Në të ardhmen e afërt do të ndaj këtë informacion me ju, si dhe do t’ju drejtoj çdo pyetje që mund të keni. Deri atëherë, unë ju rekomandoj të njiheni me WordPress.

Shtë një mjet shumë i gjithanshëm. Intshtë intuitiv dhe i lehtë për tu mësuar. Falë temave të paracaktuara, me vetëm disa klikime të miut, ju mund të krijoni një blog që duket profesional dhe po tërheq ju dhe biznesi juaj vëmendjen që meritoni.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector