Si të bllokoni vendet e plota nga hyrja në faqen tuaj dhe të ndaloni sulmet e Spam

Nëse ju drejtoni një Biznes i vogël si një librari lokale, mund t’ju duhet të hapni një faqe në internet për të synuar audiencën tuaj lokale në një platformë më të madhe. Sidoqoftë, duhet të kuptoni që një faqe në internet është e arritshme për të gjithë botën. Meqenëse përmbajtja juaj nuk synon njerëz nga vendet e tjera, nuk duhet të prisni trafik prej tyre.


Ju mund të keni nevojë për një lloj kufizimesh për të minimizuar humbjen e gjerësisë së bandës në serverët tuaj. Në të njëjtën mënyrë, ju gjithashtu mund të keni nevojë për kufizime për një faqe interneti personale ose private, siç është një faqe në internet e familjes. Në çdo rast, duhet të dini se si të bllokoni trafikun në internet të të gjithë vendit – nëse lind nevoja.

Problemet e trafikut kinez në internet

Ndërsa në janar 2015, njerëzit kinezë kontribuan në vëllimin e dytë më të madh të trafikut në shumicën e faqeve të internetit në SH.B.A..

Ndërsa përmbajtja e faqes suaj të internetit mund të jetë e dobishme për ta, trafiku mund të jetë i parëndësishëm për ju.

Në fakt, faqja juaj mund të mos ketë aftësi të përkthehet edhe në gjuhën kineze.

Shtë interesante të dihet se 99% e sulmeve të forcave brutale kanë origjinë nga Kina.


Si të bllokoni trafikun në internet të të gjithë vendit

Të kesh një trafik të madh nuk është problemi. Sidoqoftë, çështja është se ndoshta 99% e trafikut janë bots, sulme brutale të forcës dhe të tjera dobësitë që mund të dëmtojnë rëndë faqen tuaj të internetit.

Zgjidhja e vetme është bllokimi i faqes në internet nga audienca e paqëllimtë.

Bllokimi i vendeve të tjera nuk vlen për të gjitha faqet e internetit. Për shembull, një faqe në internet hoteli mund të ketë nevojë për të tërhequr vizitorë të huaj.

Nëse keni një uebsajt të tillë, prandaj është e kujdesshme të përcaktoni nëse bllokimi i vendeve të caktuara do të ndikojë në biznesin tuaj. Më poshtë janë disa nga mënyrat e zakonshme për të bllokuar vendet e huaja’ hyrje në faqen tuaj të internetit.

.htaccess

Përpjekja për të bllokuar të gjithë vendin përmes. Hapësira e mundshme nuk mund të jetë e suksesshme. Disa hakerë përdorin metoda të përparuara për të bërë punën e tyre të ndyrë. Bllokimi i një IP vetëm sepse buron nga një vend i caktuar nuk e adreson problemin në planin afatgjatë. Në të vërtetë, në shumicën e rasteve, hakerat e vërtetë nuk përdorin adresat e tyre personale IP dhe nuk ka asnjë garanci që bllokimi i adresave do të ketë në shënjestër hakerin.

Ekzistojnë mbi katër miliardë adresa IPv4 IP dhe mund të jetë shumë e vështirë t’i kategorizoni ato sipas vendeve. Në fakt, një përpjekje e tillë mund të mos jetë praktike pasi skedari juaj i konfigurimit .htaccess do të rritet në mijëra rreshta tekstesh.

Mund të provoni të përdorni ip2location për të parë numrin e linjave që do të duhet për të bllokuar një vend të tërë. Për shembull, ju duhen mbi 150, mijëra rreshta tekstesh për të bllokuar SH.B.A. Opsioni .htaccess mund të jetë efektiv vetëm për një pjesë të vogël të adresave IP dhe duhet të lexohet sipas kërkesës dhe jo të ruhet.

Kompanitë pritëse

gjithmonë përdorni hosting kompanive që përfshijnë kontrollet e bllokuar. Ekzistojnë dy lloje kryesore të kontrolleve inbuilt që kompanitë pritëse duhet të përdorin; metal i zhveshur dhe pritje e përbashkët. Bare metal, i njohur gjithashtu si VPS ju ndihmon që të ketë kontroll mbi elementet e internetit të tilla si firewalls, hosting software dhe panelin e kontrollit.

Megjithëse shumica e kompanive pritëse nuk ofrojnë vende bllokuese si një mjedis të paracaktuar, ata ofrojnë një firewall themelor në listën e zezë të adresave të padëshiruara. Nga ana tjetër, një server i përbashkët vjen me një panel kontrolli që do t’ju lejojë të shtoni adresat IP në murin e zjarrit.

Rrjetet e dorëzimit të përmbajtjes

Edhe pse kjo mundësi mund të mos ju ofrojë të gjitha zgjidhjet që ju nevojiten për të gjithë faqen tuaj të internetit, ajo mund të zgjidhë pjesërisht çështjen e bllokimit të vendeve të tjera.

Për shembull, nëse faqja juaj në internet merret me skedarë mediatikë, ju mund të përdorni një CDN me mjete të integruara gjeografike për të bllokuar hyrjen e përdoruesve nga vendet e tjera. Disa CDNs të avancuara janë të aktivizuara me Geo-kufizim që mund të ju ndihmojë të bllokojnë qasjen nga kodi i vendit.

Modulet Apache

Në vend që të përdorni .htaccess që do të shkaktojë mijëra linja në faqen tuaj të internetit, ju mund të përdorni bibliotekën C dhe modulin Apache. Ju do të duhet vetëm të vendosni bazën e të dhënave diku midis bibliotekës dhe modulit dhe thjesht të bllokoni vendet me kode.

Që kjo mundësi të funksionojë në mënyrë efikase, mund t’ju duhet një qasje e përparuar në serverët tuaj. Përndryshe, ju mund të transferoni shërbime nga kompani që ofrojnë shërbime të tilla. Për shembull, Geolite2 nga MaxMind është një bazë e të dhënave falas për kërkime IP. Kjo bazë të dhënash do të ju mundësojë për të trajtuar trafikun në lehtësinë tuaj.

Si përmbledhje, megjithëse disa situata mund të kërkojnë kufizime gjeo-kufizuese dhe kufizime të tjera në murin e zjarrit, nuk do të duhej’t mbështetet vetëm në. Në vend të kësaj, duhet të përfshini CloudFlare, Incapsula, ModSecurance ose zgjidhje të tjera WAF për mbrojtje ndaj sot’çështjet e sigurisë.

Edhe pse disa administratorë të uebit mund të jenë skeptik në lidhje me bllokimin e hyrjes në faqen tuaj të internetit nga vendet e tjera, ju mund ta bëni këtë për siguri të shtuar. Vlen të provoni sesa ta lini faqen tuaj në mëshirën e qasjes së paverifikuar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Adblock
    detector