Rishikimi i elementeve 2020

Rishikimi i elementëve: Ndërtuesi i faqeve më të fuqishme të WordPress-it

Kur fillova për herë të parë
duke krijuar faqet e internetit të WordPress, nuk më kërkoi shumë kohë për të kuptuar se sa i kufizuar
opsionet e tij të personalizimit janë. Unë nuk mund të bëj skica të shumta kolona, ​​nuk mund të
ndryshoni titujt dhe këmishat e çdo teme që kam përdorur, dhe çdo e vogël
ndryshimi mori minuta më shumë se sa duhet.


Ndërtuesit e faqeve ishin
supozohet të ndihmojnë pa pasur nevojë të punësojnë zhvillues të shtrenjtë, por shumica e tyre
ata janë klunky, të vështirë për t’u përdorur, kanë kode të çrregullt dhe kanë ndikuar negativisht në faqen time
performanca.

Derisa erdhi Elementor
gjatë.

Elementori është duart poshtë
një nga ndërtuesit më të mirë të faqeve WordPress që kam provuar. Intshtë intuitiv, i pasur
në karakteristika, të lehtë për t’u përdorur dhe nuk ngadalëson faqen time të internetit – gjithçka që munda
e kane kerkuar.

Në këtë përmbledhje ne jemi
do të flasim për:

1. Përmbledhje Elementor
2. Karakteristikat kryesore të Elementorit
3. Nëse duhet të azhurnoni në Versionin PRO?
4. Elementi: Skema e çmimeve dhe licencimit
5. Elementori: Whatfarë më pëlqen
6. Elementori: Atë që nuk më pëlqen
7. Rishikimi i elementëve: Mendimet përfundimtare

përmbledhje:

Elementor është një ndërtues i fuqishëm i faqeve WordPress që ju ndihmon të krijoni uebfaqe të bukura në vetëm disa minuta. Sinqerisht kënaqem duke përdorur Elementor çdo herë pasi siguron fleksibilitet dhe funksionalitet për të më ndihmuar të arrij vizionin tim krijues për çdo faqe që bëj.


Elementi: Përmbledhje

Elementori u ndërtua brenda
2016 nga një grup profesionistësh të internetit i cili, si unë, ishin të frustruar me tepër
proces i ngadaltë i hartimit të faqeve të internetit duke përdorur WordPress.

Që atëherë, numri
e përdoruesve të Elementor është rritur në 2 milion njerëz në të gjithë botën, përfshirë
shkrimtarët e përmbajtjes, tregtarët, bizneset dhe zhvilluesit. Thjesht shkon për të treguar
sa e lehtë është të përdoret.

Elementor ka një të lirë dhe
version i paguar Për dallim nga versionet falas të shumicës së krijuesve të faqeve të tjera,
Versioni falas i Elementor paketon karakteristika të mjaftueshme të fuqishme për t’ju ndihmuar të transformoni
uebfaqen tuaj të mërzitshme për një profesionist profesional.

Pra, nëse jeni i drejtë
duke filluar dhe nuk do të keni buxhet për të bashkuar faqen tuaj të internetit, Elementor
versioni falas është një mjet i shkëlqyeshëm për ju. Por nëse ju jeni në kërkim të më të avancuar
karakteristikat dhe një zgjidhje gjithëpërfshirëse për nevojat e dizajnit të faqes tuaj, mund të gjeni
më shumë vlera në versionin Pro, të cilat ne do të flasim për më vonë.


Karakteristikat kryesore të Elementorit

1. Ndërtuesi i faqeve të përparme

Elementor është një front-end
ndërtues faqesh i cili është shumë më i mirë se një ndërtues i prapambetjes.

Nëse nuk jeni të njohur,
një ndërtues i faqeve të pasme duket si kjo:

Ndërtues i faqes së prapambetjes Fusion Builder
GIF nga Hapur

Me një faqe backend
ndërtues, ju nuk do të mund të shihni menjëherë se çfarë ndryshimesh ju thjesht
bëri të duket.

Pra, për çdo ndryshim të vogël që bëni, si ndryshimi i ngjyrës së një kreu, duhet të godisni “Update” prisni disa sekonda, dhe pastaj shikoni faqen tuaj në internet. Per cdo. Single. ndryshim.

Kjo jashtëzakonisht e ngadaltë
procesi e bën krijimin e faqeve të internetit të WordPress kaq të lodhshme, dhe kjo është arsyeja pse unë preferoj
ndërtuesit e faqeve të përparme si Elementor.

Si një ndërtues i pjesës së përparme, Elementor ju jep një pamje paraprake në kohë reale të ndryshimeve që bëni. Nëse duhet të shtoni një buton dhe ta shkulni atë për ta marrë atë drejt ose të zhvendoseni nga një plan urbanistik i vetëm në shumë kolona, ​​menjëherë mund të shihni ndryshimet që bëni. Për mua, është më shumë argëtim në këtë mënyrë dhe më lejon të përdor kohën time në mënyrë më efikase.

Ja se si ndërfaqen e Elementor, një ndërtues faqe frontend, duket si:

Ndërtues i faqes së përparme të elementit
Shtimi dhe tweaking një buton të gjithë-rëndësishme CTA nuk ka qenë kurrë më e lehtë.

Në anën e majtë të ekranit, ju do të shihni një listë të moduleve apo gjëra që ju mund të shtoni në faqen tuaj te internetit si titujt, imazhe, tekste, video, buttons, spacer, dhe më shumë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të tërhiqni fjalëkalimin dhe hedhjen e modulit në zonën tuaj të preferuar në faqen e internetit, modifikoni atë dhe ju jeni mirë të shkoni.

Modulet e elementeve

2. Templates dhe bllokon

A. Modelet e faqeve

Modelet e faqeve janë a
kursimtar i madh kohë. Kjo ju lejon të krijoni një lloj specifik faqesh në vetëm disa
klikimeve. Për shembull, nëse doni të bëni shpejt një faqe ulëse për një teknologji
markë, ka një model të faqes së uljes që mund ta ngarkoni në faqen tuaj në internet
disa sekonda.

Modelet mund të gjenden duke klikuar në Ikonë e dosjes në fund të faqes. Pasi të klikoni Ikonë e dosjes, një dritare e re do të hapet duke treguar një listë të modeleve të faqeve që mund të përdorni.

Kur të keni gjetur modelin që dëshironi të përdorni, rri pezull miun mbi të dhe kliko “Insert”. Prisni disa sekonda dhe do ta shihni modelin të ngarkuar plotësisht në faqen tuaj.

Modelet e faqeve të elementeve

Këto shabllone janë
plotësisht i redaktueshëm, dhe ju mund të bëni një numër gjërash për t’i përmirësuar ato. Për një, ju
mund ta vendosë atë në gjerësi të plotë:

Elementori me gjerësi të plotë

Ose ndryshoni seksionin
background:

Sfondi i seksionit të ndryshimit të elementeve

B. Blloqet

Blloqet janë paracaktuar
seksione që, si shabllonet e faqeve, mund t’i ngarkoni shpejt në faqen tuaj. Atje jane
blloqe për të gjitha llojet e seksioneve si Rreth Nesh, thirrje-për-veprime, rekomandime,
FAQ, lista e veçorive dhe më shumë.

Për të shtuar blloqe, thjesht
klikoni njësoj Ikonë e dosjes si më parë
dhe klikoni “Blocks”. Nëse jeni
duke kërkuar për një lloj specifik bllok, thjesht klikoni “Kategoria” dhe ju duhet të shihni një listë që bie në dispozicion
kategori.

Përdorimi i blloqeve në Elementor

Sapo të keni mbaruar
duke planifikuar faqen tuaj, ju gjithashtu mund ta ruani atë si modelin tuaj për të cilin mund të përdorni përsëri
faqe të ngjashme që do të krijoni. Për ta bërë atë, thjesht klikoni në shigjetën përkrah
jeshilja “Publikimi” butonin dhe klikoni
“Ruaj si model”.

Do të shfaqet një dritare e re
ku duhet të emëroni modelin tuaj. Shtypni emrin dhe klikoni “Save”.

Kur të vijë koha që ju
dëshironi të përdorni këtë shabllon, mund ta qasni atë duke klikuar në Ikonë e dosjes dhe duke klikuar “Modelet e Mia”.

Ruajtja e shablloneve tuaja në Elementor

3. Mobile-Friendly

Sa më shumë vizitorë në internet
përdorni pajisjet e tyre mobile për të hyrë në internet, tani është më e rëndësishme të
keni një faqe interneti miqësore për celularin.

Sapo të filloni
duke personalizuar faqen tuaj të internetit në Elementor, është e thjeshtë të shpërnguleni dhe t’i bëni të gjitha
llojet e gjërave të tilla si shtoni kufijtë ose mbushjet në seksionet tuaja. Kjo është e gjitha mirë,
por duhet të jeni të sigurt për të kontrolluar nëse paraqitja ende duket e mirë në celular.

Ju mund ta bëni shpejt këtë
duke klikuar Ikonë e desktopit pranë
butonin “Publikoni” dhe duke klikuar “Mobile”
dhe “Tablet”.

Krijimi faqet e internetit mobil të përgjegjshme në Elementor

Vini re se ndryshimet
ju bëni në një mënyrë nuk ndikojnë
mënyra të tjera. Për shembull, nëse ndryshoni hapësirën në modalitetin Mobile, atë
nuk do të ndikojë në ndarjen në modalitetin Desktop, kështu që desktopi juaj origjinal
formatimi ruhet.

4. Redaktimi i tekstit në linjë

Ju gjithashtu mund të redaktoni tekste
në vetë zonën e shikimit. Ky është një prekje shtesë e shtuar që e bën
përvoja më e thjeshtë dhe më e shpejtë.

Redaktimi i tekstit në linjë në Elementor

Ka kaq shumë
opsione personalizimi për tekstet përfshirë ndryshimin e familjes së fontit, duke mundësuar tekstin
hijet, duke ndryshuar ngjyrën dhe madhësinë, duke mundësuar kapak rënie, dhe më shumë.

5. Punon me çdo temë WordPress

Elementor është mjaft fleksibël për të punuar me çdo temë të WordPress, por atje 4 temat e WordPress me të cilat njerëzit zakonisht pajtohen janë temat më të pajtueshme me Elementor. Këto janë:

 • Astra
 • Gjeneroni shtypin
 • WP e oqeanit
 • Ndërtuesi i faqeve
  Tema kornizë

Këto tema kanë falas
dhe versionet e paguar.

Për një listë të plotë të temave të Elementor, ju lutemi Kliko këtu.


Elementi: Skema e çmimeve dhe licencimit

Versioni PRO i Elementor vjen në tre pako: Personal, Plus dhe Expert. Do paketë ofron të njëjtat karakteristika, kështu që ndryshimi vërtet qëndron në sa faqe interneti që ju duhet të krijoni.

Mimi i elementeve

Nëse jeni një furrë e vogël
pronar i biznesit dhe ju doni një faqe në internet për biznesin tuaj të pjekjes, Personal
pakoja duhet të bëjë.

Por në qoftë se ju jeni një web
dizajnoni freelancer dhe ju po krijoni shumë faqe në internet për klientët tuaj,
Paketa e ekspertëve është alternativa më e mirë.

Sa i përket licencimit të tij,
ka shumë konfuzion që ndodh, por me të vërtetë është mjaft e thjeshtë. Një herë
licenca skadon sepse vendosët të mos rinovoni, do të humbni mundësinë e përdorimit të saj
azhurnime të ardhshme, mbështetje dhe shabllone dhe blloqe pro.

Por ju ende do të jetë
në gjendje të përdorin Elementor pro module, pop-up karakteristika, karakteristika ndërtues theme
etj. Ju gjithashtu mund të instaloni versionin e fundit që keni në ndonjë uebfaqe të re
ju do të krijoni.

Ata ofrojnë një rinovim 25%
zbritje për anëtarët aktivë dhe një garanci për 30 ditë kthim të parave për blerje të reja.


Duhet të Azhurnoni në Versionin PRO?

Të gjitha tiparet
të përmendura më lart janë ato që unë mendoj se janë minimumi i zhveshur për dikë që të krijojë një
uebfaqe e mirë Por nëse doni ta bëni atë një hap më tej, mund t’ju duhet
merrni versionin Pro.

Edhe pse falas
versioni i Elementor paketon një grup të fuqishëm karakteristikash, versioni Pro është më shumë
i përshtatshëm për ata që duan të bëjnë më shumë me faqet e tyre të internetit.

Këtu janë arsyet kryesore
pse mund të dëshironi të merrni parasysh përmirësimin në versionin pro:

1. Versioni Pro ju lejon të personalizoni çdo pjesë të
tema juaj.

Me çdo faqe të lirë
ndërtuesit dhe çdo temë, do të kufizoheni vetëm në redaktimin e zonës së përmbajtjes së
faqja juaj.

fusha specifike si
faqet e headers, footers, arkivat dhe faqet e rezultateve të kërkimit janë pothuajse gjithmonë jashtë kufijve
dhe do të duhej kodimi për tu modifikuar. Kjo është jashtëzakonisht kufizuese nëse dëshironi tuajin
uebfaqe për tu veçuar por nuk di si të kodosh.

Elementor Pro
versioni ju lejon të krijoni tuajin:

 • Header (mund të krijoni më shumë se një Header dhe t’i caktoni ato në faqe të ndryshme në faqen tuaj)
 • footers
 • Faqja e arkivit
 • Faqja e vetme e postimeve në blog (krijoni një shabllon për postimet në blog dhe përdorni atë për kategori, faqe ose taksonomi të ndryshme)
 • 404 faqe
 • Faqja e rezultateve të kërkimit
Llojet e shablloneve në Elementor

2. Modulet shtesë do ta bëjnë jetën tuaj më të lehtë.

Elementor Pro ka edhe 30 module shtesë që do t’ju ndihmojnë të krijoni shpejt pjesë të rëndësishme të një faqe në internet, siç janë:

 • Formularët (opt-in,
  kontaktet dhe format e hyrjes)
 • Tabelat e çmimeve
 • Postimet në blog
 • Lista e Çmimeve
 • Countdown
 • Woocommerce
  karakteristikat (produktet, kategoritë, shtoni në shportë)
 • kuti Flip
 • Integrimet e formës
 • blockquote
 • Karuseli mediatik
 • Ndani butonat
 • Shqyrtime
Modulet e elementeve Pro

3. Do të keni qasje në shabllone dhe blloqe pro.

Elementor Pro gjithashtu
ofron më shumë shabllone dhe blloqe të bëra profesionalisht që do t’ju ndihmojnë të krijoni
faqet e internetit mahnitëse në asnjë kohë.

Këto shabllone dhe
blloqet do t’ju lejojnë të krijoni faqe interneti që përmbajnë tituj të animuar, rrëshqitje,
forma të mrekullueshme dhe tipare më të përparuara të faqes në internet.

Elementor pro templates

4. Ju lejon të ndryshoni qasjen në role.

Një çështje e zakonshme për
zhvilluesit është kur klientët marrin gjërat në duart e tyre dhe fillojnë të ndryshojnë
modelimin ose lëvizjen nëpër module këtu dhe atje. Kjo rrëmon në faqen e internetit
dhe shton ngarkesën e punës të zhvilluesit.

Kjo çështje është gjithashtu
me përvojë nga mjeshtra në internet që punësojnë zhvillues të përmbajtjes si shkrimtarë dhe
redaktorët. Nuk do t’i dëshironit ata të lëviznin gjëra pa lejen tuaj!

Pra, një rrugëdalje e shpejtë këtu
është të ndryshoni atë që secila role mund të redaktojë në faqen tuaj të internetit. Për ta bërë këtë, klikoni “Elementor” në panelin e majtë dhe
zgjedh “Menaxheri i roleve”.

Menaxher i roleve Elementor Pro

Për secilin rol, ju keni
mundësi për t’u dhënë atyre akses të plotë në gjithçka ose të kufizojë hyrjen e tyre për të redaktuar
përmbajtje ose asgjë fare.

5. Qasje në azhurnimet pro dhe mbështetje 24/7.

Ekipi i Elementor
azhurnon atë shpesh për të rregulluar çështje dhe për të shtuar më shumë karakteristika. Mbështetja e tyre 24/7
është gjithashtu në dispozicion vetëm për pajtimtarët Pro. Edhe pse ata kanë një të plotë
baza e njohurive në faqen e tyre të internetit, marrja e mbështetjes nga ekipi i tyre mund t’ju shpëtojë
kohë dhe para të paçmueshme.

6. Integrimet e Elementor Pro e bëjnë marketingun më të lehtë.

Nëse jeni duke kërkuar për të
implementoni një strategji agresive të marketingut me faqen tuaj të internetit si një mjet qendror,
integrime me aplikacione të tjera si Zapier, MailChimp, HubSpot, ConvertKit dhe
GetResponse do të vijë në dispozicion.

Këto aplikacione do t’ju ndihmojnë
ndërtoni listën tuaj të postës elektronike dhe rritni normat tuaja të konvertimit pa lënë asnjëherë
ndërfaqja Elementor.

Integrimet e Elementor Pro

Për të parë të plotë
krahasimi i versionit Elementor Free vs Pro, ju lutemi klikoni këtu.


Elementori: Ajo që më pëlqen shumë

Unë fjalë për fjalë e dua gati
gjithçka për Elementor. Ajo ndryshoi plotësisht mënyrën e krijimit të faqeve të internetit. është
shumë e thjeshtë për tu mësuar dhe përdorur. Pasi ta instaloni, mund ta përdorni menjëherë
krijoni postime ose faqe të reja.

Redaktori është
miqësore për përdoruesit pasi është e lehtë të gjesh se ku gjenden gjërat. Zvarritja dhe rënia
Përvoja e ndërtimit të faqeve të frontit është aq e lehtë sa që edhe një 9-vjeçar mund të krijojë
një faqe në internet mahnitëse.

Ata gjithashtu kanë një Qendra e ndihmes ku mund të gjeni një gjithëpërfshirje
njohuri baze, mësime dhe një listë
e FAQs. Kjo është në dispozicion për përdoruesit e lirë dhe të paguar.

Ju gjithashtu keni një shans për t’u bashkuar me komunitetin e tyre të madh në Facebook dhe GitHub dhe ndoshta të merrni ndihmë ose këshilla të reja nga përdoruesit e tjerë të Elementor.


Elementori: Atë që nuk më pëlqen

Me këtë tha, atje
janë disa gjëra që Elementor mund t’i përmirësojë për të bërë jetën e përdoruesve të tyre madje
më të lehtë.

Falas dhe Pro
shabllonet dhe blloqet shfaqen së bashku, pa asnjë mënyrë për të filtruar rezultatet
për të shfaqur vetëm falas ose pro. Jeta do të jetë thjesht më e thjeshtë nëse kjo
opsioni u vu në dispozicion.

Ka pasur gjithashtu
raste kur përdoruesit nuk mund të hapnin ndërtuesin e tyre Elementor pas përditësimit,
megjithëse kjo shpesh nuk shkaktohet nga vetë Elementor. Fajtorët e zakonshëm janë të vjetëruar
Versioni PHP, cilësimet e papajtueshme të Cloudflare, hostimi i vjetëruar ose një
plug-i i papajtueshëm i caching-it ose performancës. Nëse Elementor mund të zbulonte
papajtueshmëria dhe dhënia e një lloj paralajmërimi për përdoruesit, do t’i bënte gjërat
më të lehtë.


Rishikimi i elementeve: Mendimet përfundimtare

Unë mund të mendoj vetëm për më pak
sesa disa gjëra që nuk më pëlqejnë për Elementor sepse janë sinqerisht
ndërtuesi më i mirë i faqeve WordPress që kam përdorur ndonjëherë. Shtë e rrallë të gjesh një ndërtues faqesh
që ju lejon të krijoni uebfaqe të mrekullueshëm në pak minuta dhe akoma të arrini të mirëmbani
performancën tuaj të internetit. Versioni falas duhet të jetë i mjaftueshëm nëse jeni i drejtë
duke filluar, dhe gjithmonë mund të përmirësoheni në Pro nëse dëshironi.

Elementori është një i fuqishëm
freemium ndërtues i faqeve WordPress që bën punën e saj dhe ju lejon të drejtoni të egër me të
imagjinatat tuaja pa mësuar se si të shkruani një kod të vetëm.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map