Bazat fillestare të Cpanel

Shanset janë që web serveri juaj e re është duke shkuar për të drejtuar duke përdorur cPanel. ajo’Nuk është ekzagjeruese për të thënë se lart 90 përqind e kompanitë më të mira të mbajtjes në internet përdorni cPanel. Kjo është arsyeja pse ne shpresojmë që mësimi i mëposhtëm cPanel të jetë i dobishëm.


Informacione themelore në lidhje me cPanel

Me pak fjalë, cPanel është ajo që është ju lejon të menaxhoni gjithçka që lidhet me llogarinë tuaj të mbajtjes në internet. Arsyeja pse cPanel është kaq popullor është se ajo ka një dashboard të thjeshtë dhe të lehtë për t’u përdorur. cPanel ka zhvilluar një reputacion për të pasur azhurnime të rregullta, për tu mirëmbajtur dhe për të siguruar masa dhe përmirësime në kohë të sigurisë.

Tofarë duhet të përdor për cPanel?

Thjesht për gjithçka që lidhet me pritjen tuaj. cPanel është aty ku do:

 • Vendosni postë elektronike për faqen tuaj
 • Rezervoni faqen tuaj të internetit
 • Kontrolloni gjerësinë tuaj të bandës, si dhe statistikat e tjera
 • Rregulloni cilësimet e sigurisë
 • Krijoni bazat e të dhënave të reja, si dhe menaxhoni ato ekzistuese
 • Domain Names lidheni me hosting
 • Vendosni optimizime të shumta

Ne mezi po gërvishim sipërfaqen e asaj që mund të bësh me këtë teknologji. Mos lejoni që gama e gjerë e karakteristikave t’ju frikësojë. E vërteta është se ju nuk keni nevojë për të kuptuar të gjithë ata për të menaxhuar faqen tuaj në mënyrë efikase.

Hyni në cPanel

Për hyrjen tuaj të parë, tuaj ofruesi i pritjes do t’ju japë kredencialet e nevojshme. Nuk duhet të jetë një lidhje të drejtpërdrejtë me cPanel nga ofruesin tuaj hosting’paneli s. Nëse kjo nuk është e disponueshme, thjesht pyesni ata se si të hyni në cPanel. faqja e hyrjes cpanelNjë mënyrë edhe më e lehtë për të hyrë në cPanel është të futni adresën tuaj të internetit dhe më pas ta ndiqni atë me: 2082 (për http) ose: 2083 (për https). Aty do t’ju kërkohet emri dhe fjalëkalimi juaj cPanel.

Një hyrje themelore në ndërfaqen cPanel

Në vitin 2019, cPanel prezantoi një temë të re të quajtur “Paper Lantern.” Ne do të përdorim këtë temë si bazën e mësimit tonë. Nëse disa nga gjërat që përmendim nuk përputhen, ju thjesht do të duhet të ndryshoni stilin e cPanel tuaj. Kjo është e lehtë për tu bërë. Klikoni në “preferencat” seksioni. Pastaj klikoni aty ku thotë “Ndryshoni stilin.” Nga atje, zgjidh “themelor” dhe pastaj klikoni “aplikoni.” Tani duhet të punoni në të njëjtin plan urbanistik siç jemi.

Kuptimi i mjeteve themelore

Shiriti i navigimit ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit. Ju mund të përdorni mjetin e kërkimit për të gjetur opsionet kryesore brenda cPanel.

Lidhja me preferencë do t’ju lejojë të rregulloni gjërat, duke përfshirë gjuhën, informacionin e fjalëkalimit, informacionin e kontaktit, etj. Të gjitha këto rregullime mund të bëhen me një klik të thjeshtë.

Zileja e njoftimeve është aty ku jeni’do të shohësh azhurnime ose në lidhje me cPanel ose konfigurimin e hostit tuaj. Nëse ka lajme kritike ose informacione të tjera që duhet të dini, ju’do të gjejmë këtu.

Lidhje Logout bën pikërisht ajo që ju mendoni se do të bëjë. Përdoreni atë sa herë që jeni duke punuar duke punuar me cPanel.

Shiriti i kërkimit

Kur shikoni në pjesën e sipërme të ekranit, do të shihni shiritin e lundrimit. Kjo është ajo që ka ikonën e xhamit zmadhues dhe fjalën Kërko pranë saj. Nën shiritin e navigimit është shiriti i kërkimit. Në vend që t’ju jepni rezultatet në një menu të stilit drop-down, do të filtroni nëpër pjesën qendrore të cPanel. Ju do të lihet vetëm me mundësitë që përputhen me atë që ju jeni në kërkim.

Sidebar

Kur shikoni në anën e majtë të ekranit, do të shihni një shirit anësor që ka një numër ikonash. Numri i ikonave që shihni do të ndryshojë, por duhet të përfshijë:

 • shtëpi
 • të dhëna statistikore
 • baltëpritëse
 • Menaxhimi i përdoruesit

Faqja kryesore: Kjo është pika fillestare për cPanel. Whereshtë aty ku do të keni mundësi të përdorni shumicën e funksioneve.

Statistikat: Kjo është ajo ku ju do të shihni statistikat e rëndësishme që lidhen me faqet e internetit tuaj. Do t’ju tregojë sa llogari të postës elektronike keni, çfarë protokolli të transferimit të skedarëve që po përdorni, sa fusha keni, dhe sasinë e gjerësisë së bandës, si dhe sasinë e hapësirës në disk që po përdorni.

Dashboard: Ky është një vend ku me një vështrim të shpejtë mund të shihni lidhjet me tiparet më të përdorura. Do të keni mundësi të shihni përdorimin e hapësirës, ​​statistikat e gjerësisë së bandës, si dhe statistikat e postës.

Menaxhimi i përdoruesit: Kjo është ajo ku ju mund të siguroni ose mosprovizoni përdoruesit nga llogaria juaj cPanel. Do të keni mundësi të shihni numrin e llogarive të postës elektronike që keni ngritur. Ju gjithashtu do të jeni në gjendje të shihni se kush ka qasje në FTP dhe diskun tuaj në internet nëse po ndani llogarinë tuaj me administratorë ose përdorues të tjerë.

Mbrojtja e fjalëkalimit

mbrojtja e fjalëkalimitIsshtë rekomandimi ynë i fortë që të ndryshoni shpejt fjalëkalimin tuaj pasi të keni hyrë në cPanel për herë të parë. Kur klikoni në “Fjalëkalimi dhe siguria,” do të çoheni në ekranin e fjalëkalimit dhe sigurisë. Do t’ju kërkohet fjalëkalimi juaj i tanishëm para se të keni mundësi të zgjidhni një të ri.

Do të keni mundësinë e krijimit të fjalëkalimit tuaj ose përdorimit të “Gjenerator i fjalëkalimeve.” Isshtë rekomandimi ynë që të lejoni që cPanel të krijojë një fjalëkalim për ju pasi e dini që do të jetë i sigurt. Atëherë mund të përdorni një menaxher të fjalëkalimit, në mënyrë që të mos keni nevojë të mësoni përmendësh fjalëkalimin tuaj.

Azhurnimi i informacionit të kontaktit

Një nga hapat më të rëndësishëm që duhet të bëni kur vendosni cPanel është të caktoni një email që ju lejon të merrni azhurnime kritike kur ato janë të nevojshme.

Ky hap është thelbësor sepse pa një email të vendosur, cPanel nuk mund të komunikojë me ju dhe t’ju njoftojë nëse ka ndonjë problem me konfigurimin tuaj.

Do t’ju kërkohet të zgjidhni një adresë emaili që nuk është e bashkangjitur në emrin e domain-it që po pret cPanel që jeni duke përdorur aktualisht. Kjo sepse nëse diçka do të ndodhte me konfigurimin tuaj, ai domain mund të komprometohej, duke e bërë të pamundur komunikimin me ju.

Ne madje nuk kemi filluar të gërvishim sipërfaqen e asaj që mund të bësh me cPanel. Ne me siguri do të ofrojmë diskutime më të thella mbi cPanel në të ardhmen. A ka ndonjë gjë në veçanti që dëshironi që ne të diskutojmë rreth cPanel?

Na tregoni në seksionin e komenteve më poshtë ose shikoni udhëzuesin tonë të plotë për mbajtjen e WordPress.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map