30+ Statistikat e mahnitshme të WordPress

pritje e fjalëveMe më shumë se një të tretën e të gjitha faqeve të internetit të mundësuar nga WordPress (WP), nuk ka dyshim se është sistemi më i popullarizuar dhe i përdorur gjerësisht i menaxhimit të përmbajtjes. [1] It’sshtë CMS pas më shumë faqeve të internetit se sa dy platformat e ardhshme të kombinuara. Sipas Keyword.com, “WordPress” është Googled 34 milion herë në muaj.


Por, kjo shifër është vetëm maja e ajsbergut kur është fjala për përdorimin e WP, të mirë dhe të keq. Knownshtë më së miri i njohur si një platformë Blogimi, por shumica e faqeve të internetit në platformë janë dyqane tregtie eCommerce, një pjesë e madhe e të cilave u përkasin kompanive Fortune 500 si Fortune.com, CNN, dhe New York Post ose gjigandët e teknologjisë si Microsoft dhe Facebook News . Evenshtë madje platforma që qëndron pas Whitehouse.gov dhe faqes zyrtare të qeverisë së Suedisë. [2]

Pavarësisht nëse po e konsideroni WP për herë të parë ose thjesht jeni kurioz se kush po përdor platformën dhe si po e përdorin atë, ne kemi numrat dhe tregimet pas tyre.

Farë e bën WordPress një ndërtues kaq të shkëlqyeshëm të faqeve në internet?

zhvillimi i fjalëveVetëm ai kokë mund të shkaktojë polemikë. Ka një debat të ashpër në internet nëse është në të vërtetë një krijues faqesh apo thjesht platforma më e mirë për menaxhimin e krijimit dhe publikimit të përmbajtjes.

Përgjigja e shkurtër është se janë të dy.

Shtë një CMS me një temë të gjerë ndërtimi të faqeve të fuqishme dhe shtojcash si Beaver Builder dhe Divi.

Versionet 5.0 dhe më shumë gjithashtu kanë një redaktues të integruar të quajtur Gutenberg që ngjason më shumë me funksionalitetin tërheqës dhe rënie të ndërtuesve tradicionale të faqeve të internetit sesa platforma e tij e vjetër e redaktimit të fjalëve, e cila i ngjan MS Word. Të gjitha shtojcat dhe temat duhet të mbështesin Gutenberg, kështu që nuk ka shqetësime për pajtueshmërinë.

Kur WordPress ndryshon nga shumë krijues të faqeve të internetit dhe faqeve është që platforma të tjera ofrojnë pritje, por ato nuk ju lejojnë të zgjidhni emrin tuaj unik të domenit, dhe ju nuk e zotëroni përmbajtjen që krijoni. Nëse doni të migroni një tjetër platformë pritëse, nuk ka gjasa që juaj të sjellë me vete ndonjë prej përmbajtjeve në faqen tuaj të internetit. Ju nuk do ta keni atë problem me WordPress.

Dy Versione të ndryshme të WordPress

WordPress ka dy versione, wordpress.com dhe wordpress.org. Versioni i dot com është një platformë e vetë-pritur që ju jep një faqe interneti themelore falas, por mund të shkojë deri në 5,000 dollarë në vit për një zgjidhje ndërmarrjeje; kjo gjithashtu ju lë problemin e pronësisë së përmbajtjes dhe mungesën e një emri unik të domain. WordPress.org është plotësisht i lirë për t’u përdorur. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zgjidhni dhe regjistroni një emër domain dhe gjeni një zgjidhje pritëse që mbështet teknologjinë WP.

Edhe pse WordPress mund të duket pak frikësuese në fillim, nëse nuk jeni mendjemprehtë teknik, ajo ka një kurbë mjaft të cekët të të mësuarit. Kodimi është i vendosur në shtesa dhe tema, por koduesit me përvojë mund të ndryshojnë dhe rregullojnë çdo kod në specifikimet e tyre..

Nga ana tjetër, rishtarët mund të mësojnë shpejt si të personalizoni WordPress pa ndonjë njohuri për kodimin dhe për të ndërtuar një faqe interneti cilësore. Kjo e bën atë një platformë të shkëlqyeshme për fillestarët dhe ekspertët e teknologjisë njësoj.

Plugins dhe Temat

Një nga gjërat më të mira në lidhje me WordPress është teknologjia dhe kornizat që mbështesin CMS dhe shtojnë funksionalitetin e faqes në internet. Ne jemi duke folur në lidhje me, plugins aq të lavdëruar, dhe nganjëherë përqeshur wp dhe Temat.

Për shkak se WordPress është një platformë me kod të hapur, ka me qindra e temave të lirë dhe plugins në dispozicion për të instaluar të drejtë nga Uebfaqja e WordPress. Në fakt, aktualisht ka 55.094 shtojca në bibliotekën WP. Zhvilluesit në të gjithë botën kanë krijuar gjithashtu plugin premium dhe tema për pothuajse çdo tipar, qëllim dhe preferencë.

Çfarë bëjnë ata?

Temat janë kornizat e përparme që janë instaluar mbi kodin mbrapa-fund të WP. Temat vijnë me module të integruara dhe veçori të ndërtimit të faqeve që përcaktojnë paraqitjen dhe pamjen e faqes tuaj të internetit WP.

Bollëku i Temave Falas dhe Premium

Ka tema që janë krijuar për të ndërtuar uebfaqe për industri specifike si pasuri të paluajtshme, gazetari dhe tregti dixhitale, dhe ju mund të përdorni një nga qindra temat falas nga faqja e internetit ose të blini tema me porosi, premium nga kompani si Theme Forest, e cila ka më shumë se 11,000 tema WP në dispozicion. për qind e WordPress pronarët e internetit përdorin temat premium, dhe kostoja mesatare e një licence për një temë premium është $ 40. [3] [4]

Kur blini tema nga një zhvillues me reputacion, ju keni avantazhin e mbështetjes së zhvilluesit, përmirësimet dhe arna të sigurisë. Ju nuk duhet të shqetësoheni për shkallëzueshmërinë me temat, ose. Ato mund të shkallëzohen lart ose poshtë ndërsa biznesi juaj rritet pa paguar më shumë si ju me ndërtuesit e faqeve në internet.

Ju nuk keni aq shumë për t’u shqetësuar me tema falas për sa kohë që i shkarkoni në faqen e internetit të WordPress. Ato janë të testuar gjerësisht dhe shqyrtuar për të mbështetur kodimin e cilësisë CSS dhe HTML dhe kontrolluar për standardet e sigurisë dhe të privatësisë. Vetëm sigurohuni t’i mbani ato të azhurnuara dhe të hiqni temat e vjetra ose shtojcat që nuk përdorni më.

Shtojcat janë shtesa që i japin funksionalitetit faqet e internetit të WordPress-it. Këto gjithashtu ndahen midis mijëra shtojcave shtesë të palëve të treta dhe shtesave premium. Farëdo funksioni ose veçori që ju nevojitet për të përmirësuar përvojën e përdoruesit, ka të paktën një duzinë shtojcash ose pajisje shtesë për tu përputhur. Këto shkojnë nga shtojcat që administrojnë postën elektronike me ato që forcojnë sigurinë dhe gjithçka midis tyre. Ju madje mund të instaloni një plugin Google Analytics dhe të integroni Google ID tuaj me pultin tuaj të administratorit.

Tani që keni një sfond të vogël për atë që është WordPress dhe çfarë bën, le të shohim disa statistika të tjera prapa platformës.

Përdorimi i WordPress

përdorimi i wpStatistikat në lidhje me përqindjen e faqeve të internetit të mundësuar nga WordPress nuk tregojnë histori se sa i përhapur është globalisht. Këto pika përfshijnë faktet globale dhe specifike dhe statistikat në lidhje me përdorimin e WordPress.

 • Estimatedshtë vlerësuar se WordPress është forca prapa 59.9 përqind e të gjitha sistemeve të menaxhimit të përmbajtjes. [5]
 • CMS është në dispozicion në 162 lokalitete të gjuhëve të ndryshme në të gjithë botën. [6]
 • 71 përqind e të gjitha blogs WordPress janë në gjuhën angleze; gjuha tjetër më e zakonshme është spanjishtja, me 4.7 përqind të tregut. [7]
 • Në vitin 2014, shkarkimet e versioneve jo-angleze të WordPress kaluan ato të versioneve në gjuhën angleze për herë të parë. [8]
 • It’sshtë platforma më e popullarizuar e ndërtimit të faqeve të internetit në Indi, që korr 47 përqind të pjesës së tregut CMS. [9]
 • Gati 3000 nga 10,000 faqet e internetit më të mira menaxhohen nga WordPress. [10]
 • Vetëm në vitin 2016, ishin gati 117,913,148,357 fjalë të botuara në bloget e WP. Tribunali i Pritjes
 • 17 postime të reja shtohen në një faqe interneti WP çdo sekondë. [11]
 • 805 faqet e internetit të reja WP hapen çdo ditë. [12]

Komuniteti dhe mbështetja e WordPress

A jeni i shqetësuar për mungesën e mbështetjes me një platformë falas, me burim të hapur? Këto statistika duhet ta bëjnë mendjen të qetë.

 • WordPress nuk ka CEO; drejtohet plotësisht nga vullnetarë nga komuniteti me burim të hapur. [13]
 • Themeluesit e WordPress, Matt Mullenweg dhe Mike Little, krijuan platformën në 2003 si një kafene B2B. Ai formoi një fitimprurës të quajtur Fondacioni WordPress për të mbrojtur projektin me burim të hapur dhe për të siguruar që ai gjithmonë të mbetet i lirë. [14]
 • Ka 175 në Shtetet e Bashkuara dhe më shumë se 185 WordCamps jashtë SH.B.A. [15] [16]
 • Aktualisht, ju mund të gjeni 840 Takoni grupe me një total prej 511,000 anëtarë aktiv dhe në rritje.
 • WordPress është e njohur për të bashkësi e dedikuar e zhvilluesve dhe përdoruesve. Në numrin e fundit, kishte më shumë se 2,030,000+ tema të hapura në forumin WP.
 • Atje jane 70 zhvillues në ekipin kryesor të zhvillimit të WP, dhe ata kanë shkruar më shumë se 430,000 rreshta kodesh për të krijuar thelbin e platformës.
 • Shumë zhvillues që kontribuojnë në rritjen e WP janë vullnetarë, por paga mesatare për një zhvillues WP është 49,185 dollarë në vit.

Rritja e WordPress

Jo vetëm që WP mbështet rritjen e biznesit, vetë platforma po rritet dhe zhvillohet çdo ditë. Këtu janë disa fakte për të mbështetur atë.

 • Versioni i fundit i WordPress është 5.2. Quhet Jaco, dhe është shkarkuar 27.360.583 herë, 300 që kur kam shtypur këtë fjali. Ju mund të shikoni banakun e shkarkimit në kohë reale këtu.
 • Ndër faqet e internetit të 1 milion Top Alexa, ka 74 versione të WP duke i ekzekutuar ato.

Këshillë Pro: vetëm 27.9 përqind e përdoruesve kanë të instaluar versionin e fundit të WordPress. Sigurohuni që të azhurnoni ose instaloni versionin më aktual të WP. Ai përfshin redaktorin e ri të parazgjedhur, dhe është më pak i prekshëm nga hackimi.

Angazhimi i mediave sociale

Një nga mënyrat më themelore për të rritur trafikun tuaj të internetit dhe prezencën e përgjithshme të uebit është përmes mediave sociale. WordPress mund të ndihmojë edhe në fushën e angazhimit shoqëror.

Plugins dhe Temat e WordPress

Kufijtë e funksionalitetit tuaj të internetit WP kufizohen vetëm nga shtojcat që instaloni. Këtu janë disa statistika në lidhje me zhvillimin dhe përdorimin e shtojcave.

 • plugin kryesor i WP është paketa SEO-në-Një, me më shumë se 25 versione aktive dhe 13 milion shkarkime. Përmbledhja e 5 vendeve kryesore janë Akismet, Google Map Sitemaps, Forma e Kontaktit 7 dhe Galeria NextGEN. Tribunali i Pritjes; Akismet dhe Forma e Kontaktit 7 janë të dy falas.
 • Një nga shtojcat më të njohura të primit është Visual Composer, me më shumë se 2,300 njësi të shitura çdo javë.
 • Akismet është plugin më të shkarkuar të të gjitha kohërave, me më shumë se 82 milion shkarkime.
 • tjetër plugins Top pa pagesë janë Yoast SEO dhe JetPack, i cili është kompleti bazë fillestar për fillestarët e WP. Ata kanë më shumë se 5 milion shkarkime secila.
 • Akismet Anti-Spam ka bllokuar më shumë se një trilion komente Spam dhe ka ndaluar më shumë se 23 miliardë përpjekje për hakmarrje. Tribunali i Pritjes
 • WordFence bllokuan më shumë se 4,952,346,301 sulme në faqet e internetit të WP vetëm në Mars, 2019. Zmbraps 90,000 sulme çdo 60 sekonda.
 • Shtojcë WooCommerce fuqizon 23 përqind të të gjithë faqeve të internetit të tregtisë elektronike, dhe është shkarkuar më shumë se 30 milion herë.
 • shtojca më e popullarizuar për ndërtuesit e faqeve është Elementor, me rreth 430,000 shkarkime në javë.
 • Shtë një e re Tema e paracaktuar WP lëshohet çdo vit.
 • Atje jane rreth 6,000 pa pagesë temat në drejtorinë WP.
 • dy temat kryesore të lira janë Divi dhe Genesis, me 10 përqind të faqeve të internetit gjithsej WP secila.
 • Tema kryesore premium e të gjitha kohërave është Avada nga Theme Forest; ajo ka më shumë se 450,000 blerje.

Këshillë Pro: Një nga dobësitë më të mëdha për faqet e internetit WP është përdorimi i shtojcave dhe temave të vjetruara. Azhurnoni shtojcat tuaja, sigurohuni që menjëherë të instaloni arna sigurie dhe të çinstaloni plotësisht shtojcat e vjetra, të vjetëruara, të papërdorura dhe të pambështetura. Paaftësia e tyre nuk i bën ata më të sigurt.

Këshillë Pro: Përdorni vetëm shtojcë nga zhvilluesit me reputacion që janë testuar dhe shqyrtuar.

Siguria e WordPress

Edhe nëse nuk jeni i angazhuar në eCommerce, siguria në internet është akoma e rëndësishme. Këto janë numrat prapa WP sigurisë website, mirë dhe e keqe.

Këshillë Pro: Asnjëherë mos përdorni fjalëkalimin e parazgjedhur në çdo platformë.

Zgjedhja e një Platformë Pritëse WordPress

Popullariteti i WordPress qëndron jo vetëm në shkallëzimin dhe shkathtësinë e tij, por në faktin se është i lirë dhe i thjeshtë për t’u integruar në një gamë të mjediseve. Shpenzimet e vetme të bëra me përdorimin e WP janë blerja e temave dhe shtojcave, regjistrimi i domenit dhe pritja. Kjo mund të shkojë deri në 50 dollarë në vit, gjithsej. [30]

Shumë pako hostesh do t’ju japin regjistrimin e domain-it si pjesë të shërbimit, dhe ato madje do të hedhin në adresat e-mail specifike për domen. Nëse keni vetëm një faqe në internet, zgjedhja e të njëjtit regjistrues të hostit dhe domain duhet të jetë e mjaftueshme. Por, nëse drejtoni një uebfaqe me vëllim të lartë ose fusha të shumta, mund të jetë më mirë të mbani regjistruesin dhe platformën pritëse të veçantë.

Kur kërkoni për zgjidhja më e mirë e pritjes për faqen tuaj të internetit WP, merrni parasysh në vijim:

 • Kerkesa minimale. Do platformë pritëse duhet të mbështesë kërkesat minimale WP të versionit PHP 7.3 ose më të lartë, versionin MySQL 5.6 ose më të lartë ose versionin 10.1 dhe më të lartë të MariaDB, dhe të ketë mbështetje HTML.
 • Shkallëzueshmëria. Ju dëshironi në dispozicion shpejtësinë maksimale të mundshme dhe bandën, dhe që burimet e tjera janë të mjaftueshme për llojin tuaj të internetit, trafikun e pritur dhe rritjen.
 • mbështetje. Mbështetja e klientit duhet të jetë e arritshme 24/7 përmes një larmie metodash.
 • uptime. Shumë shërbime pritëse garantojnë një përqindje të caktuar të kohës së duhur; 99+ përqind është standard, por sigurohuni që ta merrni këtë garanci me shkrim.

Nëse jeni duke ekzekutuar uebfaqen tuaj nga një kompjuter me një Linux Linux, është e përputhshme me PHP dhe MySQL. Platformat pritëse që mbështesin Windows OS janë në përputhje me ASP, .NET, Microsoft Access dhe Microsoft SQL (MSSQL).

Mendimet përfundimtare

Tani që keni disa fakte për të mbështetur atë që shumë prej nesh tashmë e dinë për përfitimet e WordPress, mund të filloni sot duke krijuar një faqe interneti ideale për të botuar blogun tuaj, të argëtoni audiencën tuaj ose të rritni biznesin tuaj në internet. Vetëm sigurohuni që të keni tërhequr vërejtje edhe në paralajmërimet në lidhje me sigurinë dhe SEO për të siguruar që faqet e internetit dhe trafiku juaj janë të mbrojtur nga kërcënimet e zakonshme në internet, dhe që ju keni ngritur WP tuaj dhe të maksimalizuar për të përmirësuar renditjen e motorit tuaj të kërkimit dhe shpërndarjen e përmbajtjes.

[1] https://kinsta.com/wordpress-market-share/
[2] FituesWP
[3] https://themeforest.net/
[4] https://winithemes.com/blog/infographic-the-current-capacity-of-wordpress/
[5] https://w3techs.com/technologies/details/cm-wordpress/all/all
[6] https://digital.com/blog/wordpress-stats/
[7] https://99firms.com/blog/wordpress-statistics/
[8] http://www.wpblogington.com/data/wordpress-2015.php
[9] https://www.codeinwp.com/blog/wordpress-statistics/
[10] http://trends.builtwith.com/cms
[11] http://torquemag.io/13-surprising-wordpress-statistics/
[12] https://w3techs.com
[13] https://www.isitwp.com/interesting-wordpress-stats-facts/
[14] https://www.codeinwp.com/blog/wordpress-statistics/
[15] https://central.wordcamp.org/news/2016/03/30/wordcamps-in-2015/
[16] https://www.codeinwp.com/blog/mesmerizing-wordpress-stats/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector