Základy Cpanel pro začátečníky

Je pravděpodobné, že váš nový webový server bude spuštěn pomocí cPanel. To’to není přehnané říci, že vzhůru o 90 procent nejlepší webhostingové společnosti použijte cPanel. Proto doufáme, že následující cPanel tutoriál bude přínosem.


Základní informace o cPanel

Stručně řečeno, co je cPanel umožňuje spravovat vše připojené k vašemu účtu webhostingu. Důvodem, proč je cPanel tak populární, je to, že má jednoduchý a snadno použitelný řídicí panel. cPanel si vybudoval reputaci díky pravidelným aktualizacím, správnému udržování a poskytování včasných bezpečnostních opatření a vylepšení.

Co mám dělat cPanel pro?

Téměř všechno, co souvisí s vaším hostingem. cPanel je místo, kde budete:

 • Nastavte e-maily pro svůj web
 • Zálohujte svůj web
 • Zkontrolujte šířku pásma a další statistiky
 • Upravte nastavení zabezpečení
 • Vytvářejte nové databáze a spravujte stávající
 • Připojte doménová jména k hostování
 • Nastavte četné optimalizace

Sotva jsme poškrábali povrch toho, co s touto technologií můžete udělat. Nedovolte, aby vás zastrašovalo široké spektrum funkcí. Pravda je, že pro efektivní správu webu nemusíte rozumět všem.

Přihlášení k cPanel

Pro první přihlášení, poskytovatel hostingu vám poskytne potřebné údaje. Měl by existovat přímý odkaz na cPanel od vašeho poskytovatele hostingu’s panel. Pokud to není k dispozici, jednoduše se jich zeptejte, jak přistupovat k cPanel. cpanel Přihlašovací stránkaJeště snadnějším způsobem přístupu k cPanel je zadání adresy vašeho webu a následná kontrola pomocí: 2082 (pro http) nebo: 2083 (pro https). Tam budete vyzváni k zadání uživatelského jména a hesla cPanel.

Základní úvod do rozhraní cPanel

V roce 2019 cPanel představil nové téma s názvem “Papírová lucerna.” Budeme používat toto téma jako základ pro náš tutoriál. Pokud se některé z věcí, které zmiňujeme, nespojí, možná budete muset změnit styl svého cPanelu. To je snadné. Klikněte na “Preference” sekce. Poté klikněte na místo, kde se říká “Změnit styl.” Odtud zvolte “Základní” a potom klikněte na “Aplikovat.” Nyní byste měli pracovat na stejném rozvržení jako my.

Pochopení základních nástrojů

Navigační lišta je umístěna v pravém horním rohu obrazovky. Pomocí vyhledávacího nástroje můžete najít klíčové možnosti uvnitř cPanelu.

Odkaz na předvolby vám umožní upravit věci, včetně jazyka, informací o heslech, kontaktních informací atd. Všechny tyto úpravy lze provést jednoduchým kliknutím.

Zvonek oznámení je tam, kde jste’uvidíme aktualizace buď o cPanelu, nebo o nastavení vašeho hostingu. Pokud existují důležité zprávy nebo jiné informace, které musíte znát, vy’znovu ji najdete zde.

Odkaz na odhlášení dělá přesně to, co si myslíte, že by udělal. Použijte ji pokaždé, když jste hotovi s cPanel.

Vyhledávací panel

Když se podíváte na horní část obrazovky, uvidíte navigační lištu. Toto je ikona, která má ikonu lupy a vedle ní slovo Hledat. Pod navigační lištou je vyhledávací lišta. Namísto uvedení výsledků v rozbalovací nabídce stylů se bude filtrovat přes střední část cPanelu. Zůstanou vám pouze možnosti, které odpovídají tomu, co hledáte.

Boční panel

Když se podíváte na levou stranu obrazovky, uvidíte postranní panel, který obsahuje řadu ikon. Počet ikon, které vidíte, se bude lišit, ale měl by zahrnovat:

 • Domov
 • Statistika
 • Přístrojová deska
 • správa uživatelů

Domov: Toto je výchozí bod pro cPanel. Tam budete mít přístup k většině funkcí.

Statistika: Zde uvidíte důležité statistiky týkající se vašich webových stránek. Bude vám sděleno, kolik e-mailových účtů máte, jaký protokol pro přenos souborů používáte, kolik domén máte a kolik máte šířku pásma a kolik místa na disku používáte.

Přístrojová deska: Na tomto místě můžete rychle zobrazit odkazy na nejčastěji používané funkce. Uvidíte využití prostoru, statistiky šířky pásma a statistiky pošty.

Správa uživatelů: To je místo, kde můžete poskytovat nebo unprovision uživatelů z vašeho cPanel účtu. Uvidíte počet e-mailových účtů, které jste nastavili. Pokud sdílíte svůj účet s dalšími administrátory nebo uživateli, uvidíte také, kdo má přístup k vašemu FTP a webovému disku.

Ochrana heslem

ochrana heslemDůrazně doporučujeme, abyste si po prvním přihlášení do cPanel rychle změnili heslo. Když kliknete na “Heslo a zabezpečení,” budete přesměrováni na obrazovku hesla a zabezpečení. Než budete moci vybrat nové heslo, budete požádáni o aktuální heslo.

Budete mít možnost vytvořit si vlastní heslo nebo použít “Generátor hesel.” Doporučujeme, abyste povolili cPanel vygenerovat heslo pro vás, jak víte, že to bude bezpečné. Poté můžete použít správce hesel, abyste si nemuseli pamatovat své heslo.

Aktualizace kontaktních informací

Jedním z nejdůležitějších kroků, které musíte při nastavování cPanel udělat, je přiřadit e-mail, který vám umožní přijímat důležité aktualizace, když jsou potřeba.

Tento krok je rozhodující, protože bez funkčního nastavení e-mailu nemůže cPanel s vámi komunikovat a upozornit vás, pokud se vyskytne problém s vaší konfigurací.

Budete vyzváni k výběru e-mailové adresy, která není připojena k názvu domény, která je hostitelem cPanel, který právě používáte. Důvodem je, že pokud by se s vaší konfigurací něco stalo, mohla by se tato doména ohrozit, což znemožňuje komunikaci s vámi.

Ani jsme nezačali škrábat povrch toho, co s cPanel můžete dělat. V budoucnu pravděpodobně povedeme podrobnější diskuse o cPanel. Existuje něco konkrétního, co byste chtěli, abychom diskutovali o cPanelu?

Dejte nám vědět v sekci komentářů níže nebo se podívejte na našeho úplného průvodce hostingem WordPressu.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Adblock
  detector