Průvodce po CPanel

Pokud je váš webový hostingový server založen na Linuxu, je pravděpodobné, že je poháněn cPanel. cPanel vám umožňuje spravovat všechny služby vašeho serveru z jednoho místa. Díky své snadnosti použití a funkčnosti, cPanel je průmyslovým standardem. Většina vývojářů je s tím obeznámena.


Rychlý úvod do CPanelu

Jak se přihlásit

 1. cPanel přihlášeníDo pole URL zadejte název domény pro svůj web. Pak přidejte „/ cPanel“. Například, pokud je váš web funnycats.com, zadejte: „funnycats.com/cPanel“.
 2. Nyní jste na přihlašovací stránce cPanel. Zde budete vyzváni k zadání hesla a uživatelského jména. Po zadání těchto informací klikněte na tlačítko „Přihlásit se“.
 • Alternativa 1: Přejděte na panel poskytovatele hostingu a najděte přímý odkaz na cPanel. Pokud to nemůžete najít, kontaktujte tým podpory a zeptejte se jich, jak to provést.
 • Alternativa 2: Zadejte adresu svého webu a poté 2082 pro HTTP nebo 2083 pro HTTPS.

Porozumění rozhraní

Jakmile se přihlásíte do cPanel, uvidíte rozhraní podobné tomuto. V roce 2019 cPanel představil téma s názvem „Paper Lantern“. Toto rozhraní je srdcem vašeho uživatelského účtu cPanel. Zde najdete důležité informace a máte možnost aktualizovat cPanel.

Rozhraní cPanel je rozděleno do následujících částí:

 1. Navigační lišta – Každé rozhraní na cPanelu se zobrazí v navigační liště. Zde najdete informace o svém účtu, kde se přihlašujete a odhlašujete, a kde také měníte určitá nastavení.
 2. Postranní panel – Všechna rozhraní na cPanel zobrazí postranní panel. Zde můžete přistupovat na ikonu Domů, přistupovat k různým funkcím cPanel a jako prodejce přizpůsobovat obsah. Máte také ikonu Správce uživatelů, která umožňuje navigaci do rozhraní Správce uživatelů.
 3. Obecná informace – Zde uvidíte obecné informace o vašem účtu cPanel. Patří sem například aktuální uživatel, primární doména a zda má aktuální účet sdílenou IP adresu nebo vyhrazenou IP adresu.
 4. Funkce – Zde uvidíte funkce dostupné pro váš účet. Tyto funkce jsou seskupeny do skupin na základě jejich funkčnosti
 5. Statistika – Tato oblast zobrazuje statistiky využití vašeho účtu cPanel, včetně:
 • Šířka pásma
 • Využití disku
 • Využití souboru
 • Využití disku MySQL
 • Addonové domény
 • Subdomény
 • Aliasy
 • E-mailové účty
 • Automatické odpovědi
 • Vlastní statistiky třetích stran

Jak nainstalovat WordPress

Hostitelské společnosti zahrnují skripty pro automatické instalace, které vám usnadní instalaci WordPress přes cPanel. Tři nejoblíbenější možnosti jsou:

 • Softaculous
 • QuickInstall
 • Fantastico

Pro účely této příručky se chystáme diskutovat o instalaci WordPress pomocí Softaculous.

Co je Softaculous?

Toto je skript pro automatickou instalaci, který usnadňuje instalaci webových aplikací, jako je WordPress. Softaculous používají hostingové společnosti jako SiteGround a InMotion Hosting.

Instalace WordPress pomocí Softaculous

 • Po přihlášení k účtu cPanel vyhledejte ikonu instalačního programu Softaculous / WordPress. Měly by být umístěny v části Automatické instalace. Kliknutím na některou z níže zvýrazněných ikon spustíte automatický instalační program pro WordPress.
 • Když je aktivován automatický instalační program pro WordPress, zobrazí se následující obrazovka:
 • Vyberte „Instalovat nyní“ a budete přesměrováni na další formulář.

Nainstalujte

 • V tomto formuláři budete muset poskytnout některé informace, které umožní pokračování instalace WordPress.
 • Řekněte Softaculous, kam chcete nainstalovat WordPress, což je název domény. Většina lidí se rozhodne nainstalovat WordPress do kořenového adresáře své domény. Například: HTTP: // funnycats.com. V tomto případě by mělo být políčko pro „In Directory“ ponecháno prázdné.
 • Budete si muset vybrat protokol, ať už HTTP: // nebo HTTPS: // www. Weby, které mají SSL a HTTPS, budou mít možnost vybrat https: // nebo https: // www. jako protokol.

silné heslo

Když přejdete dolů, budete požádáni o zadání „Název a popis“ pro váš web WordPress. Nemusíte to přehánět, protože je to něco, co můžete později změnit.

Budete muset vybrat uživatelské jméno, heslo a e-mailovou adresu správce. Všimnete si, že Softaculous vám automaticky dá silné heslo pomocí slova bez slovníku. Můžete jej změnit, ale doporučujeme vybrat heslo, které používá doporučené postupy pro výběr hesla.

Kromě toho je důležité zadat správnou e-mailovou adresu. Vaše e-mailová adresa je to, co WordPress bude používat pro komunikaci s vámi. Pokud zapomenete heslo, bude vaše e-mailová adresa způsob, jak bude odkaz resetován.

pokusy o přihlášení

Když přejdete dolů, uvidíte řadu volitelných možností. Po jejich kontrole klikněte na tlačítko instalace. S použitím nastavení, které jste zadali, Softaculous zahájí proces instalace. Musíte být trpěliví a nechat pokrokovou lištu dosáhnout 100 procent, jinak se instalace nemusí zdařit.

Proces instalace by měl trvat asi jednu minutu. Po instalaci WordPress dostanete oznámení o úspěšné instalaci. Uvidíte také odkazy, které vám řeknou, jak se přihlásit k nové instalaci. Obvykle se můžete přihlásit do WordPress pomocí: YOURDOMAIN.com/wp-admin/. Použijete uživatelské jméno a heslo, které jste vytvořili během procesu nastavení.

Nastavení zabezpečení cPanelu

Zabezpečení hesla

Až budete mít svůj cPanel účet v provozu, doporučujeme změnit heslo při prvním přihlášení do cPanel. Tady’jak to děláte:

 1. V předvolbách klikněte na nabídku Heslo a zabezpečení.

zabezpečení heslem

 1. Budete vyzváni k zadání starého hesla a nového hesla, které chcete použít. Poté klikněte na ikonu “Změňte své heslo” na konci formuláře.

zabezpečení heslemCPanel vám nabízí generátor hesel, který automaticky vytvoří silné a bezpečné heslo. Nebo si můžete vytvořit heslo, které si budete pamatovat.

Stále, to’Je pro vás důležité zvolit si heslo, které zaměstnanci bezpečně používají. Ideální heslo by mělo mít alespoň osm znaků s alfanumerickými čísly a speciálními symboly. Ty ne’nechcete hesla, která mají výročí, narozeniny nebo slova, která se nacházejí ve slovníku.

Povolte ochranu CPHulk Brute Force

CPHUlk chrání váš server před tím, než se stane obětí útoku brutální síly. Útok hrubou silou je, když se automatizovaný systém pokusí uhodnout vaše heslo vyzkoušením jedné kombinace za druhou. CPHulk zablokuje útok a ukáže, že přihlášení již není platné, pokud existují opakované žádosti. Přidáním vaší adresy IP do seznamu povolených položek můžete zabránit uzamčení.

Chcete-li to získat, postupujte takto: WHM> Sekce Security Center> cPHulk Brute Force Protection

hrubou silou

Přidání nového názvu domény

Do svého cPanelu můžete přidat novou doménu kliknutím na “Addon Domain” v sekci Domény.

To vám umožní vytvořit standardní název domény, který lze použít při vytváření nového webu. S programem cPanel lze spravovat více doménových jmen ze stejného ovládacího panelu.

Přihlaste se do svého hostitele cPanel. Klikněte na Addon Domains. Najdete ji v sekci Domény. Zde vám bude nabídnut formulář, který budete muset vyplnit při vytváření nové domény. Zde je vysvětlení polí, která uvidíte ve formuláři:

 1. Nové doménové jméno – Zde zadejte název domény, kterou chcete vytvořit. Například: veryfunnycats.com
 2. Subdoména – Pokud právě používáte jednu doménu, můžete nechat tuto sekci prázdnou. cPanel automaticky přidá subdoménu. jestli ty’znovu přidáváte více domén najednou, například veryfunnycats.com a veryfunnycats.gov, budete je muset upravit.
 3. Kořen dokumentu – toto pole se automaticky vyplní.
 4. Vytvořit účet FTP – Toto je volitelné, což vám umožní vytvořit účty FTP pro každou novou doménu doplňku.
 5. Klikněte na ikonu “Přidat doménu” knoflík.

A ty’hotovo. Nyní můžete začít nahrávat soubory do nové podsložky, které najdete ve Správci souborů na vašem účtu cPanel.

Odebrat doménu Addon

Addon doménu můžete odstranit přejetím dolů na „Upravit Addon doménu“. Poté stisknutím odkazu odeberte doménu. Ikona odkazu je popelnice. Nachází se ve sloupci „Akce“.

cPanel vám také umožní vytvářet a přesměrovat subdomény.

Zálohy

Neúspěšné zálohování vašeho webu může mít katastrofální účinky, zejména pokud jej používáte pro podnikání. cPanel vám umožňuje ručně zálohovat své stránky, kdykoli si vyberete. Některé hostingové společnosti pro vás budou spravovat zálohy jako součást vašeho plánu. Přesto je dobré vědět, jak to udělat ručně.

Začněte pomocí „Průvodce zálohováním“V sekci cPanel v sekci Files.

průvodce zálohováním

Po kliknutí na odkaz budete přesměrováni na obrazovku:

Klikněte na „Zálohovat“. Tím se spustí proces zálohování. Budete mít možnost vybrat úplné zálohování nebo částečné zálohování. Možná budete chtít nechat svůj web zálohovat na externí disk nebo na jiné zabezpečené místo.

úplná nebo částečná záloha

Preference

Aktualizujte kontaktní informace

Pokud vaše kontaktní informace nejsou aktuální, cPanel nebude schopen s vámi komunikovat v případě poruchy nebo konfigurace.

Musíte si vybrat e-mailovou adresu, která není připojena k žádnému doménovému jménu hostovanému v cPanel. To proto, že pokud se něco pokazí s konfigurací vašeho hostitele, může být ohrožen i váš e-mail a nebude možné vás kontaktovat..

kontaktní informace

Pod “Předvolby kontaktu” existuje celá řada polí, které vám umožňují vybrat podmínky, kdy se vás cPanel bude chtít spojit. Doporučujeme vybrat všechny z nich, protože vás všechny mohou upozornit na podezřelou aktivitu nebo problém s vaším hostingem.

Přidání dalšího uživatele

Budete chtít vytvořit jedinečný uživatelský profil pro každého, kdo vám pomůže spravovat váš web. Chcete-li to provést, přejděte na “Preference” a klikněte na “Správce uživatelů.”

správce uživatelů

Uvidíte všechny účty, které jsou aktuálně nastaveny ve vašem cPanelu.

Zcela vpravo, vy’uvidím tři ikony. Oni jsou:

 • Obálka – Označuje, že je v systému nastaven e-mailový účet
 • Kamion– Označuje, že daná osoba má účet FTP
 • Ikona disku – Označuje, že uživatel má v cPanelu přístup ke službám webových disků.

U ikon vozíku a obálky modrá znamená, že účet je aktivní, a šedá znamená, že účet není nastaven.

To’■ snadno upravovat uživatele, měnit jeho heslo, mazat je nebo provádět jakékoli další úpravy. Nový uživatel můžete přidat kliknutím na “Přidat uživatele” tlačítko umístěné v pravém horním rohu.

správce uživatelů

Dále se dostanete na následující obrazovku:

Budete moci přidat uživatelské jméno a doménu, ke které mají přístup.

Rovněž budete moci nastavit jejich e-mailové účty, jejich FTP účty a udělit jim oprávnění pro Web Disk.

S tímto průvodcem jsme stěží poškrábali povrch toho, co cPanel dokáže.

Závěrečná slova

Doufáme, že poskytnutím rychlého přehledu o cPanel, diskusí o instalaci WordPress, revizi základní zabezpečení nastavení, diskuse o správě domén, zobrazení jak udělat zálohu webu, a přezkoumáváme základní preference, poslali jsme vás na vaší cestě.

V dalším článku podrobně přezkoumáme další aspekty cPanel. Do té doby děkuji za přečtení a neváhejte si přečíst náš hlavní průvodce po internetu nejlepší weboví hostitelé.

Hodně štěstí a může vaše cPanels zacházet s vámi dobře.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map